Արցախում պատերազմի հնարավորության մասին
Ես համաձայն եմ բազմիցս արտահայտված այն տեսակետին, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում Իլհամ Ալիևի քաղաքականությունը առավելապես պայմանավորված է ներքին գործոններով: Իլհամը, ինչպես նրա հայրը, պատկանում է քաղաքական այն գործիչների թվին, որոնց համար միակ սրբությունն իշխանությունն է` այդ կարգավիճակից ածանցվող հսկայական գումարներ գրպանելու հնարավորությամբ: Հետևաբար, այդ տեսանկյունից էլ պետք է քննենք Արցախի ճակատում Ալիևի կողմից պատերազմ սանձազերծելու հնարավորությունը:
Յուրաքանչյուր պատերազմ լուրջ և անկանխատեսելի հետևանքներ է պարունակում ցանկացած իշխանության համար: Իլհամ Ալիևը, կարծում եմ, չի մոռացել, որ Ադրբեջանում իշխանափոխությունները միշտ էլ տեղի են ունեցել Արցախում կրած ռազմական պարտությունների պատճառով: Արդյո՞ք ներկայումս Ալիևն ունի պատերազմում հայկական կողմին ջախջախիչ պարտության մատնելու երաշխիք: Համոզված եմ, որ ոչ: Ավելին, հավանականությունը, որ պատերազմի դեպքում Ադրբեջանը տարածքային նոր կորուստներ կունենա, շատ ավելի մեծ է:
Փորձենք նաև հասկանալ` ի՞նչ գին է վճարելու Ադրբեջանը Արցախի ճակատում ենթադրյալ հաղթանակի դեպքում: Եթե մինչևիսկ պատկերացնենք անհնարինը` ասենք ադրբեջանական զինուժին հաջողվի ոչնչացնել հայկական բանակը (անհնարին մի բան պաշտպանական դիրքերում գտնվող բանակի դեպքում) և տեղահանել արցախաբնակ ողջ հայությանը (իրողություն է, որ այս պատերազմը ոչ միայն բանակների միջև է, այլև ժողովուրդների), ի՞նչ վիճակում է հայտնվելու Ադրբեջանը: Ի լրումն տասնյակ հազարավոր նոր զոհերին` Ադրբեջանը հայտնվելու է տնտեսական բացարձակ կործանման եզրին:
Ադրբեջանը` որպես պետություն, այսօր գոյատևում է զուտ նավթի և գազի արտահանման շնորհիվ: Դրանց գումարներով է, որ այսօր Ադրբեջանը զինվում է և պարբերաբար հոխորտում է Արցախի և Հայաստանի դեմ: Այսինքն` նավթահանքերը, նավթամուղերը, գազատարները և նման այլ ենթակառույցները, ռազմական նշանակության օբյեկներ են, հետևաբար միանգամայն օրինական թիրախներ: Մի՞թե պարզ չէ, որ պատերազմի առաջին իսկ ժամերի ընթացքում դրանցից միայն ծխացող մետաղակույտեր կմնան:
Պետք է նաև ընդգծել, որ Ադրբեջանը չի կարող ձեռնարկել համարժեք քայլեր, քանի որ Հայաստանի տնտեսությունն, իր բոլոր թերություններով հանդերձ, անհամեմատ պակաս խոցելի է, քանի որ մենք չունենք 2-3 օբյեկտ, որոնց ոչնչացումը կհանգեցնի արտահանության, հետևաբար բուն եկամուտի, 90% -ի ոչնչացմանը:
Բացի դրանից` Ալիևը ոչ միայն սեփական ժողովրդի, այլև արտասահմանյան այն բոլոր ընկերությունների առջև է պատասխանատվություն կրում, որոնք հսկայական ներդրումներ են կատարել վերոնշյալ ոլորտում, և որոնցից շատերը դեռևս հետ չեն բերել իրենց ներդրած գումարները: Ալիևի ինչի՞ն է պետք պատերազմը: Բաքվի էմիրն իր համար նստած կթում է մի ողջ երկրի ընդերքը և նույն այդ երկրի ժողովրդի մեծ մասին, որն այդ երկրի հսկայական հարստության իրավական սեփականատերն է, պահում է հետին աղքատության մեջ: Մոլագար հայատյացությունը Ալիևին պետք է գողացած իշխանությունը պահելու և գողոնը պահպանելու համար:
Քանի որ Ալիևը գող է, որովհետև իշխանության գողն էլ գողն է, ապա նրա սիրտը միշտ էլ դող է: Հետևաբար, պատերազմը խիստ անհավանական համարելով հանդերձ` լիովին այն չեմ բացառում: Լարված իրավիճակում պատերազմները կարող են ծագել նաև ինքնաբերաբար: Սակայն որպես մտածված քաղաքականություն կարծում եմ, որ Ալիևը միայն մի դեպքում կգնա արկածախնդրության (ուրիշ բառով դա հնարավոր չէ կոչել), երբ Ալիևի դիրքերն Ադրբեջանում այնքան թուլացած լինեն, որ կասկածի տակ դրվի կեղծիքի և խաբեության ճանապարհով հերթական անգամ իշխանությունը զավթելու Ալիևի հնարավորությունը:
Այսինքն, Բաքվի էմիրությունում բոլոր քաղաքական զարգացումները պետք է դիտարկել Ալիևների հարստությունը (այս բառի երկու իմաստով) պահպանելու տեսանկյունից: Երբ պատերազմը Իլհամ Ալիևի համար դառնա իշխանությունը պահելու միակ ճանապարհը, նա կգնա դրան: Սակայն քանի որ ներկայումս Ադրբեջանում գրեթե իսպառ բացակայում է որևէ ընդդիմություն, ապա չեմ կարծում, որ էմիրը որևէ մեկից դյուզն իսկ վտանգ է զգում: Այսօր Իլհամ Ալիևն ինքը շահագրգռված չէ ադրբեջանական բանակի ոչ հաղթանակով և ոչ էլ պարտությամբ: Արևելքում չեն ներում պարտված էմիրներին: Միևնույն ժամանակ Արևելքում ոչինչ այնքան վտանգավոր չէ բռակալի համար, որքան հաղթանակ տեսած բանակի զինվորն ու զորավարը:

On the Possibility of War in Artsakh
I agree with the opinion expressed many times that, when it comes to Nagorno-Karabakh (Artsakh), the policies which Ilham Aliyev follows are based largely on domestic factors. Ilham, as his father, belongs to that school of politicians for which only power is sacrosanct, bringing about possibilities of pocketing immense sums with such status. Accordingly, it is from this perspective that one must examine the possibility of Aliev unleashing war on the Artsakh front.
Any war comprises of serious and unpredictable consequences for the authorities in power. Ilham Aliyev, I believe, has not forgotten that power has changed hands in Azerbaijan as a result of military defeat in Artsakh. Does Aliyev currently have any guarantees of bringing the Armenian side to its knees through a war? I am convinced that that is not the case. What is more, the probability that Azerbaijan would have more territorial losses in a war is much greater.
Let us also try to understand at what cost Azerbaijan would gain a hypothetical victory over Artsakh. If we go so far as to imagine the impossible, say, that the Azerbaijani armed forces manage to destroy the Armenian army (something which cannot occur with regards to an army entrenched in defensive positions) and get rid of all the Armenians of Artsakh (it is a reality that this war is not just between two armies, but also between two peoples), what would be the situation in Azerbaijan then? Adding to the tens of thousands of those killed in the war, Azerbaijan would find itself at the edge of utter economic collapse.
As a state, Azerbaijan survives today solely due to the export of oil and natural gas. It is through their sale that Azerbaijan arms itself now and regularly swaggers against Artsakh and Armenia. That is, oil wells, oil and gas pipelines and other such infrastructure are objects of strategic importance and consequently legitimate targets. Is it not evident that, at the very first hours of the war, there shall remain but smoking metal scrap where they used to be?
It is also important to emphasise that Azerbaijan cannot carry out similar counter-measures, as the Armenian economy, even with all its shortcomings, is incomparably less vulnerable, since we do not have two or three structures whose destruction would result in the cessation of our exports, and thus 90% of our actual income.
Besides which, Aliyev has to answer not just to his own people, but to all the foreign companies that have made immense investments in this sphere and of which many have not yet broken even. What does Aliyev need a war for? The Emir of Baku is quite content by himself, milking the mineral wealth of an entire country and keeping the majority of the people of that country, the legal owners of the vast wealth of that country, in extreme poverty. Aliyev uses fanatic anti-Armenianism in order to sustain his stolen power and to maintain his stolen wealth.
Aliyev is a straight-up thief – those who rob power are robbers still – and so his heart is always in straits. Consequentially, although I find war highly improbable, it still cannot be completely ruled out. In tense situations, wars may also arise by themselves. However, as a planned political move, I believe that Aliyev would go for such an adventure (there would be no other word for it) in one case alone, that is, when Aliyev’s own standing in Azerbaijan be so weakened, that it would be difficult to ensure the possibility for Aliyev to yet again acquire power through cheating and falsifications. That is to say, one must view all political developments of the Emirate of Baku through the perspective of maintaining the Aliyevs’ wealth and position. When war remains the sole path for Ilham Aliyev to maintain his hold on power, he will go for it.
However, as there is almost no real opposition currently in Azerbaijan, I do not think that the Emir feels directly threatened by anyone. Ilham Aliyev is not himself interested in either the victory or even the defeat of the Azerbaijani army today. People are unforgiving towards defeated emirs in the Orient; at the same time, nothing is as dangerous for a tyrant of the Orient as the soldiers and general of a victorious army.