4 զոհերի անունները հայտնի են
ԼՂՀ ՊԲ Մարտունու` գնդապետ Ֆելիքս Բաղդասարյանի գլխավորած զորամասի մարտական դիրքերում հուլիսի 28-ին տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով, շրջանառվող վերջին տեղեկությունների համաձայն, 6 զոհ է եղել:
Ըստ «Հետքի»` միջադեպում զոհվել են վանաձորցի Ռոբերտ Հովհաննիսյանը, երևանաբնակ 20-ամյա Անդրանիկ Սարգսյանը, 28-ամյա սպա Վարդգես Թադևոսյանը: Վարդգեսը 3 երեխա ունի, երկու դուստր` մեծը 4 տարեկան և մեկ որդի` 1 տարեկան:
Հելսինկյան ասոցիացիայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար, իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը lragir.am-ին ներկայացրել է միջադեպի ճշտված մանրամասներ: Ըստ նրա` դիրքեր են ժամանել մեկ լեյտենանտ և մեկ սերժանտ, որոնք նկատելով դիրքում քնած զինվորին, արթնացրել են նրան եւ վիրավորական արտահայտություններ արել նրա հասցեին: Այդ ժամանակ դիրքում գտնվող մյուս զինվորը ինքնաձիգից կրակ է բացել սպայի ու սերժանտի վրա ու սպանել: Կրակոցների վրա 3 ժամկետային զինծառայողներ վազել են դեպի դեպքի վայր, որոնց նույնպես նա գնդակահարել է: Այդ ժամանակ, նկատելով, որ վերեւի դիրքից դեպի իրենց դիրք են վազում մի քանի զինծառայող, նա ինքնասպանություն է գործել:
Ըստ Ա. Սաքունցի` այս զինծառայողը, ով սպանել է իր ծառայակիցներին, երեւանաբնակ Կարո Այվազյանն է: Նա որոշ ժամանակ ապրել է ԱՄՆ-ում, եւ, ըստ որոշ տեղեկությունների, դատապարտված է եղել այնտեղ: Արթուր Սաքունցի տեղեկություններով, նա ունեցել է նաեւ առողջական խնդիրներ: Թերեւս, նրան զինակոչելիս այս հանգամանքները հաշվի չեն առնվել կա'մ տեղյակ չլինելու, կա'մ անտեսելու պատճառով:
ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի աշխատակից Մուշեղ Աղեկյանից փորձեցինք ճշտել մյուս երկուսի անունները. «Ես անունները չգիտեմ»,- նշեց նա և ավելացրեց, որ մոտ մեկ ժամից ՊՆ պաշտոնական կայքում կտեղադրվի համապատասխան հաղորդագրություն:
Իսկ ԼՂՀ ՊԲ լրատվության և քարոզչության բաժնի պետ Սենոր Հասրաթյանը, ի պատասխան մեր հարցմանն, ասաց. «Ես այդ տեղեկությունների հետ կապ չունեմ»:
Հիշեցնենք, որ այս զորամասի նախկին հրամանատարներից է եղել ներկայիս ԼՂՀ պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանը: Իսկ հիմնադրման ակունքներում կանգնած է եղել Հայաստանի ազգային հերոս, Արցախի հերոս Մոնթե Մելքոնյանը:
Հ.Գ. Տեղեկատվության պաշտոնական աղբյուրները լռում են, այդ իսկ պատճառով մեր հրապարակած տեղեկությունները դեռևս ամբողջական չեն և ճշտվում են:

6 Dead in Firefight at Karabakh Army Post
As a result of an incident involving the discharge of firearms on July 26, at a military unit in the Martuni district of the NKR under the command of Colonel Felix Baghdasaryan, six people were killed according to circulating reports.
Hetq has been able to comprise the following list of those killed – Robert Hovhannisyan (Vanadzor), Andranik Sargsyan (20 years-old from Yerevan), Vardges Tadavosyan ( a 28 year-old officer with three children).
Artur Sakounts, who heads the Vanadzor branch of the Helsinki Association, told lragir.am that the incident began when a lieutenant and a sergeant arrived at the post and found a soldier asleep while on duty. They woke him up and began to berate him with insults.
At that point, another soldier at the post opened fire on the officer and sergeant, killing them both. Three other army personnel rushed to the scene but were also shot dead by the soldier. Seeing that more soldiers were rushing towards him, the soldier then turned the gun on himself and committed suicide.
Mr. Sakounts says the rogue soldier was Karo Ayvazyan from Yerevan. He had lived for a while in the United States and some reports say he served some jail time there. Mr. Sakounts also says that Ayvazyan had some mental problems that the army apparently overlooked or weren’t aware of when he was conscripted.
He tried to get the names of the others killed form Moushegh Aghekyan, who works at the Defense Ministry’s Press Office. He told us that he didn’t have the names but that the Ministry would be issuing a statement in about one hour.
We also contacted Senor Hasratyan, who heads the Public Affairs and Press Division with the NKR Defense Forces. His reply was that, "I have no connection with such information."
We should note that the current NKR Minister of Defense, Movses Hakobyan, was one of the former commanders of this military post and that Artsakh and Armenia National Hero Monte Melkonian played a role in its establishment.
Editor – Since official news sources have remained tight-lipped regarding the incident, we have been reporting details of the incident as they come in. We are in the process of verifying such reports.