«Ես ունեմ հիանալի արվեստանոց և առանձնատուն, բայց դա ոչ մի կապ չունի «Սիմֆոնիայի» քարերի հետ»
«Դա անփույթ և ոչ պրոֆեսիոնալ մարդկանց հայտարարություն է, նման բան չի եղել»,- այսօր կազմակերպված մամուլի ասուլիսին Փարավոն Միրզոյանն այսպես պատասխանեց այն հայտարարություններին, որ ինքը Գառնու իր առանձնատունը կառուցել է «Քարե սիմֆոնիայի» քարերով: Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Փարավոն Միրզոյանի Գառնու առանձնատան մասին «Հետքը» գրել է:
««Սիմֆոնիայի» քարերին ոչ մեկը ձեռ չի տվել: Դա ձորում գտնվող թափված քարերից է պատրաստված: Միայն պետք է շնորհակալ լինել Փարավոն Միրզոյանին, որ քարերը ճիշտ օգտագործեց, իսկ մինչ այդ բնակիչները այդ քարերը օգտագործում էին հատակի համար: Միայն ինքը մտածեց, որ դրանք կարող են պատի մակերեսի վրա լինել»,- ասում է Փարավոն Միրզոյանը: Նրա կարծիքով` քաղաքի բոլոր բնակիչները պետք է երջանիկ լինեն, որ Գառնիում մի հատ ճաշակով տուն է կառուցված:
Փարավոն Միրզոյանը Գառնիում ոչ միայն առանձնատուն, այլև արվեստանոց ունի` մոտ 60-70 աշխատանքով: «Ես ունեմ հիանալի արվեստանոց և առանձնատուն, բայց դա ոչ մի կապ չունի «Սիմֆոնիայի» քարերի հետ»,- ասում է պատկերասրահի տնօրենը: Նա նշում է, որ «Քարե սիմֆոնիայի» քարերին անգամ ցանկության դեպքում հնարավոր չէ ձեռք տալ, քանի որ անհնար է բարձրանալ այնտեղ:
«Հենց Գեղամը (Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի նախկին գեղ. ղեկավար, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Գեղամ Գրիգորյան - Ի.Մ.) և Փարավոն Միրզոյանը պետք է կառուցեն, որովհետև նրանք հոնորար են ստանում, նրանք արվեստի գործեր են ստեղծում, նրանք ոչ կաշառք են վերցնում, ոչ էլ նրանց առաջարկում են: Ի՞նչ է, պետք է անպայման Օպերայի կամ Ազգային պատկերասրահի տնօրենը աղքա՞տ լինի»,- ասում է Փարավոն Միրզոյանը:

Paravon Mirzoyan, Director of the Armenian National Picture Gallery, refuted charges that his private house in Garni was built with stones culled from the nearby natural wonder called the "Stone Symphony".
"Such allegations are made by careless and unprofessional individuals. Nothing of the kind has happened," retorted Mr. Mirzoyan at a press conference he convened today. "No one has touched those stones on the cliff wall. We used the ones that had fallen down into the gorge. People should be thanking Paravon Mirzoyan for thinking up such a unique way to use them. Local residents had been hauling them away as floor material," Mr. Mirzoyan said, referring to himself in the third-person.
He boasted that local residents should be thankful that there is now at least one house in Garni that is tastefully built.
Mr. Mirzoyan also owns an artisan’s shop in Garni that employs some 60-70 people. "Sure, I have a wonderful house and workshop in Garni, but they have nothing to do with the Symphony Stones.
He said that even if someone wanted to remove the stones from the cliff face it would be impossible to do so given the sheer angle of the ascent.