Ճգնաժամից տուժել են նաև միգրանտները
2009թ-ին ԱՊՀ տարածքում տնտեսական ճգնաժամի պատճառով դրամական փոխանցումները (դոլարի տեսքով) նվազել են մոտ երեք անգամ` 2008 թ-ի համեմատ: Պատճառը եղել է Ռուսաստանի Դաշնությունում շինարարական ոլորտի կտրուկ ետընթացը: ԱՊՀ տարածքում միգրանտներին ընդունող հիմնական երկիրը Ռուսաստանն է: Միգրանտներն ավելի շատ են տուժել տնտեսական անկումից, քանի որ աշխատում են ՌԴ շինարարության ոլորտում:
Այսօր միգրացիայի, դրամական փոխանցումների և սփյուռքի սոցիալ-տնտեսական ազդեցության վերաբերյալ միջազգային սեմինարում իր հետազոտությունը ներկայացնելիս նշեց Համաշխարհային բանկի գլխավոր տնտեսագետ Սուդհարշան Քանագարջահին: Նա ուսումնասիրել է տնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը ԱՊՀ երկրների, մասնավորապես` Հայաստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի վրա:
«Հայաստանն էապես տուժել է արտերկրից ստացված ուղղակի ներդրումների ծավալի նվազման հետևանքով: Այս երկրները բավականին ինտեգրված և կապված են Ռուսաստանի տնտեսությանը` ներքին առևտրի, կապիտալի հոսքի, և հատկապես դրամական փոխանցումների տեսանկյունից»,- արձանագրել է մասնագետը:

Migrants Suffer due to Economic Crisis
As a result of the economic crisis, remittances in dollars have dropped to a third in CIS countries in 2009, as compared to 2008. The main reason behind this is considered to be the sharp decline in construction work in the Russian Federation, because it is this sector and this country that host most of the migrant workers from other CIS territories.
Sudharshan Canagarajah, a lead economist in the World Bank, presented the result of his study on migration, remittances and the socio-economic influence of the Diaspora. "Armenia has suffered significantly due to the drop in remittances from abroad. It is one of the countries that is closely integrated with the Russian economy, from the point of view of internal trade, capital flows and especially remittances," he said.