Հայկական տուրիզմի բացթողումները
Տուրիզմի սեզոնի բացվելուն ընդառաջ հայկական տուրիզմի խնդիրներն ավելի ակնհայտ են դառնում: Այսօր «Հայելի» ակումբում Հայաստանի ներքին եւ արտաքին տուրիզմի վիճակին անդրադարձան հյուրանոցների ասոցիացիայի փոխնախագահ Հակոբ Հակոբյանը եւ Հայաստանի տուրօպերատորների ասոցիացիայի նախագահ Ռոբերտ Մինասյանը:
Ըստ Հակոբ Հակոբյանի` 2008 թվականի եւ 2010 թվականի մինչեւ հունիս տուրիստների այցելության ցուցանիշը գրեթե նույնն են, ի տարբերություն 2009-ի, որի ցուցանիշը ճգնաժամի պատճառով կտրուկ ընկել էր: Ռոբերտ Մինասյանը նշեց, որ իր տվյալներով` ամբողջ հանրապետության մասշտաբով հյուրանոցների զբաղվածությունը կազմում է 15-20%, ինչը շատ ցածր է: Ինչին ի պատասխան` Հ. Հակոբյանը նշեց, որ Երեւանի կենտրոնի հյուրանոցների տարեկան զբաղվածության ցուցանիշը տատանվում է 50-70 %-ի միջեւ, ինչը կարելի է ասել, լավ ցուցանիշ է, սակայն համաձայնեց, որ ամբողջ հանրապետության մասշտաբով ցուցանիշները խիստ տարբերվում են Երեւանի հյուրանոցների ցուցանիշներից:
Տուրօպերատորների ասոցիացիայի նախագահ Ռոբերտ Մինասյանը կարծում է, որ հայկական տուրիզմի թիվ մեկ խնդիրը պետք է լինի ստեղծել կազմակերպված տուրիզմ, որը տուրիստական սպասարկման փաթեթ է, ներառում է ինքնաթիռի տոմսը, հյուրանոցը, տրանսպորտը, զբոսավարը եւ այլ սպասարկումներ: Նա նշում է, որ Հայաստանում տուրիզմի գները չնայած շատ են բարձր, սակայն դրա դիմաց սպասարկումը համեմատաբար ցածր է: Ինչը չես ասի ,օրինակ, հարեւան Թուրքիայի մասին, որի եւ սպասարկումն է բարձրակարգ, եւ գներն են համեմատաբար ավելի մատչելի: Հակոբ Հակոբյանը հակադարձեց, որ Թուրքիայում այդ ցածր գնային համակարգը աշխատում է` հենվելով միայն քանակի վրա, իսկ մենք նման քանակի տուրիսնտներ չենք կարողանում ընդունել:
Ռոբերտ Միանսյանը նշեց, որ 2009 թվականի ճգնաժամային տարում Թուրքիան ընդունեց 29 միլիոն տուրիստ, նախորդ 2008 թվականի 9 մլն-ի փոխարեն:
«Ճգնաժամի պայմաններում Թուրքիան մշակեց ռազմավարություն եւ արդյունքում աշխատեց 21.500 մլն դոլար»: Հակոբ Հակոբյանը ասաց, որ Հայաստանն էլ է մշակել ռազմավարություն: «Այո, մշակել է, տարեկան ունենալ 3 մլն արտաքին տուրիստ, 1,5 մլն ներքին, սակայն այն չի իրականացվում»,- նկատեց Ռոբերտ Մինասյանը: Հայաստանյան հյուրանոցների գները Հ. Հակոբյանը բարձր չի համարում. «Այսօր Երեւանի կենտրոնում 60 եվրոյով կարելի է համար վարձել, այդ ո՞ր Եվրոպական մայաքաղաքի կենտրոնում տեղակայված հյուրանոցում կարելի է նման գնով համար վարձել»,-Հակոբյանի այս դիտարկմանը լրագրողները հակասեցին, թե Երեւանը համեմատելի չէ Եվրոպական երկրների մայրաքաղաքների հետ:
«Տնտեսական ու տուրիստական առումներով համեմատելի են»,-ասաց Հ. Հակոբյանը: Նա խնդրեց չխառնել ներքին եւ արտաքին տուրիզմները:
«Այդ դեպքում ինչու են գները նույնը: Եթե Եվրոպացու համար Երեւանում 60 եվրոյով հյուրանոցային համար վարձելը թանկ չէ, ապա միջին հայաստանցու համար այն ընդհանրապես հասանելի չէ»: Այս հանգամանքին Հակոբ Հակոբյանը չկարողացավ առարկություն բերել եւ խոստովանեց, որ ներքին տուրիզմի համար գները բարձր են. «Դե գինը գին է, ոնց կարող է մեկի համար ուրիշ գին լինել, մյուսի համար` ուրիշ»:
Սակայն օրինակ հենց հարեւան Թուրքիայում թանգարանների գները Թուրքիայի քաղաքացիների համար այլ են, դրսից եկողների համար` այլ:

On the eve of the summer tourist season in Armenia, two experts from the industry went before the press and expressed their views about the state of the tourism sector in the country. Bother stated that Armenia still has a long way to go to bring the overall sector, especially outside Armenia, up to acceptable standards. Hakob Hakobyan, Vice President of the Hotel Association, said the numbers of tourists to Armenia that in 2008 and to date in 2010 were basically the same, while in 2009, due to the economic crisis, the number had sharply dropped. Robert Minasyan, President of the Tour Operators Association, the hotel occupancy rate across Armenia stood at 15-20%, a fairly low figure. Mr. Hakobyan replied that in Yerevan this number remains between 50-70% throughout the year.
Mr. Minasyan stated that the number one priority of the tourism sector in Armenia is to create an organized and complete tour package for visitors, including the plane ticket, hotel reservations, tour schedule and other related services. He said that the services provided in Armenia do not justify the high costs charged. Mr. Minasyan provided the example of Turkey, where top quality service is provided as relatively affordable rates. Mr. Hakobyan countered that competitive prices in Turkey were based on the large numbers of tourists visiting the country, which is not the case in Armenia. Mr. Minasyan pointed out that in 2009, the year of the crisis, 29 million tourists visited Turkey, in contrast to the 9 million in 2008. He said that Turkey was able to draft a strategy to take advantage of the crisis and this resulted in a $21 billion windfall. Mr. Hakobyan said that he did not find hotel prices in downtown Yerevan to be high. "Today you can get a room for 60 Euros in Yerevan today. In what European capital can you find the same?" he asked. Surprised reporters asked if he really equated Yerevan with Paris, London or Rome. He replied that they were comparable both economically and in terms of tourism.