Հայերը պետք է խիզախ և կանխարգելիչ քայլեր ձեռնարկեն
Հայ ժողովուրդն իր պատմության ողջ ընթացքում բազմաթիվ օտար զավթիչների կողմից ենթարկվելով զանազան հալածանքների` գոյատևելու ուժեղ բնազդ է ձեռք բերել: Վտանգներից խուսափելու համար հայերը սովորել են հավատարիմ լինել իրենց իշխող երկրներին և նույնիսկ դառնալ նրանց կամակատարը:
Չնայած հայ ժողովրդի տարած բազմաթիվ «բարոյական հաղթանակներին», նրա ռազմական հաջողությունները հազվադեպ են: Պետք է երկու հազարամյակ հետ վերադառնալ` հայ տիրակալ Տիգրան Մեծ արքայի (մ.թ.ա.140-55) նվաճումների եզակի օրինակը բերելու համար, որի լայնատարած կայսրությունը ձգվում էր Կասպից ծովից մինչև Միջերկրական ծով: Նոր դարաշրջանում, նախքան Հայոց ցեղասպանությունը, հայ ֆիդայինները մարտնչել են մարդասպան թուրքերի և վարձկան քուրդերի դեմ:
Ցեղասպանության ժամանակաշրջանում (1915-1923) Շապին Գարահիսարի, Ուրֆայի, Մուսա լեռան, Վանի, Այնթափի, Հաճնի, Սասունի և Զեյթունի հայերը քաջաբար ինքնապաշտպանության են դիմել, մինչդեռ նրանց 1,5 միլիոն հայրենակիցները կոտորվել են գառան պես:
Սարդարապատի հերոսական ճակատամարտը փրկեց հայ ժողովրդի մնացած մասն Արևելյան Հայաստանում և ավարտվեց Հայաստանի Առաջին Հանրապետության ստեղծմամբ 1918 թվականին:
Վերջապես, 1988 թվականից սկսած, հայ ժողովրդի քաջարի զավակները մարտնչելով Ադրբեջանի շատ ավելի մեծ ու ավելի լավ սպառազինված զինուժի դեմ, ազատագրեցին Արցախը:
Օսմանյան կայսրությունում 19-րդ դարի վերջում և 20-րդ դարի սկզբին արևմտյան շատ միսիոներներ, վաճառականներ, գրողներ ու ճանապարհորդներ իրենց հանդիպած հայերին նկարագրում էին որպես «հլու հնազանդ»:
Հայ-կանադական Keghart.com կայքն անցյալ շաբաթ իր խմբագրականում մեջբերում է կատարել դոկտ.Վիլյամ Գուդելի՝ 1871 թվականի Կոնստանդնուպոլիսի հայերի մասին նկարագրությունից. «Չորսդարյա տառապանքները, հալածանքներն ու տագնապը խոր հետք են թողել ողջ համայնքի վրա... հարատև վախը, տանջանքներն ու նվաստացումները ջնջել են արիության բոլոր հետքերը… Միայն ավելի երջանիկ ժառանգների մի քանի սերունդներ կարող են մաքրել ստրկության երկար տարիների ընթացքում ձեռք բերված մտավոր արատները»:
Ցավոք, շատ հայեր դեռևս պետք է թոթափեն իրենց հոգում խորապես արմատացած «ստրկական մտածելակերպը», որը ժառանգել են դարեր շարունակ օտարի լծի տակ ապրած իրենց նախնիներից:
Սփյուռքի համայնքներում և Հայաստանում կարելի է ականատես լինել նման վարքագծի բազմաթիվ օրինակների: Հաճախ հայերը հլու հնազանդ տանում են իրենց հանդեպ կատարված բազում անարդարություններն ու վիրավորանքները:
Ժամանակն է, որ հայերը դեն նետեն իրենց կապանքներն ու պաշտպանեն իրենց տարրական իրավունքները: Նրանք չպետք է լուռ մնան ի դեմս չարաշահումների կամ ֆիզիկական հարձակումների, այլ համապատասխանաբար արձագանքեն` զերծ մնալով այնպիսի հապճեպ գործողություններից, որոնք կարող են վտանգել իրենց համայնքները կամ հայրենիքը:
Օրինակ, Միացյալ Նահանգներում, երբ պետական պաշտոնյաները, լրագրողները կամ գրողները աղավաղում են Հայոց ցեղասպանությունը, ապա նրանք պետք է խստորեն քննադատվեն ու վարկաբեկվեն, որպեսզի ուրիշները ձեռնպահ մնան Ցեղասպանության նման ժխտումներից:
Հայերի կրավորականության ամենաթարմ օրինակը նրանց թույլ պատասխանն էր` անցյալ շաբաթ Արցախի վրա ադրբեջանական զինված ուժերի կատարած գիշերային հարձակմանը, որի արդյունքում չորս հայ զինծառայող զոհվեց, նույնքանն էլ` վիրավորվեց: Զոհվածներին ցավակցություն հայտնելուց և հարձակումը դատապարտելուց բացի, Հայաստանի իշխանությունները որևէ գործնական քայլի չդիմեցին:
Ի պատասխան այս լկտի և առանց դրդապատճառների հարձակման, Հայաստանը պետք է չեղյալ հայտարարեր իր մասնակցությունն Արցախի շուրջ Ադրբեջանի հետ բանակցությունների հաջորդ փուլին: Բացարձակապես անընդունելի է խաղաղ բանակցությունների վարումը, երբ Ադրբեջանը ռազմական միջոցների է դիմում: Այս իրավիճակում հայերն իրավունք ունեն ձեռնարկել բոլոր հնարավոր գործողությունները հետագա հարձակումներից պաշտպանվելու համար:
Միայն դատապարտող հայտարարություն անելու փոխարեն, հայկական կողմը պետք է այնպիսի պատժիչ կանխարգելիչ հարվածներ հասցներ, որ ադրբեջանցիները հաջորդ հարձակումը ծրագրելուց առաջ շատ երկար ու խորը մտածեն:
Ադրբեջանը պետք է հստակ գիտակցի, որ ցանկացած հետագա ագրեսիա իր հերթին.
1. հանգեցնելու է խաղաղ բանակցությունների ժամանակավոր կասեցման և ոչ թե արագացման, հետաձգելով հակամարտության լուծումը:
2. ի վերջո դրդելու է Հայաստանին հրաժարվել խաղաղ կարգավորման բոլոր բանակցություններից, քանզի Հայաստանը դրանցից ոչինչ չի շահում: Ադրբեջանը ինքը կարիք ունի այդ բանակցությունների` Հայաստանից զիջումներ կորզելու համար:
3. ազդարարելու է աշխարհին, որ Ադրբեջանի կառավարությունը շահագրգռված չէ հակամարտության խաղաղ բանակցություններով կարգավորմանը և պատասխանատու է դրանց ձախողման համար:
4. վարկաբեկելու է միջնորդ երկրների` Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների բարեխիղճ ջանքերը:
5. ստիպելու է Հայաստանին ռազմական գործողություններ ձեռնարկել, ինչի հետևանքով կորուստներն անհամեմատ ավելի մեծ կլինեն, անգամ կվնասվեն նավթամուղերը` Ադրբեջանին հետագա հարձակումներից հետ պահելու համար:
Հայ ժողովուրդը պետք է գիտակցի, որ ինքն այլևս Օսմանյան կայսրությունում չի ապրում և ոչ մեկի ստրուկը չէ: Հայերը պետք է թոթափեն իրենց հոգեբանական կապանքներն և անհրաժեշտ բոլոր միջոցներով պաշտպանեն իրենց ազգային շահերը:

Measures to Counter all Hostile Acts
Having been victimized by many conquerors throughout history, Armenians have developed a strong instinct for survival. To stay out of trouble, they have learned to be loyal and even subservient to the states that ruled over them.
While Armenians gained plenty of “moral victories,” their actual battlefield successes have been few and far between. One has to go back to two thousand years to find a rare example of a conquering Armenian ruler, King Tigran the Great (140-55 BC) whose vast empire extended from the Caspian to the Mediterranean Sea. In the modern era, prior to the Armenian Genocide, Armenian Freedom Fighters (Fedayees) fought back against the murderous Turks and Kurdish mercenaries. During the Genocide, the Armenians of Aintab, Hajin, Musa Dagh, Sassoun, Van, and Zeitoun bravely defended themselves, while 1.5 million of their kinsmen were slaughtered like sheep. The heroic Battle of Sardarabad saved the remnants of the Armenian people in Eastern Armenia, culminating in the establishment of the first Armenian Republic in 1918. Finally, beginning in 1988, brave young men and women battled the much larger and better armed forces of Azerbaijan to liberate Artsakh (Karabagh).
In the late 19th and early 20th centuries, many western missionaries, tradesmen, writers and adventurers, often described the Armenians they encountered in the Ottoman Empire as “cringing.” Canadian-Armenian website Keghart.com, in an editorial posted last week, quoted Dr. William Goodell’s depiction of the Armenians of Constantinople in 1871: “Four centuries of torture, of oppression, and of suspense have stamped its impress upon an entire community… constant fear, constant agony, constant humiliation have so crushed out every trace of manhood, that they are still cringing, fawning, an abject race. Several generations of happier descendants can alone efface the mental taints acquired in those long years of vassalage.”
Regrettably, many Armenians have yet to overcome the “slave mentality” -- deeply ingrained in their psyche -- inherited from ancestors who lived for centuries under foreign yoke. One comes across countless examples of self-effacing behavior in Armenian communities throughout the Diaspora and in Armenia itself. All too often Armenians meekly accept injustices and insults heaped on them by others.
It is high time that Armenians throw off their shackles and defend their inalienable rights. They must not remain silent in the face of abuse or physical attack, but respond appropriately without resorting to reckless actions that may endanger their communities or the homeland.
In the United States, for example, when elected officials, journalists or writers distort the facts of the Armenian Genocide, they must be severely criticized and discredited, so others would be warned to refrain from Genocide denial.
The most recent example of Armenian inaction is the feeble Armenian response to last week’s night-time attack by Azeri forces on Artsakh, causing the deaths of four Armenian soldiers and the wounding of four others. Beyond expressions of sympathy for the victims and condemning the attack, no concrete action was taken by Armenian officials.
In the aftermath of this vicious and unprovoked attack, Armenia should have announced the cancellation of the next round of negotiations with Azerbaijan over Artsakh. It is completely unacceptable to conduct peace talks, while Azerbaijan is engaged in warfare. Under these circumstances, Armenians have the right to take all possible actions to defend themselves from future attacks. Rather than merely issuing a condemnation, the Armenian side at a time of its choosing should carry out punishing pre-emptive strikes so that Azeris would think long and hard before mounting another attack. Azerbaijan should clearly understand that any further aggression on their part would:
1. Cause the suspension of the peace talks, thus delaying the resolution of the conflict rather than expediting the negotiating process.
2. Lead Armenia to eventually abandon all peace talks, since it has little to gain from these negotiations. Azerbaijan is the one that desperately needs to negotiate in order to secure concessions from Armenia.
3. Signal to the world that the government of Azerbaijan is not interested in finding a negotiated settlement to the conflict and is responsible for its collapse.
4. Discredit the good faith effort of the mediating countries – France, Russia and the United States.
5. Force Armenia to initiate military action, causing a disproportionate amount of destruction, even damaging the oil pipelines, in order to discourage Azerbaijan from further attacks.
Armenians must realize that they no longer live in the Ottoman Empire and are no one’s slave. They should shake off their psychological shackles and take all necessary measures to defend their national interest!