«Բարերարների գումարները պետք է ուղղել հուշարձանների պահպանությանը»
Թեեւ հրատապ միջամտության կարիք ունեցող հուշարձանների ցանկը բավականին ընդարձակ է, այս տարի նախատեսված է վերակառուցել-վերականգնել Հայաստանի 10 հուշարձաններ, որոնց համար պետական բյուջեից հատկացվել է մոտ 213 մլն դրամ: Հաշվառված 24.300 հուշարձաններից 10-15 տոկոսը միջամտության կարիք ունեն, սակայն դա չի նշանակում, թե մնացածը բարվոք վիճակում են գտնվում: Այս մասին «Հայացք» ակումբում ասաց Մշակույթի նախարարության պատմության եւ մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության պետի տեղակալ Սամվել Մոսոյանը:
Պատասխանելով «Հետքի» հարցին` պարոն Մոսոյանն ասաց, որ հուշարձանները փուլ առ փուլ են վերականգնվում ֆինանսական միջոցների սղության պատճառով:
Ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանն էլ նշեց, որ միայն պետական միջոցները բավարար չեն հուշարձանները վերակառուցելու համար:
«Կարելի է առաջարկել, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամն էլ աջակցի հուշարձանների վերականգմանը, բարերարների նվիրատված գումարների մի մասը պետք է ուղղել հուշարձանների պահպանությանը»,- կարծում է Մկրտիչ Մինասյանը:
Նա իր խոսքում նշեց, որ իր համար զարմանալի է նոր եկեղեցիների կառուցումը, այն պարագայում, երբ պատմական արժեք ունեցող սրբավայրերը գտնվում են կործանման եզրին:
Ճարտարապետների միության նախագահին նաեւ մտահոգում է, որ մենք չունենք պատմական եւ մշակութային հուշարձանների վերաբերյալ գրականություն օտար լեզուներով, իսկ հայերենով էլ բավարար չէ: «Մինչդեռ հարեւան երկիրը նման գրքերը` խեղաթյուրված տեղեկություններով բաժանում է բոլորին»,- նշեց Մկրտիչ Մինասյանը:

Government to Spend 213 Million AMD on Monument Restoration in 2010
The government will spend 213 million AMD this year to renovate and restore ten cultural monuments in Armenia this year.
Samvel Mosoyan, who heads the Agency to Preserve Historical and Cultural Monuments attached to the Ministry of Culture, said that 10-15% of the country’s 24,300 monuments are in need of immediate attention. He told Hetq that such work was being carried out in stages given the scarcity of available government resources.
Mkrtich Minasyan, President of the Union of Architects, confessed that the work could not be carried out by government means alone and suggested that the All Armenia Fund allocate some of its resources to the restoration of cultural monuments.
Mr Minasyan said he was amazed that new churches were being built when other historical religious sights were in ruins. He was also concerned that there was almost no foreign language literature on Armenian historical and cultural monuments and that what exists in Armenian is sorely lacking.