Մահվան ապրեցնող աղոթքը
Ինձ համար երդումը միշտ կեղծ բարեպաշտություն է եղել: Քրիստոնեությունը նույնպես երդումը մերժելի է համարում, անգամ` անեծքի չափ մերժելի: Երեխա ժամանակ, երբ հասակակիցներիս հետ խաղում էի և դեռ չէի կարդացել Սուրբ գիրքը, հիշում եմ, որ այն ժամանակից ի վեր չէի երդվում: «Դե երդվիր, որ դու չես արել»: «Ես չեմ արել ու վերջ: Ուզում ես` հավատա, չես ուզում` մի հավատա»: Մանկությունս լիքն է նման հուշերով: Իհարկե, այն ժամանակ չէի կարող բացատրել, թե ինչու չեմ երդվում, բայց հիշում եմ, որ վիրավորվում էի, երբ ինձանից երդում էին պահանջում: Ու այդպես էլ ամբողջ կյանքում չերդվեցի: Չերդվեցի նաև Ազգային միացյալ կուսակցությունում:
Ի՞նչ երդում: Կյանքը, ինչպես բոլորին, ինձ էլ մի անգամ է տրվել: Վստահաբար կարող եմ ասել, որ այն նաև ժպտացել էր ինձ. բազմանդամ, ապահով ընտանիքի կրտսեր զավակն էի, մեծ տոհմի սիրելին: Իսկ ես այդ ամենից հրաժարվել, Տիրոջից խնդրել էի «ուրախությունն անանձնական» ու դրա դիմաց ստացել խորհրդային քաղբանտարկյալի կյանքը. թերևս աշխարհում ամենից անմարդկային ու ստորացուցիչ կյանքը, որ կարող էր ունենալ գաղափարական մարտիկը: Ես իմ կատարած ընտրությունը, իմ կայացրած որոշումն արդեն իսկ երդում էի համարում: Երդումից էլ ավելին: Եվ մի՞թե հոգով մեղանչողը գործով չպիտի մեղանչի, ինչ է թե երդում է տվել: Իմ պայքարը պատերազմ չէր, այլ մենամարտ, որը եթե ընդունել ես, երդվելու պատճառ չկա:
Մանկական խաղից մինչև գաղափարական պայքար, ինչ պարագայում էլ որ երդվում ես, ակամա հայտնվում ես մի կասկածյալի դերում, որը երդմամբ փորձում է փարատել դիմացինի կասկածը: Իսկ ես երբեք ինձ կասկածյալ չեմ զգացել ու այդ հարցում դիմացինին փարատելու հոգսը իմը չեմ համարել:
Չերդվելու սկզբունքս տարբեր պարագաներում գուցե զանազան մտայնությունների տեղիք է տվել, բայց կյանքն էլ ինձ տեղիք տվեց անդրադառնալու երդման իրական ուժին ու կարևորությանը, երբ ԱՄԿ-ի երդվյալ անդամներից շատերը ՊԱԿ-ի դրդիչ գործողությունների ճնշման տակ ինքնամերժ ներում խնդրեցին այն ամենի համար, ինչի համար ոչ վաղ անցյալում երդվել էին: Նրանցից ստացած նամակներից մեկում ահա թե ինչ կարդացի. «Մեզ համար չկա ուրիշ Հայաստան` Սովետական Հայաստանից բացի»: Կարդացի ու հիշեցի մեր կուսակցության երդման տեքստը` այս նամակի հեղինակի ոգեշունչ ընթերցմամբ. «Երդվում եմ ես քեզ, ժողովուրդ հայոց… երդվում եմ…»: Ի՞նչ արած: Չեմ մեղադրում: Կայացել էր «խոստում` խոստումի դիմաց»: Սուրբ գրքում հենց նման դեպքերի համար է ասված. «Յուրաքանչյուր ոք փորձվում է` տարվելով ու խաբվելով իր իսկ ցանկություններից» (1 Հակոբոս 14):
Այսպես, կյանքը վերջնականորեն ապացուցեց` երդումով չէ, որ մարդը պիտի վստահություն ձեռք բերի կամ զերծ մնա մերժելիից:
Երդման հարցում բնազդս, կարելի է ասել` ի սկզբանե ճիշտ էր գործել: Բայց իմ ընտրած կյանքում` ազատության և առավել` անազատության մեջ, կային սկզբունքներ ու մոտեցումներ, որոնք դեռ պիտի ճշտվեին, հղկվեին` ձևավորելով կենսագրությունս, որի մեջ դեռևս այն օրերին ներկա էին կյանքիս բոլոր ժամանակները, անգամ ապագաս, քանի որ մենք ինքներս մեր հետևանքն ենք, ամեն մի քայլից կազմված մեր ճանապարհը:
Խոսքս հերոսականության մասին է: Հերոսությո՞ւն էր արդյոք այն, ինչ մենք էինք անում: Այդ մասին կխոսի ժամանակը: Բայց մենք մեր պայքարի հետ մեկտեղ հերոսի կերպար էինք ստանձնել: Ինձ համար այդ հերոսը մեկն էր, որից որքան էլ որ առաջ եմ անցել, ամեն վայրկյան հիշում, ներում, կարոտում եմ նրան: Այսպես երևի մարդու ստեղծածն է նյութականանում ու առանձնանում իրենից: Նյութականանում: Ահա իմ հուշագրության պատճառներից մեկը: Ես ասացի` ներում եմ: Դրա առիթն ամենից շատ ունեմ` կապված բանտային տարիների գոռոզամտությանս հետ, որի միակ դրսևորումն իմ հերոսականությունն էր: Ինձ տանում էին պատժախուց, իսկ ես երգում էի: (Երևի պայքարն առանց պաթետիզմի չի լինում): Ինձ կտտանքների էին ենթարկում, իսկ ես հպարտորեն լռում էի: (Չէ՞ որ հերոս էի): Ինչ-որ էական բան էր պակասում: Մի կարևոր բանի կարիքն ունեի: Հնդիկ բանաստեղծ Տագորն ասում է. «Դեն եմ շպրտում հպարտությունս` իմ գիտությամբ ու կարողությամբ դատելու` որն է լավը, որը` վատ»: Հասել էր իմ այդ ժամանակը: Եվ երբ արդեն «փորձված» բանտարկյալ էի, ես դեն նետեցի հպարտությունս ու գտա... աղոթքը:
Ես ապրում էի առավոտ-երեկո աղոթողի պես, բայց իմ ներսում աղոթք չկար: Քրիստոնյայի իմ բնազդը, որ մանկուց ինձ ուղղորդել էր մերժել երդումը, իմ ըմբոստ, հալածական, որոնող էության մեջ արեց իր հաջորդ քայլը: Ես ուրախությամբ հայտնաբերեցի հոգուս կարիքը, և հենց այդ ժամանակ ձեռքս ընկավ Մահարու` մանկատանն ապրած տարիների աղոթքը.
Հիմա, որ ես պառկեմ պիտի,
Հիսուս, աղոթք ընեմ Քեզի,
Բոլոր մեղքերս, Տեր, զիս ներե,
Եթե նորեն ես չարթըննամ,
Շնորհե, ով Տեր, Քո քովդ գամ:
Ցեղասպանությունից փրկված մանուկների` հավատքով ողողված այս աղոթքը սկզբում թվաց, թե ուժասպառ արեց ինձ: Բայց աստիճանաբար հասկացա, որ դա հոգուս խաղաղությունն է: Ամեն գիշեր քնելուց առաջ այդ որբ երեխաները ոչ թե երդվում էին, որ սիրում են Աստծուն, այլ աղոթում էին նրա անունով: «Եթե նորեն ես չարթըննամ…»: Տեսնես այս տողերն արտասանելիս ի՞նչ էին զգում այդ միամիտ մանուկները: Գիտեի՞ն արդյոք, որ խոսքը մահվան մասին է: Նրանց չիմացությունն ինձ թվում էր ամենից իմաստուն բանն աշխարհում: Եվ ես տարվեցի աղոթքով:
Դա հենց այն շրջանն էր, երբ ՊԱԿ-ը ավարտում էր ԱՄԿ-ականներից ներում կորզելու գործընթացը, և ճամբարում իմ նկատմամբ ճնշումն ավելի էր մեծացել: Ամեն առավոտ ճամբարային ռադիոն հաղորդում էր. «Դատապարտյալ Մարկոսյան, ներկայանալ հսկիչների սենյակ»:
Դրան հետևում էին ինձ կոտրելուն ուղղված գործողությունները. պատժախուց, զրկում տեսակցություններից, գնումներից` ի պատասխան իմ «հանդուգն պահվածքի»: Իմ ներսի հերոսը դեն էր շպրտել իր հպարտությունը, բայց միևնույն է` երբեք չէր ընկճվում: Նրա մտքով անգամ չէր անցնում ընդունել ՊԱԿ-ի` կալանքն արտասահմանով փոխարինելու առաջարկը, քանի որ հայրենազրկությունը համարում էր ավելի անողոք պատիժ:
Իսկ երեկոյան, երբ խավարի հետ միայնակ էի մնում, աղոթքով էի վառում ներսիս լույսը: Մի քանի աղոթք գիտեի, բայց ամենից շատ մանկան աղոթքն էի սիրում: (Ես այդ աղոթքը Երևանի ՊԱԿ-ի մեկուսարանում արտագրել ու հետս Սիբիր էի տարել): Դա իմ բարձի տակի աղոթքն էր: Ցերեկվա հերոսի ու գիշերվա աղոթողի համակեցությունն իմ ներսում կայացել էր: Դա մի վիճակ էր, որն ինձ օգնում էր մտածել կյանքի մասին, քնել առավոտյան նորից արթնանալու հույսով: Ես կառչել էի այդ փոքրիկ, հուսատու աղոթքներից: Ընկերներիս պահվածքը մի անսպասելի հարված էր ինձ համար: Եվ դեռ դա իր հետևից բերում էր օրեցօր մեծացող բանտային ճնշում իմ նկատմամբ, ու գնալով բազմապատկվում էր վիճակիս ծանրությունը: Մի կարևոր բան էր ավերվել, ու ես մնացել էի դրա փլատակների տակ: Եվ եկավ մի պահ, երբ այդ սակավաբառ աղոթքներն օգնելու փոխարեն կարծես իրե’նք սկսեցին նայել իմ երեսին: Ես չէի կարողանում այլևս նրանցից ուժ առնել:
Ես երդում չէի տվել, և այն ներումով կամ խոստումով փոխարինելն ինձ համար չէր: Իսկ ի՞նչն էր իմը. մահին դեմքով տեսած, բայց նրան չճանաչող երեխաներից սովորած աղոթքը կրկնե՞լը: Ես մտովի մերժեցի այդ երեխաների` քնից առաջ ընկերակցությունը և նրանց աղոթքը հոգուս վերագտած խաղաղության հետ միասին իրենց թողեցի: Ներսումս անսահման շատ էր անորոշությունը:
Եվ հենց այդ ժամանակ էր, որ ինձ փրկության հասավ Չարեցի անտիպ պոեմը` «NS-ի հիշատակին», որ տպագրվել էր «Գրական թերթ»-ում ու պատճառ դարձել խմբագրին` Համո Սահյանին, աշխատանքից հեռացնելու համար: Սահյանի հետ այդպես վարվողների ներսն էր նաև Չարենցը տեսել մարգարեորեն, երբ իր պոեմի ավարտին գրել էր.
Օ, այդ ի՞նչ, այդ ի՞նչ զորավոր
Բացիլ էր, ոգու ցեց խոցե,
Որ այդքան հեշտ սղոցեց
Նաիրյան ոգին զորավոր…
Եվ որդի նման մտավ ներս…
Ինչո՞վ էր այս պոեմն իմ վիճակին ավելի հարմար: Հասկանալի է. այդ օրերին ես ոչ թե պիտի կառչեի կյանքից, հավատայի վաղվա օրվան, այլ պետք էր, որ ես հաշտվեի մահվան հետ: Չէ՞ որ մահը կյանքից ավելի մոտ էր ինձ: Այն սկսել էր հոսել երակներիս մեջ:
Ցնծություն է մահն աշխարհում,
Հաղթական երթ է շքեղ,
Գալիքի ցնծալի շքերթ:
Ես անդադար կարդում էի այս տողերը: Ես, որ չէի գործել ո’չ մի զանցանք, չէի մեղանչել ո’չ խղճիս, ո’չ օրենքի առաջ, ես` «հայրենի սիրով հանցապարտս», դատական որոշմամբ պետք է իմ կյանքի տասը տարին անցկացնեի անազատության մեջ: Նրանցն էին իմ կյանքի տասը տարիները միայն: Բայց զոհասեղանին էր դրված ու սակարկվում էր իմ ամբողջ կյանքը, ապրելու իրավունքս: Անցել էր կյանքից կառչելու ժամանակը: Անհրաժեշտ էր, որ ես չերկյուղեի մահից: Ինձ ուժ էր պետք` չերազելու ուժ, և այն ինձ տվեց Չարենցը: Կարդում էի ու մտածում` ինչ միայնակ է եղել Չարենցը մահվան գալիքի դեմ, իմ սերնդի ճանաչած կարմիր պոետը: Ես այդքան ուժեղ չէի, ինձ ընկերակցություն էր պետք, ու ես ձեռքս մեկնեցի Չարենցի NS-ին, որի մեջ պարզորոշ տեսնում էի ինձ:
Եվ կրկին որպես տերևներ,
Քշում է հողմը նրանց,
Որ չընկնեն, նրանք չամրանան
Հայրենի հողերի վրա,
Այլ իբրև դեղին տերևներ
Թշնամի դաշտերում մեռնեն:
Այս տողերը նախանշում էին իմ ուղին ու մահը վերածում մխիթարության: Չարենցի պոեմը կարդում էի աղոթքի պես. մահվան աղոթքի պես: Դա մի վեհանձն մահվան հանդիսություն էր, որը, ինքս էլ չէի նկատում, թե ինչպես օրեցօր ինձ համար ռազմերթի էր վերծվում: Այսպես Չարենցը, նախապատրաստելով, ընտելացնելով մահին, ապրեցրեց ինձ: Ես խաբված հանճարի մահվան աղոթքով ապրեցի և մահով հաղթեցի մահին:

The Prayer of Death Making Me Live
For me taking an oath has always been a sanctimony. Christianity also rejects it, even up to the extent of curse. In my early childhood, when I was playing with children of my age, I hadn’t yet read the Holy Book. I remember that since then I haven’t made a vow. “Swear that you didn’t do it…”. “I didn’t do it, believe it or not”.
My childhood is full of such memories. Surely then I couldn’t explain why I wasn’t swearing, but I remember that I felt offended when they requested an oath from me. And so I never swore in all my life. I never took a vow in the National Unity Party as well.
What vow? Life has been granted to me once, as to anyone else on earth. I can surely say that it even smiled at me: I was the junior offspring of a multi-member, safe family, the favorite son of a large dynasty. Whereas I had refused to have all this and asked God for “non-personal happiness” and instead was granted life of a Soviet political prisoner - perhaps the most inhuman and humiliating life on earth that an ideological fighter could have. The choice and the decision I had made were already an oath for me. More than an oath… And could it be that the sinner in soul shouldn’t sin in deeds for he has taken an oath? My struggle was not a war, but a duel, which, if accepted, no reason for taking an oath.
From a childish game up to an ideological struggle-no matter in what circumstances you take an oath, you unwillingly appear in the role of a suspect, which, by swearing, endeavors to dispel the doubts of the man standing in front of him. Whereas I have never felt myself a suspect and in this very matter I have never considered the trouble of dispelling his doubts to be mine.
My principle of not swearing in different circumstances has probably given rise to various mentalities, but life in its turn gave me cause for recurring to the actual power and importance of a vow when most of the sworn members of the National Unity Party under the pressure of instigating actions of the KGB in a self-denying way begged pardon for all those things for which they had sworn not in the remote past. Here is what I read in a letter received from one of them, “For us there is no otherArmeniabut the Soviet Armenia”. I read it and recollected the text of an oath of our party by the inspired and fervent reading of the author of this letter, “I swear to You, Armenian people… I swear…” What to do? I don’t blame him… It was a sort of realization- “by vow in return for a vow”. In the Holy book it runs for such cases, “But each one is tempted when, by his own evil desire, he is dragged away and enticed” (James 1:14).
Thus, life proved once and for all that it’s not vow that makes a person reliable or makes him void of the non-acceptable.
As to taking an oath, my instinct, I may say, had initially worked right. But in the life I had chosen, in freedom and more in non-freedom, there were some principles and approaches that still needed to be defined more precisely, to be refined shaping my biography, in which for the time being all the times of my life were present-even my future, as we are the consequence of our “selves”, our road built from each step. I mean heroism. Was what we did heroism? Time will speak about it. But we, together with our fight, had taken upon ourselves the image of a hero. For me that hero was the one whom, though gone ahead with my life, I remember each minute, forgive and miss. Perhaps in this way everything, that man creates, gets materialized and detached from him. Getting materialized… Here is one of the reasons of my memoirs. I said-“I forgive”. Most of all I have this opportunity connected with my haughtiness of the prison years, the only manifestation of which was my heroism. I was taken to the punishment cell, and I was singing (perhaps there is no struggle without pietism). There I was severely tortured, and I was proudly keeping silent (Wasn’t I a hero?). Something essential was missing. I needed something important. Indian author Tagore says, “I throw aside my pride to judge with my knowledge and ability what is good and what is bad”. Now that time had come for me. And when I was already an “experienced” jailbird, I threw aside my pride and found the… prayer.
From dawn to dusk I lived like the one uttering a prayer, but there was no prayer inside me. The instinct of a Christian that since childhood had been guiding me to reject a vow, took its next step in my rebellious, fugitive, searching nature. I discovered with joy the need of my soul, and at the very time Mahari’s prayer about the years of living in the orphanage fell into my hands.
Now, when I should go to bed,
Jesus, I shall pray to you,
My Lord, forgive all my sins,
If I don’t wake up again,
My Master, let me come to You,
This prayer, flooded with the belief of children, who had narrowly escaped from Genocide, at first seemed to make me exhausted. But gradually I realized that it was the peace of my soul. Every night, before falling asleep, those orphan children were actually not swearing that they loved God, but they were praying in his name. “If I don’t wake up again...”. I wonder what those naïve children felt while uttering those lines? Were they aware that the matter was about death? Their non-awareness seemed to me the wisest thing on earth. And I was carried away by prayer.
It was the very period when the KGB was completing the process of extorting pardon from the members of the NUP, and the pressure exerted on me in the camp had considerably increased. Every morning the camp radio announced, “Convict Markosyan, go to the inspectors’ room”. My visit was followed by the actions aimed at breaking me down: punishment cell, deprivation of meetings and shopping in answer to my “impertinent behavior”. The hero inside me had thrown away his pride, but, nevertheless, he never got dispirited. It even didn’t come to his mind to accept the KGB offer to replace detention with going abroad, as he considered the act of being deprived of Motherland a more ferocious punishment.
And in the evening, when I stayed alone with darkness, I lit the candle inside me with prayer. I knew a few prayers, but most of all I liked the infant’s prayer (I had copied out that prayer in Yerevan KGB isolation cell and taken with me toSiberia). It was the prayer under my pillow. The coexistence of a daytime hero and a night prayer-sayer had succeeded inside me. It was a state that helped me ponder life, fall asleep with the hope of getting up in the morning. I had stuck at those small, reassuring prayers. The conduct of my friends was an unexpected shock for me. And its underlying prison pressure, exerted on me, was increasing day by day and gradually multiplied the burden of my state. Something very important had demolished, and I had been left under its ruins. And a time came when those word-hungry prayers, instead of helping me, started to look at my face. I couldn’t get power from them any more.
I hadn’t taken an oath, and replacing it with mercy or promise was not for me. And what was for me then? …Repeating the prayer learnt from the children who had seen death by face, but didn’t know it? I mentally refused from the before-sleeping company of those children and left their prayer together with the re-found peace of my soul to them. The uncertainty prevailed inside me.
And it was that time when Charents’ unpublished poem gave a hand to me: “In memory of NS” that was published in “Grakan Tert” and was the reason for firing editor Hamo Sahyan. Charents had also in a prophetic way penetrated into the nature of those who had done this to Sahyan, when he wrote at the end of his poem:
Oh… What a powerful,
What a mighty bacillus, a moth of soul,
That sawed up so easily,
The powerful spirit of Nairi,
And gnawed it away like a worm.
Why was this poem a good fit for my state? You understand that in those days I shouldn’t have clutched at life and believed in the coming day, but I needed to reconcile with death. The death was closer to me than life, wasn’t it? It had started running through my veins.
The death is mirth on earth,
A victorious, glorious march,
A triumphant parade of the future.
I was continually reading these lines. I, who hadn’t committed any misdemeanor, who had sinned against neither conscience nor law, I-the one “found guilty of love to Motherland”, according to the court decision had to spend the ten years of life in detention. Only ten years of my life were theirs. But all my life and the right of living were put on the altar and were bargained about. The time of clutching at life had passed away. I needed not to be afraid of death. I needed some power, power of not dreaming, and Charents was the one to give it to me. I was reading and thinking how lonely Charents was in front of the coming death-the red poet popular with my generation. I wasn’t so strong, I needed some company and I took in my hand Charents’ NS, in which I clearly saw myself.
And again as leaves,
The tempest was blowing them away,
In order for them not to fall down, not to get hardened,
On native lands,
But as yellow leaves,
To die in enemy fields.
These lines indicated my way and turned death into consolation. I was reading Charents’ poem like a prayer- like a prayer of death. It was a ritual of a noble death, which, though I didn’t see, was day by day changing into military march for me. So Charents, preparing, making death accustomed, made me live. And I lived with the death prayer of a deceived genius and won death with the help of death.