Հայաստանի դպրոցականներին աջակցությունը շարունակվում է
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Մեծ Բրիտանիայի տեղական մարմնի ներկայացուցիչ Անահիտ Ղազարյանը մարզային դպրոցներին ցուցաբերվող սոցիալական ծրագրերի շրջանակներում օգոստոսի 24-26-ը եղել է Արագածոտնի մարզի Թալին քաղաքի մանկական գեղարվեստի, Լոռու մարզի Արծնի, Ձորամուտ համայնքների դպրոցներում, որտեղ 180 աշակերտ ստացել է շուրջ 2,5 մլն դրամ արժողությամբ դպրոցական անհրաժեշտ պարագաներ:
Շնորհիվ Հիմնադրամի Բրիտանիայի տեղական մարմնի` ի դեմս ատենապետ Արմինե Կարապետիի, վերջին տասը տարիների ընթացքում սոցիալական աջակցության այս ձեռնարկն ունեցել է ավելի քան 1800 աշակերտ-շահառու` Շիրակի, Լոռու, Տավուշի, Վայոց ձորի, Արագածոտնի մարզերում:
«Մեծ Բրիտանիայի տեղական մարմինը խոշոր ենթակառուցվածքային ծրագրերին զուգահեռ, շարունակաբար աջակցության ծրագրեր է իրականացնում մարզային դպրոցներում: Հուսով եմ` նմանօրինակ ձեռնարկները նոր ուսումնական տարվա նախաշեմին թեթեւացնում են ծնողների հոգսը»,- հիմնադրամի մամլո ծառայության փոխանցմամբ` նվերները հանձնելիս ասել է Անահիտ Ղազարյանը, ով Հայաստան էր ժամանել միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով:
Շնորհակալական խոսքով հանդես են եկել ծնողները, ուսուցիչները, տնօրենները, ինչպես նաեւ համայնքի ղեկավարները: Իսկ աշակերտներն իրենց երախտագիտությունն արտահայտել են երգի, ասմունքի գեղեցիկ կատարումներով եւ իրենց իսկ ձեռքով պատրաստած նվերներով: Իր նկարների մասին գովեստի խոսքեր լսելով` Թալինի մանկական գեղարվեստի դպրոցի իննամյա սան Սոնան ամոթխած ժպիտով ասել է. «Շատ եմ ուզում հայտնի նկարիչ դառնալ»:
Ձորամուտի բնակիչ, երեք դպրոցահասակ երեխաների մայր Աղավնի Չափանյանը կսկիծով նշել է, որ լինում է եւ այնպես, երբ դպրոցականները խուսափում են դպրոց հաճախել դպրոցական պիտույքներ չունենալու պատճառով:
«Այս հեռավոր գյուղերի բնակիչների համար շատ կարեւոր է անգամ ամենափոքր ուշադրությունը»,- կարծիք է հայտնել ծրագրի պատասխանատու Մարիամ Զենջիրջյանը:

Anahit Ghazaryan, a representative of the All Armenia Fund’s Great Britain affiliate was in Armenia from August 24-26, to take part in ceremonies marking the distribution of 2.5 million AMD in school supplies to pupils in the country’s outlying rural districts.
Mrs. Ghazaryan visited the the Talin Children’s Art School and the schools in the villages of Dzoramout and Artzni, Lori Marz, where 180 pupils received their gifts. During the past ten years, the Great Britain branch of the Fund has distributed school supplies to over 1,800 pupils in Shirak, Lori, Tavoush, Vayots Dzor and Aragatzotn.
The visiting guest said that the Fund’s GB branch, alongside major infrastructure projects, has continued to reach out to pupils in the rural areas of Armenia. "I hope that these gifts will lighten the load of parents preparing to send their children to school in the next few days," she said.
Aghavani Chapanyan, a mother of three school age kids in Dzoramout, sadly recounted that in the past pupils felt ashamed to attend class because they didn’t have any school supplies.
Project Coordinator Mariam Zenjirjyan said that in Armenia’s outlying villages even the smallest amount of attention shown makes a huge difference.