Նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հարցազրույցը ավստրիական Profil ամսագրին
Պարոն արտաքին գործերի նախարար, տարածաշրջանը վերջին տարիներին կանգնած է եղել լուրջ փոփոխությունների առաջ. Իրանը ջանքեր է գործադրում ավելի ու ավելի ազդեցություն ունենալու համար, Թուրքիան փորձում է ինքնահաստատվել իբրեւ տարածաշրջանային միջնորդ, Հայաստանը, որպես փոքր պետություն, դրանց մեջտեղում է: Արդյոք դուք անհանգստացա՞ծ եք ապագայի համար:
Հայաստանը փոքր պետություն չէ: Տարածաշրջանում մենք զբաղեցնում ենք այս փոքր հողակտորը, բայց հարյուրավոր այլ Հայաստաններ կան աշխարհով մեկ, ամենուր, ուր ապրում են հայեր, նրանք ստեղծել են իրենց համայնքները` փոքրիկ Հայաստաններ, որոնք մեզ միավորում են աշխարհով մեկ:
Բայց ձեր անմիջական հարեւաններն ավելի մեծ եւ երբեմն ավելի ագրեսիվ պետություններ են:
Մեր պատմության ընթացքում անհանգստանալու պատճառներ եղել են: Մենք ջանքեր ենք գործադրում մեր տարածաշրջանում կայունության եւ անվտանգության ամրապնդման համար, բայց դա միայն մեզնից չի կախված: Մենք փորձում ենք բնականոն հարաբերություններ ունենալ մեր բոլոր հարեւանների հետ եւ այդ պատճառով է, որ մենք նախաձեռնեցինք Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը: Մենք լավ հարաբերություններ ունենք Իրանի հետ, մենք լավ հարաբերություններ ունենք Վրաստանի հետ, եւ մենք փորձում ենք կարգավորել Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ եղած հակամարտությունը, ինչը հնարավորություն կտա Ադրբեջանի հետ նույնպես նորմալ հարաբերություններ հաստատել:
Այս պահին աշխարհը կասկածանքով է նայում Իրանի միջուկային ծրագրին. արդյոք դուք կարծում եք, որ դա սպառնալիք է նաեւ Հայաստանի համար:
Մենք ուշադրությամբ հետեւում ենք այդ հարցի զարգացումներին: Մենք հուսով ենք, որ Իրանը եւ միջազգային հանրությունը համատեղ ջանքերով, բանակցությունների միջոցով կգան խնդրի հանգուցալուծմանը:
Վերջերս տպավորություն էր ստեղծվել, որ առկա է մեծ առաջընթաց Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերություններում, այնուամենայնիվ, մերձեցումը նորից կանգ առավ: Դուք մոտ ապագայում տեսնո՞ւմ եք առաջընթացի հնարավորություն:
Հայ-թուրքական հարաբերությունները փակուղում էին, երբ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայաստան հրավիրեց իր թուրք գործընկերոջը` Աբդուլլահ Գյուլին: Ապագայի տեսլական ունեցող այս նախաձեռնությունը, որը դրական պատասխանի արժանացավ Թուրքիայի նախագահի կողմից, մեզ թույլ տվեց սկսել գործընթացը, եւ մի քանի ամիս տեւած բարդ բանակցությունների արդյունքում մենք նշանակալից քայլ կատարեցինք հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ` անցյալ տարի Ցյուրիխում ստորագրելով դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման, ընդհանուր սահմանի բացման եւ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման վերաբերյալ երկու արձանագրությունները:
Բայց վավերացումն առկախված է: Ինչո՞ւ:
Արձանագրությունների ստորագրումից հետո Հայաստանը սկսեց վավերացման գործընթացը, համապատասխան ընդունված ընթացակարգի` Սահմանադրական դատարանի որոշումը կայացվեց կանոնակարգով նախատեսված ժամկետից մեկ ամիս առաջ եւ արձանագրությունները երկրի հիմնական օրենքին համահունչ համարեց: Փետրվարի սկզբին հանրապետության նախագահը Լոնդոնի Չեթըմ Հաուսում իր ելույթում հայտարարեց, որ Հայաստանի խորհրդարանը, որտեղ նախագահի ղեկավարած կուսակցությունը բավարար մեծամասնություն ունի, կվավերացնի արձանագրությունները, հենց որ Թուրքիան անի դա:
Թուրքական կողմը, որն ունի ավելի պարզ վավերացման գործընթաց, գործնականում այդ ուղղությամբ որեւէ քայլ չկատարեց, բացի արձանագրությունները խորհրդարան ուղարկելուց, եւ արդեն փաստորեն 9 ամիս արգելափակում է վավերացման գործընթացը:
Արդյոք դուք սպասո՞ւմ եք, որ մերձեցման գործընթացը շուտով շարունակություն կունենա:
Հայաստանի մոտեցումն ամբողջովին համընկնում է միջազգային հանրության դիրքորոշմանը` համաձայնագրերի վավերացումը եւ իրականացումը պետք է տեղի ունենան առանց նախապայմանների եւ խելամիտ ժամկետներում: Հենց այս փոխըմբռնմամբ մենք սկսել եւ վարել ենք այս գործընթացը եւ հանգել համաձայնությունների: Եվ բնականաբար, արձանագրություններում եւս նախապայմաններ չկան:
Մենք հուսով ենք, որ գործընթացը ոչ թե վերջնականապես տապալված է, այլ առկախված: Ինչպես ասվել է շատ պարզ` մենք պատրաստ կլինենք շարժվել առաջ, եթե Թուրքիայում կրկին կլինեն գործընկերներ, որոնք պատրաստ կլինեն շարժվել առաջ եւ կարգավորել հարաբերություններն առանց նախապայմանների:
Թուրքիան իր հերթին պնդում է, որ Հայաստանն է արգելափակում մերձեցումը. ո՞վ է այդ դեպքում պատասխանատու:
Թուրքիան փորձում է անհիմն պատճառներ գտնել գործընթացը ձգձգելու համար: Ե՞րբ է Հայաստանը արգելափակել կարգավորումը: Ոչ ոք չի կարող նման բան ասել: Կարգավորման գործընթացում Հայաստանի բոլոր քայլերն արժանացել են միջազգային հանրության հավանությանը: Նույնիսկ վավերացման գործընթացի առկախման որոշումը ըմբռնումով է ընկալվել եւ ողջունվել է:
Ըստ լրատվամիջոցների տեղեկությունների, Թուրքիայի հետ բանակցությունների կասեցման ամենակարեւոր պատճառը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն է: Արդյոք դա նշանակո՞ւմ է, որ ցեղասպանության հարցում մերձեցումն ավելի առաջ է գնացել քան Լեռնային Ղարաբաղի խնդրում:
Գործընթացի կասեցման հիմնական եւ միակ պատճառը Թուրքիայի կողմից հարաբերությունների կարգավորումն այլ հարցերի հետ կապելու փորձի վերսկսումն է: Արձանագրությունների ստորագրումից հետո Թուրքիան հետքայլ արեց եւ նորից սկսեց խոսել նախապայմանների լեզվով, օրինակ` հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացը փորձելով կապել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հանգուցալուծման հետ: Ոչ միայն Հայաստանը, այլեւ գործընթացին աջակից եւ միջնորդ երկրները, ամբողջ միջազգային հանրությունը հրապարակավ հայտարարել են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի լուծումը կապ չունի հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացի հետ: Եվ դրանք կապակցելու փորձերը կարող են վնասել երկու գործընթացներին էլ:
Արդյո՞ք ՀԱԿ-ի կողմից ներքին ճնշում կա՞ր բանակցություններից դուրս գալու պահանջով:
Ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ Սփյուռքում բազմաթիվ հայերի դժգոհությունը պայմանավորված է Թուրքիայի հանդեպ վստահության պակասով: Եվ կասեցման պատճառը պայմանավորված է հենց այն գործոնով, որ այսօր Թուրքիան չի կարող հարգել ձեռք բերված համաձայնությունները, իր պարտավորություններն ու խոստումները:
Որոշ ժամանակ Թուրքիան կարծես թե բաց էր հարաբերությունների կարգավորման համար, բայց այնուհետեւ կտրուկ փոխեց իր վերաբերմունքը: Դուք ունե՞ք բացատրություն, թե ինչու Էրդողանը արեց դա:
Չեմ կարող ասել, որ ոչ ոք չգիտի ինչու, միայն կարող եմ ասել, որ գրեթե ոչ ոք չի հասկանում:
Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը շատ պարզ կերպով սպառնաց արտաքսել հարյուրհազարավոր հայերի: Արդյոք դա հիշեցնո՞ւմ է 1915-ի զոհերի ողբերգական տեղահանումները:
Այդպիսի ակնարկներն ինքնին խոսուն են: Դրանք նշանակում են, ինչն, իհարկե, ափսոսանք է առաջացնում, որ ժամանակակից Թուրքիայում որոշ առաջնորդներ չեն հրաժարվել օսմանյան շրջանի անհանդուրժողական եւ ռասիստական մոտեցումներից:
Իհարկե, այդ հայտարարությունը ցնցող էր բոլորի համար եւ ոչ միայն Հայաստանում: 1914-1915-ին հենց այդպիսի հայտարարություններով է սկսվել Հայոց ցեղասպանությունը: Ավելի ուշ, 20-րդ դարի վերջին Ադրբեջանում հայկական բնակչության ջարդերն ու տեղահանումները եւս ուղեկցվում էին այդպիսի ռասիստական հայտարարություններով:
Ինչո՞ւ է այդքան կարեւոր Հայաստանի համար, որ Թուրքիան ընդունի «ցեղասպանություն» ձեւակերպումը:
Գործընթացի ամենասկզբից մենք ասել ենք մեր թուրք գործընկերներին, որ Հայաստանը երբեք հարցականի տակ չի դնի Հայոց ցեղասպանության փաստը կամ դրա միջազգային ճանաչման կարեւորությունը:
Մենք դիտարկում ենք քսաներորդ դարի առաջին ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը ոչ միայն որպես տուրք զոհերի հիշատակին, այլեւ հետագա ցեղասպանությունները կանխարգելելու կարեւոր միջոց:
Դուք լավատե՞ս եք: Դուք կարծում եք հնարավո՞ր կլինի կանխարգելել ապագա ցեղասպանությունները:
Հավանաբար դուք գիտեք, որ Ռաֆայել Լեմկինը` «ցեղասպանություն» տերմինի հեղինակը, ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանությունն իբրեւ մարդկության դեմ այդ ոճրագործության արտահայտության բացատրություն:
Մենք չառաջադրեցինք Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն իբրեւ հարաբերությունների կարգավորման նախապայման, թեեւ դա բավականին բարդ էր մեզ համար: Թուրքիան պետք է հաշտվի իր անցյալի հետ, որպեսզի հնարավորություն ունենա ապագա կառուցելու: Նելսոն Մանդելան մի անգամ ասել է. «Իրական հաշտեցում չի նշանակում անցյալի սոսկ մոռացում»:
Միեւնույն ժամանակ պետք է նշեմ, որ Թուրքիայում սկիզբ առան որոշ գործընթացներ եւ շարժումներ` միտված ցեղասպանության ճանաչմանը: Մեր կողմից կարգավորման գործընթացը նախաձեռնելուց անմիջապես հետո որոշ թուրք մտավորականներ ինտերնետային «Ներողության արշավ» սկսեցին: Մի քանի շաբաթվա ընթացքում 35.000 մարդ ստորագրեց այդ կոչի տակ:
95 տարիների ընթացքում առաջին անգամ, այս տարվա ապրիլի 24-ին, Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը նշվեց Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում: Ես հուսով եմ, որ մի օր Թուրքիան կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Դա կարեւոր է հենց Թուրքիայի համար: Թուրքիայում շատերը սկսում են հասկանալ դա, իսկ Թուրքիայից դուրս գրեթե որեւէ մեկը կասկած չունի այդ առումով:
Փաստը, որ Թուրքիան հրաժարվում է անել դա, կարող է կապված լինել փոխհատուցման պահանջի վախի եւ նույնիսկ տարածքային պահանջների հետ: Ինչ է պահանջում Հայաստանը, բացի Թուրքիայի կողմից պատասխանատվության ընդունումից:
Իր անկախացումից սկսած Հայաստանը երբեք որեւէ հայտարարություն չի արել տարածքային պահանջների վերաբերյալ: Դժբախտաբար որոշ թուրքական քաղաքական ուժեր օգտագործում են նման փաստարկներ թուրքական հասարակությունում վախ սերմանելու համար:
Իսկ ֆինանսական փոխհատուցման պահանջնե՞ր:
Դա հիպոթետիկ հարց է: Ամբողջ աշխարհում կան այն ժամանակ իրենց սեփականությունը կորցրած հայերի ժառանգներ: Նրանք կարող են իրավական ուղիներով փորձել բավարարել իրենց պահանջները` անկախ այն բանից ցեղասպանությունը ճանաչված է, թե` ոչ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է գերմանական Der Spiegel շաբաթաթերթին, որ պատմաբանների միացյալ հանձնաժողովը իմաստ կունենա միայն այն դեպքում, եթե Թուրքիան ընդունի իր մեղքը ցեղասպանության համար: Արդյոք դա անընդունելի պահանջ է այն գործընթացի համար, որը պետք է որոշի, թե ինչ է իրականում տեղի ունեցել:
Հայոց ցեղասպանության փաստը չի կարող հարցականի տակ դրվել: Մենք ասել ենք դա մեր թուրք գործընկերներին գործընթացի հենց սկզբում: Մենք պայմանավորվել ենք երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակներում ստեղծել ենթահանձնաժողովներ, որոնցից մեկը ունենալու է մի նպատակ` վերականգնել երկու ժողովուրդների միջեւ փոխվստահությունը: Բայց, իհարկե, ոչ Հայոց ցեղասպանությունը հարցականի տակ դնելու հաշվին: Հնարավոր չէ հասնել մեր ժողովուրդների միջեւ վստահության վերականգնմանը` Հայոց ցեղասպանությունը հարցականի տակ դնելով:
Ձեզ հաճելի՞ է, որ չորս տարի առաջ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը ընդունեց օրենք, որը պատիժ էր սահմանում հայերի դեմ իրականացված ցեղասպանության ժխտման համար: Ի՞նչ իմաստ ուներ ընդունել այդպիսի օրենք երկրներում, որոնք ոչ մի կապ չունեն ցեղասպանության հետ:
Այն նույն իմաստը, որ Հոլոքոսթի հետ ոչ մի կապ չունեցող երկրներ օրենքներ են ընդունում դրա վերաբերյալ: Մենք դեռ հիշում ենք Հիտլերի սահմռկեցուցիչ բառերը. «Գնացեք եւ սպանեք առանց խղճալու: Ի վերջո, ո՞վ է հիշում հայերին»:
Ցեղասպանությունը մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն է: Դա վերաբերում է ամբողջ մարդկությանը եւ ոչ միայն այն զոհ դարձած ժողովրդին:
Գերմանիան դեռ հրաժարվում է իր պաշտոնական բառապաշարում 1915-ի իրադարձությունները բնութագրելու համար օգտագործել «ցեղասպանություն» տերմինը, չնայած որ այն կրում է ընդհանուր պատասխանատվություն ջարդերի վրա աչքեր փակելու եւ ուշադրություն չդարձնելու համար: Ի՞նչ է Հայաստանը ակնկալում Գերմանիայից:
Ուղիղ հինգ տարի առաջ Գերմանիայի Բունդեսթագում ընդունված «Հայերի 1915-ի ջարդերի եւ տեղահանումների հիշատակումը» վերնագրված բանաձեւում ասվում է. «Բունդեսթագը ցավում է Գերմանական Ռայխի անփառունակ դերակատարության համար, որը, չնայած հայերի կազմակերպված տեղահանման եւ ոչնչացման վերաբերյալ տեղեկատվության առատությանը, որեւէ փորձ չձեռնարկեց միջամտելու եւ կանգնեցնելու այդ դաժանությունները»:
Ես հավատում եմ, որ այդ բառերն ինքնին խոսուն են: Ամեն անգամ, երբ գերմանական առաջնորդները այցելում են Յադ Վաշեմի հուշահամալիր` տուրք մատուցելու Հոլոքոսթի զոհերի հիշատակին, նրանք այդ քայլի համար արժանանում են համաշխարհային հանրության համակրանքին եւ խոր հարգանքին: Գերմանիան հաշտվել է իր սեփական պատմության հետ, եւ մենք հույս ունենք, որ Գերմանիան օրինակ կծառայի Թուրքիային` նույնն անելու համար:
Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարարը շուտով կայցելի Հայաստան: Ինչ հարցեր են քննարկվելու հանդիպման ընթացքում:
Դրանք շատ են: Մեր երկկողմ հարաբերություններում շատ ձեռքբերումներ չկան: Այնպես որ դա շատ լավ առիթ է խոսելու դրանց մասին եւ զարգացնելու նոր հնարավորություններ:
Ինչպե՞ս է ստացվել, որ երկկողմ հարաբերությունները թույլ են:
Մենք չենք կարող ասել, որ դրանք թույլ են, բայց մենք ունենք ներուժ, որը պետք է առավել օգտագործվի: Նախարար Միքայել Շպենդելեգերի այցը մեր հարաբերությունները զարգացնելու եւ խորացնելու լավ խթան կարող է հանդիսանալ:

Below is the official translated text of an interview given by RoA Foreign Minister Edward Nalbandian to the Austrian journal "Profile".
Mr. Foreign Minister, the region here has been facing major changes during the last years: Iran is exerting more and more influence, Turkey is trying to establish itself as regional powerbroker, Armenia as a small country is caught in the middle: Do you worry for the future?
Armenia is not a small country. There is not only this small piece of land here in the region, but a hundred other Armenias all over the world – everywhere, Armenians live, their communities have created small Armenias which create a unity all over the world.
But still your direct neighbors are bigger and sometimes more aggressive countries.
There were things to worry during our history. We strive for stability and security in our region, but it doesn’t depend only on us . We are trying to have normal relations with all our neighbors and that’s why we initiated the process of normalization with Turkey. We have good relations with Iran, we have good relations with Georgia and we are trying to settle the conflict between Naghorno Karabakh and Azerbaidjan to have normal relations with Azerbaijan as well.
At the moment the world is looking with concern on the nuclear program of Iran – don’t you consider this a threat to Armenia as well?
We are following the developments of this issue attentively. We hope that Iran and the international community will come to a solution with joint efforts.
Recently it seemed that there had been a major breakthrough in the relationship between Armenia and Turkey – meanwhile, the rapprochement is stalled again. Do you see a chance for a new dynamic in the near future?
The Armenian-Turkish relations were in a deadlock, when the President of Armenia Serzh Sargsyan invited his Turkish counterpart President Gul to Armenia. This visionary initiative, which met a positive response by the Turkish President, allowed us to start the process and after several months of hard negotiations, we made a significant step towards normalization of the Armenian-Turkish relations by signing the two Protocols on the establishment of diplomatic relations, having the common border opened and development of bilateral relations, in Zurich last year.
And ratification is suspended. Why?
A moment, please. After the signing of the Protocols, Armenia has started the ratification process having gone through several procedures, the decision of the Constitutional Court, a month in advance of the statutory deadline announcing the Protocols in line with the country’s basic law. In early February the President of Armenia announced in his speech at Chatham House in London that the Armenian parliament, where the President enjoys comfortable majority, will ratify the Protocols as soon as Turkey does.
The Turkish side, having easier ratification procedures has taken practically no steps for that purpose, except from sending the Protocols to the Parliament, and has effectively blocked the ratification process for 9 months now.
Do you see rapprochement going ahead soon?
Armenian approach fully coincides with the position of the international community- ratification and implementation of the agreements without preconditions and within a reasonable timeframe. With this common understanding we have started, conducted this process and came to the agreements. And in the protocols there are no preconditions.
We hope that the process is not dead, but suspended. And as it was said very clearly we will be ready to move forward if there is again a partner in Turkey ready to move forward with the normalization without any preconditions.
Turkey on his part claims that Armenia is blocking the rapprochement: Who is responsible then?
Turkey is trying to find baseless reasons for protracting the process, independent of its logic. At what point Armenia blocked normalization? No one could point out. All the Armenian steps on normalization process were commended by the whole international community. Even the decision on suspension of the ratification process was met by understanding and applauded.
According to media reports, the most important reason for the suspension of the negotiations with Turkey is the conflict over Nagorno Karabakh. Does this mean that the rapprochement in the question of genocide is already more advanced than in the issue of Nagorno Karabakh?
The main and only reason for the suspension of the process is resumption of the Turkish attempt to link the normalization of relations with other issues. After the signing of the protocols, Turkey backtracked and started again to speak in the language of preconditions, for instance attempting to link the Armenian-Turkish normalization process to Nagorno-Karabakh conflict resolution. Not only Armenia, but also the mediators, supporters of this process, the whole international community, have publicly made it clear that Nagorno-Karabakh conflict resolution has no linkage to the Armenian-Turkish normalization process. And that such a linkage could damage both processes.
Has there also been domestical pressure by the ANC responsible for the abandonment of the negotiations?
Discontent by many Armenians, not only in Armenia, but also in Diaspora is motivated by the lack of confidence towards Turkey’s good faith. And the reason for suspension is conditioned by the fact that Turkey today is unable to respect reached agreements, its commitments and given words.
For some time, Turkey seemed to be open for the normalization of the relations, but then it sharply changed it’s attitude. Do you have an explanation why Erdogan did that?
I couldn’t say that nobody knows why. I could only say that almost nobody understands.
Turkey’s Prime Minister Erdogan has threatened very clearly to expel hundred thousands of Armenians. Does this evoke remembrance of the death marches in the year 1915?
Such kinds of remarks by a Turkish leader speak for themselves. That means and it’s regrettable that some leaders in modern Turkey haven’t given up the Ottoman period discriminatory and racist approaches.
Of course, this particular statement was a shock for everyone and not only in Armenia. The Armenian Genocide started with exactly such statements in 1914-1915. Later in the end of the 20th century massacres and deportations of the Armenian population of Azerbaijan were accompanied by such kind of racist statements.
Why is it so important for Armenia that Turkey accepts the term"genocide"?
From the very beginning of this process we have told our Turkish counterparts that in no way Armenia will question the fact of the Armenian Genocide or the importance of its international recognition.
We see the recognition and condemnation of the first Genocide in the twentieth century not only as a tribute to memory of its victims, but also as an important tool to prevent further genocides.
You are an optimist. You think future genocides will be prevented?
You probably know, that Rafael Lemkin the author of the term "Genocide" invoked the Armenian Genocide as an explanation for his wording on the crime against humanity. Although it is very hard for us, we did not put the Armenian Genocide recognition by Turkey as a precondition for normalization of our relations. Turkey should reconcile with its own past to be able to build its future. Nelson Mandela once said. "True reconciliation does not consist in merely forgetting the past".
At the same time, I have to mention that inside Turkey there are certain processes and movements calling for the Genocide Recognition. Right after we initiated the normalization process, several Turkish intellectuals started an internet campaign, which was called "Apology campaign". Just in few weeks 35.000 people signed that petition. For the first time in 95 years, this year on April 24, Armenian genocide was commemorated at Istanbul’s Taksim square. I hope one day Turkey will recogise the Armenian Genocide. And that is important for Turkey itself. Many in Turkey are begining to understand this and no one has any doubts almost about it outside of Turkey.
The fact that Turkey refuses to do so may be connected with fears of demands for compensation and even territorial claims: What does Armenia call for besides the acceptance of Turkey’s liability for a genocide?
Since its independence, Armenia has never made any statements on territorial claims. It is unfortunate that certain Turkish political forces are using such arguments in order to create fear in the Turkish society.
And demands for financial reparation?
This is a very hypothetical question. There are descendants of Armenians all over the world who lost their properties back then. They could have juridical ways to proceed with their demands with or without recognition. This is a very normal in a civilized and modern world. So where is the problem?
President Serzh Sargsjan told the German news weekly "Der Spiegel", a joint historian commission would only make sense if Turkey would admit it’s guilt for the genocide: Isn't this an unacceptable demand for a process intended to explore what exactly happened?
The fact of the Armenian Genocide can not be questioned. We told this to our Turkish colleagues right at the very beginning of this process. We agreed to establish subcomissions within an intergovernmental commission on the development of bilateral relations, and one of the subcomissions will have a goal - to restore confidence between two nations, but of course not at the expense of putting the Armenian Genocide under question.
You couldn’t reach the goal of restoring the confidence between nations by putting the Armenian Genocide under question.
Are you pleased by the fact, that four years ago the National Assembly of France has adopted a law that penalizes the renouncement of genocide against the Armenians? What is the sense of adopting such kind of laws in countries that have nothing to do with the genocide?
It is the same as is the case of adoption of laws and bills on Holocaust by countries that have nothing to do with it. We still remember the chilling words of Hitler: « "Go, kill without mercy. After all, who remembers the Armenians?"»
Genocide is a crime against humanity. As such it concerns humanity as a whole, and not only the people that was its victim.
Germany still refuses to use the expression "genocide" in its official wording about the incidents of 1915 – although it bears joint responsibility for the massacres by looking the other way and being dormant. What does Armenia expect of Germany?
In the German Bundestag's resolution entitled "Commemorating the expulsion and massacre of the Armenians in 1915" adopted exactly five years ago, we can read the following
"Bundestag deplores the inglorious role played by the German Reich which, in spite of a wealth of information on the organized expulsion and annihilation of Armenians, has made no attempt to intervene and stop these atrocities."
I believe that this wording speaks for itself. Every time the German leaders visiting Yad Vashem Memorial and paying tribute to victims of Holocaust are gaining the sympathy and veneration of the world community for that gesture. Germany has reconciled with its own past and we hope that Germany will serve as an example to Turkey to accomplish the same.
The Austrian foreign minister will be visiting Armenia soon. What are the issues to be discussed at this meeting?
There are many. There is not too much accomplished in our bilateral relations. So this is a very good occasions to push them and develop new opportunities.
Why is it that bilateral relations are weak?
We couldn’t say that they are weak, but we have bi potential to be explored. So the visit of Minister Michael Spendeleggerger could be a good impulse to develop and enhance our relations.