Սահմանամերձ գյուղերում անկախության ամենամեծ ձեռքբերումը համարում են անկախությունը
Հայաստանի անկախության 20-ամյակի ամենամեծ ձեռքբերումը հենց անկախություն է, արցախյան ազատագրական պայքարի հաղթանակն ու կանոնավոր բանակը: Այս կարծիքի են Արմավիրի մարզի սահմանամերձ համայնքների ղեկավարները:
Հայ-թուրքական սահմանից 1-2 կմ հեռավորության վրա ապրող գյուղերում նույնպես նշում են Անկախության տոնը: Համայնքապետերի հավաստմամբ` իրենց գյուղերում միջոցառումները սկսվել են դեռեւս երեկվանից:
Երվանդաշատի գյուղապետ Հովնան Ավետիսյանը դժվարացավ ասել, թե բացի կանոնավոր բանակից, ուրիշ էլ ինչ ձեռքբերում ունենք: «Հենց անկախությունն արդեն ձեռքբերում է, դրանից լավ ձեռքբերում էլ ի՞նչ լինի»,- ավելացրեց համայնքապետը: Երվանդաշատում տոնական միջոցառում կլինի վաղը:
Հարեւան Բագարանում, որտեղ ամեն առավոտ գյուղացին արթնանում է թուրք հովիվի դաշտ գնալու կամ մոլլայի աղոթքների ձայնից, եւս հնչեցրել են անկախ Հայաստանի հիմնը եւ երեկ դպրոցի շենքում նշել Անկախության տոնը:
Գյուղապետ Գեւորգ Մարգարյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ անկախության ամենամեծ ձեռքբերումը Արցախի ազատագրումն է եղել: «Դե, բանակի մասին էլ չասեմ, առանց բանակի հաղթանակ չէինք ունենա: Անկախության այս 20 տարիների ընթացքից կարող եմ միայն վերջին 5 տարիներն առանձնացնել, որ երկիրը սկսեց ձեւավորվել եւ որոշակի հաջողություններ ունենալ, այդ թվում՝ տնտեսական ոլորտում»,- ասաց գյուղապետ Գ. Մարգարյանը:
Արազափի գյուղապետ Մանվել Հարությունյանը բավականին լավ տրամադրություն ուներ: «Ցավդ տանեմ, Հայաստանի ամենամեծ ձեռքբերումն անկախությունն ա, մեր համար ազատ ապրում ենք, ով ինչ ուզում, անում ա իրա համար, իրա քեֆին, ոչ նեղացնող կա, ոչ էլ: Ամեն ինչն էլ ձեռքբերում ա»,- ասաց համայնքապետը:
Մանվել Հարությունյանը որպես ձեռքբերում առանձնացրեց նաեւ Արազափի խնդիրների լուծումը՝ ասելով, որ գյուղը գազիֆիկացվել է, դպրոցը վերանորոգվել է, կառուցվել է գյուղի մանկապարտեզը, գյուղամիջյան ճանապարհները: Արազափում տոնական միջոցառման մեկնարկը տրվել է երեկ, իսկ վաղը դպրոցն առանձին է նշելու տոնը: «Ցանկացած միջոցառում էլ նշում ենք, մեզ էլ մահանա ա պետք, որ միջոցառում անենք, հավաքվենք, թեթեւ նշենք: Մի 2 ժամից էլ մարզպետն ա միջոցառման հրավիրել»,- անկեղծացավ համայնքապետ Հարությունյանը:

Community leaders of Armavir Marz Armenian villages along the Turkish border told me today, on the 20th anniversary of Armenia’s declaration of independence, that the greatest accomplishments realized in the past 20 years were independence itself, victory in the Artsakh War and the creation of a organized military.
Residents of villages a mere 1-2 kilometers from the border were out in force to mark the independence anniversary.
Community leaders told me that celebrations started yesterday evening.
Yervandashat Mayor Hovnan Avetisyan summed up the significance of the day by saying, “Just the fact that Armenia has been able to acquire its independence is a great achievement. What more can you want?”
In the neighboring village of Bagara, where villagers are awakened by the muezzin’s call to pray across the border, residents gathered yesterday at the school yard to celebrate Armenia’s independence.
Bagara Mayor Gevorg Margaryan told me that the liberation of Artsakh has been the greatest achievement since independence.
“It goes without saying that without an army this victory wouldn’t have been possible. I’d add that it’s only been during the past five years or so that the country has gotten its act together and seen some progress, including the economic sector.”
Arazap Mayor Manvel Harutyunyan was in high spirits when we met.
“Hey, independence has been the greatest accomplishment for Armenia. We are living free lives now. You can do what you want and no one bothers you.”
Mayor Harutyunyan noted the progress made in his village – natural gas has been piped in, the school has been renovated and a kindergarten built.
Residents in Arazap also started their celebrations yesterday. Tomorrow, the school will hold its own events marking 20 years of independence.