Նալբանդյանը մեկնաբանում է ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի նախագահների հայտարարությունը
«Գալիք օրերը ցույց կտան, թե արդյոք Ադրբեջանը պատրաստ է շարժվել այդ ուղիով, թե շարունակելու է իր ռազմատենչ կեցվածքը` փորձելով ձախողել խաղաղ գործընթացը նոր սադրիչ եւ ապակառուցողական քայլերով»,- ասել է ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` պատասխանելով «Հայլուրի» հարցին:
Հարց. Երեկ Կանադայում տեղի ունեցող Մեծ Ութնյակի գագաթաժողովի շրջանակներում Միացյալ Նահանգների, Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի նախագահները հանդես են եկել ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ հայտարարությամբ: Ինչպես կբեկնաբանե՞ք այդ հայտարարությունը:
Պատասխան. Մենք բարձր ենք գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների` Ռուսաստանի, Միացյալ Նահանգների եւ Ֆրանսիայի նախագահների ցանկությունը եւ հետեւողական ջանքերը աջակցելու հակամարտության կողմերին` մոտեցնելու դիրքորոշումները եւ առաջ ընթանալու հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ:
Կարեւոր է, որ Կանադայում Մեծ Ութնյակի գագաթաժողովի շրջանակներում արված հայտարարությունը, հղում կատարելով 2009 թ. հուլիսի 10-ի Լ'Աքվիլայի հայտարարությանը կից մադրիդյան դրույթներին, կրկին վերահաստատում է այն սկզբունքները, որոնք Հայաստանը բազմիցս հայտարարել էր` որպես հիմնախնդրի կարգավորման հիմնարար սկզբունքներ: Դրանք են. Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կամքի արտահայտմամբ, ինչը նշանակում է` ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման ճանաչում, անխափան ցամաքային կապ պետք է լինի Հայաստանի եւ Արցախի միջեւ, եւ պետք է ապահովվեն անվտանգության միջազգային երաշխիքներ:
Հայտարարության մեջ հիշատակված մադրիդյան առաջարկությունների տարրերը եւս մեկ անգամ հիշեցնում են Լ'Աքվիլայի հայտարարությանը կից մադրիդյան փաստաթղթի հրապարակված դրույթները: Իսկ Հայաստանը ավելի քան երկու տարի առաջ հայտարարել էր, որ ընդունում է, ճանաչում է մադրիդյան փաստաթուղթը որպես բանակցությունների հիմք:
Համանախագահ երկրների ղեկավարները փաստում են, որ 2007 թ. մադրիդյան առաջարկությունների հիման վրա ընթացող բանակցություններում կարեւոր քայլ, եւս մեկ հանգրվան է գրանցվել, հատկապես ուղիղ10 օր առաջ Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած հանդիպմանը, որտեղ կողմերը արձանագրեցին այն, ինչին հասել են առ այսօր հանդիպումների արդյունքում եւ պայմանավորվեցին շարունակել բանակցությունները հենց դրա հիման վրա:
Գալիք օրերը ցույց կտան, թե արդյոք Ադրբեջանը պատրաստ է շարժվել այդ ուղիով, թե շարունակելու է իր ռազմատենչ կեցվածքը` փորձելով ձախողել խաղաղ գործընթացը նոր սադրիչ եւ ապակառուցողական քայլերով:

Foreign Minister Edward Nalbandian’s answer to the question of “Haylur” news program
Question: Yesterday during the G8 Summit in Canada the presidents of the US, France and Russia made a statement on the Nagorno-Karabakh conflict settlement. How would you comment that statement?
Answer: We commend the desire and consistent efforts of the leaders of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries- Russia, the USA and France, in supporting the sides to bring their positions closer and move forward with the peaceful settlement of the conflict.
It is important that the statement, made in the sidelines of the G8 Summit in Canada, in making a reference to the elements proposed in connection with the L’Aquila statement from 10 July 2009, is re-endorsing those principles which had several times been proclaimed by Armenia as basic principles for the conflict settlement. They are- the final status of Nagorno-Karabakh must be determined by a legally-binding expression of will of the Nagorno-Karabakh people, which means a recognition to realize the right to self-determination by the people of Nagorno-Karabakh; there must be a permanent land linkage between Armenia and Artsakh; and international security guarantees must be ensured.
The elements of the Madrid proposals mentioned in the statement remind of the published principles of the Madrid document in connection with the L’Aquila statement. While, more than two years ago Armenia stated, that it accepted, recognized the Madrid document as a basis for negotiations.
The leaders of Co-Chair countries point out that in the negotiations based on the Madrid proposals of 2007 a significant step, yet another phase was particularly registered during the meeting held exactly 10 days ago in Saint Petersburg, where the sides concluded what they had achieved up until now as a result of meetings and agreed to continue the negotiations on this basis.
The upcoming days will show whether Azerbaijan is ready to move by that route or whether it would continue its bellicose stance attempting to fail the negotiation process through new provocations and unconstructive steps.