«Արժանապատիվ» ծերություն` մրջյունների «ընկերակցությամբ»
Երեւանին կից` Հաղթանակ գյուղի (4-րդ գյուղ) ծերանոց կարելի է հասնել 56 համարի երթուղայինով, այն էլ` մոտ 2 կանգառ պետք է ոտքով քայլել: Ցանկապատված եւ պահակակետով տարածքը ճամբար է հիշեցնում, չնայած անարգել կարելի է ներս մտնել:
-Բարեւ Ձեզ, այստե՞ղ եք ապրում:
-Հա, անտերանոցում:
-Որտե՞ղ:
-Անտերանոց է, բա ի՞նչ է:
Ճշտելու համար` ծերանոցի բնակիչ է, թե ոչ, զրուցելու ակնկալիքով մոտեցա տաղավարում նստած ծերունուն: Ծերերի համար նախատեսված այս տուն-ինտերնատն իր համար անտերանոց դառնալու երկու պատճառ նշեց. նախ` որովհետեւ զավակներն են իրեն այստեղ բերել ու թողել, հետո էլ` այստեղ էլ առանձնապես տիրություն անող չկա:
«Կարտոշկով սուպ են տալիս, մեկ էլ փլավ են տալիս, դրա լավը ո՞րն է: Մանի կաշա են տալիս, բայց ես մանի կաշան չեմ ուտում: Իսկ եթե չես ուտում, մնում ես սոված»,- ասաց Ռազմիկ պապը:
«Կաշան օգտակար է, ինչո՞ւ չեք ուտում»,- հարցնում եմ:
«Ահ, ի՞նչ օգտակար, օգտակարը տնականն է, կաթով-բանով սարքածը, իսկ ստեղ ջուր են լցնում, բրինձն էլ են խաշում ջրով»: Կերակուրներից դժգոհ են նաեւ մյուս բնակիչները: Արսեն պապն ու կինը իրենց սենյակում են կերակուր պատրաստում, էլեկտրական ջեռոցի վրա:
«Մեզ ասին` ճաշարանում եք հաց ուտելու, մենք ասինք` մենք այդ ճաշը տանում ենք տուն, սոխառած ենք անում, յուղ ենք դնում ու նոր ուտում ենք: Մենք էնտեղ կերանք` սովից կմեռնենք»,- պատմեց Արսեն պապը:
«Բայց վատ բան մի գրե, լավ բան գրե, վատ բան գրեցիր, մեզ դուրս կհանեն,- զգուշացրեց նա եւ գովեստի խոսքեր ասաց մաքրության մասին,- հիվանդապահները շաբաթը մեկ մաքրում են, շորերս են լվանում, բաղնիք կա` մտի լողացի»:
«Չհաշված ոջիլները»,- ականջիս շշնջաց կողքի ծերունին: Սենյակային պայմաններից նրանք չեն դժգոհում, հարմարվում են: Վեց մասնաշենքից երկուսը վերանորոգված է: Օլյա տատը վարագույրներն ինքն է կախել, որ ճանճերը ներս չգան: «Ամեն ինչն էլ մենք ենք անում, եղած վարագույրը բանի պետք չէր»,- ասում է նա: Առանձին շենքում տեղավորված են արդեն անշարժունակ, անկողնային ծերերը, որոնք հատուկ խնամքի կարիք ունեն: Ծերանոցի բնակիչներն այն հիվանդանոց են անվանում, իսկ քիչ հետո տնօրենի տեղակալ Արթուր Մարկոսյանը այն կանվանի Անկողնային բաժանմունք:
«Ո՞ւր ես գնում, ընդեղ մտար` կխեղդվիս»,- հիվանդանոցի մասին զգուշացրեց ծերանոցի տաղավարում նստած ծերերից մեկը, երբ տեսավ, որ ուղեւորվում եմ այն կողմ: Արտաքինից կոկիկ տեսք ունեցող երկհարկանի շինության հենց մուտքից զգում ես, որ հայտնվել ես «վտանգավոր գոտում»: Առաջին հակազդեցությունը սրտխառնոցն է: Հիվանդանոցում մոտ 50 ծեր հիվանդ կա: Խնամակալ Անահիտն ասում է, որ այստեղ են տեղափոխվում արդեն «մահվան ուղին բռնած հիվանդները»: Ոմանք նույնիսկ անգիտակից վիճակում են: Մի քանի սենյակներում բարձր խոսում էին. մեկը դժգոհում էր, որ իր թոշակը չեն տալիս, մյուսն իր դառը ճակատագրի մասին էր պատմում, բայց նրան լսող չկար. «գիժ» էին անվանում: Հիվանդի դարակի վրա 5 րոպե առաջ դրված քաղցր թխվածքաբլիթի կտորը շրջապատվեց մրջյունների հոծ խմբով:
«Մաքուր է, բայց սրանք հավաքվում են»,- քշելով մրջյուններին` նկատում է հիվանդանոցի բնակիչ տիկին Աննան: «Աղջիկս, մոտեցիր, այս սրբիչը գցիր ամանների վրա, որ մրջյունները չմտնեն, որ մեր սեղանը մաքուր մնա»,- խնդրեց կողքի մահճակալին պառկած մյուս հիվանդը` տիկին Ազնիվը:
Մոտ 20 քմ սենյակներում 4-5-ական մահճակալ է դրված, շնչելու օդ չկա: Ձմռանը մեր առաջին այցելության ժամանակ սենյակի օդափոխության համար հիվանդապահ Անահիտը պատուհանը բացեց, որ օդը մաքրվի. սառը օդը միանգամից թարմացրեց սենյակը, բայց այն փչեց ուղիղ հիվանդ ծեր կնոջ գլխի վրայով: Այնտեղ քնած Էմմա տատը դրանից արթնացավ: Քիչ հետո ընթրիքն են մատուցում. մետաղյա ամանի մեջ լցված երկու գդալ հնդկացորեն: «Էլի գրեչկա,- դժգոհում է տիկին Աննան,- գոնե մածուն լիներ հետը»: Հացը հիվանդներից մեկը իր տոպրակից հանեց: Երեկոյան ընթրիքի բաղկացուցիչն էր նաեւ մեկ բաժակ թեյը` առանց շաքարավազի: «21 հազար եմ ստանում, բայց 8 հազարը պահում են ուտելիքի եւ այլ բաների համար: Կոֆե եմ առնում, պեսոկ, գլխացավ ունեմ, դեղ եմ առնում, հիմա 200 դրամ փող ունեմ, ամսի երկուսին թոշակ եմ ստանում: Ի՞նչ փող է սա, սիրտդ մի բան է ուզում, չես կարող առնել»,- ասում է տիկին Աննան: Կողքի մահճակալի հիվանդի` հատակին թափթփված շորերի վրայով, մահճակալի տակից հորանջելով դուրս եկավ կատուն: «Մեր փիսիկն է»,- նկատեց սենյակի կանանցից մեկը: Քիչ անց հայտնվեցին եւս երկու կատուներ: «Նրանք գնում են այն հիվանդների մոտ, ովքեր շուտով մահանալու են,- արդարացավ խնամակալը,- իսկ ընդհանրապես ասում են` կատուները հիվանդությունը վերցնում են իրենց վրա»:
75-ամյա Համլետ պապն արդեն 11 տարի է` խնամակալության բաժանմունքում է: Համլետ պապն աշխատակիցների ուշադրությունն «արտակարգ» գնահատեց. «վրեդնի ցեխ» բնորոշելով հիվանդների այս կացարանը` նա գովաբանեց խնամակալների աշխատանքը. տակաշորեր են փոխում, եղունգները կտրում, լվանում, լողացնում ծերերին, որի համար նրանք ստանում են ընդամենը 40 հազար դրամ աշխատավարձ: Տնօրենի տեղակալ Արթուր Մարկոսյանն էլ է ասում, որ եթե մեկը գործից դուրս է գալիս, նոր աշխատող դժվարությամբ են գտնում. ամիսներ շարունակ այդ տեղը թափուր է մնում:
«Ամենացավալին այն է, որ դեղորայքը շատ սակավ է, պետությունը չի սպասարկում դեղորայք, պետությունը սննդի մասին էլ չի կարողանում նորմալ մտածի: Այստեղ պետք է ոչխարի միս չտալ, դիետիկ սնունդ պետք է տալ, բայց որ չունեն, ստիպված (օգնություն է գալիս ոչխարի միսը) մարդկանց ոչխարի միս են տալիս»,- ասում է Համլետ պապը: Նա ստացած դեղերի մեջ զորություն չի նկատում. «Պահեստներում մնում է, հնանում է, ուշ են բերում, ստիպված մարդիկ իրենց թոշակից են դեղեր գնում: Որպեսզի ես կարողանամ նորմալ ապրել, ես պետք է համ կատետր առնեմ, համ մոմ առնեմ, էլ չեմ ասում դրա հետ ֆիզռաստվոր է պետք, ֆուռիցիլին է պետք. պետությունը չի մտածում, պետությունը հոգ չի տանում»,- կարծում է Համլետ պապը:
«Դեղորայք առնում են, մտածում են, թե կարող է քիչ լինի, բայց որ մահանում են այնքան դեղեր ենք իրենց դարակից հանում, որ մեր պահեստում այդքան չկա»,- ասում է հիվանդանոցի մյուս աշխատակիցը: Ծերանոցի այս բաժանմունքի երկու հարկերի պատասխանատուն Վարդիշաղ Եղիազարյանն է: Ծերանոցի հիվանդանոցում երկու հերթափոխով հիվանդապահներ են աշխատում: Ասում են` ամեն շաբաթ լողացնում են ծերերին, շորերը լվանում, սպիտակեղենը փոխում, բայց հոտը, միեւնույն է, չի վերանում:
«Փոքր երեխի նման խնամք են տանում»,- ասում է Վարդիշաղը: 8 հիվանդապահ է աշխատում, ամեն օր յուրաքանչյուր հարկում` 2-ական: Վարդիշաղի խոսքերով` օրը երեք անգամ տակաշորերն են փոխում: Շաբաթը մեկ անգամ էլ լողացնում են հիվանդներին, իսկ եթե կարիք կա` նույնիսկ օրը երեք անգամ: Վարդիշաղի ասելով` ղեկավարությունը բոլոր հարցերում շատ ուշադիր է, հիվանդանոցային աշխատանքը եւս նորմալ է:
Ակնկալիքները ԲՀԿ-ական փոխտնօրենից մեծ են
Մեր վերջին այցելության ժամանակ` հուլիսի 27-ին, ծերանոցում աշխուժություն էր տիրում. տարածքն էր բարեկարգվում: Այդ օրը մաքրվում էր նաեւ հիվանդանոցը: Հոտն էլ արդեն քիչ էր: Նոր փոփոխությունները ծերանոցի բնակիչները կապեցին նոր տնօրենի հետ. Դավիթ Շահբազյանի փոխարեն օգոստոսի մեկից Արմեն Գյուրջյանն է լինելու: Հարցնում եմ` հիվանդանոցը մաքրելը նոր տնօրենի հրամա՞նն է: Վարդիշաղ Եղիազարյանը պատասխանում է. «Իմ հրամանն է, ես եմ պատասխանատուն»: Իսկ ծերերից մեկը հպարտացավ` «հայաթում արդեն լույս էլ ունենք»: Պարզվեց` տնօրենը դեռ չի փոխվել: Դավիթ Շահբազյանը սփյուռքի նախարարությունում աշխատանքի անցնելու պատճառով իր դիմումի համաձայն ազատվել է ծերանոցի տնօրենի պաշտոնից: Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հասմիկ Խաչատրյանից տեղեկացանք, որ տնօրենը հրամանով դեռ չի ազատվել, եւ նոր պաշտոնակատար չի նշանակվել, չնայած ծերանոցի բնակիչները նոր տնօրենին արդեն նշանակված են համարում: Իսկ թե որ տեղակալը կդառնա պաշտոնակատար, դեռ պարզ չէ: Ծերերը «նոր տնօրենից» գոհ էին: «Հմիկվանը ԲՀԿ-ից է, Ծառուկյանին մոտ է, կօգնի մեզ: Նոր տնօրենն ասաց` ամսի 1-ից կգաք ճաշարան, ձեր ուզածով ճաշ կպատրաստեն ու կուտեք»,- պատմեց Արսեն պապը: Հիվանդանոցի կանայք հպարտությամբ ցույց տվեցին իրենց հագի գիշերանոցները. նոր էին ստացել: Հիվանդանոցը նաեւ նոր ներքնակներ է ստացել:
Պատասխանատուն հույս ունի, որ օդն էլ այլեւս ծանր չի լինի: Մինչդեռ, ըստ Արթուր Մարկոսյանի, փոփոխությունները կապված չեն նոր տնօրենի հետ, դրանք պետք է արվեին եւ պարզապես համընկել են այս ժամանակահատվածի հետ: Շինարարական, տարածքի ու շենքային պայմանների բարելավման աշխատանքներ են ընթանում: Միայնակ տարեցների եւ հաշմանդամների սոցիալական սպասարկման եւ խնամքի ծառայություններ տրամադրվում են ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության ենթակայությամբ գործող 4 տուն-ինտերնատներում` 3-ը ընդհանուր տիպի (Երեւանի Նորքի, Հաղթանակ գյուղի թիվ 1 եւ Գյումրիի տարեցների եւ հաշմանդամների) եւ մեկը` հատուկ (նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատ): Նախարարության համակարգի 4 տուն-ինտերնատներում խնամվում է 1010 կենսաթոշակառու: Համաձայն Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության կայքում տեղադրված տեղեկանքի` տուն-ինտերնատում բնակվողները ստանում են սոցիալական եւ բժշկական սպասարկում: Տուն-ինտերնատում խնամվողներն ապահովվում են կացարանով, օրը երեք անգամյա սննդով, հագուստով, անկողնային եւ հիգիենիկ պարագաներով, ինչպես նաեւ տրամադրվում է սոցիալ-կենցաղային, բժշկական, հոգեբանական եւ այլ ծառայություններ:
Տուն-ինտերնատներում խնամվող մեկ բնակչի խնամքի միջին օրական ծախսը կազմում է մոտ 2900 դրամ, որից սննդի ծախսը` միջինը 1200 դրամ: Տուն-ինտերնատը համալրված է բարձրակարգ մասնագետներով, այդ թվում` բժշկական, ինչպես նաեւ հագեցած է ժամանակակից կենցաղային եւ բժշկական սարքավորումներով ու դեղորայքով:
Ծերանոցի տնօրենի տեղակալը հետո մեր զրույցի ժամանակ ասաց, որ սննդի ծախսը իրականում 1162 դրամ է: Ծեր խնամյալների թոշակներից 8000 դրամ պահվում է նրանց սննդի համար: Իսկ մնացած գումարով նրանք գնում են իրենց անհրաժեշտ ուտելիքը, դեղորայքը եւ այլ պարագաներ: «Ինչը որ սովորական մարդն է ուտում իր տանը, նույնն էլ ուտում են այստեղ, այսինքն` առավոտ ձու, մանի կաշա, թեյ, կարագ, պեսոկ, նրբերշիկ, ճաշին` ջրիկ ճաշեր, աղցան, հյութ, միրգ, ընթրիքին` թեյ, փլավ` ինչ-որ մի տեսակի, պանիր, թխվածքաբլիթ եւ այլն»,- ասում է տնօրենի տեղակալ Արթուր Մարկոսյանը: Դեղորայքի համար պետությունը յուրաքանչյուրին օրական մոտ 50 դրամ է հատկացնում, ամսական` մոտ 1500 դրամ: Հիվանդանոցի ծանր վիճակը հաստատեց նաեւ Ա. Մարկոսյանը` նշելով, որ միշտ էլ մաքրում են, իսկ հոտը կախված է օրվա ժամից կամ նույնիսկ եղանակից:
«Այնտեղ պառկած է 50 անկողնային հիվանդ, որոնց 70-80 տոկոսը տակը անող հիվանդներ են: Այդ շենքը ի սկզբանե սխալ է կառուցված, չունի օդափոխության համակարգ, մոտ 10 տարի է` այդ շենքը կա, հոտը մտել է պատերի մեջ, չնայած հնարավորության չափ մաքրվում է»,- ասում է Ա. Մարկոսյանը:
Ըստ տնօրենի տեղակալի` վերանորոգման երկու մեծ ծրագիր ունեն, դեռ սպասում են` Սոցներդրումների հիմնադրամը հաշվարկներ է անում: 6 մասնաշենքից 2-ն է վերանորոգված. մի մասը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի, մյուսն էլ` Սոցներդրումների հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ: 1989 թ.-ից ի վեր ջեռուցում չի եղել, տաքացվել է էլեկտրական սալիկներով, այն էլ` միայն բնակելի մասերը:
Իսկ 2009 թ.-ից արդեն ջեռուցման համակարգը գործում է: 2009 թ. նոյեմբերին «ՎիվաՍելի» սպասարկման բաժանմունքի աշխատակիցները իրենց միջոցներով վերանորոգել ու կահավորել են ընդհանուր միջանցքը, տեղադրել են նաեւ հեռուստացույց: Ա. Մարկոսյանը հիվանդանոցի վերանորոգումն անհնար է համարում: Ըստ նրա` ավելի հարմար կլինի նոր հիվանդանոց կառուցել, քան վերանորոգել հինը: Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունից փորձեցինք պարզել, թե ինչպես է իրականացվում վերահսկողությունը ծերանոցների նկատմամբ, բայց մեր գրավոր հարցմանը դեռեւս պատասխան չենք ստացել:

Old-Age with Dignity: A Visit to the Hagktanak Home for Seniors
Where the food isn’t great and ants come and go as guests You can get to the old age home located just over the border of Yerevan, in the village of Haghtanak, by taking the #56 mashkrutka (minivan). After alighting, you still have to walk about the distance of two bus stops to get to the home. Sitting on a piece of land that is fenced in with an old guard house, the place resembles a military camp, even though you can freely walk inside.
- Hello, do you live here? - Yes, in the home for people without families. - Excuse me…Where did you say? - In the home for people without families. What else is this place? To check on whether the person was a resident of the home or not, I approached him sitting in the hall. I wanted to strike up a conversation. He told me two reasons why he calls the old-age home a place for abandoned folk. First, he was brought here by his children and second, no one apparently supervises the residents. Potato soup and porridge; great huh? “They give us some potato soup to eat, maybe some rice. What’s so good about that? They give us some porridge which I don’t like. It doesn’t even have any milk in it. They use water. If you don’t eat what they give you’ll go hungry,” said the elderly man, Grandpa Razmik. Other residents also were dissatisfied with the food. Grandpa Arsen and his wife prepare their meals on an electric heater in their room. “They told us that we had to eat our meals in the dining room, but we said that we’d take what they give us back to our room, fry up a bit of onions in oil and they eat their meals,” Grandpa Arsen said. “Just don’t write anything bad. They’ll throw us out if you do,” he said and began to praise the place for being so clean. “The attendants clean once a week. They wash our clothes and we have a shower. You’re welcome to us it,” Arsen added. Another elderly resident whispered in my ear, “Oh yeah, things are great if you don’t mind the lice.” Residents say they have gotten used to the rooms. Two of the six annexes have been renovated. Grandma Olya has hung curtains in her room. “We have to spruce up everything. The curtains they had hung were useless.” Hospital ward for the bedridden smells awful Elderly patients who are bedridden and in need of special care are housed in another building. Residents call that annex the ‘hospital’. “Where are you going?” asked one of the elderly residents when he saw that I was being escorted to the ‘hospital’ by Deputy Director Artur Markosyan. “You’ll suffocate if you go in there.” On the outside, the two story building looks well maintained, but when you put your foot in the door you get the feeling that you have entered a ‘danger zone’. You immediately feel nauseous. The indescribable odor of the place simply overpowers your senses. There are about 50 residents housed in the hospital ward. Caretaker Anahit told me that those patients on death’s door are transferred here. Some of the patients are even unconscious. We heard loud voices emanating from some of the rooms. One patient was complaining that he wasn’t getting his pension and other was lamenting his tragic fate but at the same time complaining that no one was listening. They called him ‘mad’. On the small chest of drawers a mob of ants had covered a piece of cake place there just minutes ago. “Don’t worry it’s clean,” said Mrs. Anna, the room’s resident, as she pushed the ants away. “All this is cleaned up.” “Come here young girl. Place this dish rag over the plates so that the ants don’t get in,” said Mrs. Azniv, who was lying down on the other bed.
There are 4-5 beds placed in rooms measuring 20 square meters. There is no room to breathe. During our first visit to the home in the winter, caretaker had opened the window to let in some fresh air. The cold outside air swept into the room and swept away the pent-up mustiness. It also blew directly on the head of the old sick woman. Grandma Emma awoke from the cold blast of sir. A supper of buckwheat and tea; no sugar A bit later, the staff started to serve diner – two spoonfuls of buckwheat on a metal plate. “Not gruel again?” protested Mrs. Anna, “At least they should serve some yoghurt on the side.” One of the residents removed some bread from a bag. Rounding out supper that night was a cup of tea; no sugar. Mrs. Anna says her pension is 21,000 AMD. “But they keep 8,000 for meals and other things. I buy coffee and sugar. I get headaches so I also buy medicine. I have 200 AMD to my name right now. I get the pension on the second of the month. What kind of money is that? If you what something a little special, you just can’t afford it.” From underneath the clothes strewn about at the foot of the opposite bed, a cat appeared, yawning. “It’s our pussycat,” said one of the women. Two other cats appeared in quick succession. The caretaker said that the cats approach those residents who are not long for this world. She added that the common adage is that cats can transfer the sicknesses of humans onto themselves.
75 year-old Grandpa Hamlet has been in the special care ward for the past eleven years. He described the care given by the attendants as top-notch. Hamlet pointed out that they change your under garments, wash you, cut your nails, do your wash, and all for a mere 40,000 AMD salary. “We have a problem filling staff vacancies” Deputy Director Markosyan said they had problems filling staff vacancies at the home. Some posts haven’t been filled for months. “What’s most tragic is that medicines are scarce. The government doesn’t fulfill our needs and the same holds true for the food we serve,” said Grandpa Hamlet. He says the medicines are out of date. “They remain on the shelves and lose their potency. Residents are forced to buy their own with their pension money. “I have to buy all the basic medicines I need to live normally. The government doesn’t care.” Another employee said, “The residents buy medicines and think they can just get by with using a little. After they die, we go through their cabinet and pull out more drugs that we have in our own stockroom.” Vardishagh Yeghiazaryan is responsible for managing these two floors of the old age home. There are two shifts of care takers around the clock. They say they wash the residents’ clothes, change the sheets and bathe the elderly but the odor never goes away.
“They take care of them like they were small children,” says Vardishagh. There are eight care takers in all; two to a floor. He says that the residents’ under garments are changed three times a day and that they are bathes once a week. He assured us that management pays great attention to every little matter. Residents impatiently await new director When he last visited the old age home on July 27, a flurry of activity greeted us. Repairs were in full swing and the hospital ward was being cleaned. The smell had dropped substantially. Residents credited the work to the new director, Armen Gyurdjyan, who was replacing Davit Shahbazyan as of August 1. I asked if the cleaning work had been ordered by the new director. Vardishagh Yeghiazaryan responded that he had ordered the work to commence. One of the residents boasted that they now had light in the courtyard. Shahbazyan has tendered his resignation at the home to go work at the Ministry of the Diaspora. We learnt from Hasmik Khachatryan, who heads the Public Affairs Department at the Ministry of Social Affairs, that the resignation papers hadn’t yet been approved and a new director appointed. But residents at the home regarded the change as a done deal. They seemed already satisfied with the new director. As to would be acting director in the interim wasn’t yet clear. “The current one comes from Tsarukyan’s Prosperous Armenian Party. He said that as of August 1 we could get whatever we wanted to eat at the dining room,” exclaimed Grandpa Arsen. The women attendants proudly displayed the new uniforms they had received. The hospital also had received a shipment of new mattresses.
Meanwhile, according to Deputy Director Markosyan, the changes aren’t linked to the new director. They had been planned all along and it’s just coincidence that they are happening at this time. Ministry runs 4 such homes for the elderly and disabled The Ministry of Labor and Social Affairs runs four homes for the elderly on their own and for the disabled (Nork in Yerevan, Haghtanak Village #1 and in Gyumri) and one home for those with neurological/psychological afflictions. There are a total of 1,010 residents being taken care of at these institutions.
According to the Ministry’s website, the average daily cost for caring for one resident is 2,900 AMD, of which 1,200 goes for meals. Deputy Director Markosyan later confided to us that meals amounted to 1,162 daily. The home keeps 8,000 AMD of residents’ pensions for meal expenses and the rest is spent on medicines, special foods and other sundries. Mr. Markosyan said that residents eat the same things as people in their own homes. “They have an egg, porridge, tea, butter, sugar and sausage for breakfast; for lunch, some soup, salad and fruit; and for supper, some sort of pilaf, tea, cheese and desert.” He added that the government allocates about 50 AMD per day, per resident, for medicines. Deputy Director Markosyan agreed that the hospital ward had a terrible smell to it, pointing out that a majority of the 50 patients there soiled their own clothes. “They built the place with a ventilation system. The building has been there for ten years now and the smell has permeated the walls despite all the cleaning we do,” he said. Better conditions are promised Mr. Markosyan pointed out that two major renovations projects are planned for and that they are waiting for the Social Investment Fund to come up with some cost estimates. Two of the six annexes have been renovated with the financial assistance of the All Armenia Fund and the Social Investment Fund. Since 1989, the place had gone without central heating until 2009. They have used electric heaters in the rooms housing residents. In November, 2009, employees at Viva Cell chipped in and repaired and furnished he main hallway, throwing in a TV to boot. Mr. Markosyan says they’d be better off if an entirely new home was built, arguing that it’s impossible to try and renovate what stands now. We wrote to the Ministry asking how the renovations were being monitored. We have yet to hear back from them. P.S. The names of the residents at the home have been changed.