Մեկ տարի Արմանը պետք է անցկացնի վրացական բանտում
Վրացական դատարանն Արման Ղազարյանին մեկ տարի ազատազրկման վճիռ է կայացրել։ Դատարանը հաստատել է Արմանի կողմից ստորագրված դիմում-հաշտարարագիրը, որով նա ընդունում է իր մեղավորությունը, իսկ վրացական օրենքը 2-4 տարվա փոխարեն սահմանում է մեկ տարի ազատազրկում։
Դատական նիստին խոսք անգամ չի եղել տուգանքի մասին։Դատավարությունից հետո Արմանի հարազատներին հնարավորություն են տվել տեսակցել նրան։
«Շատ վատ ա Արմանի վիճակը,-պատմում է Թիֆլիսից վերադարձած տիկին Լիանան՝ Արմանի մորաքույրը։-Ականջը չէր լսում, աչքերը չէին կենտրոնանում, ներվային վիճակից մի աչքը լրիվ ծռվել էր հակառակ ուղղությամբ»։
«Գլուխս ցավում ա, վիզս ցավում ա։ Նեղվում եմ, որ փակ տարածության մեջ եմ, ուզում եմ դուրս գամ։ Նրանից, որ չեմ կարում ազատ ելումուտ անեմ, սիրտս վատանում ա»,-ապակու հետևից մորաքրոջը գանգատվել է Արմանը։
Արմանն իրեն լավ չի զգացել նաև դատավարության ժամանակ, խնդրել է անջատել օդափոխիչը։ Նրա համար բանտում հաշվեհամար են բացել, շաբաթական երկու անգամ 25-30 լարի են փոխանցում նրա հաշվին, որպեսզի ուտելիք գնի։
Բայց ըստ տիկին Լիանայի՝ նորմալ ուտելու բան էլ չկա։ Արմանը թույլ առողջություն ունի, նրան սննդարար ուտելիք է պետք, իսկ բանտում ոչ քաղցրավենիք են վաճառում, ոչ միրգ։
Բանտում գտնվելու առաջին օրերին Արմանը բացարձակ ոչինչ չի կերել, բայց սոված մնալով՝ ստիպված համակերպվել է նրանց տված շիլաների հետ։ Մորաքույրը 3 կապոց է ուղարկել Արմանին, բայց դրանցից ոչ մեկը չի հասել նրան։ Նա էլ տեսակցության ժամանակ խնդրել է մորաքրոջը նոր բան չուղարկել։
Հայկական պետությունը բացարձակ չի մտահոգվում իր քաղաքացու ճակատագրով։ Տիկին Լիանան բողոքում է Հայկական դեսպանատան անտարբերությունից։ Տիկին Լիանան նորից է մտաբերում, որ Արմանի ձերբակալության մասին տեղեկանալով՝ դեսպանատունն այդ մասին չի հայտնել նրա հարազատներին։ Տիկին Լիանայի հարցին՝ ինչու չեն հայտնել, հյուպատոս Վարդան Հովհաննիսյանը պատասխանել է. «Ես պարտավո՞ր էի զգուշացնեմ, ինչի եք հետս առևտուր անում»։
«Բա ո՞վ էր պարտավոր։ Գժվում էինք, երեխան չկար»,- վրդովվում է տիկին Լիանան։
Դեսպանատանը միայն մի պատասխան են տվել՝ օրենքը խախտել է, պետք է պատժվի, միայն իրավաբան կարող ենք առաջարկել (վճարովի՝ Ա.Թ.), նրանց ներքին գործերին չենք կարող միջամտել։ «Գոնե հետաքրքիր չի՞ ձեզ՝ ինչ են անում ձեր քաղաքացու հետ այնտեղ»,-հարցրել է տիկին Լիանան։ Պատասխանել են, որ եթե իրենց քաղաքացին բողոքի, որ իրեն այնտեղ ծեծում են, իր հետ վատ են վերաբերվում, ինքը օգնության կարիք ունի, այդ դեպքում կարձագանքեն։
Արմանի մորաքույրը նոր մանրամասներ է պատմում դեպքի մասին։ Պարզվում է՝ Արմանն ստորագրել է հաշտարարագիրն ավելի շուտ, քան այդ մասին հայտնի է դարձել հարազատներին։ Հուլիսի 10-ին քննիչը զանգել է տիկին Լիանային, խնդրել նրան գալ Թիֆլիս։ Հուլիսի 12-ին տիկին Լիանան Թիֆլիս է ժամանել, բայց Արմանն արդեն Գլդանում էր։
Մորաքույրը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել նախաքննական մարմնի հետ, որ մինչև իր հաջորդ Թիֆլիս մեկնելը՝ օգոստոսի 2-ը, որևէ բան չձեռնարկվի, քննիչը գործը դատախազություն չհանձնի, և դատախազն էլ հաշտարարագրի պահանջ չներկայացնի Արմանին։ Պայմանավորվել են, որ հաջորդ անգամ տիկին Լիանան կտա իր համաձայնությունը Արմանի կողմից հաշտարարագրի ստորագրմանը։ Բացատրում է, որ այդ ընթացքում մտածում էին դիմել իրավապաշտպան կազմակերպությունների օգնությանը։
Թիֆլիս իր հաջորդ այցելության ժամանակ տիկին Լիանան տվել էր իր բանավոր համաձայնությունը։ Չնայած հետո նրան ասացին, որ այդ համաձայնությունը որևէ էական դեր չունի, Արմանը չափահաս մարդ է, և ինքն է որոշում՝ ստորագրի, թե ոչ։
Հուլիսի 21-ով հաշտարարագիրն արդեն ստորագրվել էր Արմանի կողմից։ Այդ մասին անտեղյակ հարազատներն այս ընթացքում փորձում էին համաձայնության գալ տուգանք վճարելու մասին։
«Էդքանը որ իմանայի, ոչ էլ կգնայի դատախազություն, ոչ էլ ավելորդ անգամ կպայմանավորվեի։ Երեխին խաբել են, ստորագրել տվել»,-ասում է տիկին Լիանան։
Վերջինիս ասելով՝ Արմանը հայտնված է եղել երկու քարի արանքում։ Հիշում է դատախազի կողմից մի քանի անգամ շեշտված պայմանը. «Կամ գրում ես, որ մեղավոր ես, հանցանքը վիզդ ես վերցնում, կամ դատում ենք, գնում 2-4 տարի նստում ես։ Հրաման ենք ստացել՝ այլևս տուգանք չկա, պիտի նստես»։
Տիկին Լիանան զարմանում է, որ վարչական խախտումը դարձավ քրեական գործ այն դեպքում, երբ այդ գործի քննության առարկան ընդամենը այն ուղերթն էր, որով Արմանը Ռուսաստանից հասել էր Բոլնիս. Սոչիից Ադլերով գնացել է Սուխումի, այնտեղից՝ Աբխազիա, Աբխազիայից մտել է Վրաստան, Թիֆլիսում նստել է Թիֆլիս-Երևան գնացքը։ Բոլնիսում ստուգել են փաստաթղթերը և իջեցրել գնացքից։
Տիկին Լիանան ճշտել է, որ Արմանի անձնագրում ընդհանրապես աբխազական կնիք չի դրվել ոչ Աբխազիա մտնելիս, ոչ դուրս գալիս։ Արմանը պատմել է, որ աբխազները շատ բարյացակամ էին, ինքը հարցրել է՝ կնիք չեն դնում, ասել են ոչ, բարի գալուստ Աբխազիա։ «Ոնց կարելի ա, հարևան ազգեր ենք, աղուհաց ենք ուտում,-դարձյալ մարդասիրությունից է խոսում տիկին Լիանան, ապա նորից սրտնեղում,-պետությունների քաղաքականության պատճառով տուժում են մարդիկ։ Արանքին տուժողը հասարակ մարդն ա, ինչի պիտի մեր հիվանդ երեխեն գնա Գլդանում նստի»։
Արմանի հարազատները չեն պատրաստվում լռել։ Նրանք որոշել են նամակ ուղարկել Սահակաշվիլուն ներման խնդրանքով և նամակին կցել Արմանի հիվանդության պատմությունը։
Լոռու մարզային հոգենյարդաբանական դիսպանսերում Արմանին ախտորոշում է տրվել՝ արտահայտված տագնապի նևրոզ՝ կլաուստրաֆոբիայով, վեգետաանոթային դիստոնիայով։
Նրա հիվանդության պատմության մեջ նշված է. վեգետաանոթային դիստոնիա հիպերտոնիկ տիպի։ Ասթենոնևրոտիկ սինդրոմ։ 12 մատյա աղու կոճղեզրի խոցային հիվանդություն, հաճախ ռեցիդիվ ընթացքով, 12 մատյա աղու կոճղեզրի սպիա-խոցային դեֆորմացիա։ Հիպերպլաստիկ գաստրիտ։ Դեղորայքային ալերգիա։ Տարանիտվող շլություն։ Աջ աչք-հիպերմետրոնիա թույլ աստիճանի-2,5։ Ձախ աչք-Հիպերմետրոնիա միջին աստիճանի-3.5։ Բարդ հիպերմետրիկ աստիգմատիզմ-1,0։

Family plans to send pardon plea to Saakashvili
A Georgian court has sentenced Arman Ghazaryan to one year imprisonment for entering Georgia from the breakaway republic of Abkhazia. Hetq covered the plight of the 25 year-old from Russia last week in an article entitled Inviolable Borders: Georgians Arrest Armenian for Abkhazia Visit. Arman was given the chance to plead guilty to the charges, pay a fine if applicable, and accept a lesser sentence.
The Georgian court accepted the plea bargaining motion and never even mentioned the issuance of any fines.
After the sentence was handed down, Arman’s relatives were allowed to see him.
“Arman is in a pretty bad state,” said Liana Galoyan, Arman’s aunt who lives in Vanadzor. She had just returned from Tbilisi. “He can’t hear in one ear and his sight is quite poor; he can’t focus. His nerves are shot and this has caused one of his eyes to droop.”
From behind a glass partition, Arman complained to his aunt that his head and neck hurt. He said he was suffering from claustrophobia within the confines of the detention cell and that this restricted freedom of movement was very irritating.
Arman wasn’t feeling well during the trial as well. He said he felt a chill and asked that the air conditioner be turned off. An account in his name has been opened in the jail and twice every week 25-30 Georgian Lari are transferred to the account. He uses the money to buy food.
Mrs. Galoyan says that there isn’t much to eat at the jail. She says her nephew has a weak constitution and that he needs nutritious food, but that there are no fruits or sweets at the jail.
During the first days of his incarceration, Arman ate nothing. Hunger soon forced him to adjust to the porridge the jail dished out to inmates. His aunt has sent three food packages to Arman but none have reached him. During their jail visit, Arman instructed his aunt not to send anything more.
Mrs. Galoyan complains that the Armenian government has offered no assistance in the matter and charges the Armenian Embassy in Georgia with displaying complete disinterest. She recounted how the embassy even failed to inform Arman’s relatives when they received official notice of his arrest at the Georgian border. When Mrs. Galoyan asked Vardan Hovhannisyan, the Armenian Consul, why his office failed to notify the relatives he replied, “Was I obligated to notify you? Why are you trying to cause a fuss?”
“Whose responsibility was it? We were at our wits end; the boy had gone missing,” Mrs. Galoyan angrily said. All the embassy said was that the young man had violated the law and had to be punished. They could only suggest an attorney for the family to hire. Mrs. Galoyan asked the embassy if they weren’t interested in knowing what was happening to an Armenian citizen in some Georgian jail. They answered that if the citizen in question were to lodge a formal complaint, saying that he was being mistreated or beaten, the embassy would surely respond.
Arman’s aunt has new information about the legal proceedings. It turns out that Arman signed off on the plea bargain deal offered by the court much sooner than the relatives had been told. The Georgian investigator had telephoned Mrs. Galoyan on July 10 and requested that she travel to Tbilisi. She arrived on July 12, but Arman had already been taken to Gldan jail.
She had come to arrangement with the pre-trial examining body not to take any further steps in the case until her next visit to Tbilisi on August 2. She didn’t want the investigator to present the case to the prosecutor. She had arranged for the plea bargain to be delayed until her next visit, when she would give her consent for Arman to sign. Mrs. Galoyan said that the family was thinking about using the time to apply to some legal rights organizations for help.
During her next visit to Tbilisi, Mrs. Galoyan gave her consent to the plea bargain even though she was told it wasn’t needed since Arman was an adult and could decide for himself. Arman had already signed the plea bargain on July 21. His relatives were unaware of this development and at the time were trying to come to an agreement about the amount of the fine to be levied.
“If I knew as much, I wouldn’t have gone to the prosecutor or made another agreement. They tricked the boy and forced him to sign,” says Mrs. Galoyan. She says her nephew was between a rock and a hard place. She remembers the prosecutor’s warnings to Arman – ‘Either you confess your guilt in writing and accept the sentence, or else we will try you in court and you’ll be sent away for 2-4 years. We’ve received our orders. There are no more fines, just jail time’.
Mrs. Galoyan expresses a degree of incredulity at how an administrative violation was turned into a criminal matter just based on the route taken by Arman. He left his home in Russia and travelled to the Russian port city of Sochi. From there, he made his way to Sukhumi, Abkhazia. He left Abkhazia and entered Georgia and made his way to Tbilisi where he booked a seat on the train to Yerevan. Before crossing the border, Georgian authorities conducted a passport check at Bolnisi and he was removed.
Mrs. Galoyan says that Abkhazia authorities didn’t stamp Arman’s passport either when entering or leaving the breakaway republic. She says that Arman had told her that the Abkhaz authorities were very accommodating and pleasant. When he asked that they not stamp any visa in his passport, he was waved through by the border guards who said ‘Welcome to Abkhazia’.
Mrs. Galoyan says that it’s the average folk who suffer due to the political policies of governments and questions why her nephew Arman must spend a year in Gldan Jail.
The family has no intention of remaining silent. They are planning to send a letter to Georgian President Saakashvili, with a request that Arman be pardoned. They will attach Arman’s medical history to the letter.
The Lori Regional Neurological Dispensary, the the time, diagnosed Arman as being prone to a variety of neurosis, such as claustrophobia and panic attacks.