Էրդողանն արժանի է շքանշանի` որպես պաղեստինցիների կեղծ բարեկամ
Անցյալ շաբաթ աշխարհն ականատես եղավ թուրք ղեկավարի կողմից մի այնպիսի հրաշալի դերակատարման, որն անգամ հոլիվուդյան ամենափորձառու աստղերը չէին կարող կատարել: Թուրքիայի վարչապետն արժանի է Օսկարի մրցանակի` իրեն որպես մեծ հումանիստ և պաղեստինյան ժողովրդի պաշտպան ներկայացնելու համար: Գազայի հատվածի ժողովուրդը, անկասկած, ճնշումների է ենթարկվում և զրկանքներ կրում, սակայն Էրդողանը նրանց փրկության ասպետը չէ: Չի կարելի մարդու իրավունքների պաշտպան լինել կեղտոտ ձեռքերով: Սա երկերեսանիության գագաթնակետն է:
- Ինչպե՞ս կարող է 17 տարի շարունակ Հայաստանը շրջափակած Թուրքիան հավաստիորեն կոչ անել Իսրայելին վերացնել Գազայի շրջափակումը:
- Ինչպե՞ս կարող է Էրդողանը դատապարտել Իսրայելի հարձակումները պաղեստինցիների վրա, երբ թուրքական օդուժը պարբերաբար ռմբակոծում է Հյուսիսային Իրաքը (Քուրդիստանը)` սպանելով ու խեղելով անմեղ մարդկանց, կանանց և երեխաներին:
- Ինչպե՞ս կարող է Թուրքիայի վարչապետը դատապարտել պաղեստինցիների հանդեպ Իսրայելի դաժան վերաբերմունքը, երբ իր սեփական երկրում ալևիները, ասորիները, հայերը, հույները, հրեաները և քրդերը զրկված են իրենց ամենատարրական իրավունքներից:
- Ինչպե՞ս կարող է Թուրքիան խոսել Պաղեստինի կամ Արցախի բռնազավթման մասին, երբ նա բռնազավթել է Հյուսիսային Կիպրոսն ու Արևմտյան Հայաստանը:
- Ինչպե՞ս կարող են թուրք ղեկավարները մեղադրել Իսրայելին և Չինաստանին «ցեղասպանություն» իրականացնելու մեջ, երբ իրենք ժխտում են Թուրքիայի իրագործած՝ 1,5 միլիոն հայերի Ցեղասպանության իրողությունը:
- Ինչպե՞ս կարող է Թուրքիան իրեն հայտարարել Պաղեստինի հարցի պաշտպան և իսլամական աշխարհի առաջնորդ` լինելով Մերձավոր Արևելքում Իսրայելի ավելի քան կեսդարյա ամենամոտ ռազմական դաշնակիցը, ինչպես նաև թույլ տալով Իսրայելի օդուժին թուրքական օդային տարածքներն օգտագործել ընդդեմ արաբական երկրների և Իրանի` ռմբակոծման փորձեր կատարելու համար:
- Ինչպե՞ս կարող են Սիրիան, Իրաքը և Իրանը վստահել Թուրքիային, երբ վերջինս վտանգի է ենթարկում իրենց ազգային ապահովությունը` թույլ տալով Իսրայելին հետախուզական կայաններ տեղակայել սահմանի երկայնքով` լրտեսելու իրենց երկրները:
-Ինչպե՞ս կարող է էրդողանը մարդու իրավունքների պաշտպան լինել, երբ բազմաթիվ լրագրողներ, իրավաբաններ, կղերականներ ու մարդու իրավունքների պաշտպաններ հետապնդվում, անգամ սպանվում են նրա երկրում:
- Ինչպե՞ս կարող են թուրք ղեկավարները պնդել, որ Իսրայելը «ահաբեկչական պետություն» է, մինչդեռ շարունակում են պահպանել ռազմական դաշինքն ու բազմամիլիարդ դոլարների առևտուրն իսրայելյան պետության հետ: Թուրքիան ձևացնում է, թե իբր կողմ է արաբական երկրներին` միաժամանակ դավեր նյութելով Իսրայելի հետ` ի վնաս իրենց ազգային անվտանգության:
Իսրայելը և Միացյալ Նահանգները հավասարապես պատասխանատու են Թուրքիայի երկերեսանի կեցվածքի համար. նրանք համատեղ աջակցել, պաշտպանել և քողարկել են թուրքերի կողմից մարդու իրավունքների բազմաթիվ ոտնահարումները, Հայոց ցեղասպանության ժխտումը, ինչպես նաև քուրդ փոքրամասնության ճնշումն ու էթնիկ զտումները: Վերջին 60 տարիների ընթացքում Միացյալ Նահանգները և ՆԱՏՕ-ի մյուս անդամ երկրները միլիարդավոր դոլարների արտաքին օգնություն և ռազմական աջակցություն են ցուցաբերել Թուրքիային` նրա հավատարմությունը շահելու ապարդյուն ակնկալիքով: Սա Միացյալ Նահանգների ռեսուրսների վիթխարի վատնում է, քանզի Թուրքիան Իրաքի պատերազմի սկզբում ամերիկյան զորքերին անգամ թույլ չէր տալիս անցնել իր երկրի սահմանը:
Թուրքիան խելամտորեն շահարկեց Գազայի հատված ուղևորվող օգնության նավատորմի վրա Իսրայելի անխոհեմ հարձակումը և ձգտում է լրացնել այն բացը, որն առաջացել է արաբական պետությունների անպատասխանատու անգործության հետևանքով: Էրդողանը նույնքան մեղավոր է օգնություն տանող գործիչների սպանվելու և վիրավորվելու համար, որքան և Իսրայելի ղեկավարները: Նա լռելյայն խրախուսել է, որ նրանք նավարկեն դեպի Գազայի ծովափ` քաջ գիտակցելով, որ արյունալի առճակատումն անխուսափելի է, և որը բարձրացնելու է իր վարկը երկրի ներսում ու դրսում: Թուրքիայի փոքր եղբայր Ադրբեջանը ևս շքանշանի է արժանի երկերեսանիության համար, քանի որ հանդես եկավ Իսրայելի երկչոտ դատապարտմամբ, որպեսզի շարունակի զենք գնել այդ երկրից և նավթ վաճառի նրան: Ահա այսպիսի թուրք-ադրբեջանական զորակցություն:
Իհարկե, տարիներ շարունակ Իսրայելի կառավարությունը ևս գործել է միևնույն երկերեսանիությամբ, ինչպես Թուրքիայի ղեկավարները: Հոլոքոստի վերանայման վերաբերյալ յուրաքանչյուր դրսևորումի դեմ պայքարելուն զուգընթաց, Իսրայելի իշխանությունները չեն զլացել աջակցել Թուրքիայի՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտողական քաղաքականությանը: Սակայն հիմա, երբ Էրդողանն իր տենդագին ձայնն է բարձրացրել ընդդեմ Իսրայելի, իսրայելցիները կառչել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը Թուրքիայի դեմ որպես զենք օգտագործելու ընձեռված հնարավորությունից: Հայերը պետք է մերժեն նման կեղծավորությունը: Իսրայելի կառավարությունն անկեղծ չէր ինչպես Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելիս, այնպես էլ այժմ` նրա ճանաչմանն աջակցելիս: Ամոթալի է քաղաքական էժանագին խաղեր խաղալ մի այնպիսի ահավոր ու աղետալի հիմնախնդրի հետ, ինչպիսին է Ցեղասպանությունը: Իսրայելը և այլ պետություններ պետք է ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը միայն մեկ պատճառով, որովհետև դա բացարձակ ճշմարտություն է:
Առայժմ Թուրքիան միայն խոսում է և ոչ մի գործողություն չի ձեռնարկում պաղեստինյան հարցի ուղղությամբ: Էրդողանը Իսրայելի դեմ իր բոցավառ ճառերից այն կողմ չի անցել: Եթե նա պաղեստինցիներին պաշտպանելու գործում անկեղծ է, ապա պետք է ձեռնարկի հետևյալ քայլերը.
-Չեղյալ հայտարարել Իսրայելի հետ բոլոր ռազմական կապերն ու պայմանագրերը,
-Ուժը կորցրած ճանաչել Իսրայելի հետ բացահայտ և գաղտնի բոլոր ռազմական և ռազմավարական, այդ թվում` համատեղ-հետախուզական համաձայանագրերը,
- Փակել Թուրքիայի դեսպանատունը Թել Ավիվում և Իսրայելի դեսպանատունը` Անկարայում:
Անցյալ շաբաթվա արյունալի առճակատումից հետո ներքին սուր տարաձայնություններ ի հայտ եկան Թուրքիայում, երբ Էրդողանը Իսրայելին մեղադրեց Տասը պատվիրաններից մեկը խախտելու մեջ: «Մի սպանիր» պատվիրանը թուրքերեն արտասանելուց հետո Էրդողանն այն կրկնեց անգլերեն և եբրայերեն` համոզվելու համար, որ հրեաները «կկարողանան հասկանալ» իր խոսքերը: Ի պատասխան` Ժողովրդահանրապետական ընդդիմադիր կուսակցության (CHP) նախագահ Քեմալ Քիլիչդարօղլուն թուրք հանրությանն ասաց, որ Էրդողանն ինքն է խախտել երկու այլ պատվիրաններ` «Մի գողացիր» և «Մի ստիր»:

Erdogan Deserves Medal As Fake Friend of Palestinians
In the past week the world witnessed an amazing performance by a government leader that even the most accomplished Hollywood actor could not match! Turkey’s Prime Minister deserves an Oscar for presenting himself as a great humanitarian and protector of Palestinians. The people of Gaza are certainly oppressed and deprived, but Erdogan is not their knight in shining armor! One cannot champion human rights with unclean hands! This is the height of hypocrisy!
- How could Turkey blockade Armenia for 17 years and credibly call on Israel to lift its blockade of Gaza?
- How could Erdogan condemn Israeli attacks on Palestinians, when Turkish jets regularly bomb Northern Iraq (Kurdistan), killing and maiming innocent men, women and children?
- How could the Prime Minister of Turkey condemn Israel’s mistreatment of Palestinians, when his own country deprives Alevis, Armenians, Assyrians, Greeks, Jews and Kurds of their most basic rights?
- How could Turkey oppose the occupation of Palestine and Karabagh (Artsakh), while occupying Northern Cyprus and Western Armenia?
- How could Turkish leaders accuse Israel and China of committing "genocide," when they deny the reality of Turkey’s own genocide of 1.5 million Armenians?
- How could Turkey claim to be champion of the Palestinian cause and leader of the Islamic world, while being Israel’s closest military ally in the Middle East for over a half century, and allowing Israeli jets to carry out practice bombing runs in Turkish airspace against Arab countries and Iran?
- How could Syria, Iraq and Iran trust Turkey, when it jeopardizes their national security by permitting Israeli listening posts along the border to collect intelligence on their countries.
- How could Erdogan be a guardian of human rights while journalists, attorneys, clergymen and human rights activists are persecuted and even assassinated in his own country?
- How could Turkish leaders claim that Israel is a "terrorist state," while continuing to maintain a military alliance and multi-billion dollar trade with the Jewish state? Turkey pretended to side with Arab states, all the while conspiring with Israel to damage their national security!
Israel and the United States share responsibility for Turkey’s hypocritical behavior -- they joined in supporting, defending and covering up numerous Turkish violations of human rights, denial of the Armenian Genocide, and suppression and ethnic cleansing of the Kurdish minority. In the past 60 years, the United States and other NATO members gave billions of dollars in foreign aid and military assistance to Turkey, vainly expecting to win its loyalty. This was a massive waste of U.S. resources, as Turkey did not even allow American troops to go across its border at the start of the Iraq war!
Turkey cleverly exploited Israel’s ill-advised attack on the Gaza aid flotilla, and sought to fill the vacuum created by the irresponsible inaction of Arab states. Erdogan is just as guilty as Israel’s leaders for causing the killing and wounding of the aid activists. He tacitly encouraged them to set sail to Gaza, knowing full well that there would be a bloody confrontation which would boost his own standing at home and abroad. Turkey’s junior brother, Azerbaijan, also gets a medal for hypocrisy as it issued a timid condemnation of Israel, so it could continue to buy arms and sell oil to that country. So much for Turkish-Azeri solidarity!
Of course, over the years, the Israeli government has acted just as hypocritically as Turkey’s leaders. While countering any and all manifestations of Holocaust revisionism, Israeli officials have shown no reluctance in supporting Turkey’s denials of the Armenian Genocide. But now that Erdogan has raised his voice against Israel to a fever pitch, Israelis have jumped at the opportunity of using the possibility of recognizing the Armenian Genocide as a weapon against Turkey. Armenians must reject such dishonesty. The Israeli government was not sincere when it denied the Armenian Genocide, and it is not sincere now in supporting its recognition! It is shameful to play cheap political games with an issue as horrendous and devastating as genocide. Israel and others should recognize the Armenian Genocide for only one reason: It is the absolute truth!
So far, Turkey has been all talk and no action on the Palestinian issue. Erdogan has not gone beyond giving fiery speeches against Israel. If he is honest about defending the Palestinians, he might consider:
1. Canceling all military contacts and contracts with Israel;
2. Abrogating all public and secret military and strategic agreements with Israel, including intelligence-sharing; and
3. Closing down the Turkish Embassy in Tel Aviv and Israel’s Embassy in Ankara.
In the aftermath of last week’s bloody confrontation, a major domestic controversy erupted in Turkey, when Erdogan accused Israel of breaking one of the Ten Commandments. After saying "You Shall not Kill" in Turkish, he repeated it in English and Hebrew, to make sure that Jews “could understand” his words! In response, Kemal Kılıcdaroglu, leader of CHP opposition Party, told the Turkish public that Erdogan himself had broken two other Commandments: “You Shall not Steal” and “You Shall not Lie!”