«Ժառանգություն» կուսակցության շնորհավորական ուղերձը ՀՀ-ի հռչակման 20-ամյակի կապակցությամբ
«Ժառանգություն» կուսակցությունը սրտանց շնորհավորում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին, ողջ հայությանը` Անկախության տոնի կապակցությամբ:
Դժվար էր անկախության ճանապարհը, վճարված գինը` շատ թանկ. դա նախեւառաջ հազարավոր հայ հերոսների կյանքն էր, ովքեր ընկան հանուն Արցախի ազատագրման եւ հանուն Հայաստանի ինքնիշխանության: Հայաստանի անկախության համար պայքարը յուրաքանչյուր հայի պատվի ու պատասխանատվության գործն էր: Ամեն ոք իր տեղում` դաժանագույն պայմաններում, մաքառում էր ռազմաճակատում ընդհանուր հաղթանակն ապահովելու համար: Արցախյան հերոսամարտին համընթաց` մենք ստիպված էինք հաղթահարել աղետալի երկրաշարժի հետեւանքները, թուրք-ադրբեջանական շրջափակման հարուցած ծանր իրավիճակը, վերջապես` ԽՍՀՄ փլուզման արդյունքում ստեղծված տնտեսական ճգնաժամը: Այն դժնի օրերին մեր կողքին էր ողջ աշխարհի հայությունը, ում նյութական, բարոյական եւ քաղաքական աջակցությունը մեծ դեր խաղաց Անկախության պաշտպանման գործում, իսկ մեր հայրենակիցներից շատերը մաս կազմեցին համազգային հաղթանակի կերտմանը:
Մենք չպետք է նաեւ մոռանանք այն բարեկամ երկրների քաղաքական աջակցությունն ու հսկայական ֆինանսական օգնությունը, առանց որի մեզանից կպահանջվեին շատ ավելի մեծ զոհողություններ:
Առաջին եւ Երկրորդ հանրապետություններից տնտեսական, գիտակրթական ու մշակութային հարուստ ժառանգություն ստացած, 21-րդ դարի նախաշեմին հիմնադրված եւ ազատագրական պատերազմում հաղթանակած Երրորդ հանրապետությունը գոյության 20 տարիների ավարտին պետք է դարձած լիներ հայոց երազանքների մարմնավորումը, հազարամյակների ընթացքում երբեւէ գոյություն ունեցած հայկական պետականությունների դափնեպսակը:
Ցավոք սրտի, այդպես չէ. նորանկախ Հայաստանը տակավին տառապում է անարդարությունների, անօրինությունների եւ անազատության ախտից: Մնում է հուսալ, որ անցած երկու տասնամյակների բոլոր իշխանությունների անխոհեմ, երբեմն էլ` նեղ անձնական շահադիտությունները սպասարկող քաղաքականության փոխարեն, ի վերջո, կունենանք ազգային-պետական մտածողություն, արդյունավետ կառավարում եւ ճիշտ ռազմավարություն, որոնք Հանրապետության հիմնադիր հանդիսացող բոլոր սոցիալական խավերին, բոլոր քաղաքացիներին կբերեն ապահով ու բարօր ապագա, եւ հայն այլեւս իրեն օտար չի զգա սեփական հայրենիքում, անվերադարձ չի հեռանա այլ երկրներ:
Եվ դրան հասնելու ենք բոլորս միասին` ուժերի մեկտեղմամբ, նոր քաղաքական այլընտրանք առաջարկելով եւ Հանրապետության հիմնադիր քաղաքացիների երազանքների պետությունը կերտելու հանձնառությամբ: Հանո՛ւն Ազատության, հանո՛ւն Քաղաքացու, հանո՛ւն Հայաստանի Հանրապետության:

Поздравительное послание партии «Наследие» в связи с 20-и летием основания Республики Армения
Партия «Наследие» сердечно поздравляет граждан Республики Армения, всех армян с праздником Независимости Армении.
Труден был путь независимости, цена, заплаченная за нее – высока: это прежде всего жизни тысяч армянских героев, павших в боях за независимость Арцаха и суверенитет Армении. Борьба за независимость Армении была делом чести и ответственности каждого армянина. Каждый на своем месте – в жесточайших условиях боролся за победу на фронте. Одновременно с войной мы были вынуждены преодолевать последствия катастрофического землетресения, тяжелую ситуацию, возникшую вследствии турецко-азербайджанской блокады, наконец – экономический кризис, возникший в результате распада Советского Союза. В те ненастные дни рядом с нами было все мировое армянство, чья материальная, моральная и политическая поддержка сыграла большую роль в деле защиты Независимости, а многие наши соотечественники приняли непосредственное участие в созидании общенациональной победы.
Мы также не должны забывать политическую поддержку и огромную финансовую помощь дружественных стран, без которой от нас потребовалось бы гораздо больше жертв.
Получившая богатое экономическое, научно-образовательное и культурное наследие от Первой и Второй республик, основанная на пороге 21-ого века и победившая в освободительной войне Третья Республика после 20-и лет своего существования должна была бы стать воплощением армянской мечты, венцом когда-либо существовавших в течении тысячелетий армянских государственностей.
К сожалению, этого не произошло: новосозданная Армения еще страдает от несправедливостей, незаконностей и несвободы. Остается надеяться, что вместо недальновидной, а зачастую – обслуживающей узко-корыстные интересы политики всех властей по истечению двух десятилетий Армения получит национально-государсвенное мышление, эффективное управление и верную стратегию, которые приведут граждан-основателей Республики, принадлежащих ко всем социальным слоям благоденствие и безопасное будущее и армянин больше не будет чувствовать себя чужим в собственной отчизне, не будет безвозвратно её покидать.
И этого мы добъёмься все вместе – единением усилий, предложив новую политическую альтернативу и взяв обязательство созидать государственность, соответствующую мечтам граждан-основателей Республики. Во имя Свобо’ды, во имя Граждани’на, во имя Республики Арме’ния.