Հայկական եթերի հետքերով-2
Հայաստանի հեռուստաշուկայի ձեւավորման «հերթական» փուլը մոտենում է ավարտին, առաջիկա շաբաթներին հայտնի կդառնան այդ շուկայի հիմնական խաղացողների անունները, եւ, ամենայն հավանականությամբ, հեռուստաընկերությունների սեփականատերերի փոփոխություն կլինի: Չորս հեռուստաընկերություններ արդեն «պատրաստ» են լիցենզիան զիջելու:
Միանշանակ է, որ որեւէ նոր ընկերություն հեռարձակման լիցենզիա չի ստանալու: Նոր մրցույթում հաղթող հեռուստաընկերությունների անունները հայտնի են, անհայտ է միայն, թե վերջնական արդյունքում ինչպիսի դասավորումներ կլինեն, ովքեր կտիրանան այս կամ այն հեռուստաընկերության բաժնեմասերի վերահսկիչ փաթեթին: Իսկ առայժմ շարունակենք ներկայացնել գործող հեռուստաընկերությունների սեփականատերերին եւ սպասվող փոփոխությունները:
«ԱՐ հեռուստաընկերության» խմբագրություն
Հիմնադիրը «ԱՐ հեռուստաընկերություն» ՍՊԸ-ն է: ՍՊԸ-ի հիմնադիրները երեքն են. 1. Վարդանյան Հրանտ Միքայելի - 68%: 2. Ալագուլյան Սիլվա - 16%: Ալագուլյան Սիլվան նախկին վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի` Ջավախքի հարցերով խորհրդական Ստեփան Մարգարյանի կինն է: Ս. Մարգարյանին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ազատել է աշխատանքից, այդ հաստիքն այլեւս գոյություն չունի: 3. Սահարյան Լյուդմիլա - 16%: Նա Երեւանի նախկին փոխքաղաքապետ Վարդան Վարդապետյանի կինն է: Նախկինում այս ընկերությունում 17% բաժնեմասի սեփականատերը Մերուժան Տեր-Գուլանյանն էր, այժմ` «Արարատ» հեռուստաընկերության տնօրենը: Նա իր բաժնեմասը 2002 թ. վաճառել էր «Գրանդ Հոլդինգի» նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Վարդանյանին: Վաճառքի պահին պատգամավորին էր պատկանում հեռուստաընկերության բաժնեմասերի 51%-ը, գործարքի արդյունքում այն դարձավ 68%: Սիլվա Ալագուլյանն ու Լյուդմիլա Սահարյանը հեռուստաընկերության կառավարմանը չեն մասնակցում: Հիշեցնենք, որ Հրանտ Վարդանյանը «Ար»-ի սեփականատերը դարձավ 2003-ի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ: Այդ ժամանակ նա ընդգրկված էր «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցության նախընտրական ցուցակում: Կարծես թե, արդեն որոշված է, որ հուլիսի 20-ին այս հեռուստաընկերությունը լիցենզիա չի ստանալու:
«Հայրենիք-թիվի» հեռուստախմբագրություն
Հիմնադիրը «Հայրենիք-թիվի» ՍՊԸ-ն է: Հիմնադիր կապիտալը 1 մլն դրամ է: ՍՊԸ-ի հիմնադիրները երկուսն են` 1. Հրանտ Վարդանյան - 95% (950 000 դրամ): 2. Սամվել Գրիգորյան - 5% (50 000 դրամ): Բաժնեմասերի համամասնությունից երեւում է, որ երկրորդ բաժնետերը ձեւական է: Հեռուստախմբագրության ձեռքբերման ժամանակ Հրանտ Վարդանյանն ԱԺ պատգամավոր էր:
«Հայկական երկրորդ հեռուստաալիք»
Հիմնադիրը «Հայկական երկրորդ հեռուստաալիք» ՍՊԸ-ն է: ՍՊԸ-ի հիմնադիրները երկուսն են` 1. Մայրապետյան Սամվել - 50%: 2. Մարտինյան Նատալյա - 50%: Սամվել Մայրապետյանը գործարար է, հայտնի է քաղաքի կենտրոնում էլիտար շենքերի շինարարության բիզնեսով: Երկրորդ հիմնադիրը` Նատալյա Մարտինյանը, ամենայն հավանականությամբ, փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանին փոխկապակցված անձ է: Արմեն Գեւորգյանը եւ Սամվել Մայրապետյանը մտերիմ ընկերներ են եւ, ըստ մամուլի հրապարակումների, նաեւ համատեղ բիզնես ծրագրեր են իրականացնում: Փոխվարչապետից փորձել ենք ճշտել` արդյո՞ք Ա. Գեւորգյանը «Հայկական երկրորդ հեռուստաալիք» ՍՊԸ -ի սեփականատերերից մեկն է: Որոշ ժամանակ անց փոխվարչապետի մամլո քարտուղարը ոչ հաստատեց, ոչ էլ հերքեց այդ տեղեկատվությունը, միայն խորհուրդ տվեց տեղեկությունը ճշտել հեռուստաընկերությունից: Առայժմ հնարավոր չի եղել պարզել, թե ով է Նատալյա Մարտինյանը եւ ինչ կապ ունի Արմեն Գեւորգյանի հետ: Հայաստանի երկրորդ հեռուստաալիքն իր խմբագրական քաղաքականությամբ ավելի զգուշավոր է, քան Հանրային հեռուստաընկերությունը: Սա, իհարկե, կապված է նաեւ հիմնադիրներից մեկի` Սամվել Մայրապետյանի հետ: Գործարարն ընդհանրապես շատ զգուշավոր է: Միաժամանակ կան տեսակետներ, որոնց համաձայն` հեռուստաընկերության կառավարմանը մասնակցում է նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին` Սեդրակ Քոչարյանը:
«Ա-Թիվի»
Հիմնադիրը «Ա-Թիվի» ՍՊԸ-ն է: Սա նախկին «ԱրմենԱկոբ» հեռուստաընկերությունն է: Հեռուստաընկերության նախկին սեփականատեր Արմեն Ամիրյանը այժմ Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրենն է: 2008-ին կատարվել է սեփականատերերի փոփոխություն: Նոր սեփականատերերը երկուսն են` 1. «Հոպար Մեդիա» ՍՊԸ: «Հոպար Մեդիա» ՍՊԸ-ի հիմնադիրը եւ սեփականատերը Օթարի Հակոբյանն է: 2. Վահե Ղազարյան: «Հոպար Մեդիա» ՍՊԸ-ի իրական սեփականատերը Արթուր Ջանիբեկյանն է` «Comedy Club Production» ՍՊԸ-ի գլխավոր պրոդյուսերը: Նա Միքայել Մինասյանի (նախագահ Սերժ Սարգսյանի փեսայի) հետ մասնաբաժին ունի «Ջազվե» սրճարանների ցանցում: Արթուր Ջանիբեկյանը համարվում է հաջողակ գործարար, նրա կարողությունը գնահատվում է 40 մլն դոլար: Վերջին շրջանում մամուլում հրապարակումներ եղան այն մասին, որ «Արմենիա» հեռուստաընկերության բաժնետերերից մեկը` Ջերալդ Գաֆեսճյանը, վաճառել է ընկերությունում իր հիսուն տոկոս մասնաբաժինը: Ջ. Գաֆեսճյանը վերջին ամիսներին առողջական լուրջ խնդիրներ ունի եւ սկսել է վաճառել Հայաստանում իր ունեցած ընկերությունները: Հետքի աղբյուրները հայտնել են, որ «Արմենիայի»` Գաֆեսճյանի հիսուն տոկոս բաժնեմասը ձեռք է բերել նույն Արթուր Ջանիբեկյանը: Ավելին` վերահսկիչ փաթեթի ձեռքբերման շուրջ բանակցություններ են վարվում Բագրատ Սարգսյանի հետ: Արթուր Ջանիբեկյանը, ըստ Հետքի աղբյուրի, ձեռք է բերել նաեւ Գաֆեսճյանի «Արմենիան Ռիփորթեր» թերթը:
«Հայ ԹԻ ՎԻ» հեռուստախմբագրություն
Հիմնադիրը «Շարկ» ՍՊԸ-ն է: «Շարկ» ՍՊԸ-ի հիմնադիրներն են Գագիկ Բունիաթյանը եւ Արման Սահակյանը: Վերջինս գործարար է, համարվում է Միքայել Մինասյանի ընկերը: Վերջին երկու տարում նա կարողացել է որոշակի դիրք գրավել հայկական մեդիա շուկայում` tert.am, armsport.am կայքէջերը (հայկական համացանցում սրանք առաջին տասնյակում են), «Կապիտալ» օրաթերթը: Արման Սահակյանի կողմից հեռուստաընկերության ձեռքբերումը մեդիա դաշտում դիրքերն ամրապնդելու ուղղությամբ հերթական քայլն էր:
«Դար-21» հեռուստաընկերության խմբագրություն
Հիմնադիրը «Դար-21» հեռուստաընկերություն» ՓԲ ընկերությունն է: Հիմնադիրները չորսն են` 1. Աղաբաբյան Նաիրա 2. Աղաբաբյան Աշոտ 3. Պոպովյան Անահիտ 4. Աբրահամյան Գագիկ: Առաջին երեք բաժնետերերը գրանցված են Գյումրիում` Լենինական 16-6 հասցեում, նրանք ԱԺ պատգամավոր, գործարար Աշոտ Աղաբաբյանի ընտանիքի անդամներն են: Նաիրա Աղաբաբյանը պատգամավորի դուստրն է, Անահիտը` կինը: Իսկ չորրորդ բաժնետերն, ըստ երեւույթին, ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Աբրահամյանն է, հայտնի գործարար Արա Աբրահամյանի եղբայրը:
«Կենտրոն» հեռուստաընկերություն
Հիմնադիրը «Մուլտի Մեդիա-Կենտրոն Թիվի» ՓԲ ընկերությունն է: Երբ ՄԱԿ կուսակցության նախագահ Գուրգեն Արսենյանը այս ընկերությունը վաճառեց, ըստ մամուլի տարածած տեղեկությունների` այն գնեց ԱԺ պատգամավոր Մուրադ Գուլոյանը: Վերջինս Գագիկ Ծառուկյանի խնամին է: Հեռուստաընկերության փաստացի սեփականատերը Գագիկ Ծառուկյանն է: Տարբեր հարցազրույցներում նա դա չի հերքել: Ամեն դեպքում, բաժնետերերը հայտնի չեն: Քաղաքական առումով առանձնահատուկ դերակատարություն էր վերապահված «Կենտրոն» հեռուստաընկերությանը: Այն ստեղծվեց իշխանությունների կողմից «Ա1+»-ի հարցը լուծելու համար, եւ այդ պահին կապուղու հեռարձակման լիցենզիան ստացած «Շարմ» ընկերությունը քաղաքական պատվերը կատարեց, սակայն որոշ ժամանակ անց հայտնվեց անորոշ վիճակում: «Շարմ»-ին պետք չէր «Կենտրոնը», եւ շուտով այն վաճառվեց ՄԱԿ կուսակցության նախագահ Գուրգեն Արսենյանին: Այդ ընթացքում «Կենտրոնը» որոշակի օբյեկտիվությամբ եւ չեզոքությամբ էր լուսաբանում քաղաքական գործընթացները: Բայց բոլորը հասկանում էին, որ դա իշխանության ընդդիմախոսներին ցույց տալու համար է արվում, թե իբրեւ Հայաստանում կա «խոսքի ազատություն», թե «Ա1+»-ն այլընտրանք ունի: 2004 թ. ապրիլի 12-ի լույս 13-ի գիշերը խաղաղ հանրահավաքի ցրման արարողութան կադրերը միայն «Կենտրոնի» եթերում ցուցադրվեցին: Սրա համար Արսենյանը պատժվեց, նա անցել էր ռուբիկոնը: Որոշ ժամանակ անց` ապրիլի 24-ին, Գուրգեն Արսենյանը հեռուստաընկերությունը «վաճառեց» հանրապետական կուսակցության համամասնական ցուցակով ընտրված ԱԺ պատգամավոր, գործարար Մուրադ Գուլոյանին: Վերջինս 2007-ին «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ցուցակով պատգամավոր ընտրվեց:
«Ա. Լ. Մ. - ՀՈԼԴԻՆԳ» հեռուստախմբագրություն
Հիմնադիրը «Ա.Լ.Մ.-ՀՈԼԴԻՆԳ» ՍՊԸ-ն է: Միակ բաժնետերը Ժողովրդական կուսակցության նախագահ Տիգրան Կարապետյանն է: Ռուսաստանից եկած գործարարն այն հիմնադրել է 2000 թ.: Նա կուսակցության առաջնորդն է, եւ նախընտրական փուլում հեռուստաընկերությունը բացառապես կուսակցության քարոզչությամբ է զբաղվում: «ԱԼՄ»-ն նույնպես առաջիկա մրցույթում կզրկվի լիցենզիայից:
«Երեւան - Պրոմեթեւս» հեռուստաստուդիայի խմբագրություն
Հիմնադիրը «Երեւան» հեռուստաընկերություն» ՓԲԸ-ն է: Ի տարբերություն մյուս ՓԲԸ-ների, այս ընկերության մասին պետռեգիստրում առկա էր բաժնետերերի մասին տեղեկատվություն: Ըստ այդմ` ընկերության միակ բաժնետերը Վարշամ Ղարիբյանն է: Վարշամ (Յուրա) Ղարիբյանը «Շանթ» ընկերության սեփականատերն է: Նաեւ «Էլիտ Շանթ» ընկերության նախագահն է, «Շանթ» ռեստորանային համալիրի սեփականատերերերից մեկը: Վարշամ Ղարիբյանը գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի հովանավորյալն է: Երկու եղբայրների` Մանվել եւ Վարշամ Ղարիբյանների ընդհարման ժամանակ գլխավոր դատախազը, ըստ մամուլում եղած հրապարակումների, ակնհայտորեն պաշտպանում էր Վարշամ Ղարիբյանին: Այս հեռուստաընկերությունն էլ լիցենզիա չի ստանալու կայանալիք նոր մրցույթում:
«Շանթ» հեռուստաստուդիայի խմբագրություն
Հիմնադիրը «Շանթ» ՍՊ ընկերությունն է: «Շանթ» ՍՊԸ-ն հիմնադրել է Արթուր Եզեկյանը 1994 թ. Գյումրիում: Հիմնադիր կապիտալը 203 մլն 320 հազար 900 դրամ է: Հիմնադիրները երկուսն են` 1. Եզեկյան Արթուր - 52% (105 մլն 726 հազար 868 դրամ): 2. Մինաս Արմեն - 48% (97 մլն 594 հազար 32 դրամ), (ԳՖՀ, Վալդբրոն, Տերաստյան Կնեյֆ): Արմեն Մինասը իրանահայ գործարար է: Պարբերաբար մամուլում հրապարակումներ են լինում այն մասին, թե «Շանթ» հեռուստաընկերության բաժնեմասերի հիմնական մասը գնել է հայտնի օլիգարխ Միքայել Բաղդասարովը: «Հետքի» հարցին` ճի՞շտ է այդ տեղեկությունը, Մ. Բաղդասարովը պատասխանել է հարցով` «Իսկ ինչու՞ ոչ «Նյու Յորք թայմսը»»: Նախկինում նա ասել էր նաեւ, թե իրեն չի հետաքրքրում մեդիա բիզնեսը: Վերջին շաբաթվա ընթացքում պարզ դարձավ, որ Մինաս Արմենի 48% բաժնեմասը ձեռք է բերում նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Կարապետյանի եղբայրը` գործարար Սամվել Կարապետյանը: Սակայն վերջինս չի ցանկանում բավարարվել 48%-ով, բանակցություններն ընթանում են վերահսկիչ փաթեթի ձեռքբերման շուրջ: Հեռուստաշուկա մտնելու ցանկություն ունեն նաեւ այլ գործարարներ եւ քաղաքական ուժեր: Հեռուստաընկերություն է ցանկանում ձեռք բերել «Տրոյկա Դիալոգ» ընկերության եւ «Ամերիա» բանկի սեփականատեր Ռուբեն Վարդանյանը: Ինչքանո՞վ է հավաստի այս տեղեկությունը, այսօր դժվար է ասել: Այն, որ Ռ. Վարդանյանը Հայաստանում գործունեություն ծավալելու հավակնություններ ունի, ակնհայտ է: Եւ նրան ամենեւին էլ չի խանգարի իր նպատակներին հասնելու համար ունենալ նաեւ սեփական հեռուստաընկերություն:

Media Moguls: On the Trail of Armenian TV Owners
The next stage in the formulation of Armenia’s TV market is reaching its close. During the next few weeks, the main players in the market will become clear and most probably there will be some changes in who owns what TV companies.
Four companies are already gearing-up to cede their licenses. Clearly, there will be no new company to receive a broadcast license. The TV companies that will emerge victorious in the completion are known, what isn’t yet clear is the final make-up after the dust settles; who will control a majority of shares of this or that company, allowing for control. Let’s continue with a presentation of who owns the TV companies operating today and a list of potential changes.
AR TV Company
The founding company is “AR TV, Ltd”. There are three stockholders. 1. Hrant Vardanyan – 68% 2. Silva Alagulyan – 16% (Silva Alagulyan is the wife of Stepan Margaryan, Advisor to former Prime Minister Andranik Margaryan on Javakhk affairs. Current PM Tigran Sargsyan dismissed Stepan Margaryan from his post. The office he held was also shut down) 3. Lyudmila Saharyan – 16% (She is the wife of former Yerevan Deputy Mayor Vardan Vardapetyan) At one time, 17% of the stock of this company was owned by Meruzhan Ter-Gulanyan, presently Director of “Ararat TV”. In 2002, he sold his shares to Hrant Vardanyan, President of “Grand Holding” and a member of Armenia’s National Assembly. At the time of the sale, MP Vardanyan already owned 52% of the company. Silva Alagulyan and Lyudmila Saharyan do not actively participate in the management of the company. Hrant Vardanyan became a shareholder of “AR” before the parliamentary elections of 2003 At the time, he was listed on the ballot of the ARF. It would appear that it has already been decided that on July 20, this company will not receive a broadcast license.
Hayrenik TV
The founder is “Hayrenik TV, Ltd”. The paid-in capital base is 1 million AMD. There are two shareholders: 1. Hrant Vardanyan – 95% (950,000 AMD) 2. Samvel Grigoryan – 5% (50,000 AMD) It would appear from the distribution of shares that the second shareholder is a formality. Hrant Vardanyan was an MP when the company was founded.
Armenia 2 TV
The founding company is “Armenia 2 TV, Ltd”. There are two shareholders. 1. Samvel Mayrapetyan – 50% 2. Natalya Mardinyan – 50% Samvel Mayrapetyan is a businessman and is known for the construction of elite buildings in downtown Yerevan. Natalya Mardinyan is most likely related to Armen Gevorgyan, RoA Deputy Prime Minister and Minister of Territorial Administration. Armen Gevorgyan and Samvel Mayrapetyan are close friends and, according to press reports, have conducted joint business projects. We asked Deputy PM Gevorgyan to verify whether he was a shareholder in “Armenia 2” or not. Sometime later, the DPM’s Press Secretary neither confirmed nor denied the allegation, advising us to get verification from the TV company. To date, we haven’t been able to ascertain who Natalya Mardinyan is and her relation to Armen Gevorgyan. “Armenia 2” is a TV station that adopts a more cautious approach to the news than Armenia’s Public TV. This can be attributed to one of the founders, Samvel Mayrapetyan, a businessman who is cautious as a rule. There are also rumors floating around that Sedrak Kocharyan, the son former RoA President Robert Kocharyan, has a hand in the running of the TV station.
A-TV
The founding company is “A-TV, Ltd”, the former “ArmenAkob” TV company. The former owner, Armen Amiryan, is now the Executive Director of Armenian Public TV. In 2008, an ownership change occurred. There are two new owners: 1. “Hopar Media, Ltd”. Otari Hakobyan founded and owns the company. 2. Vahe Ghazaryan The real owner of “Hopar Media” is Artur Janibekyan, chief producer of “Comedy Club Productions”. He, along with Mikayel Minasyan (the son-in-law of President Serzh Sargsyan) has a stake in the “Jazzve” chain of coffee houses. Artur Janibekyan is regarded as a successful businessman whose net wealth is estimated at $40 million. There has recently been a spate of press reports that Gerard Cafesjian, one of the stockholders of “Armenia TV” sold his 50% stake in the company. It is said that Mr. Cafesjian’s health has deteriorated of late and that he’s started to sell off his operations in Armenia Hetq sources indicate that Artur Janibekyan has acquired Cafesjian’s 50% stake. Furthermore, negotiations are said to be underway with Bagrat Sargsyan regarding the obtaining of the supervisory file.
Hye TV
The founding company is “Shark Ltd”; founding shareholders Gagik Buniatyan and Arman Sahakyan. The latter is a businessman known to be a friend of Mikayel Minasyan. In the past two years, he has been able to get a foothold in the Armenian media market with the internet sites tert.am and armsport.am (in Armenia’s top ten) and the daily newspaper Kapital. The founding of the TV company is Arman Sahakyan’s latest move in his bid to strengthen his overall media position.
Century 21 TV
There are four founders of “Century 21” CJSC 1. Naira Aghababyan 2. Ashot Aghababyan 3. Anahit Popovyan 4. Gagik Abrahamyan The first three are registered at Leninakan Street 16 in Gyumri. They are members of the family of MP Ashot Aghababyan. Naira is the MP’s daughter and Anahit, his wife.
Kentron TV
The founder is “Multi Media-Kentron TV”, CJSC. According to press reports, when United Labor Party President Gurgen Arsenyan sold the company it was purchased by MP Murad Gouloyan, an in-law of Gagik Tsarukyan. Thus, the real owner is Gagik Tsarukyan, who has never denied the news in various interviews. In any case, the stockholders are not known. From a political perspective, a unique role is reserved for Kentron TV. It was created by the authorities to resolve the problem of “A1+” TV and from that time on “Sharm” began to carry out political orders. However, sometime later, it found itself in an uncertain situation. “Kentron” was of no use to “Sharm” and it soon sold it off to ULP President Gurgen Arsenyan. During that period, Kentron showed a certain objectivity and neutrality when it came to news reporting. But all understood that it was done on purpose; to make the case that there was indeed “freedom of speech” in Armenia and that there was an alternative to “A1+”. Only “Kentron” broadcast pictures of law-enforcement dispersing peaceful protestors on the night of April 12, 2004. Arsenyan had crossed the line and was punished for it. Twelve days later, on April 24, Gurgen Arsenyan “sold” the company to Murad Gouloyan, a businessman elected to the National Assembly on the Republican Party ballot. In 2007, Gouloyan was reelected to the National Assembly, this time on the Prosperous Armenia Party ballot.
A.L.M. – Holding TV
Founded by “A.L.M. – Holding, Ltd. The company’s sole shareholder is Tigran Karapetyan, President of the Armenia’s People’s Party. The businessman from Russia founded the company in 2000 and during election campaigns it basically serves as a mouthpiece for the party. ALM will also lose its license in the upcoming competition.
Yerevan – Prometevs TV
The founding company is “Yerevan TV” Ltd. Contrary to other limited companies, there is some information as to shareholders in the state registry. According to the disclosure, the sole shareholder is Varsham Gharibyan. Varsham (Yura) Gharibyan is a stockholder of the “Shant” company. He is also president of “Elite Shant” and one of the stakeholders in the “Shant” restaurant complex. Varsham Gharibyan enjoys the backing of Chief Prosecutor Aghvan Hovsepyan. When Varsham had a falling out with his brother Manvel, Chief Prosecutor Hovsepyan, according to press reports, openly backed Varsham. This TV company will also not receive a license in the competition.
Shant TV
“Shant Ltd” was founded by Artur Yezekyan in 1994 in Gyumri. Paid-in capital at the time of founding was 203,320, 900 AMD. There are two shareholders: 1. Artur Yezekyan – 52% 2. Minas Armen – 48%) Armen Minas is an Iranian-Armenian businessman. There are periodic press reports that oligarch Mikayel Baghdasarov has purchased a majority of shares in the company. When asked by Hetq if this was true, Baghdasarov answered, “And why not the New York Times?” Sat one time he said he wasn’t interested in the media business. During the past week it has become clear that the 48% stake of Minas Armen has been obtained by businessman Samvel Karapetyan, brother of Karen Karapetyan, Chief of Staff of the Presidential Office. However, it seems that he isn’t satisfied with 48% and that negotiations are underway for him to get a controlling stake. There are other business figures and political players who wish to get into the TV market. Ruben Vardanyan, owner of AmeriaBank and the company Troika Dialogue, wants to get his hands on a TV company. Today, it is difficult to say just how credible this information is. What is clear is that Ruben Vardanyan aims to expand his business operations in Armenia. Owning a TV station here would definitely help him do just that.