Ի՞նչ են թաքցնում եւ ինչո՞ւ են պարզաբանումներից խուսափում դատավորները
Նախորդ տարի, երբ դատական բարեփոխումների վերաբերյալ մամուլի ասուլիս էր տալիս Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Արման Մկրտումյանը, լրագրողներից մեկը հետաքրքրվեց, թե ի՞նչ է ձեռնարկում, որպեսզի օրենքով ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու արգելք ունեցող դատավորներն իրականում չզբաղվեն բիզնեսով:
«Մենք ազատվելու ենք բոլոր այն դատավորներից, ովքեր զբաղված են ձեռնարկատիրական գործունեությամբ: Ինչ վերաբերում է բիզնեսի վերաբերյալ տեղեկատվությանը, ապա բոլոր դատավորները հարկային հայտարարագրեր են ներկայացնում: Եվ եթե դուք այդ հայտարարագրերում գտնեք, որ որեւէ մի դատավոր, որը բիզնես ունի, չեմ կարծում, որ այդպիսին կլինի»,- ասել է Վճռաբեկի նախագահը:
«Հետքը» սկսել է լուսաբանել դատավորների հայտարարագրերը եւ պարզել, թե բացի իրենց աշխատավարձը դատավորները եկամտի ինչ այլ աղբյուրներ ունեն:
Առայժմ ուսումնասիրել ենք միայն վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի երկու դատավորների` Տիգրան Սահակյանի եւ Տարոն Նազարյանի գույքի եւ եկամուտների հայտարարագրերը:
Եթե Վճռաբեկ դատարանի նախագահը պահեր լրագրողին տված խոստումը, ապա նշված երկու դատավորներից էլ պետք է «ազատվեր», քանի որ նրանք զբաղվում են ձեռնարկատիրական գործունեությամբ:
Դեռ մայիս ամսին վերը նշված եւ մեկ տասնյակ այլ դատավորների մասին տեղեկացրել ենք Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի նախագահ, դատավորների էթիկայի հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Ավետիսյանին:
Նա «Հետքին» պատասխանեց, թե նրանց հայտարարագրերում «քննարկման առարկա հանդիսացող նյութեր չի հայտնաբերել»: Մեր կողմից Էթիկայի հանձնաժողովին ներկայացրած «կասկածելի» դատավորների թվում էր նաեւ Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Արման Մկրտումյանը:
Դատական համակարգի «Հետքի» աղբյուրի հավաստմամբ` հենց Ա. Մկտումյանի հանգամանքով էին պայմանավորված հանձնաժողովի մեկամսյա քննարկումները:
Աղբյուրը պնդում է, որ դատավորները պատրաստակամ են եղել հրապարակելու իրենց բացատրությունները, սակայն Էթիկայի հանձնաժողովն այդպես էլ մեզ չփոխանցեց իր ուսումնասիրությունների արդյունքները:
Արման Մկրտումյանը 2008 թ. հայտարարագրել է իր աշխատավարձը մի քանի անգամ գերազանցող գումար` 58 մլն 922 հազար 199 դրամ եւ 1208 եվրո:
Հույս ունեինք, որ մեկ տարի առաջ ձեռնարկատիրությամբ զբաղվող դատավորներից ազատվողի պատրաստակամություն հայտնած Ա. Մկրտումյանը թափանցիկ գործելաոճ կդրսեւորի նաեւ իր հարցում, սակայն սխալվեցինք:
Պարզաբանումներ ստանալու ակնկալիքով զանգահարեցինք գործավարուհուն: Լսելով հարցը` նա անմիջապես պատասխանեց. «Արման Մկրտումյանը չի ցանկանում համագործակցել ձեզ հետ: Նա ոչ մի լրագրողի հետ չի հանդիպում»:
Գրեթե նմանատիպ պատասխան ստացանք նաեւ Վճռաբեկ դատարանի մամուլի քարտուղար Ալինա Ենգոյանից. «Դատավորների էթիկայի հանձնաժողովը ձեր հարցերին արդեն պատասխանել է, Արման Մկրտումյանը ավելացնելու ոչինչ չունի»:
Քանի որ պաշտոնատար անձանց գույքի եւ եկամուտների հայտարարագիրը լրագրողներին տրամադրում են տեղեկանքի ձեւով, այն էլ` ոչ ամբողջական, չենք կարող ասել, թե ինչպես է ՀՀ վաստակավոր իրավաբանի կոչում ունեցող Արման Մկրտումյանը կուտակել մոտ 59 մլն դրամն ու 1208 եվրոն:
Կարող ենք միայն նշել, որ դատավորը 3 տարվա ընթացքում բավականին հարստացել է: 2005 թ., երբ Ա. Մկրտումյանը Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ տնտեսական գործերով պալատի նախագահն էր, հայտարարագրել էր ընդամենը 3 մլն 729 հազար 569 դրամ:
Այդ տարի նա ունեցել էր նաեւ 225.7 քմ մակերեսով մեկ բնակելի տուն եւ 275.05 քմ մակերեսով մեկ հասարակական, արտադրական շենք-շինություն:
Մեկ տարի առաջ մամուլում աղմկահարույց հրապարակումներ եղան Վճռաբեկ դատարանի նախագահի ունեցվածքի մասին: Տեղեկությունները տրամադրել էր նրա հայրը:
Հաջորդ դատավորը, ով նույնպես հրաժարվեց պարզաբանումներ տալ իր ունեցվածքի վերաբերյալ, վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի նախագահ Անատոլի Մաթեւոսյանն է: Մեր հեռախոսազանգին պատասխանեց նրա խորհրդականը:
Նա հարցը լսեց եւ դատարանի նախագահից հանդիպման համաձայնություն ստանալու համար որոշ ժամանակ խնդրեց: Երբ մի քանի ժամ հետո երկրորդ անգամ զանգահարեցինք, դատավորի խորհրդականը նախ հետաքրքրվեց. «Դո՞ւ ես դատավորների հայտարարագրերի մասին ձեր թերթում հոդվածները գրում»:
Երբ պատասխանեցի` այո, ավելացրեց. «Պրն Մաթեւոսյանը ընդունելություն չունի, չի կարող ձեզ հետ հանդիպել»: «Այսինքն` հրաժարվո՞ւմ է պարզաբանումներ տալուց» հարցին պատասխանեց. «Ոչ, չի հրաժարվում, պարզապես ընդունելություն չունի, դրանք տարբեր բաներ են»:
Անատոլի Մաթեւոսյանից ընդամենը պետք է հարցնեինք, թե իրեն որտեղի՞ց հայտարարագրում գրված 8000 ԱՄՆ դոլարը: Նա հայտարարագրել է նաեւ 5 մլն 287 հազար 643 դրամ, ինչը ենթադրաբար դատավորի աշխատավարձն է, թեեւ դա էլ խիստ կասկածելի է, քանի որ դատավորների աշխատավարձը կրկնակի բարձրացվել է միայն 2009 թ.:
Իսկ 2008 թ. Անատոլի Մաթեւոսյանը զբաղեցնում էր ՀՀ հարավային քաղաքացիական դատարանի նախագահի պաշտոնը:
Մեզ հետ չցանկացավ հանդիպել նաեւ վարչական դատարանի դատավոր Արթուր Առաքելյանը:
Նա օգնականի միջոցով փոխանցեց, որ «բավարարվենք միայն հարկայինի տրամադրած տեղեկանքով», քանի որ ավելացնելու եւ պարզաբանումներ տալու ոչինչ չունի:
Իսկ Արթուր Առաքելյանն այն բազմաթիվ դատավորներից մեկն է, ով արտարժույթով է եկամուտ հայտարարագրել:
2008 թ., երբ նա Երեւանի քաղաքացիական դատարանի դատավոր էր, հայտարարագրել է աշխատավարձը գերազանցող դրամային եկամուտ` 6 մլն 594 հազար 292 դրամ, իսկ արտարժույթով` 6 000 ԱՄՆ դոլար:
Ինչքանով հասցրել ենք ուսումնասիրել, բոլոր դատավորների մոտ արտարժույթով արտահայտված գումարը բաժնեմասից ստացված եկամուտ է (տոկոսադրույք, շահաբաժին):

Last year, during a press interview on court reform, Arman Mkrtumyan, President of the Court of Cassation, was asked what steps he would take to ensure that judges follow the letter of the law and not engage in outside commercial enterprise.
“We will dismiss all judges that are engaged in such business. As to business related information, all judges will have to submit their tax declarations. I don’t think you will find a judge engaged in business after looking through these declarations,” said the Court President.
Hetq has started to delve into these tax declarations in an attempt to uncover what judges actually have outside sources of income in addition to their salaries.
To date, we have looked at the finances of two judges in the Civil Court of Appeals, Tigran Sahakyan and Taron Nazaryan.
Had the president of the Cassation Court kept his promise to reporters, these two judges would have been dismissed since they are involved in outside commercial activity.
Back in May, we informed Davit Avetisyan, President of the Criminal Chamber of the Court of Cassation and the Judges’ Ethics Committee, about these two judges and scores of others.
At the time, Mr. Avetisyan replied that he had found nothing debatable in their tax declarations. Included in our list of “suspicious” judges submitted to the Ethics Committee was Arman Mkrtumyan, President of the Court of Cassation.
According to a Hetq source within the court system, the month long discussions held by the Committee were focused on the Mkrtumyan affair.
Our source claims that the judges were willing to have their explanations published, but the Ethics Committee, however, never handed over their findings to Hetq.
In 2008, Arman Mkrtumyan declared 58,922,199 AMD and 1,208 Euros. These amounts exceed his salary many times over.
We held out hope that Arman Mkrtumyan, who a year ago had expressed a willingness to dismiss judges engaged in business, would do the right thing and come clean in his own case, but we were mistaken.
Hoping to get some answers, we telephoned his administrative assistant. When she heard what we were after, she immediately blurted out, “Arman Mkrtumyan doesn’t want anything to do with you. He doesn’t talk to any reporters,”
He received a similar reply from Alina Yengoyan, Press Secretary at the Court of Cassation. “The Ethics Committee has already answered your questions. Arman Mkrtumyan has nothing to add.”
Given that government officials make their revenue and property declarations available to reporters in an abridged certificate form, we cannot say how Arman Mkrtumyan, awarded the title of “Meritorious Judge” by the Armenian government, has been able to amass 59 million AMD and 1,208 Euros.
We can only note that the judge has seen his personal wealth increase over the last three years. In 2005, when Arman Mkrtumyan served as President of the Cassation Court’s Civil and Economic Affairs Chamber, he declared a mere 3,729,569 AMD in assets.
That year Mr. Mkrtumyan owned a house measuring 225.7 square meters and a production facility of 275 square meters. Last year, some sensational articles appeared in the papers about the property owned by the Court President. The information came from the judge’s father.
Anatoly Matevosyan, President of the Civil Appeals Court, also refused to comment on his property holdings. When we called, it was his advisor that answered.
He listened to our question and requested a bit of time to arrange a meeting with the judge. We called back a few hours later, the first thing out of the mouth of the advisor was, “Are you the guy writing about the financial declarations of judges in the paper?”
When I answered in the affirmative, the advisor said that, “Mr. Matevosyan isn’t receiving visitors and can’t meet with you.” When I replied, “In other words he is refusing to comment on the matter?” the advisor retorted, “No, he isn’t refusing comment. It’s simply that he’s not seeing anyone. They are different things.”
All we were to ask Anatoly Matevosyan was where he got the $8,000 from. He also declared 5,287,643 AMD, which you might assume is his salary but even this is fishy since judges’ salaries were only doubled in 2009.
In 20008, Anatoly Matevosyan served as the President of the RoA Southern Civil Court.
Artur Arakelyan, a judge with the Administrative Court, also didn’t want to speak to us.
Through an assistant he told us to make due with the affidavit supplied by the tax agency since he had nothing to add by way of clarification.
Artur Arakelyan is one of the many judges that have declared revenue in foreign currency.
In 2008, when a judge at the Yerevan Civil Court, he declared revenue of 6,594,292 AMD and $6, 000, both amounts far in excess of his salary.
As far as we’ve been able to make out, amounts of foreign currency declared by judges are in the form of stock dividends and interest.