Սերժ Սարգսյանի ելույթը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 66-րդ նստաշրջանում
Նախ շնորհավորում և ամենայն հաջողություն եմ մաղթում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 66-րդ նստաշրջանի նախագահ պարոն Նասիր Աբդուլազիզ ալ Նասերին, ինչպես նաև շնորհակալություն եմ հայտնում Շվեյցարիայի ներկայացուցիչ պարոն Դայսին` 65-րդ նստաշրջանը կառավարելու համար:
Օգտվելով առիթից` այս բարձր ամբիոնից կրկին շնորհավորում եմ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունին` բարձր պաշտոնում վերանշանակվելու կապակցությամբ:
Ուզում եմ հատուկ արժևորել այս նստաշրջանի բարձրաստիճան քննարկումների թեմայի ընտրությունը և կարևորել միջնորդական առաքելությունների նշանակությունը՝ որպես հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման ու ռազմական զարգացումների կանխարգելման միջոց:
Մենք բարձր ենք գնահատում համաշխարհային և տարածաշրջանային կառույցների ու կազմակերպությունների միջնորդական ջանքերն աշխարհի տարբեր մասերում խաղաղության և անվտանգության պահպանման, խաղաղ բանակցությունների միջոցով հակամարտությունների կարգավորման գործում:
Այս առումով հարկ է շեշտել տարածաշրջանային կազմակերպությունների ներգրավվածությունը, որոնք միջնորդական առաքելությունների բնագավառում կուտակել են հսկայական փորձառություն, խորությամբ են տիրապետում տեղի քաղաքական, մշակութային և ռազմական իրողություններին: Միջնորդական գործունեության հաջողությունը պայմանավորված է նաև հստակորեն ձևակերպված լիազորություններով: Այս առումով մեզ համար ակնառու օրինակ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում:
Կցանկանայի մատնանշել ևս մի կարևոր գործոն՝ հակամարտությունների սրացման և ռազմական գործողությունների վերսկսման կտրվածքով միջնորդական առաքելությունների կանխարգելիչ գործունեությունը: Միջնորդական գործունեության այս կողմը երբեմն անտեսվում է, բայց միջազգային խաղաղության և կայունության պահպանման առումով այն ունի ոչ պակաս կարևորություն, քան միայն վիճահարույց խնդիրը լուծման հանգեցնելը:
Պարո´ն Նախագահ,
Երեք տարի առաջ, պատիվ ունենալով խոսելու այս ամբիոնից, ես նշել էի, որ ժամանակն է եկել լուրջ անդրադարձ կատարելու ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրականացմանը 21-րդ հարյուրամյակի պայմաններում: Այսօր մենք ականատես ենք այս անքակտելի իրավունքի իրացման նոր օրինակների:
Ցանկանում եմ շնորհավորել Միավորված ազգերի կազմակերպության նորընտիր՝ 193-րդ անդամին՝ Հարավային Սուդանի Հանրապետությանը: Նրա ճանապարհը մինչև այս դահլիճում տեղ ունենալը երկար էր ու դժվարին, սակայն Հարավային Սուդանի ժողովուրդն ազատ կամարտահայտությամբ իրականացրեց ազատ ու անկախ ապրելու իր իրավունքը` անցնելով այն ճանապարհով, որով անցել են այս դահլիճում ներկա` ՄԱԿ-ի բազմաթիվ անդամ-պետություններ:
Միևնույն ընտրությունը երկու տասնամյակ առաջ կատարել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը, իրականացնելով ինքնորոշման իր իրավունքը, դիմակայելով Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմին և արյան գնով նվաճելով իր ազատ ապրելու իրավունքը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ շարունակվում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցությունները: Մենք շնորհակալ ենք համանախագահ երկրներին, այդ երկրների ղեկավարներին իրենց միջնորդական ջանքերի համար: Սակայն միջնորդները չեն կարող բանակցող կողմերի փոխարեն համաձայնություն կայացնել:
Փոխհամաձայնության հասնելու Ադրբեջանի ցանկության բացակայությունը, նրա որդեգրած «ամեն ինչ կամ պատերազմ» կեցվածքը թույլ չեն տալիս առաջընթաց արձանագրել բանակցություններում: Չնայած բոլոր սպասելիքներին, միջազգային հանրության բարձր մակարդակի հորդորներին, վերջին՝ կազանյան հանդիպմանը Ադրբեջանը կատարեց հերթական հետքայլը՝ մերժելով նախորդ փուլերում ձեռք բերված համաձայնությունները և փորձելով փաստացիորեն ձախողել բանակցային գործընթացը:
Բաքուն հայատյացությունը դարձրել է պետական քարոզչություն՝ հասցնելով այն առավել քան վտանգավոր մակարդակի: Սա միայն մեր գնահատականը չէ. այս մասին ահազանգում են նաև ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի միջազգային մասնագիտացված կառույցները: Առավել վտանգավոր է, երբ հայատյաց գաղափարները խորանում են ադրբեջանցիների երիտասարդ սերնդի մեջ` վտանգելով նաև խաղաղ գոյակցության ապագան:
Մերժելով ու ոչնչացնելով ամեն հայկականը` Բաքուն համառությամբ շարունակում է բոլոր մակարդակներով և ամենուր, այդ թվում և այստեղ՝ ՄԱԿի շրջանակներում տարածել կեղծ մեղադրանքներ Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և հայերի մասին: Ադրբեջանական քարոզչամեքենան պարբերաբար համաշխարհային և սեփական հանրությանը շարունակում է ներարկել, այսպես կոչված, «հայերի վայրագությունների», մասնավորապես՝ անչափահաս երեխաների սպանության մասին սահմռկեցուցիչ ստերով: Նման պատմությունները հորինվում և տարածվում են շատ պարզունակ և, միևնույն ժամանակ, ցավալի տրամաբանությամբ. այդ տրամաբանությունը հետևյալն է` հաստատ կգտնվեն մարդիկ, ովքեր կուլ կտան Հայաստանի նկատմամբ այս սև «փիառ»-ի խայծը, և դա արդեն իսկ օգտակար է:
Վերջին տարիներին Մինսկի խմբի եռանախագահ երկրների ջանքերով և մասնավորապես ՌԴ նախագահի անմիջական միջնորդությամբ ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր՝ Մայնդորֆի, Աստրախանի, Սոչիի հռչակագրերը, որտեղ հստակ ձևակերպվել է կողմերի միջև վստահության միջոցների ամրապնդման անհրաժեշտությունը: Նշված փաստաթղթերում առկա է նաև Ադրբեջանի նախագահի ստորագրությունը:
Սակայն Ադրբեջանը շարունակում է մերժել ուժի չկիրառման վերաբերյալ համաձայնության գալու և վստահության միջոցների ամրապնդմանն ուղղված միջազգային հանրության շարունակական առաջարկները:
Ավելին, Ադրբեջանի կողմից այսօր հնչող ռազմատենչ հռետորաբանությունն ու պատերազմի սպառնալիքները սաստկացել են, հաճախակի են դարձել զինադադարի ռեժիմի խախտումները, որոնք շարունակում են անմեղ մարդկանց կյանքեր խլել: Եվ դա արվում է պետական ամենաբարձր մակարդակով:
Հայատյացության դրսևորումների վտանգավոր աճը ոչ միայն չի կարող նպաստել տարածաշրջանում վստահության մթնոլորտի ձևավորմանը, այլ հարց է առաջացնում` մի՞թե այսպես է այդ երկիրը հասկացել ՄԱԿ-ի նպատակները` «դրսևորել հանդուրժողականություն, ապրել խաղաղության մեջ միմյանց կողքին»: Նման ըմբռնումով ոչ միայն անթույլատրելի, այլ նույնիսկ վտանգավոր է հավակնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամությանը:
Այս վեհաժողովի շրջանակներում, ի թիվս մեր ժամանակի թերևս ամենակարևոր և անհապաղ լուծում պահանջող խնդիրների վերաբերյալ քննարկումների, երեկ տեղի ունեցավ Դուրբանի հռչակագրի 10-ամյակին նվիրված բարձրաստիճան հանդիպումը, որը մեկ անգամ ևս ամրագրեց անհանդուրժողականության, ռասիզմի, ռասայական խտրականության և այլատյացության բոլոր դրսևորումների վերացման անհապաղ անհրաժեշտությունը:
Ցավոք, մեզ՝ հայերիս համար այդ երևույթները սոսկ իմ կողմից քիչ առաջ հիշատակած դրսևորումներով չէ և սոսկ այսօր չէ, որ ծանոթ են: Որպես ռասիզմի և այլատյացության ծայրահեղ դրսևորումը՝ ցեղասպանությունը վերապրած ժողովուրդ, մենք բարոյական պարտք ունենք ապագա ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում:
Ռասիզմի և այլատյացության վերացումն ու հանդուրժողականության արմատավորումը կարող է դառնալ իրապես գործուն մեխանիզմ, եթե ուղեկցվի պատասխանատվության հստակ սահմանումով: Անպատժելիությունը, պատասխանատվությունից խուսափումը ծնում են նորանոր հանցանքներ, ուստի մեր՝ միջազգային հանրության պարտքն է ժամանակին նկատել և դատապարտել անհանդուրժողականության ցանկացած, առավել ևս ծայրահեղ դրսևորում:
Օսմանյան կայսրությունում հայերի հանդեպ իրագործած ցեղասպանությունը ճանաչվել և դատապարտվել է բազմաթիվ երկրների, խորհրդարանների, միջազգային կառույցների, ցեղասպանագետների հանրության կողմից: Ինչը, ցավոք, չենք կարող ասել Թուրքիայի Հանրապետության մասին, որը շարունակում է վարել մարդկության հանդեպ իրականացրած այս ոճրագործության ժխտման քաղաքականություն:
Մենք միանշանակորեն ողջունում ենք միջազգային հանրության մեջ արմատավորված հստակ կեցվածքը, որը բացառում է ցեղասպանության և մարդկության դեմ իրականացրած այլ հանցագործություններ կատարողների նկատմամբ որևէ անձեռնմխելիության կամ ներման հնարավորությունը:
Առանց ճանաչման և դատապարտման հնարավոր չէ կանխարգելման արդյունավետ մեխանիզմների մշակումն ու կիրառումը, ինչը ՄԱԿ-ի առաջնահերթություններից է: Հայաստանը շարունակելու է գործադրել իր ողջ կարողությունները ցեղասպանությունների ճանաչման, դատապարտման և կանխարգելման նպատակով:
Հայոց ցեղասպանության մասին խոսելիս չեմ կարող չհիշատակել այս տարի նշվող մեկ կարևոր հոբելյան՝ փախստականների հարցերով առաջին հանձնակատար Ֆրիտյոֆ Նանսենի ծննդյան 150-ամյակը: Մեծ հումանիստը մեր ժողովրդի դժվարագույն տարիներին անգնահատելի օգնություն է ցուցաբերել՝ նպաստելով ցեղասպանությունից փրկված, հայրենազրկված հայության բեկորների վերապրելուն: Նանսենյան անձնագիր կրողները հաստատվեցին աշխարհի բազում երկրներում, ոտքի կանգնեցին՝ սեփական նպաստը բերելով իրենց ապաստանած երկրների ու ժողովուրդների զարգացմանը:
Կարծում եմ` բարոյականության իրենց պատկերացումը «ռեալպոլիտիկի» դաժան աշխարհում առաջ մղող նման հզոր անձնավորությունների շնորհիվ է, որ միջազգային հարաբերություններում արդարությունը և պետությունների իրավահավասարությունը դարձել են կատեգորիաներ:
2008 թվականին այս նույն ամբիոնից հույս էի հայտնել, որ մեր կողմից նախաձեռնած ՀայաստանԹուրքիա կարգավորման գործընթացը և որպես առաջին քայլ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումն ու Թուրքիայի կողմից միջազգային իրավունքին անհարիր կերպով փակված սահմանների բացումը հնարավորություն կընձեռեին սկսել երկխոսություն, վերացնել մեր մեջ առկա անվստահության, կասկածանքի և անորոշության մթնոլորտը: Եվ թեև մեր նախաձեռնությունը ողջունվեց ու լայն աջակցություն գտավ միջազգային հանրության կողմից, 2009 թվականին ստորագրված արձանագրությունների վավերացումն ու իրականացումն ամեն կերպ վիժեցվում են Թուրքիայի կողմից:
Այսօր կայուն զարգացմանը նվիրված Ռիոյի գագաթնաժողովի նախաշեմին անհրաժեշտ է դրսևորել քաղաքական կամք, կյանքի կոչել միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորությունները` Հարավային Կովկասը համագործակցության ու բարգավաճման տարածաշրջան դարձնելու համար:
Անվտանգության ու զարգացման փոխկապակցվածությունը վերացական հասկացություն չէ մեր տարածաշրջանի համար, որտեղ տնտեսական համագործակցությունն ու միջազգային տնտեսության մեջ լիարժեք ինտեգրումը խոչընդոտվում են ապօրինի շրջափակումներով և տարածաշրջանային ինտեգրացիոն ծրագրերի արգելափակումով:
Նման մոտեցումները, ինչպես նաև սպառազինությունների մրցավազքի հրահրումը ոչ միայն վտանգավոր են տարածաշրջանի ժողովուրդների համար, այլև շարունակում են խլել կայուն զարգացում ապահովելու համար խիստ անհրաժեշտ ռեսուրսները:
Ժամանակն է, որ մեր տարածաշրջանի երկրների առաջնորդները փորձեն վեր կանգնել նեղ քաղաքական օրակարգի թելադրանքից` գնալով լուծումների, որոնք ուղղված են սերունդների խաղաղ ու բարեկեցիկ ապագային:
Ուզում եմ հավատալ, որ հեռու չէ այն օրը, երբ մեր տարածաշրջանը համատեղ ջանքերի շնորհիվ կսկսի ընկալվել ոչ թե որպես սահմանագիծ, այլ քաղաքակրթությունները միավորող ամուր և կայուն կամուրջ:
Երկու օր առաջ Հայաստանի Հանրապետությունը նշեց իր 20-ամյա հոբելյանը: 1991 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանը վերականգնեց իր անկախությունը` հասնելով հայ ժողովրդի երազանքի իրականացմանը և վերստին միանալով միավորված ազգերի ընտանիքին:
Պատմության տեսանկյունից 20 տարին գուցե և փոքր ժամանակահատված է, սակայն ներկա սերնդի համար դա մեծ փոփոխությունների, անկախ պետականության կայացման և աշխարհում իր տեղի ու դերի ընկալման խորհուրդն է ունեցել: Օգտվելով առիթից` այս բարձր ամբիոնից իմ երախտագիտության խոսքն եմ հղում բոլոր պետություններին, ժողովուրդներին ու անհատներին, ում օժանդակությունը վայելել ենք մեր 20-ամյա կայացման և պետականաշինության ճանապարհին:
Ազատություն, խաղաղություն և ժողովրդավարություն` սա է մեր ընտրությունը, և մենք ընթանում ենք այդ ճանապարհով: Այսօր մենք հպարտ ենք մեր ձեռքբերումներով: Երկու տասնամյակների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունն իրականացրել է պետական շինարարության լայնածավալ ծրագիր: Զգալի աշխատանք է կատարվել ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և տնտեսական բարեփոխումների, իրավական պետության և ազատական տնտեսության կայացման ուղղությամբ: Շատ բան մեզ հաջողվել է, շատ բան դեռ ունենք անելու, բայց մի բանում ավելի քան համոզված ենք` ճանապարհը, որով ընթանում ենք, իսկապես ճիշտ ճանապարհ է և այլևս հետդարձ չունի:
Ուղիղ մեկ տասնամյակ առաջ Միավորված ազգերի կազմակերպության նստավայր Նյու Յորքը տեսավ մարդկության պատմության մեջ ամենադաժան բռնություններից մեկը` 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչությունը: Հայաստանն անվերապահ սատարում է և իր գործուն մասնակցությունն է բերում միջազգային հանրության հակաահաբեկչական պայքարին, ՄԱԿ-ի բոլոր նախաձեռնություններին, անում և պատրաստ է անել առավելագույնը, որպեսզի մեր աշխարհը դառնա առավել խաղաղ ու ապահով:
Մենք պատրաստ ենք մեր ուժերի ներածին չափով ներդրում ունենալ գլոբալ անվտանգության ապահովման և համաշխարհային մարտահրավերներին դիմակայելու գործին` լինեն դրանք խաղաղապահ առաքելություններ, բնական աղետների հետևանքների վերացում, բնապահպանական խնդիրներ, թե ահաբեկչության, ռասիզմի, անհանդուրժողականության դեմ պայքար: Մեր այդ մղումն ու ցանկությունն այս տարիների ընթացքում մենք ապացուցել ենք նաև գործով ու պատրաստ ենք նույնը անել նաև այսուհետ:

Выступление Президента Республики Армения Сержа Саргсян на 66-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН
Прежде всего, поздравляю и желаю всяческих успехов председателю 66-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН Насиру Абдулазизу аль Насеру, а также выражаю благодарность представителю Швейцарии господину Дайсу за председательство в ходе 65-сессиии.
Пользуясь случаем, с этой высокой трибуны вновь поздравляю Генерального секретаря ООН Пан Ги Муна с переназначением на высокий пост.
Хочу особо оценить выбор темы для обсуждения на высшем уровне в течение этой сессии и подчеркнуть важное значение посреднических миссий как средства мирного урегулирования конфликтов и предотвращения развития событий в военном ключе.
Мы высоко ценим посреднические усилия глобальных и региональных структур и организаций во имя сохранения мира и безопасности в разных частях мира, урегулирования конфликтов посредством мирных переговоров.
В этом плане необходимо подчеркнуть вовлеченность региональных организаций, которые в сфере международных миссий накопили огромный опыт, глубоко владеют местными политическими, культурными и военными реалиями. Успех посреднической деятельности обусловлен также четко сформулированными полномочиями. В этом плане для нас ярким примером является миссия Минской группы ОБСЕ в вопросе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта.
Хотел бы указать на еще один важный фактор – превентивную деятельность международных миссий при возможности возобновления боевых действий. Эта сторона посреднической деятельности подчас игнорируется, но в плане сохранения международного мира и стабильности она имеет не меньшее значение, чем подведение к решению спорного вопроса.
Господин Президент!
Три года назад, имея честь говорить с этой трибуны, я отметил, что пришло время серьезно обратиться к реализации права народов на самоопределения в условиях 21-ого столетия. Сегодня мы очевидцы новых примеров осуществления этого неотъемлемого права.
Хочу поздравить новоизбранного, 193-го члена Организации Объединенных Наций – Республику Южный Судан. Ее путь до обретения места в этом зале был долог и труден, однако народ Южного Судана свободным волеизъявлением реализовал свое право жить свободно и независимо, пройдя путь, который проторили для себя присутствующие в этом зале многочисленные государства-члены ООН.
Тот же выбор два десятилетия назад сделал также народ Нагорного Карабаха, реализовав свое право на самоопределение, выстояв в развязанной Азербайджаном войне и ценой крови заслужив свое право на свободную жизнь.
При посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ продолжаются переговоры по урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта. Мы благодарны странам-сопредседателям, руководителям этих стран за их посреднические усилия. Однако посредники не могут вместо переговаривающихся сторон прийти к соглашению.
Отсутствие у Азербайджана желания достигнуть взаимного согласия, принятая им позиция «всё или война» не позволяют зафиксировать прогресс в переговорах. Несмотря на все ожидания, все призывы на высшем уровне от имени международного сообщества, на последней – казанской встрече Азербайджан совершил очередной шаг назад, отвергнув достигнутые на предыдущих этапах соглашения и попытавшись фактически сорвать переговорный процесс.
Баку превратил ненависть ко всему армянскому в государственную пропаганду, доведя её до более чем опасного уровня. Это не только наша оценка – об этой опасности сигнализируют также специализированные международные организации по борьбе с расизмом и нетерпимостью. Опаснее всего, когда армянофобские идеи укореняются в молодом поколении азербайджанцев, угрожая также будущему мирного сосуществования.
Отрицая и уничтожая всё армянское, Баку упорно продолжает на всех уровнях и везде, в том числе, и здесь, в рамках ООН, распространять ложные обвинения в адрес Армении, Нагорного Карабаха и армян. Азербайджанская пропагандистская машина периодически продолжает вещать мировому сообществу и собственному народу чудовищную ложь о так называемой «жестокости армян», в частности, об убийствах несовершеннолетних детей. Подобные истории сочиняются и распространяются по очень примитивной, но в то же время, вызывающей сожаление логике; эта логика заключается в следующем: точно найдутся люди, которые проглотят эту наживку черного «пиар»-а в отношении Армении, и это, само по себе, полезно.
В последние годы усилиями стран-сопредседателей Минской группы и, в частности, при личном посредничестве Президента РФ, подписан ряд документов: Майндорфская, Астраханская и Сочинская декларации, в которых четко сформулирована и зафиксирована необходимость в мерах по укреплению доверия между сторонами. Под указанными документами стоит также подпись Президента Азербайджана.
Однако Азербайджан продолжает отвергать непрекращающиеся предложения международного сообщества, направленные на соглашение относительно неприменения силы и на принятие мер по укреплению доверия.
Более того, звучащая сегодня со стороны Азербайджана милитаристская риторика и угрозы войны усилились, стали частыми нарушения режима перемирия, которые продолжают отнимать жизни невинных людей. И это делается на самом высоком государственном уровне.
Опасный рост армянофобских проявлений не только не может способствовать формированию атмосферы регионального доверия, но и вызывает вопрос: неужели таким образом эта страна поняла цели ООН «проявлять терпимость и жить вместе, в мире друг с другом»? С подобным пониманием не только недопустимо, но даже и опасно претендовать на членство в Совете Безопасности ООН.
В рамках этого саммита, в числе обсуждений относительно, вероятно, самых важных и требующих неотложного решения проблем, вчера состоялась встреча Высшего уровня, посвященная 10-летию Дурбанской декларации, которая в очередной раз подтвердила необходимость срочного искоренения всех проявлений нетерпимости, расизма, дискриминации по расовому признаку и ксенофобии.
К сожалению, мы, армяне, с этими явления знакомы не первый день и не только по упомянутым мною ранее проявлениям. Как народ, переживший крайнее проявление расизма и ксенофобии – геноцид, мы имеем моральный долг в деле предотвращения будущих геноцидов.
Искоренение расизма и ксенофобии и укоренение терпимости может стать реально действующим механизмом, если будет сопровождаться четким определением ответственности. Безнаказанность, избегание ответственности порождает всё новые преступления, следовательно, наш долг – долг международного сообщества вовремя заметить и осудить любое, а тем более, крайнее, проявление нетерпимости.
Геноцид, осуществленный в Османской Империи в отношении армян, признали и осудили многочисленные страны, парламенты, международные структуры, сообщество исследователей геноцида. Что, к сожалению, не можем сказать о Турецкой Республике, которая продолжает вести политику отрицания этого совершенного против человечества преступления.
Мы однозначно приветствуем укоренившуюся в международном сообществе четкую позицию, которая исключает возможность какой-либо неприкосновенности или прощения в отношении тех, кто осуществил геноцид или иные преступления против человечества.
Без признания и осуждения невозможны разработка и применение эффективных механизмов предотвращения геноцида, что является одним из приоритетов ООН. Армения продолжит прилагать все свои возможности с целью признания, осуждения и предотвращения геноцидов.
Говоря о Геноциде армян, не могу не упомянуть один важный юбилей, отмечаемый в этом году – 150-летие первого комиссара по вопросам беженцев Фритьофа Нансена. Великий гуманист в труднейшие для нашего народа годы оказал неоценимую помощь, содействуя тому, чтобы вернуть к жизни спасшиеся от геноцида, лишенные родины осколки армянства. Обладатели нансенских паспортов обосновались во многих странах мира, встали на ноги, внося свой вклад в развитие давшим им прибежище стран и народов.
Думаю, благодаря таким мощным личностям, отстаивающим свое понимание о нравственности в жестоком мире «реальной политики», справедливость и равноправие государств стали категориями в международных отношениях.
В 2008 году с этой трибуны я выразил надежду, что инициированный нами процесс урегулирования Армения-Турция, и, в качестве первого шага, установление дипломатических отношений и открытие границ, закрытых Турцией неподобающим международному праву образом, предоставят возможность начать диалог, ликвидировать существующую между нами атмосферу недоверия, подозрения и неопределенности. И хотя наша инициатива приветствовалась и нашла широкую поддержку со стороны международного сообщества, Турция всячески срывала ратификацию и реализацию подписанных в 2009 году протоколов.
Сегодня, в преддверие саммита в Рио, посвященного стабильному развитию, необходимо проявить политическую волю, воплотить в жизнь международно-принятые обязательства для превращения Южного Кавказа в регион сотрудничества и процветания.
Взаимосвязанность безопасности и развития – не абстрактные понятия для нашего региона, где экономическому сотрудничеству и полноценной интеграции в международную экономику препятствуют незаконные блокады и блокирование региональных интеграционных проектов.
Подобные подходы, а также поощрение гонки вооружений не только опасны для народов региона, но и продолжают отнимать чрезвычайно необходимые для стабильного развития ресурсы.
Пришло время, чтобы лидеры стран нашего региона попытались подняться выше диктата узкой политической повестки, идя на решения, которые направлены на мирное и благополучное будущее поколений.
Хочу верить, что недалек тот день, когда наш регион, благодаря совместным усилиям, начнет восприниматься не как пограничная линия, а как прочный и стабильный мост, объединяющий цивилизации.
Два дня назад Республика Армения отметила свой 20-летний юбилей. В сентябре 1991 года Армения восстановила свою независимость, осуществив мечту армянского народа и присоединившись к семье объединенных наций.
С точки зрения истории 20 лет, возможно, и короткий отрезок времени, однако для нынешнего поколения он символизировал период больших изменений, становления независимой государственности и восприятия своего места и роли в мире. Пользуясь случаем, с этой высокой трибуны выражаю свою благодарность всем государствам, народам и личностям, чью помощь мы ощущали на нашем 20-летнем пути становления и государственного строительства.
Свобода, мир и демократия – вот наш выбор, и мы идем по этому пути. Сегодня мы гордимся своими достижениями. В течение двух десятилетий Республика Армения осуществила широкомасштабную программу государственного строительства. Значительная работа осуществлена в направлении защиты прав человека, демократических и экономических реформ, становления правового государства и либеральной экономики. Многое нам удалось, многое еще предстоит сделать, но в одном мы более чем уверены: путь, которым мы идем, действительно, правильный, и он необратим.
Ровно десятилетие назад Нью-Йорк – город, приютивший Организацию Объединенных Наций, испытал одно из самых жестоких преступлений в истории человечества: террористический акт 11 сентября 2011 года. Армения неукоснительно поддерживает и действенным образом участвует в антитеррористической борьбе международного сообщества, во всех инициативах ООН, делает и готова делать по максимуму всё возможное, чтобы наша планета стала более мирной и безопасной.
Мы готовы в меру своих сил внести вклад в обеспечение глобальной безопасности и в дело противостояния всемирным вызовам, будь то миротворческие миссии, ликвидация последствий природных катастроф, экологические проблемы, или борьба против терроризма, расизма, нетерпимости. В течение этих лет мы доказали это стремление и желание также делом и готовы впредь делать то же самое.