Ճնշումներն ունեն քաղաքական ենթատեքստ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի` «Խոսքի ազատության իրավունքը ՀՀ-ում» արտահերթ զեկույցի համաձայն` լրագրողների նկատմամբ ճնշումները շատ դեպքերում ունեն քաղաքական ենթատեքստ: «Դրա ապացույցն այն է, որ ճնշումներն ու բռնությունները սաստկանում են հատկապես ընտրական գործընթացների ժամանակ: Լրագրողների իրավունքների խախտման դեպքերից շատերը, օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ պատճառներով, այդպես էլ չեն բացահայտվել»,- հայտարարեց Պաշտպանը:
Զեկույցի եզրակացությունում արձանագրվել է, որ խոսքի ազատության ոլորտում առկա իրավիճակը շատ մտահոգիչ է, եւ այն բարելավելու համար անհրաժեշտ է անհապաղ ձեռնարկել կարճաժամկետ եւ երկրաժամկետ միջոցառումներ:
«Մասնավորապես, անհրաժեշտ է մշակել խոսքի ազատության եւ հատկապես լրատվության ոլորտի օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթը, որի ընդունման արդյունքում կնվազի խոսքի ազատության կայացմանը խոչընդոտող օրենսդրական դրույթների քանակը եւ կնախատեսվեն ոլորտի զրագացումը երաշխավորող լրացուցիչ դրույթներ:
Անհրաժեշտ է նաեւ իրականացնել համալիր միջոցառումներ` ուղղված հասարակական իրավագիտակցության բարձրացմանը, հանդուրժողականության սերմանմանը եւ այս ոլորտի արատավոր երեւույթների հաղթահարմանը»,- նշված է զեկույցում:

According to a study presented at the "Freedom of Speech" assembly, convened by the RoA Human Rights Ombudsman, pressures brought to bear against reporters often are politically motivated.
Mr. Harutyunyan stated, "This is borne out by the fact that pressure and violence goes up during elections campaigns. For a variety of objective and subjective reasons, many incidents of violations against reporters never are resolved."
The study noted that when it comes to the issue of freedom of speech, the situation in Armenia today raises a number of concerns that must be tackled with a series of short and long-term measures.
The Ombudsman pointed to necessary legislative reforms that would facilitate the removal of hindrances especially in the field of journalism.