Կառավարության դանդաղկոտությունը զարմացնում է
Էկոլոգիական փորձագետ Լիլիկ Սիմոնյանն ասում է, որ Նուբարաշենի թունաքիմիկատների սողանքը ոչ միայն չի դադարել, այլեւ կարող է ակտիվանալ:
«Այդտեղ հողը հիմա ծանրացել է, 500 տոննա թաղել են, հանած հողը վրան են լցրել, ավազ են լցրել, բետոնով են ծածկել: Այսինքն` հիմնական պատճառը, որի համար մենք անհանգստանում էինք, չի վերացել. գերեզմանոցը գտնվում է սողանքային ակտիվ գոտում»:
«Հայ կանայք հանուն առողջության եւ առողջ շրջակա միջավայրի» ՀԿ-ի նախագահ Լիլիկ Սիմոնյանը պնդում է, որ թունաքիմիկատները պետք է արտերկրում ոչնչացվեն, քանի որ այդպես ավելի անվտանգ է:
«Չկա մի սարք, որը իր աշխատանքի ընթացքում ինքն էլ չախտահարի արտաքին միջավայրը: Այրման ընթացքում գոյանում են մնացորդներ, որոնք իրենց տոքսիդ նյութերի պարունակությամբ խիստ անհանգստացնող են, հետո էլ պետք է մտածել նրանց չեզոքացման մասին»,- ասում է փորձագետը: Թե երկրում, թե երկրից դուրս թունաքիմիկատների ոչնչացումը բավականին մեծ գումար արժե, որը չի կարողանում ապահովել ՀՀ կառավարությունը: Հիշեցնենք, որ Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) գրասենյակը ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու պատրաստակամություն է հայտնել,սակայն այդ գումարը եւս չի բավականացնի թունաքիմիկատները ոչնչացնելու համար:
Իսկ ՀՀ կառավարությունը 2010 թվականի երկրորդ եռամսյակում հատկացրել է 32 միլիոն դրամ` Նուբարաշենի թունաքիմիկատների գերեզմանոցի չեզոքացման աշխատանքների կատարման համար, սակայն «Հայ կանայք հանուն առողջության եւ առողջ շրջակա միջավայրի» հասարակական կազմակերպությունը տարիներ առաջ էր բարձրաձայնել գերեզմանոցի արտակարգ իրավիճակի մասին:
Լիլիկ Սիմոնյանը, պատասխանելով «Հետքի» հարցերին, ասաց, որ իրենք զարմացած են Կառավարության դանդաղկոտությունից եւ կոչ արեց ավելի ակտիվ քայլեր ձեռնարկել` միջազգային կազմակարպերպություրններից ֆինանսներ գտնելու հարցում:
«Թե կոնկրետ որքան գումար է անհրաժեշտ հարցը լուծելու համար, դժվար է ասել, որովհետեւ գերեզմանը բացելուց հետո պարզ կդառնա` նյութերը խառնվել են իրար, թե ոչ: Եթե խառնված են, պետք է տեսակավորվի»,- ասում է փորձագետը:
Փորձագետն ասաց, որ այս տարի թունաքիմիկատների գերեզմանոց այցելություններից մեկի ժամանակ, ինքն ու իր ուղեկիցներն իրենց վատ են զգացել: Հիշեցնենք, որ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հունիսի 6-ին այցելել էր Նուբարաշենի թունաքիմիկատների գերեզմանոց եւ ասել, որ տարածքում դեռ պետք է շարունակվեն ուսումնաիրութունները և վերջնական որոշումը կկայացվի միջազգային փորձագետների եզրակացությունից հետո։

Environmental specialist Lilik Simonyan said today that the shifting of land at the Nubarshen toxic waste site not only hasn’t stopped but that it could get worse. "The site has just gotten heavier with the 500 tons of soli they have dumped there. They have filled the place with sand and cement. But the main cause of our concern remains; the site is unstable," said the expert.
Mrs. Simonyan, President of the Armenian Women for Health and a Healthy Environment, NGO, argues that the toxic materials must be disposed of properly overseas. "There is no piece of equipment that can do the job without polluting the environment. Burning the stuff just creates new toxic molecules that are risky. These too must be neutralized."
The cost of disposing of the toxic wastes is a costly process, whether done in Armenia or overseas, and the Armenian government just doesn’t have the resources needed. The OSCE promised to assist financially, but even the amount cited by the organization isn’t fully adequate. The Armenian government this year allocated 32 million AMD to neutralize the site but Mrs. Simonyan’s group has been raising the Nubarshen issue for many years. She told Hetq that the slow pace of the government amazes her and that she has urged the authorities to take swifter action to locate other sources of international financing. "It’s still hard to say how much money is needed to complete the job. The site must be excavated to see whether the materials have mixed together. If so, they must be separated out," says Mrs. Simonyan․
She said that after she and her colleagues visited the site this year, they felt ill. Armenian Prime Minister visited Nubarshen on July 6 and stated that further study is needed before a decision can be made regarding a permanent solution.