Քլինթոնի այցը Ցեղասպանության հուշահամալիր` անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար
Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը հուլիսի 5-ին Հայաստան կատարած այցի ընթացքում ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում: Սակայն, ցավոք, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան տարածած մամլո հաղորդագրության մեջ այդ այցը ներկայացվեց որպես «մասնավոր»: Միացյալ Նահանգների պաշտոնյաները նման բնութագրում կիրառելով փորձեցին կանխել թուրքական կառավարության կողմից ցանկացած բացասական արձագանք:
Իմ կարծիքով, Պետքարտուղարությունը սխալ ձևով դասավորեց պետքարտուղար Քլինթոնի այցը Ցեղասպանության հուշահամալիր մի շարք պատճառներով, որոնք ստորև ներկայացնում եմ ձեր ուշադրությանը.
- Կարիք չկար մեղմացնել Ցեղասպանության հուշահամալիր կատարած այցը, այն որակելով «մասնավոր», քանի որ նման այցերը ստանդարտ ընթացակարգ են Հայաստան այցելող օտարերկրյա բարձրաստիճան հյուրերի համար:
- Ցեղասպանության հուշահամալիր այցելելն անպայման չի ենթադրում Հայոց ցեղասպանության ճանաչում, քանի որ Միացյալ Նահանգների նախորդ և ներկայիս բոլոր դեսպաններն ամեն Ապրիլի 24-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդ:
- Պետքարտուղար Քլինթոնի այցը Ցեղասպանության հուշահամալիր չէր կարող ներկայացվել որպես «մասնավոր», քանի որ այն մաս էր կազմում Հայաստան կատարած նրա «պաշտոնական» այցի:
- Այցը որպես «մասնավոր» ներկայացնելուն հակասում էր նաև այն փաստը, որ Ցեղասպանության հուշարձանին դրված ծաղկեպսակի ժապավենների վրա առկա էր՝ «Պետքարտուղար Հիլարի Ռոդհամ Քլինթոնից» մակագրությունը:
- Մեկ օր առաջ Քլինթոնի այցը Բաքվի «Շեհիդների ծառուղի» որպես «մասնավոր» չներկայացվեց` մտահոգիչ տպավորություն ստեղծելով, որ Միացյալ Նահանգների շահերն Ադրբեջանի նավթի առումով ավելի ծանրակշիռ են, քան մարդասիրական մտահոգությունը Ցեղասպանության զոհերի նկատմամբ:
- Մեկ այլ երկակի ստանդարտ էր Հիլարի Քլինթոնի կողմից թույլ չտալը, որ Երևանում որևէ հայ պետական պաշտոնյա ուղեկցեր իրեն Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, միչդեռ Բաքվում նա «Շեhիդների ծառուղի» էր այցելել Ադրբեջանի փոխնախարարներից մեկի ուղեկցությամբ:
- Քլինթոնը չէր թույլատրել իրեն ընկերակցող ո'չ միջազգային, և ո'չ էլ տեղական հայկական լրատվամիջոցներին, բացառությամբ Հայաստանի հանրային հեռուստատեսության` լուսաբանել Ցեղասպանության հուշահամալիր կատարած իր այցը: Նրա այս որոշումը հակասում է լրատվամիջոցների ազատության իր պաշտպանությանը:
- Պետքարտուղար Քլինթոնը վարանելու պատճառ չուներ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ, քանի որ նախագահ Ռեյգանը դեռ 1981 թվականին ճանաչել էր այն, իսկ Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատը Ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևեր էր ընդունել 1975 և 1984 թվականներին:
Թեև Պետքարտուղարությունը նվազեցրեց Քլինթոնի Ծիծեռնակաբերդ կատարած այցի բնույթը, սակայն Հայաստանի իշխանությունները հնարավոր ամեն ինչ արեցին դրա հրապարակայնության ապահովման համար: Այս անգամ նրանք ավելի վճռականորեն գործեցին, քան ս.թ. մայիսին, երբ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի թուրք նախագահ Մեվլեթ Չավուշօղլուն հրաժարվել էր այցելել Ցեղասպանության հուշահամալիր: Այնուհետև Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությամբ և մյուս հեռուստակայաններով պարբերաբար եթեր հեռարձակվեց Քլինթոնի` հուլիսի 5-ի Ծիծեռնակաբերդ կատարած այցի տեսահոլովակը:
Բացի դրանից` Հայոց ցեղասպանության պետական թանգարանի կայքում բավականին ակնառու լուսաբանվեց Քլինթոնի այցը` լուսանկարների տեղադրմամբ, որոնցից մեկում պատկերված էր ժապավեններով ծաղկեպսակը` Քլինթոնի անվան և պաշտոնի տեսանելի մակագրությամբ, իսկ մյուսում` Մերձավոր Արևելքի Ամերիկյան օգնության կոմիտեի կազմակերպության կողմից տրված մի մեդալ, որը Պետքարտուղարին էր հանձնել թանգարանի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը: Մատնացույց անելով թուրքական սահմանի կողմը, Դեմոյանը Քլինթոնին ասաց, որ Արարատ լեռը «Հայաստանի խորհրդանիշն է»: Հայոց ցեղասպանության մասին հիմնական փաստեր ներկայացնելուց բացի, Դեմոյանը նրան պատմեց, որ Արցախում զոհված հերոսների շիրիմները հանգչում են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի տարածքում, քանզի հայերն Արցախյան պատերազմը ընկալում են որպես Հայոց ցեղասպանության շարունակություն: Պետքարտուղարին է հանձնվել նաև մի պատմական լուսանկար, որում պատկերված են Ալեքսանդրապոլի (Գյումրիի) ամերիկյան որբանոցի հայ երեխաները` կանգնած «Ամերիկա, շնորհակալ ենք» դասավորությամբ:
Քլինթոնի այցն արժանացավ Ամերիկայի հայկական կազմակերպությունների թե’ գովասանքին, թե’ քննադատությանը: Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը մեղադրեց Քլինթոնին` Ցեղասպանության հուշահամալիր նրա «գաղտնի» այցելության համար, մինչդեռ Ամերիկայի Հայկական համագումարը գովաբանեց նրա այցը: Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսը «Կալիֆորնիա կուրիեր» թերթին ասաց, որ «Քլինթոնի այցը փոքր, բայց դրական մի քայլ էր առաջ»: Ջեյմս Բեյքերը այն վերջին պետքարտուղարն էր, որը 1992 թվականին այցելել էր Հայաստան, սակայն նա Ծիծեռնակաբերդում չէր եղել:
Իմ կարծիքով, պետք է արժանին մատուցել պետքարտուղար Քլինթոնին այսպիսի դրական քայլ կատարելու համար, սակայն միաժամանակ պետք է նրան մեղադրել` այսքան անիմաստ քայլեր ձեռնարկելու համար Ցեղասպանության հուշահամալիր այցելությունը նվազեցնելու նպատակով: Ինչու՞ է նա այդքան մտահոգված թուրքերի վիրավորվելու մասին, որոնք առանց երկմտանքի խոչընդոտում են Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքականության վերջին ամիսների ցանկացած խոշոր նախաձեռնություն:
Ցավոք, պետքարտուղար Քլինթոնը, փոխնախագահ Բայդենը և նախագահ Օբաման շատ են հեռացել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու իրենց նախընտրական խոստումներից: Հուլիսի 5-ին Քլինթոնի կարճատև այցը Ցեղասպանության հուշահամալիր ողջունելի է որպես առաջին քայլ, որը սակայն մեծապես թերի է Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն աջակցելու նրա պաշտոնական հանձնառությունից:

Clinton’s Visit to Genocide Monument
During her visit to Armenia on July 5, U.S. Secretary State Hillary Clinton placed a wreath at the Armenian Genocide Monument at Tsitsernakaberd in Yerevan. Regrettably, however, the U.S. Embassy in Armenia issued a press release describing the visit as "private." By using such a characterization, U.S. officials were trying to preempt any backlash from the Turkish government.
In my opinion, the State Department mishandled Secretary Clinton’s visit to the Armenian Genocide Monument. Here are the reasons why:
· There was no need to downplay the visit by characterizing it as "private," since such visits are standard procedure for foreign dignitaries visiting Armenia.
· Paying a visit to the Genocide Monument does not necessarily imply recognition of the Armenian Genocide, as all previous and current U.S. Ambassadors have visited this site every April 24.
· Secretary Clinton’s visit to the Genocide Monument could not have been described as "private," since it was a part of her "official" visit to Armenia.
· The characterization of the visit as "private" was contradicted by the fact that the ribbons on the wreath she laid at the Genocide Monument carried the inscription: "From Secretary of State Hillary Rodham Clinton."
· Clinton’s visit the day before to the "Alley of the Martyrs" in Baku was not described as "private," creating the disturbing impression that U.S. interests in Azerbaijan’s oil weigh heavier than its humanitarian concerns for victims of genocide.
· Another double standard was Clinton not allowing any Armenian government officials to accompany her to the Genocide Monument in Yerevan, while she was accompanied to the "Alley of Martyrs" in Baku by a Deputy Minister of Azerbaijan!
· Clinton permitted neither the international press traveling with her nor the local Armenian media, except Armenian Public TV, to report on her visit to the Genocide Monument. Her action undermines her advocacy for media freedom.
· There was no reason for Secretary Clinton to be coy about Genocide recognition, since Pres. Reagan had acknowledged it in 1981, and the U.S. House of Representatives had recognized it in 1975 and 1984.
Even though the State Department downgraded Secretary Clinton’s visit to the Monument, Armenian officials did their best to publicize it as much as possible! This time they acted more decisively than last May, when Mevlut Cavusoglu -- Turkish President of Council of Europe’s Parliamentary Assembly -- refused to visit the Genocide Monument. They insisted that the Secretary add to her itinerary a stop at the Genocide Monument. They then arranged for Armenian Public TV and other TV stations to repeatedly air the video of Clinton’s July 5 visit to the Monument.
In addition, the website of the State-owned Armenian Genocide Museum prominently featured Clinton’s visit by displaying photos of her wreath with ribbons that carried a visible inscription of her name and title, and an authentic medal issued by the American Near East Relief Committee that Museum Director Hayk Demoyan presented her. Pointing across the Turkish border, Demoyan told Secretary Clinton that Mount Ararat is "a symbol of Armenia." In addition to explaining the basic facts of the Armenian Genocide, Demoyan told her that the graves of heroes fallen in Artsakh (Karabagh) were located near the Monument, since Armenians consider that war to be a continuation of the Armenian Genocide. The Secretary was also given a historical photo in which Armenian children in the American orphanage of Alexandropol (Gumri) were standing in formation that spelled out the words: "AMERICA, WE THANK YOU."
Clinton’s visit was both praised and criticized by Armenian-American organizations. The Armenian National Committee of America took Clinton to task for her "secret" visit to the Genocide Monument, while the Armenian Assembly of America commended her for the visit. Former U.S. Ambassador to Armenia, John Evans, told The California Courier that "Clinton’s visit was a small, but positive step forward." The last Secretary of State to have visited Armenia was James Baker in 1992, who did not, however, make a stop at the Genocide Monument.
In my view, Secretary Clinton should be commended for making such a positive gesture, but also blamed for going to such lengths to downplay her visit to the Genocide Monument. Why was she so concerned about offending Turks who have brazenly undermined every major U.S. foreign policy initiative in recent months?
Unfortunately, Secretary Clinton, Vice President Biden and Pres. Obama have drifted far away from their campaign promises to recognize the Armenian Genocide! Clinton’s brief stop at the Genocide Monument on July 5 is a welcome first step that fell short of her solemn commitment to support recognition of the Armenian Genocide.