Դաշնակցական պոպուլիզմ. անառակ որդու յուրօրինակ վերադարձը
Հունիսի 4-6-ը Աղավնաձորում կայացած ՀՅԴ 15-րդ Գերագույն ժողովն ընտրել է նախկին 11-ի փոխարեն 9 անդամից բաղկացած նոր Գերագույն մարմին: Վերջինից դուրս են մնացել Հրայր Կարապետյանը, ով ԱԺ պաշտպանության, ներքին գործերի եւ ազգային անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահն է, եւ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Արտյուշա Շահբազյանը:
Ըստ ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ վերընտրված Արմեն Ռուստամյանի` ԳՄ անդամների թվի կրճատումը պայմանավորված է եղել բացառապես կազմակերպչական ներքին կուսակցական խնդիրներով:
Սակայն Հրայր Կարապետյանին եւ Արտյուշա Շահբազյանին ԳՄ-ում չընդգրկելու իրողությունը խոսում է ՀՅԴ-ում առկա որոշակի խմորումների մասին:
Այս երկու գործիչներն էլ ՀՅԴ-ում հայտնի էին իշխանության նկատմամբ իրենց համեմատաբար լոյալ վերաբերմունքով: Եվ հենց նրանց ԳՄ-ից «դուրս թողնելու» որոշմամբ Դաշնակցությունը փաստացի ցույց է տալիս գոնե արտաքուստ ավելի արմատական դաշտ մղվելու հավակնությունները: Գերագույն ժողովի ընդունած հայտարարությունը եւս խոսում է նման ցանկության մասին:
Դրանում կուսակցությունը շեշտում է Հայաստանում առկա, իր կարծիքով մոտ երկու տասնյակի հասնող հիմնահարցերի լուծման անհրաժեշտությունը եւ հռչակում գերակա 4 խնդիր. «Ազգային ուղեգծի վերականգնում, սոցիալական արդարության հաստատում, քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանություն, երկրում նոր իշխանության ձեւավորում»:
Այսպիսով, կարելի է փաստել, որ ՀՅԴ-ն փորձում է մտնել նոր, ավելի համոզիչ ու արմատական ընդդիմության ամպլուայի մեջ: Դա միանշանակ ունի նախընտրական նպատակներ:
Նախորդ նախագահական ընտրություններում կրած խայտառակ պարտությունը ցույց տվեց, որ ՀՅԴ-ն հետեւողականորեն կորցնում է իր ընտրազանգվածը, որն ավանդաբար ամենակայունն ու հավատարիմն էր համարվում մյուս բոլոր քաղաքական ուժերի ունեցած հասարակական ռեսուրսի համեմատ:
Այն վերականգնելու համար չափազանց նպաստավոր պայմաններ ստեղծեց հատկապես հայ-թուրքական երկու արձանագրությունների ստորագրման, ապա եւ վավերացման դեմ ուղղված հասարակական ընդվզումը:
Սակայն այդ հնարավորությունը ՀՅԴ-ն վատնեց` փաստացի ձախողելով ազգային եւ ձախակողմյան ուժերին իր դրոշի տակ համախմբելու, ինչպես նաեւ վարվող արտաքին քաղաքականության դեմ հասարակական դժգոհությունը գեներացնելու առաքելությունը:
ՀՅԴ-ն, իհարկե, նախաձեռնեց այսպես կոչված «Ոչ»-ի շարժումը` 14 կուսակցությունների եւ մի քանի տասնյակ հասարակական կազմակերպությունների ներգրավմամբ:
Սակայն այն ներքաղաքական լուրջ գործոն չդարձավ, որովհետեւ հստակ, հասարակական լայն շրջանակների հետաքրքրությունների ու համակողմանի սպասելիքների վրա խարսխված քաղաքական օրակարգ առաջ չքաշեց:
Ընդհակառակը` զերծ մնալով իրենց իսկ բնորոշմամբ հայ-թուրքական հաշտեցման «դավաճանական» գործընթացը կանխելու համար արմատական քայլերի դիմելուց եւ միայն արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրաժարականի պահանջ ներկայացնելով` ՀՅԴ-ն փաստացի դիմադրողական շարժման իմիտացիա ստեղծեց եւ դրանով իսկ ցույց տվեց գործընթացների վրա ազդելու եւ քաղաքական ձախ հատվածը բյուրեղացնելու անկարողությունը կամ առնվազն ցանկության բացակայությունը:
Եվ դա այն դեպքում, երբ իրականացվող արտաքին քաղաքականության մասով կամովին մարգինալացվելով` իրական ընդդիմադիր ուժը` Հայ ազգային կոնգրեսը, ՀՅԴ-ին գործելու չափազանց մեծ դաշտ ու հնարավորություն էր ընձեռել:
Սակայն կարելի՞ է, արդյոք, ասել, որ այն, ինչ Դաշնակցությանը չհաջողվեց այն ժամանակ, կարող է հաջողությամբ պսակվել քաղաքական նոր օրակարգ ներկայացնելուց հետո, այսինքն` հիմա: Ակնհայտ է, որ նախկին օրակարգով ՀՅԴ-ն էական արդյունքի հասնելու որեւէ շանս չուներ:
Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման եւ Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման բանակցային Մադրիդյան գործընթացները սառեցնելուն ուղղված իշխանության որոշումները ՀՅԴ-ին զրկել են այդ դաշտում ինքնադրսեւորման ասպարեզից:
Շարունակաբար մաշվող ընտրազանգվածը ետ բերելու եւ 2012 թ. խորհրդարանական ընտրություններում գոնե 5 տոկոսի շեմը հաղթահարելու շանս ունենալու համար ՀՅԴ-ն ստիպված էր վերանայել իր առաջ քաշած քաղաքական օրակարգը եւ մարտավարությունը:
Դա է պատճառը, որ արտաքին քաղաքականության մասով ՀՅԴ-ն, որպես գերակա խնդիր, ընդամենը մեկ, շատ ընդհանրական ձեւակերպում է տվել` ազգային ուղեգծի վերականգնում:
Ընդ որում, կուսակցությունը խուսափում է հստակ պարզաբանել, թե արդյո±ք մինչեւ հիմա իշխանությունները գնացել են «ապազգային» ուղեգծով:
Դրա փոխարեն ակնհայտ է առաջնահերթություններում սոցիալական, իրավական խնդիրների շեշտադրումներ կատարելու ՀՅԴ ձգտումը, ինչը նախկինում չկար: Այսինքն` ՀՅԴ-ն փորձում է սահուն կերպով անցում կատարել դեպի ներհասարակական կյանք` արդեն արձագանքելով հանրության իրական սպասելիքներին:
«Շատ ավելի լուրջ փորձություններ կարող են մեզ սպասվել, եւ այդ հետընտրական լարվածությունները գնալով կարող են ավելի սաստկանալ, որովհետեւ ամեն ինչ իր չափն ունի: Ժողովուրդն էլ մի օր կգա այդ եզրակացության, եւ այդ ըմբոստությունը ինքնաբերաբար կարող է առաջանալ: Մենք անգամ չենք էլ բացառում, որ այսօր կարող է սոցիալական ապստամբություն առաջանալ»,- ասում է Ռուստամյանը:
Դրան զուգահեռ, կուսակցությունը նրբորեն առաջ է քաշում նաեւ ընտրությունների միջոցով իշխանափոխության հարցը` առանց հստակեցնելու` խոսքը արտահե՞րթ, թե՞ հերթական ընտրությունների մասին է:
«Մենք ուզում ենք ընտրությունների միջոցով իշխանությունը փոխել: Դա է ճիշտ ճանապարհը: Ցնցումների միջոցով իշխանության փոփոխությունը միշտ վտանգավոր է, վնասակար է` մանավանդ այն պարագայում, երբ Հայաստանը, հայությունն այսօր չավարտված պատերազմի վիճակում են»,- ավելացնում է ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչը:
Թվում է, թե Դաշնակցությունը վերջապես սկսում է վիրտուալ ընդդիմությունից վերածվել իրականի: Սակայն սա միայն խաբուսիկ տպավորություն է: Խնդիրն այն է, որ կուսակցությունը բացարձակապես չգիտի` ինչպես դա անել:
Այն տուրք է տալիս ոչ թե իր կայուն քաղաքական ուղեգծին, այլ վերջինս է փորձում հարմարեցնել տվյալ ժամանակահատվածում հասարակության տրամադրություններին. սկզբում դրանք կապված էին արտաքին մարտահրավերների հետ, հիմա` ներքին:
Դա է պատճառը, որ ՀՅԴ-ն այսօր ի վիճակի չէ ռացիոնալ պատասխան տալ այն հարցին, թե ինչո՞ւ ոչ միայն կոալիցիայում լինելու ժամանակ, այլեւ դրանից դուրս գալուց հետո ավելի քան մեկ տարի շարունակ չէր ուզում տեսնել երկրում ստեղծված «սոցիալական ըմբոստության» նախադրյալները:
Կամ` ինչպե՞ս է պատրաստվում իշխանափոխություն իրականացնել այնպիսի ընտրությունների արդյունքում, որոնց զոհն են համարում իրենց, սակայն որոնց արդյունքները բողոքարկելուց հրաժարվեցին թե 2007-ին, թե 2008-ին եւ նախընտրեցին հարմարվել ստեղծված իրավիճակին:
Այս ամենի ֆոնին ՀՅԴ-ի տարատեսակ հայտարարություններն ավելի շատ պոպուլիզմի տպավորություն են թողնում: Եվ դա էլ ավելի է հարվածում այս կուսակցության հեղինակությանը:

The ARF held its 15th Supreme Assembly in Aghavnadzor from June 4-6 and elected a nine member new Supreme Body from the original eleven members. Not selected was Hrayr Karapetyan, President of the Defense, Internal Affairs and National Security Permanent Committee in the National Assembly, and Artyusha Shahbazyan, Secretary of the ARF's parliamentary faction.
According to Armen Rustamyan, re-elected as representative of the ARF's Supreme Body, the decrease in the size of the structure was basically a result of internal organizational issues.
But, in reality, the fact that Hrayr Karapetyan and Artyusha Shahbazyan were not included, reflects developments taking place within the ARF.
These two politicians have been known for their "loyal" attitude towards the current regime. By leaving them out of the new Supreme Body, the ARF is displaying its intentions, at least externally, of moving to the arena of a more radicalized opposition. The statement agreed upon by the Supreme Assembly also bears this out.
In its statement, the ARF stresses the urgency of resolving some twenty basic problems facing Armenia, in the party's estimation. It singles out four dominant problems - restoration of the national roadmap, establishment of social justice, defense of citizens' rights and the conceptualization of a new government.
Thus, it is possible to argue that the ARF is attempting to enter a more convincing and radical oppositional arena. This move definitely seeks to achieve pre-election objectives.
The stinging defeat during the last presidential elections shows that the ARF is continuously losing its voter base; a base that had been regarded as the most stable of all the political forces.
The signing of the two Armenian-Turkish Protocols and the social uproar regarding their ratification, created very favorable conditions for the party to regain that base.
However, the ARF squandered that opportunity, ultimately failing to rally the nationalist and left forces under its banner and failing in its mission to generate social dissatisfaction directed against the foreign affairs policies conducted by the government.
Yes, the ARF did launch a campaign entitled "No", that included fourteen other political parties and a host of civic organizations.
However, it never became a serious domestic factor since it never propounded a specific political agenda based on the interests and expectations of wide segments of the society.
On the contrary, by avoiding to take radical steps to prevent the Armenian-Turkish process of rapprochement that it called "traitorous", and by merely calling for the ouster of Foreign Affairs Minister Edward Nalbandyan, the ARF basically only created the illusion of being a movement of resistance, an imitation, and by doing so exposed its inability, or at least its unwillingness, to influence processes and to crystallize the political left.
And this took place when the real opposition force, the HAK (Armenian National Congress),by pushing foreign affairs to the back-burner, left the field wide open for the ARF to act on this issue .
Can we say that the ARF will be successful this time around by presenting a new political agenda? It is clear to all that the party had no chance of success with its former one.
The decisions of the regime that seek to freeze the Armenian-Turkish Protocols' ratification process and the Karabakh conflict settlement Madrid negotiations, have deprived the ARF of a stage for self-aggrandizement and expression.
To have any real chance of restoring its electoral base and to garner the 5% vote threshold in the 2012 parliamentary elections, the ARF has been forced to rethink and review the political agenda and tactics it has put forth to date.
This is the reason why the ARF has given foreign affairs, as a dominant problem, a very general formulation - the restoration of a national roadmap.
Furthermore, the party refrains from clearly saying whether it believes the authorities in Armenia up till now have followed a "non-national" roadmap.
Instead, the desire of the ARF to stress social and legal issues in its list of priorities is evident; a focus that was absent in the past. In other words, the ARF is trying to execute a smooth transfer to the arena of internal social life and has already echoed the real expectations of the public.
Armen Rustamyan says, "Much more serious experiences can be waiting for us and post-elections tensions can become even more extreme because everything has its limits. One day the people will come to that realization and that spirit of rebellion can be self-generating. We do not even rule out the possibility that there can be a social revolt even today."
In conjunction with this, the party is delicately putting forward the notion of regime change through elections, without specifying whether it is talking about snap elections or the next round of scheduled elections.
"We want to achieve regime change through elections. This is the correct way. Changing the powers that be through upheavals is always dangerous and damaging, especially when Armenia and the Armenian people find themselves in an ongoing, unresolved war situation," added Armen Rustamyan.
It would appear that the ARF is finally being transformed from being an imaginary opposition force into a real one. But this is only a deceptive impression. The problem is that the ARF has absolutely no idea how to go about it.
The party, rather than adhering to the dictates of its stable political roadmap , is trying adjust that map to the public feelings and sentiments in the street at any given moment. These were first linked to foreign challenges, today they are domestic.
This is the reason why the ARF today is not capable of supplying a rational answer to the question as to why it never wanted to see the pre-conditions that existed in the country for such a "social revolt", both when the party was a member of the ruling coalition and for more than one year after it left the coalition.
Then too, there is the question as to how the ARF is preparing to realize regime change as a result of such elections when the party sees itself as a victim of those elections and when it refused to contest their results both in 2007 and 2008, preferring to adapt to the reality created.
Against the backdrop of all this, the diverse proclamations of the ARF leave an impression of populism, more than anything else. And this too further damages the authority of the party.