«Ժառանգություն» կուսակցության շնորհավորական ուղերձը ՀՀ-ի հռչակման 20-ամյակի կապակցությամբ
«Ժառանգություն» կուսակցությունը սրտանց շնորհավորում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին, ողջ հայությանը` Անկախության տոնի կապակցությամբ:
Դժվար էր անկախության ճանապարհը, վճարված գինը` շատ թանկ. դա նախեւառաջ հազարավոր հայ հերոսների կյանքն էր, ովքեր ընկան հանուն Արցախի ազատագրման եւ հանուն Հայաստանի ինքնիշխանության: Հայաստանի անկախության համար պայքարը յուրաքանչյուր հայի պատվի ու պատասխանատվության գործն էր: Ամեն ոք իր տեղում` դաժանագույն պայմաններում, մաքառում էր ռազմաճակատում ընդհանուր հաղթանակն ապահովելու համար: Արցախյան հերոսամարտին համընթաց` մենք ստիպված էինք հաղթահարել աղետալի երկրաշարժի հետեւանքները, թուրք-ադրբեջանական շրջափակման հարուցած ծանր իրավիճակը, վերջապես` ԽՍՀՄ փլուզման արդյունքում ստեղծված տնտեսական ճգնաժամը: Այն դժնի օրերին մեր կողքին էր ողջ աշխարհի հայությունը, ում նյութական, բարոյական եւ քաղաքական աջակցությունը մեծ դեր խաղաց Անկախության պաշտպանման գործում, իսկ մեր հայրենակիցներից շատերը մաս կազմեցին համազգային հաղթանակի կերտմանը:
Մենք չպետք է նաեւ մոռանանք այն բարեկամ երկրների քաղաքական աջակցությունն ու հսկայական ֆինանսական օգնությունը, առանց որի մեզանից կպահանջվեին շատ ավելի մեծ զոհողություններ:
Առաջին եւ Երկրորդ հանրապետություններից տնտեսական, գիտակրթական ու մշակութային հարուստ ժառանգություն ստացած, 21-րդ դարի նախաշեմին հիմնադրված եւ ազատագրական պատերազմում հաղթանակած Երրորդ հանրապետությունը գոյության 20 տարիների ավարտին պետք է դարձած լիներ հայոց երազանքների մարմնավորումը, հազարամյակների ընթացքում երբեւէ գոյություն ունեցած հայկական պետականությունների դափնեպսակը:
Ցավոք սրտի, այդպես չէ. նորանկախ Հայաստանը տակավին տառապում է անարդարությունների, անօրինությունների եւ անազատության ախտից: Մնում է հուսալ, որ անցած երկու տասնամյակների բոլոր իշխանությունների անխոհեմ, երբեմն էլ` նեղ անձնական շահադիտությունները սպասարկող քաղաքականության փոխարեն, ի վերջո, կունենանք ազգային-պետական մտածողություն, արդյունավետ կառավարում եւ ճիշտ ռազմավարություն, որոնք Հանրապետության հիմնադիր հանդիսացող բոլոր սոցիալական խավերին, բոլոր քաղաքացիներին կբերեն ապահով ու բարօր ապագա, եւ հայն այլեւս իրեն օտար չի զգա սեփական հայրենիքում, անվերադարձ չի հեռանա այլ երկրներ:
Եվ դրան հասնելու ենք բոլորս միասին` ուժերի մեկտեղմամբ, նոր քաղաքական այլընտրանք առաջարկելով եւ Հանրապետության հիմնադիր քաղաքացիների երազանքների պետությունը կերտելու հանձնառությամբ: Հանո՛ւն Ազատության, հանո՛ւն Քաղաքացու, հանո՛ւն Հայաստանի Հանրապետության:

Heritage Party cordially congratulates the citizens of the Republic of Armeniaas well as all Armenians on the occasion of the Independence Day.
The path to the independence was hard, the price paid was extremely high. Thousands of Armenian heroes fell for the liberation of Artsakh andArmenia’s sovereignty.
It was each and every Armenian’s honor to take part in the struggle for independence, to contribute to the carving of our victory in the battlefields. Along with the Artsakh Liberation War, we were forced to face the consequences of the catastrophic quake, as well as the hardships caused by the Turkish-Azerbaijani blockade and the economic crisis that resulted from the collapse of theSoviet Union.
Armenians of the entire world stood by us in those dire days: their material, emotional and political assistance played a vital role in maintaining ourIndependence. And many of Diaspora Armenians participated in the making of our victory.
We also should not forget the political and financial assistance provided to us by friendly nations that. We would have sacrificed much more had not been that assistance.
The Third Republic that fought its independence on the eve of the 21st century received a rich economic, scientific, educational and cultural heritage from the First and Second republics, during the past 20 years was expected to become the symbol and the crown of the Armenian statehoods ever existed during centuries.
But unfortunately that was not the case: the newly independentArmenia still suffers from injustice, illegalities and lack of freedom.
Now we hope that after the irrational, sometimes even narrow-minded policies adopted by all the previous governments, we would finally have policies that are based on national interests, effective governance and right strategies that would bring a secure and prosperous future to all social groups, all citizens who founded the Republic, and that no Armenian would ever again feel as if he was an alien in his own Homeland and leave it for good.
We will get to this goal by uniting our capacities, by suggesting a new political alternative and with the commitment to create a state that has been the dream of the Armenians who founded the Republic.