Նորակառույց Մուշ-2 թաղամասում բնակարան ստացած գյումրեցի Մելիքյանների ընտանիքի համար անցած գիշերը մղձավանջային էր: Ծեր ամուսինները նման զգացողություն ապրել էին 1988թ-ի երկրաշարժին: 16 շենքի 2-րդ մուտքի առաջին հարկի մեկ սենյականոց բնակարանում փլուզում էր տեղի ունեցել:
Ննջարանի առաստաղը գիշերը ժամը 1-ին հայտնվել էր հատակին: «Գիշերը զարթնա ճռճռոցից,-պատմում է 64-ամյա Անժիկ Մելիքյանը,-գնացի մոտեցա դրսի դռանը, տեսա, որ պադյեզդից չէ, մտածեցի կարողա փողոցից եկավ էդ ձենը: Մինչեւ մոտեցա պատուհանին, արդեն լրիվ թավանը իջավ գլխիս»:
Հիվանդ, 1-ին խմբի հաշմանդամ 73-ամյա ամուսինը եղել է անկողնում: Առաստաղից մեծ կտորներով պոկված ծեփոնները թափվել են նրա ոտքերին: «Ամուսինս գլխի վիրահատություն տարած մարդ է, լավ է, որ գլխին չընկան, թե չէ ես չիդեմ թե ինչ կեղներ,-արտասվելով պատմում էր տիկին Անժիկը,-ես հազիվ կըրցա իրան գրկած բերեի կուխնի: Սաղ գիշեր ահ ու դողով ենք լուսացրել»:
Մելիքյանները արդեն մեկ ամիս է` ապրում էին «Գլենդել Հիլզի» կառուցած բնակարանում: Բնակարանամուտ տոնած առաջին ընտանիքների թվում են: Տեղափոխվել են, հաշվի չառնելով գազի, ջրի, լույսի բացակայությունը, մտածելով որ դրանք ընթացքում արագ կարգավորվող խնդրիներ են: Տնակը հանձնել են եւ հիմա գնալու տեղ չունեն, քանի որ այլեւս չեն ուզում այդ բնակարանում ապրել:
«Հըմի շատ կցավամ, որ տարածքս ազատել եմ ու տնակս էլ հանձնել եմ,-զայրույթը չէր զսպում ահաբեկված կինը,-հըմի ո՞վ բդի սարքե իմ բնակարանը: Սարքելուց հետո էլ ես ի վիճակի չեմ ըստեղ ապրելու, ես կվախենամ: Ես ի՞նչխ քնիմ, հլը դուք եղեք իմ տեղս եւ ըստեղ գիշերը քնեք, կքնի՞ք...անընդհատ էդ սարսափն իմ աչքիս առաջը բդի էղնի, չէ՞»:
Մելիքյանների վերեւի հարկի հարեւանները դեռ չեն տեղափոխվել: Ու ծեր ամուսինները չեն պատկերացնում, թե ինչ կլիներ, եթե վերջիններս ապրելիս լինեին:
Հավանաբար այդ ժամանակ ոչ թե պարզապես առաստաղը կփլվեր, այլ հարեւանի կահ-կարասին էլ կհայտնվեր առաջին հարկի բնակարանում:
Տիկին Անժիկն ասաց, որ «Գլենդել Հիլզի» ներկայացուցիչն այցելել է ու խոստացել վերանորոգել: Եկել են նաեւ քաղաքապետարանից: «Կըսեին` ամուր շենքեր են, էս էր ըսոնց սարքած ամուրը»,-նկատում է Անժիկ Մելիքյանը:

Ceiling of Glendale Hills Apartment Collapses on Sleeping Couple
For the Melikyan family in Gyumri, the events of last night rekindled horrific memories of the 1988 earthquake. The ceiling of their apartment, in a newly constructed building, collapsed last night at around 1 am, rattling the elderly couple out of bed.
"I awoke from the roar," said 64 year-old Anjik Melikyan. "I went to see what was happening and the ceiling of the bedroom collapsed in pieces around me."
Her 74 year-old husband was lucky that none of the falling pieces hit him. The wife was somehow able to get the disabled man out of bed and move him to the kitchen. That’s where they spent the night, afraid to move lest more of the apartment came crumbling down.
The couple have been living in the new apartment constructed by Glendale Hills for about one month. They were one of the first families left in temporary shelter from the 1988 earthquake to get one of the new apartments, allegedly built to required standards
They moved in without any water, gas or electric utilities hooked up, thinking these services would be provided in time. They have sold the "tnak" (hut) they used to live in and now have nowhere to go.
"I regret that I ever sold that place," said the woman, evidently annoyed at what had happened. "Who will clean up this mess" Even if it is repaired, I am afraid to stay here. If you were in my shoes, would you want to live here?"
Their upstairs neighbours haven’t yet moved in and Mrs. Melikyan cowers at the thought as to what would have happened last night if they had. "Perhaps all their furniture would have come crashing down on us," she said.
She says that representatives of Glendale Hills have inspected the damage and have promised to make the necessary repairs. People from the Gyumri mayor’s office have also visited.
"They told us that these are solid buildings. Is this what they mean by solid?" Mrs. Melikyan asked.