Իրարամերժ հայտարարությունները բացահայտում են ճշմարտությունը
Բեռլինում ավարտվեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հանդիպումը։ Հանդիպումից հետո կողմերը հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով։
Ներկայացնելով իրենց զրույցի մանրամասները Թուքիա-Հայաստան հարաբերությունների վերաբերյալ` Մերկելն ասել է, որ «ցավոք, երկկողմ հարաբերությունների գործընթացը հետաձգվեց, վերացավ, բայց վստահաբար այդ խնդիրը կլուծվի այն ժամանակ, երբ որ ԼՂՀ խնդիրը լուծված կլինի»:
Ցավոք, մամուլն Անգելա Մերկելի խոսքերի այս հատվածին կամա թե ակամա չի անդրադարձել, ինչն ամենակարեւոր հատվածն է: Մնացյալ խնդիրների մասին խոսակցությունն ու հրապարակավ հայտարարությունները նորություն չեն հաղորդում: Հայ-գերմանական երկողմ հարաբերությունների, տնտեսական զարգացումների, վիզաների հեշտացման եւ այլ հարաբերությունների մասին բազմիցս խոսվել ու հայտարարվել է:
Իսկ այն, ինչ վերաբերում է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին եւ դրա փոխկապակցվածությանը ԼՂՀ խնդրի լուծման հետ, բացի Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի պաշտոնական հայտարարություններից, ոչ մի երկիր պաշտոնական եւ հրապարակավ այդ թեմայով հանդես չի եկել և Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները չի պայմանավորել ԼՂՀ խնդրի լուծման հետ, որն արեց Գերմանիայի Կանցլեր Անգելա Մերկելը, այսինքն` Գերմանիայի կառավարությունից:
Պարզվում է, որ Անգելա Մերկելն այդ մասին նաեւ խոսել է Սերժ Սարգսյանի հետ, սակայն թե ինչ են խոսել, պարզ չէ, բայց ինչ էլ որ լինի, եթե Սերժ Սարգսյանը համաձայն չլիներ Մերկելի այդ գաղափարին, կարող էր տեղում ճշտում մտցնել եւ հերքել կամ դեմ արտահայտվել Մերկելի այդ կարծիքին:
Երկրորդ խնդիրը վերաբերում է օտարալեզու դպրոցներին: Սերժ Սարգսյանն ասում է, թե խոսքը մի քանի մասնավոր օտարալեզու դպրոցների մասին է:
«Ամենից ավելի լավ ճանապարհը այն է, որ մենք կարողանանք կարճ ժամանակահատվածում բարձրացնել մեր բոլոր դպրոցների մակարդակը, որպեսզի այդ դպրոցներում մեր երեխաները կարողանան ստանալ ժամանակակից մրցունակ գիտելիք: Բայց դրա հետ զուգահեռ մենք ինչո՞ւ պիտի բացառենք միջազգային չափանիշներին համապատասխանող մի քանի մասնավոր դպրոցների առկայությունը»,- մասնավորապես ասել է Սերժ Սարգսյանը Բեռլինում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ` ներկայացուցիչների կողմից տրված հարցին ի պատասխան:
Ըստ Սերժ Սարգսյանի` խոսքը մի քանի մասնավոր դպրոցների մասին է, որտեղ մի քանի առարկաների ուսուցումը, ինչպիսիք են հայոց պատմությունը, կրոնի պատմությունը եւ այլն, պարտադիր է լինելու ՀՀ քաղաքացու համար:
«Բայց եթե այդ դպրոցներում ուսանեն Ռուսաստանի, Գերմանիայի կամ Ֆրանսիայի քաղաքացիներ, արդյո՞ք մենք կարող ենք նրանց պարտադրել, որպեսզի նրանք անցնեն, ենթադրենք, ֆիզիկան, քիմիան հայերենով: Դա անհնարին մի բան է, չէ՞: Երևանում գործում է Ամերիկյան համալսարանը, որտեղ ուսուցումն անգլերեն է, գործում է Հայ-ռուսական համալասարանը, որտեղ ուսուցումը ռուսերեն է, որից Հայաստանին որևէ վնաս չի հասցվել: Խոսքը, նորից եմ ասում, մի քանի մասնավոր դպրոցների մասին է, որոնց պետական բյուջեից մեկ դրամ էլ չենք հատկացնելու»,- մեկնաբանել է Սերժ Սարգսյանը:
Նախ, ՀՀ նախագահը խոսում է «միջազգային չափանիշներին համապատասխանող դպրոցների» մասին, այսինքն` դպրոցներ, որտեղ անկախ ազգությունից ուսում կստանա «միջազգային չափանիշներին համապատասխան», իսկ մնացած դպրոցների «մակարդակը բարձրացնել», որպեսզի մեր երեխաները կարողանան ստանալ ժամանակակից մրցունակ գիտելիք: Հարց է առաջանում, թե ի՞նչ է «միջազգային չափանիշներին համապատասխան» ուսումը, եւ ինչո՞վ է այն տարբերվում հայկական դպրոցների «մակարդակի բարձրացումից` ժամանակակից ուսում ստանալուց»:
Արդյո՞ք «ժամանակակից» ասելով նկատի չունեն «միջազգային չափանիշները»: Եթե դա նկատի չունեն, ապա ի՞նչ են հասկանում «ժամանակակից» ասելով, երևանյան ժամանակո՞վ է դա չափորոշվում:
Հին մի ասացվածք կա. «Չգիտես մոլլայի մորուքին հավատաս, թե աքլորի պոչին»: Ըստ ԿԳ Նախարար Արմեն Աշոտյանի` խոսքը Հայաստանի դպրոցների 2 տոկոսի մասին է, այսինքն` 15 դպրոց, որոնցից 8-ը` Երևանում, իսկ 7-ը` շրջաններում, կանցնեն օտարալեզու ուսուցման կամ, ինչպես իրենք են ասում, «կհամապատասխանեցվեն միջազգային չափանիշներին»: Չնայած հետո որոշվեց, որ ոչ թե 8/7, այլ 9 դպրոց Երեւանում, 2` շրջաններում, բայց դրանից խնդրի էությունը չի փոխվում:
Սերժ Սարգսյանն ասում է` մի քանի մասնավոր դպրոցի մասին է խոսքը, նրա կառավարության նախարար՝ Արմեն Աշոտյանն այդ «մի քանի դպրոցը» համարում է 8-ը Երեւանի, 7-ը` շրջանների, կամ ինչպես հետո որոշեցին՝ 9-ը` Երեւանի, 2-ը` շրջանների աշխատող դպրոցները: Փաստորեն, ըստ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Հայաստանում այնքան գերմանացի, ռուս եւ այլ երկրների աշխակերտություն կա, որ Հայաստանի 15, կամ 11 աշխատող դպրոցները հազիվ կբավարարեն այդ պահանջարկը:
Այդ ո՞ր շրջաններն են, որ գերմանացի, ռուս եւ այլ երկրների դիվանագիտական ներկայացուցջությունների երեխաները պետք է ժամանեն իրենց մայրենի լեզվով ուսուցում ստանալու: Երեւանում ինչքա՞ն օտարալեզու երեխաներ կան, որ 9-ը դպրոց պետք է հատկացվի նրանց:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ մի քանի տարի առաջ Հայաստանը կրթությանը հատկացնում էր Հայաստանի ՀՆԱ–ի մեկ տոկոսը: Այսօր արդեն, 2010 թ. բյուջեով, կրթության ծախսերը մոտենում են 4 տոկոսի: «Սա մի քիչ ավելի է, քան մենք հատկացնում ենք մեր բանակին...»: Ինչքան շատ են խոսում, այնքան պարզ է դառնում ամեն ինչը: 2005 թ. Տվյալներով` Հայաստանի պաշտպանության բյուջեն կազմել է համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 3,6 տոկոսը, իսկ եթե հինգ տարի անց, այսինքն 2010 թ. Հայաստանի պաշտպանության բյուջեն «մի քիչ ցածր է ԿԳ տրամադրվող տոկոսից», էլ ի՞նչ խոսք այն մասին, թե մեր բանակը այսօր ավելին է պատրաստված քան երբեւե:
Վերոհնշյալ հակասական հայտարարությունները վկայում են այն մասին, որ մեր իշխանավորները, կամ մեկ մյուսից լուր չունեն կամ էլ փորձում են մեկ մյուսի արարքը արդարացնել: Հայաստանի նախագահը Բեռլինում ուղղակի փորձեց խնդիրը այլ կերպ ներկայացնել՝ ժողովրդին հանգստացնելու համար, ինչպես դա անում էր «Ֆուտբոլային դիվանագիտության» ընթացքում՝ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ Թուրքիայի կողմից բացահայտ նախապայմանները՝ առանց նախապայմանների հարաբերություն ներկայացնել:

Contradictory Statements Reveal Truth
In Berlin, President Serzh Sargsyan’s meeting with Angela Merkel has drawn to a close. At a joint press conference after the meeting, Angela Merkel spoke about Armenia-Turkey relations and said, “Unfortunately, the process of establishing bilateral relations has been postponed or suspended, but this issue will surely be overcome when the Nagorno-Karabakh conflict is resolved.”
Unfortunately, the media has taken little notice of this statement by Merkel. Never before had a foreign state, besides Turkey and Azerbaijan, publicly linked the improvement of Armenia-Turkey relations with the Nagorno-Karabakh conflict until these words by Merkel or, rather, by the German government.
This suggests that Merkel has also spoken along these lines with Serzh Sargsyan, although we do not know what she said. However, whatever it was, Sargsyan could have corrected her then and there, unless he was in agreement with her opinion.
The second issue regards the opening of foreign language schools in Armenia. Serzh Sargsyan has said that this is about opening only a few private schools in Armenia.
“The best way would be for us to improve the level of all our schools in a short period of time, so that our children can gain a modern and competitive education. But at the same time, why should we rule out the opening of a few private schools with international standards of education?” said Serzh Sargsyan during a meeting with representatives of the Armenian community in Berlin, in reply to a question asked by one of the people present.
According to Serzh Sargsyan, these schools will be very few in number and subjects such as Armenian history, the history of religion and so on will be mandatory for the citizens of Armenia studying there.
“But if these schools also have citizens of Russia, Germany or France as students, can we make them study, say, Physics or Chemistry in Armenian? Is that possible? Yerevan has an American University with teaches subjects in English, a Russian-Armenian University which is Russian-medium and Armenia has not been harmed in the process. Again, let me say that this is about a few schools which will not receive a single Dram from the state budget,” said Serzh Sargsyan.
First, Serzh Sargsyan speaks of schools with “international standards” meaning that these are schools where students receive an “education up to international standards” irrespective of their nationality. He then speaks of “improving the level” of the remaining schools so that our children receive a competitive education. The question is – what is an education with “international standards” and how does it differ from Armenian schools with “improved levels offering a modern and competitive education”?
Don’t we mean “international standards” when we say “modern”?
Regarding numbers, Serzh Sargsyan has said that this is about a few schools, while his government’s Minister Armen Ashotyan considered those “few schools” to be 8 in Yerevan and 7 in the regions, later changed to 9 in Yerevan and 2 in the regions. Which Russian, German or other diplomatic representatives have enough families in Armenia to fill these 15 or 11 schools? How many foreign-language speaking children are there in Yerevan, such that 9 schools need to be allocated to them?
According to Serzh Sargsyan, Armenia used to allocate only 1 percent of its GDP to education, while the 2010 budget has seen that figure rise to 4 percent. “This is slightly more than our allocation to the army.” The more people speak, the more the truth is revealed. According to date from 2005, the budget for the Armenian armed forces was 3.6 percent of the GDP. If, after 5 years, the budget is “slightly less than the allocation to education”, how can we say that our army is better prepared today than ever before?
These contradictory statements suggest that our authorities are uninformed about each other. The Armenian President in Berlin was trying to present the situation in a skewed way in order to calm the people, continuing to do what he did during the days of “football diplomacy” when he presented what was clearly a set of preconditions by Turkey as the establishment of bilateral relations without preconditions.