Ժողովրդագրական համաղետը, տիրող համակարգը եւ Հայաստանի լինելության խնդիրը - 3
Հայաստանում եւ սփյուռքում ժողովրդագրական ներկա իրավիճակն ու միտումները չափազանց սեւ եւ հոռետեսության մղող գույներով են ներկայանում: Այս պատկերը շատերի մոտ հուսալքության եւ անկման հոգեվիճակներ կարող է առաջացնել:
Դա թեեւ հասկանալի, բայց մինչեւ վերջ չհիմնավորված հակազդեցություն է: Իրավիճակը երբեք անհուսալի եւ անելանելի չէ: Այն այդպիսին կդառնա միայն այն պարագայում, երբ բոլոր հանձնառու, գիտակից եւ ոչ անտարբեր հայերը, Հայաստանում թե սփյուռքում, չսթափվեն, չզգոնանան ու իրենց բոլոր ուժերը զորաշարժի չենթարկեն առկա միտումների փոփոխության հստակ նպատակով: Իսկ ուժերի լարման ու սպառնացող վտանգների հաջողությամբ չեզոքացման անհրաժեշտ առաջին պայմանը նախ դառն իրականությունը նվազագույն զգացմունքայնությամբ առարկայականորեն գիտակցելն է:
Ներկա փուլում դառն իրականությունը տեսնելուց գիտակցաբար կամ անգիտակցաբար խուսափելը կհանգեցնի այդ չափազանց վտանգավոր միտումների անխափան շարունակմանը: Բացի իրականությունն իմացող, բայց շահադիտական պատճառներով այն չտեսնել ձեւացնող մի փոքրամասնությունից, բոլորի համար պարզ է, որ երկրի ու ժողովրդի դիմագրաված գրեթե բոլոր խնդիրների, ներառյալ ժողովրդագրական շարունակվող մահացու աղետի հիմնական պատճառը երկրում հաստատված համակարգն է` ի դեմս այն ստեղծած եւ շարունակ նրա վերարտադրությունը սնուցող մարդկանց ու նրանց խմբավորումների:
Այս իրողությունը, պարզ լինելով հանդերձ, անհրաժեշտ հիմնավորման կարիք ունի. պետք է փորձել այդ համակարգը ախտորոշել ու վեր հանել դրա բաղադրիչների ներքին փոխկապակցվածությունը: Սա անհրաժեշտ է նաեւ այլընտրանք չունեցող ու անհետաձգելի նոր համակարգի հիմնադրույթների հիմնավորման առումով:
1. Համակարգի էությունը
Հայաստանում տիրող իրավիճակը պարզ է բոլորի համար: Այնուամենայնիվ, կարող են տարբերվել այդ իրավիճակը ծնող համակարգի, վերջինիս էության, գործելաձեւի ու ներքին տրամաբանության ու մեխանիզմների գնահատման, ինչպես նաեւ ընդհանրապես առկա առարկայական իրականության վերլուծության ձեւերը:
Ներկա համակարգի էությունը բաղկացած է երկու բաղադրիչներից: Առաջին բաղադրիչը մի խումբ մարդկանց կողմից երկրում առկա համարյա բոլոր պաշարները (ռեսուրսները) եւ նոր հարստություն ստեղծելու քիչ թե շատ նշանակալից բոլոր միջոցներն իրենց ձեռքերում կենտրոնացնելու, ինչպես նաեւ աշխատավոր դասի մեծամասնության անխնա շահագործման իրողությունն է:
Այս մարդկանց ու նրանց խմբավորումների նպատակն, իհարկե, այլ բան չէ, քան իրենց ընչաքաղցությանը հագուրդ տալն ու նյութական ունեցվածքը անընդհատ բազմացնելու անհագ ցանկությունը: Այս նպատակն իրականացվում է ոչ միայն ի հաշիվ ժողովրդի ջախջախիչ մեծամասնության բարօրության, այլ նաեւ նրա մի զգալի հատվածի նույնիսկ ֆիզիկական տարրական վերարտադրության պայմանների ապահովման, հանգամանքներ, որոնք կործանարար հետեւանքներ են ունենում երկրի համար:
Համակարգի էության երկրորդ բաղադրիչը առաջինի իրականացումը տեւականորեն երաշխավորելու նպատակով քաղաքական եւ ուժային լծակները նույն խմբի ձեռքերում կենտրոնացնելն է: Ինչպես երեւում է, իրականում այս բաղադրիչն ածանցյալ է առաջինից. եթե չլիներ տնտեսական միջոցների վրա մենաշնորհը պահելու անհրաժեշտությունը, չէր լինի նաեւ ուժային եւ քաղաքական լծակների մենաշնորհի ապահովման անհրաժեշտությունը: Բայց առաջինը չի կարող հարատեւել եւ նույնիսկ գոյություն ունենալ առանց վերջինի:
Հետեւաբար, քաղաքական եւ ուժային մենաշնորհների պահպանումը նույնքան էական է համակարգի համար, որքան տնտեսականը: Համակարգի մնացյալ բաղադրիչները` արտաքին քաղաքական կողմնորոշումներ, կրթական, մշակութային եւ այլ ոլորտներում վարվող քաղաքականություն, նույնիսկ Արցախի ու Թուրքիայի, սփյուռքի հետ հարաբերությունների կողմնորոշումներն ածանցյալ են համակարգի էությունը հանդիսացող բաղադրիչներից:
Այլ երեւույթներ, ինչպես տիրապետող արժեհամակարգը եւ բարոյահոգեբանական տիրող մթնոլորտը, մասամբ միտումնավոր ձեւով են ստեղծված, մասամբ ընդհանուր համակարգի հետեւանքային տրամաբանական արգասիքն են:
2. Համակարգի ծնունդն ու սկիզբը
Արդյո՞ք Հայաստանի ներկա կործանարար համակարգը 1998 կամ 2000 թվականին նոր է միայն կազմավորվել: Արդյո՞ք առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի դավանած գաղափարախոսության եւ նախագահական գործնական փորձի վրա հիմնված մի նոր իշխանություն կարող է դարման հանդիսանալ երկրի առջեւ ծառացած խնդիրներին: Այս հարցերի պատասխանի անհրաժեշտությունը միայն մեր նորագույն պատմությունը ճիշտ մեկնաբանելու ու գնահատելու թելադրանքներից չի բխում:
Ներկա համակարգի փոփոխությունը անիմաստ եւ թանկ ժամանակի կորուստ կլինի, եթե նոր համակարգը ձերբազատված չլինի նրա բոլոր ախտերից եւ չհամապատասխանի երկրի ու ժողովրդի առողջ գոյության համար անհրաժեշտ բոլոր պայմաններին:
Վերոնշյալ երկու հարցերի պատասխանն էլ միանշանակ բացասական է: Ներկա համակարգի ոչ միայն հիմքերը, այլ նաեւ հիմնասյուներից մի քանիսը դրվել ու բարձրացվել են 1992-1998 թթ.: Համակարգի էությունը կազմող` երկրի տնտեսական, քաղաքական եւ ուժային լծակների կենտրոնացման ու մենաշնորհացման գործընթացը սկսվել եւ մասամբ ավարտվել է այդ ժամանակաշրջանում:
1990-ականների սկզբներին, մի կողմից` իր ներսում խորացող ճգնաժամից ելք որոնելու, մյուս կողմից` ԽՍՀՄ-ի ընթացքի մեջ գտնվող փլուզման հետեւանքով բացվող նոր շուկաներից օգտվելու նպատակներով, համաշխարհային դրամատիրական համակարգի վերնախավը «կատարելագործեց» ու երկրագնդի մասշտաբով ի գործ դրեց տարիներ առաջ առաջադրված «նոր-ազատականության» տեսությունն ու գաղափարախոսությունը, որին այն ժամանակ տրվեց նաեւ «Վաշինգտոնյան կոնսենսուս» անվանումը:
Այս վերջինը բոլոր երկրներից պահանջում էր արտաքին առեւտրի ազատականացում, ներմուծումների վրա արգելքների վերացում, պետական ձեռնարկությունների սեփականաշնորհում մասնավոր սեկտորին, տնտեսական գործառնությունների եւ ձեռնարկությունների գործունեության կարգավորման կանոնների թեթեւացում կամ վերացում, ֆիսկալ քաղաքականության «կարգապահություն», այնպես, որ բյուջետային ծախսերը չգերազանցեն եկամուտները, հանրային ծախսերի կրճատում եւ դրանց ուղղում սուբսիդիաներից դեպի այլ ծառայություններ, ինչպես` (իբր) նախնական կրթություն եւ նախնական առողջապահություն (իրականում ինչպես պրակտիկան ցույց տվեց, դա պետության սոցիալական պատասխանատվություններից ետ կանգնելու հանձնարարություն էր), հարկային բազայի ընդլայնում եւ այլն:
Հայաստանի նոր իշխանությունները սիրահոժար ընդունեցին այս հանձնարարությունները, որոնք, ինչպես շատերն այն ժամանակ իսկ համոզված էին եւ ընթացքում ապացուցվեց, այլ նպատակ չունեին, քան ի հաշիվ ժողովուրդների մեծամասնության բարօրության` դրամագլխի առջեւ լայնորեն բացել առավելագույն շահույթ ապահովելու հնարավորությունները:
Հայաստանի տնտեսական նոր քաղաքականությունը մշակողներն ու կիրառողները ջերմեռանդ ջատագովներն էին տնտեսական ազատականության, «ազատ շուկայի», պետության դերի չեզոքացման ու «կենսունակ» մասնավոր սեկտորի ու գործարարների խավի առաջացման: Նրանք մի քանի փուլերով մասնավորեցրին հանրային-պետական ունեցվածքի մեծագույն մասը:
Վերջին` «վաուչերային» սեփականաշնորհման փուլը «ամենակատարյալն» էր, երբ հատկապես խորհրդային, բայց նաեւ հետանկախության առաջին երկու-երեք տարիներին անազնիվ միջոցներով փող կուտակած մարդիկ փոքր գումարներով յուրացրին ազգային տնտեսության միջոցների մեծագույն մասը: Նոր իշխանությունների որոշ ներկայացուցիչների եւ հին վարչակարգի «հաջողակ» ու ճարպիկ տնօրենների ու «ցեխավիկների» խավի միջեւ, փաստորեն, կնքվել էր անգիր դաշինք, որի արդյունքում եւ առաջացան մենաշնորհի ձգտող եւ այդ ժամանակվա պայմաններում այդ ձգտումը առավելագույնս իրականացրած փոքրաթիվ խմբերը:
Իրականում, Խորհրդային Միության փլուզումից հետո Հայաստանում տիրող պայմանները, որքան էլ որ դժվարին լինեին, հնարավորություն տալիս էին օգտագործել առկա պաշարները, ստեղծել նորերը եւ այդ ամենը ծառայեցնել բովանդակ ժողովրդի կարիքներին` ստեղծելով ցանկալի եւ գրավիչ երկիր ունենալու նախադրյալներ: Բայց նման հանգուցալուծումը բացառում էր առանձնաշնորհյալ խավի առաջացումը: Առկա պաշարներն ու հնարավորություններն անմիջապես յուրացվեցին մի խումբ մարդկանց կողմից:
Այս իրողությունը ժողովրդի մի շատ մեծ հատվածի զրկեց իր երկրում թեկուզ եւ համեստ պայմաններում ապրելու իրավունքից ու հնարավորությունից, ինչն այլ կերպ չէր կարող դրսեւորվել, քան մեծ թվով քաղաքացիների արտագաղթով: Երեւի թե ոչ ոք վարվող տնտեսական քաղաքականության միտումներն ու նպատակներն այնքան ճշգրիտ չի վերլուծել եւ սպասվող հետեւանքները կանխատեսել, որքան Միքայել Քոթանյանը (որը դառնալու էր 1999 թ. հոկտեմբերի 27-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցած ահաբեկչության զոհերից մեկը):
Դեռ 1993-ի սկզբներին, երբ վարվող քաղաքականությունն իր սկզբնական փուլում էր, եւ միայն փոքրաթիվ օբյեեկտներ էին մասնավորեցվել, իսկ հիմնականը դեռ առջեւում էր, տաղանդավոր տնտեսագետը մատնանշումներ ու կանխատեսումներ էր կատարում, որոնք նախապես ներկայացնում էին եւ 90-ականների, եւ թե անցնող տասնամյակի իրական պատկերը:
Նշելով, որ ըստ տնտեսական ոլորտի ղեկավարների` անխուսափելի զոհաբերություններ են պետք «երանելի շուկայական տնտեսության» հասնելու համար, նա շարունակում է. «...այդ զոհաբերության կրողները տրամաբանորեն կլինեն արդեն ունեզրկված հասարակության լայն զանգվածները, իսկ ապապետականացման եւ սեփականաշնորհման միջոցով պետական ողջ ունեցվածքը (...)[տնտեսական քաղաքականության ղեկավարների] մշակած տեսությամբ եւ մեխանիզմով, գերակշռող մասով կդառնա հասարակության այն խավի սեփականությունը, որն այսօր դարձել է դրամատիրական կապիտալի տեր` խտրականություն չդնելով այն վաստակելու ձեւերի միջեւ: (...)
Ձեռնարկված պետական միջոցները այդ սպեկուլյատիվ կապիտալի անսահմանափակ տնօրինությունն են հաստատում: (...) Այսօր, երբ մեր անկախ հանրապետության տնտեսությունը շեշտակի անկում է ապրում, բանկային կապիտալը արդյունաբերության ինվեստիցիաների ֆունկցիա, ըստ էության, չի իրականացնում:
Զրկված սեփական վարկային ռեսուրսներից` այն հիմնականում զբաղված է վաշխառուական, բարձր տոկոսներով, սպեկուլյատիվ բնույթի առեւտրային գործարքներ վարկավորելով: Այդ մեծ տոկոսների փոխհատուցումը, վերջին հաշվով, ապահովվում է բնակչությանը վաճառվող ապրանքների գները մեխանիկորեն բարձրացնելով: Մեզանում, փաստորեն, փոխատվական կապիտալը, ի հաշիվ վարկային սպեկուլյատիվ տոկոսների, դառնում է դրամական կապիտալի մեծ գումարի սեփականատեր, իսկ դրանց տերերը, ըստ իրենց կապիտալի չափի, սեփականաշնորհման օրենքով կդառնան երկրի ունեցվածքի սեփականատերերը: (...) [այս] ընթացքում յուրաքանչյուր քաղաքացի կունենա այնքան սեփականություն, ինչքան հասցրել է փող կուտակել:
Իսկ փող կուտակողները ոչ թե երկար ու ձիգ տարիներ անբասիր աշխատող քաղաքացիներն են, այլ մեր օրերի մաֆիոզ խմբերը, մեծ մասշտաբի առեւտրական սպեկուլյատիվ գործարք կատարողները, ժամանակակից «բանկիրները», ինչպես նաեւ սրանց տարբեր խմբավորումները, որոնք սերտաճել են պետական ապարատի, պառլամենտական տարբեր խմբերի, իրավապահպան, շրջանային եւ քաղաքային տարբեր մարմինների հետ: (...)
Դեֆիցիտային տնտեսության մեջ սեփականաշնորհումը ոչ թե շուկայական տնտեսություն է ձեւավորելու, այլ մոնոպոլիաներ ու մաֆիոզ խմբեր, որոնց նպատակը մեր երկրի, մեր տնտեսության զարգացումն ու մրցակցային պայքարը չէ ամենեւին, այլ արհեստականորեն դեֆիցիտը մեծացնելն ու գները բարձրացնելը»: («Մեր երկրից չսկսվող ճանապարհը մեզ ոչ մի տեղ չի տանի», Միքայել Քոթանյան, «Դրօշակ», 7 ապրիլի, 1993): Ասված է ամեն ինչ: Նախկին վարչապետ եւ ներկայիս իշխանություների արդարացիորեն սուր քննադատ Հրանտ Բագրատյանը սիրում է ասել, որ օլիգարխիան այս իշխանությունների օրոք առաջացած երեւույթ է, թե ներկայումս քառասուն ընտանիքներ վերահսկում են երկրի ՀՆԱ-ի 52 տոկոսը, թե իրենց իշխանության օրոք եղել է ընդամենը մեկ օլիգարխ, որն էլ վերահսկել է տնտեսության ընդամենը 0,6 տոկոսը:
Նախ պետք է ասել, որ այդ 0,6 տոկոսը եւս մեկ ընտանիքի համար մեծ թիվ է ներկայացնում: Բայց ավելի կարեւորն այն է, որ քառասուն ընտանիք այն ժամանակ չէին էլ կարող տնտեսության ավելի քան 50 տոկոսին տեր դառնալ: Տնտեսության կենտրոնացումն ու մենաշնորհացումը զարգացող գործընթացներ են եւ մի օրից մյուսը իրենց ավարտին չեն հասնում:
Այստեղ կարեւորն այն է, որ այդ գործընթացների հիմքերը դրվեցին 90-ականների իշխանության օրոք: Վերջին հաշվով, սամվելալեքսանյանները, գագիկծառուկյաններն ու ներկայի շատ ուրիշ օլիգարխներ 1998 կամ 2000 թվականին ինքնաբերաբար, դատարկությունից չեն առաջացել: Հ. Բագրատյանը ներկա իշխանություններին նաեւ խստորեն քննադատում է գյուղատնտեսության խղճալի վիճակի առնչությհամբ: Այո. ներկա իշխանությունների հանցավոր քաղաքականության պատճառով գյուղատնտեսությունն ու գյուղացիությունը գտնվում են աղետալի վիճակում, որը երկրի համար տարբեր առումներով ամենավտանգավոր հետեւանքներով է հղի:
Բայց ո՞վ չի իմանում, որ գյուղացիության ներկա իրավիճակի արմատները եւս պետք է փնտրել բագրատյանական տարիներին: Ո՞վ չի հիշում գյուղացիության մեջ մեծ տարածում գտած «Ոչ թե հողը հանձնեցին գյուղացուն, այլ գյուղացուն հանձնեցին հողին» ասույթը: Հողի չմտածված սեփականաշնորհումը չուշացավ իր բացասական արդյունքներով:
1986-ի համեմատ 1997-ին գյուղատնտեսական արտադրության ընդհանուր ծավալները եւ մեկ հեկտարից ստացված բերքը մեծ չափերով նվազել էին: Ստվերային տնտեսությունը, որը մեծ մասամբ երկրի խոշոր դրամագլխի «ձեռքի գործն է», շատ բարձր տոկոս է ներկայացնում այսօր, ինչպիսին ներկայացրել է նախորդ իշխանությունների օրոք: Վերջապես, հիշյալ համակարգի հաստատման փաստով պետք է բացատրել այդ իշխանությունների արցախյան քաղաքականությունը:
Հետզհետե ավելի կենտրոնացվող եւ մենաշնորհացվող տնտեսությունն անձեռնմխելի դարձնելու համար նույն տարիներին մենաշնորհվեցին նաեւ քաղաքական եւ ուժային ոլորտները: Դա իրագործվեց 1995 թ. պատգամավորական եւ 1996 թ. նախագահական ընտրությունների ժամանակ: Համակարգը, թեկուզ նորաթուխ վիճակում, արդեն կազմավորվել էր: Այն, ինչ կատարվեց 1998-ին եւ 2000-ին, կազմավորված համակարգի «վերնա-վերնախավի» փոփոխություն էր:

The Looming Demographic Catastrophe, the Ruling Regime and the Question of Armenia’s Future Existence – Part III
II. The Ruling Regime
The present demographic reality and tendencies in Armenia and the diaspora present us with a very bleak picture.
This can lead many to despair and disappointment. While perhaps understandable, it remains a not totally substantiated reaction. The picture is not hopeless. It will become so only when conscious and responsible Armenians, in Armenia and the diaspora, don’t wake up to the reality confronting them and fail to undertake a campaign, utilizing all their forces, to make changes.
The first necessary step is to objectively comprehend the bitter reality facing us with the minimum of emotionalism. In the current stage, to consciously or unconsciously avoid seeing this reality, will lead to the unhindered continuation of these extremely dangerous tendencies Except for a minority that understands the situation, but pretends not to see it due to personal interests, it is clear to all that the main reason for all the problems confronted by the nation and people, including the looming deadly demographic calamity, is the established system in the country, represented by those individuals and their groups who created and constantly nurture its reproduction. We must strive to diagnose this system and expose the internal relationships of its components. This is also vital in terms creating a basis for a new system, for which there is no alternative and cannot be delayed.
1. Essence of the system
The dominant reality in Armenia is clear to all. Nevertheless, the evaluation of the system that gives birth to it, the system’s essence, modus operandi, internal logic and mechanisms, as well as an analysis of the existing objective reality, can differ. The essence of the present system is comprised of two components.
The first lies in the fact that a group of individuals has concentrated in their hands practically all the resources and almost all the significant means to create new wealth, as well as the fact that the majority of the working class is mercilessly exploited. Here, the objective of these people and their groupings is nothing other than to satisfy their avarice and their unquenchable thirst to accumulate more material possessions.
This objective is accomplished not only at the expense of the well-being of a majority of the people but even by endangering the basic physical reproduction of a large segment of the populace; with all its destructive consequences for the nation.
The second component of the system’s essence is the concentration of the levers of political and security power in the hands of the same group mentioned above; levers that are necessary to guarantee the continued success of the first objective mentioned above. Technically speaking, the second component is an appendage of the first; but it is so important in maintaining the system, that it’s an inseparable part of it.
The remaining components of the system, foreign political orientations, policies being conducted in the educational, cultural and other fields, even positions regarding Artsakh, relations with Turkey and the diaspora, are appendages to the basic components making up the system. Other manifestations, like the dominant value system and the reigning moral/psychological environment, have partially been created on purpose and are partly the logical result of the overall system.
2. Birth of the system Is it true that the current destructive system only formed in 1998 or 2000? Can a new regime, established on the professed ideology of Armenia’s first president, Levon Ter-Petrosyan and his practical experience, serve as a remedy for the problems that have appeared in the country?
The necessity of providing an answer to these questions does not only stem from the dictates of correctly interpreting and evaluating our contemporary history. A change of the current system will be senseless and a loss of precious time if the new system is not freed from all its sicknesses and does not correspond to all the necessary conditions for a healthy existence of the country and people.
The answer to the above two questions is clearly negative. Not only the bases, but also several cornerstones of the current system, were put into place and arose during 1992-1998. The process of concentration and consolidation of the country’s economic, political and power levers, which comprise the essence of the system, began and partly terminated during this period. At the start of the 1990’s, on the one hand, in a search for an exit from the deepening crisis from within, and, on the other, with the aim of taking advantage of opening new markets resulting from the ongoing collapse of the Soviet union, the upper echelons of the international capitalist system “perfected” and put into practice on a global scale the theory and ideology of “neo-liberalism” proposed years ago, nicknamed at the time as the “Washington consensus”.
This “consensus” demanded that all nations practice foreign trade liberalization, the removal of restrictions on imports, the privatization of public sector enterprises, deregulation of laws regulating economic enterprises, fiscal policy “discipline”, so that budgetary expenditures do not exceed revenues, that public expenses were cut and that they be earmarked not towards subsidies but to other services like primary education and primary healthcare (in reality, as experience has shown, this was a directive for the government to step back from its social responsibilities), and an expansion of the tax base, etc.
The new leadership of Armenia welcomed this assignment with open arms, which many of the time were convinced, was nothing more than an attempt to guarantee the greatest possible profit potential at the expense of the welfare of the bulk of the people.
Those who held this belief were later proved correct. The drafters and executors of the new economic policy of Armenia were ardent supports of economic liberalization, the “free market”, neutralizing the role of the state, and the development of a “vibrant” private sector and entrepreneurial class. In several stages, they privatized a majority portion of state and public property. The last and the most “perfect” of these stages was that of the privatisation through “Vouchers”.
People who had, through unscrupulous means, amassed money during the soviet days and also in the first years of independence, became the owners of a major part of the national economy paying ridiculous amounts of money. In essence, an agreement was reached amongst certain representatives of the new leadership and the strata of “successful” and cunning directors and bureaucrats of the old regime that lead to a small number of groups both desiring monopolization and in realizing this desire in the conditions of the day. In reality, conditions in Armenia after the collapse of the USSR, no matter how difficult, offered the possibility of utilizing existing reserves, creating new ones, and to put all of it into serving the needs of the entire population and, by extension, creating the prerequisites of having a desirable and attractive country. But such an outcome precluded the rise of a monopoly class. Existing reserves and resources were immediately appropriated by a group of individuals.
This fact deprived a large segment of the population from the right and possibility to live in the country at the bare minimal of levels. This could only result in the exodus of large numbers of residents. Perhaps the most correct analysis of the intentions and objectives of the economic policy being conducted at the time was presented by Mikayel Kotanyan (who later became one of the victims of the October 27, 1999, assault on the National Assembly).
Back in 1993, when this economic policy was in its formative stage and when only a few properties had been privatized, the talented economist made a number of observations and forecasts appropriate both for the remaining years of the 90’s and the past decade. Pointing out that, according to those in control of the economic sector, unavoidable sacrifices were necessary to achieve “the blissful market economy”, Kotanyan continues:
“Those burdened with these sacrifices will logically be wide segments of society already dispossessed, and the entire denationalized and privatized property of the state (…)will, through the crafted theory and practice [of economic policy makers] largely become the property of that segment of society that today has become the owner of financial capital, without discriminating amongst ways to accumulate it: (…)
The measures taken by the government establish the unrestricted control of that speculative capital: (…) Today, when the economy of our independent republic is experiencing a accentuated drop, banking capital does not realize its function of financing industrial investments.
Deprived of its own loan resources, it essentially is engaged in usury, with high interest rates, financing speculative commercial transactions. The compensation for those high rates, in the end, is guaranteed by mechanically raising prices of goods being sold to people. In essence, loan capital, by charging speculative lending interest rates, becomes the owner of a large amount of financial capital, and their owners, according to the amounts of their capital, will become the owners of the nation’s property according to the law of privatization: (…) in [this] process, each citizen will own as much property as they have been able to amass money.
And those amassing money are not the ones who have toiled diligently during difficult years but the Mafiosi groups of today, those conducting large speculative commercial transactions, contemporary “bankers”, as well as their various groupings who have intimately grown up with the state apparatus, various parliamentary groups, with law-enforcement and other regional and urban bodies: (…) In deficit economies, property privatization, rather than forming a market economy, gives rise to Mafiosi-type gangs and monopolists whose aim is far from developing our country or its economy, or a competitive struggle, but rather to artificially grow the deficit and raise prices.” (“The road not begun from our country will take us nowhere”, Mikayel Kotanyan, Droshak, April 7, 1993)
Kind of says it all; no?
Hrant Bagratyan, a former prime minister of Armenia and vociferous on-target critic of the current leadership, likes to say that the oligarchy is a manifestation that has surfaced during the days of the current authorities, that about forty families presently control about 52% of the GDP and that during his tenure there was just the one oligarch that only controlled under 1% of the economy. First, it must be stated that even controlling less than 1% of the economy is a big number for just one family. But what is more important is that back then it was impossible for forty families to control more than 50% of the economy.
The consolidation and monopolization of the economy are gradually developing processes and aren’t completed from one day till the next. What is important here is that the bases for these processes were put in place during the tenure of the leadership of the 1990’s. In the final analysis, many of the oligarchs of today, the Samvel Aleksanyan’s and the Gagik Tsarukyan’s, didn’t just appear on the scene from nowhere in 1998 or 2000. Hrant Bagratyan also severely criticizes the current leadership for the sickly state of Armenia’s agriculture. Yes, due to the criminal policies of the current government, agriculture and rural residents of Armenia find themselves in a state of calamity.
This situation is rife with a number of dangerous consequences for the country as a whole in various ways. But who doesn’t know that the roots of the current situation faced by Armenia’s villagers are also to be found during the tenure of Bagratyan. Who today does not remember the saying, “They didn’t hand over land to the villagers, but rather handed over the villagers to the land.” Negative results from the willy-nilly privatization of the land were soon in coming. Average crop figures and crop yields from one hectare of land in 1997 had dropped well below 1986 numbers.
The shadow economy, most of which is the handiwork of the country’s large capital holders, is at a very high rate today, just as it was during the previous administration. Finally, the policies of that prior leadership regarding the Artsakh issue can be considered a logical result of the overall system in place. To transform the gradually consolidating and monopolized economy that much more inviolable, the political and enforcement sectors were also monopolized.
This occurred during the 1995 parliamentary elections and the presidential elections of 1996. The newly hatched system had already been formed. What occurred in 1998 and 2000 were merely modifications to the very echelons of the constituted system. (