«Հեռարձակման մասին ՀՀ օրենքը չի երաշխավորում լրատվամիջոցների բազմակարծությունը»
«Չնայած փոփոխություններին` «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքը չի խթանում հեռարձակման բազմակարծությունը թվային դարաշրջանում»,- այսօր ասաց ԶԼՄ-ների ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչն:
Որպեսզի Խորհրդարանի կողմից հունիսի 10-ին ընդունված օրենքն ուժի մեջ մտնի, այն պետք է ստորագրվի ՀՀ Նախագահի կողմից: Միյատովիչը նշել է, որ ՀՀ իշխանությունները քննարկել են օրենքի նախագիծը քաղաքացիական հասարակության և միջազգային հանրության հետ և, որ իր գրասենյակի կողմից օրինագծի վերաբերյալ տրամադրվել է փորձագիտական վերլուծություն:
«Թեև փորձագիտական վերլուծության մեջ ներկայացված որոշ առաջարկություններ հաշվի են առնվել, սակայն անալոգայինից թվային հեռարձակմանը սահուն կերպով անցնելու համար վճռորոշ նշանակություն ունեցող մյուս առաջարկությունները հաշվի չեն առնվել»,- ասաց նա:
Միյատովիչն ասաց, որ օրենքի թերություններից են հեռուստաալիքների թվի սահմանափակումը, արբանյակային, բջջային և ինտերնետային հեռարձակման հստակ կանոնների բացակայությունը` հեռարձակման բոլոր տեսակները դնելով Կարգավորիչ մարմնի կողմից լիցենզավորման կամ նրա թույլտվությունների ռեժիմի ներքո, լրատվամիջոցների ազատության վրա անտեղի սահմանափակումներ պարունակող օրենքի դրույթների հիման վրա հեռարձակման արտոնագիրը դատարանների կողմից դադարեցնելու լիազորումը և թվային մասնավոր հեռուստաալիքների ստեղծման ընթացակարգերի ու պայմանների բացակայությունը:
«Հայաստանը չպետք է բաց թողնի լրատվության ոլորտի առաջադեմ օրենսդրություն ընդունելու հնարավորությունը: Նոր տեխնոլոգիաները, այդ թվում` թվային հեռարձակումը, իշխանությունների կողմից պետք է օգտագործվեն լրատվամիջոցների μազմակարծությունը ամրապնդելու նպատակով: Այս տեխնոլոգիաները կարող են բարձրացնել տեղեկությունների մատչելիությունը և թույլ տալ հասարակությանը փնտրել, ձեռք բերել և տրամադրել տեղեկություններ»,- ասաց նա:
Միյատովիչը շեշտեց, որ իր գրասենյակը պատրաստ է շարունակել իշխանություններին իր աջակցությունը` լրատվամիջոցների ազատությանն առնչվող օրենսդրական բարեփոխումներում:

VIENNA, 15 June - Despite amendments, Armenia's new Law on Television and Radio fails to promote broadcast pluralism in the digital era, the OSCE Representative on Freedom of the Media, Dunja Mijatovic, said today.
The law, adopted by Parliament on 10 June, would need a presidential signature to take effect.
Mijatovic said Armenian authorities had discussed the law draft with civil society and the international community, and that her Office had provided a legal review of the draft.
"Although some recommendations from the legal review have been addressed, other recommendations that are of crucial importance for a smooth transition from analogue to digital broadcasting have not been taken into account," she said.
Mijatovic said that the law's shortcomings included a limit to the number of broadcast channels; a lack of clear rules for the licensing of satellite, mobile telephone and online broadcasting; the placement of all forms of broadcasting under a regime of licensing or permission by the Regulator; the granting of authority to the courts to terminate broadcast licences based on provisions in the law that contain undue limitations on freedom of the media; and a lack of procedures and terms for the establishment of private digital channels.
"Armenia should not lose the opportunity to adopt forward-looking media legislation. New technologies, including digital broadcasting, should be used by governments to strengthen media pluralism. These technologies can improve access to information and enable the public to seek, access and impart information," she said.
Mijatovic emphasized that her office is ready to continue its support to the authorities in all legislative reforms related to media freedom.