Համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի հետևանքները Հայաստանի տնտեսության վրա
Սպասվում է, որ ընթացիկ ֆինանսական ճգնաժամը խորը և տևական ազդեցություն է թողնելու աշխարհի բազմաթիվ տնտեսությունների վրա: Ամենայն հավանականությամբ, նրա ազդեցությունները դրսևորվելու են նաև այնպիսի ծայրամասային (պերիֆերիկ) տնտեսության վրա, ինչպիսին Հայաստանի տնտեսությունն է:
Թեպետ ճգնաժամի պատճառների և հետևանքների բացահայտման նպատակով իրականացվող ուսումնասիրությունները դեռևս ավարտված չեն, տնտեսագետների համաշխարհային հանրությունն ընդունում է, որ տեղի է ունենում լուրջ ճգնաժամ: Խոշոր տնտեսություններ ունեցող մի շարք երկրներ արդեն կանգնել են խնդիրների առջև և օժանդակությու ստանալու նպատակով դիմել Արժույթի Միջազգային Հիմնադրամին:
Ենթադրվում է, որ Հայաստանի տնտեսությունը ևս ենթարկվելու է զգալի ազդեցությունների: Զարգացող շուկաներում տեղի ունեցող վերջին իրադարձություններից կարելի է եզրակացնել, որ ճգնաժամի պատճառով տնտեսական իրավիճակի վատթարացումը լինելու է խիստ կտրուկ՝ առանց որևէ նախանշանների դրսևորման: Ուստի և, զեկույցն անդրադառնում է այն հիմնական ուղիներին, որոնց միջոցով, ամենայն հավանականությամբ, գլոբալ անբարենպաստ պայմանները փոխանցվելու են Հայաստանի տնտեսությանը՝ առաջարկելով ՀՀ տնտեսության վրա գլոբալ ճգնաժամի ազդեցության մեղմացմանն ուղղված մի շարք միջոցառումներ, որոնք ներկայացված են ստորև:
Առաջակություններ
Կարողությունների ապահովման ոլորտ
- ՀՀ վարչապետի ուղղակի ենթակայության ներքո ստեղծել ճգնաժամի կասեցման բարձր մակարդակի աշխատանքային խումբ: Այն պետք է կազմված լինի ճգնաժամային իրավիճակներում հայտնված երկրներում աշխատանքի փորձ ունեցող տնտեսագետներից և ֆինանսիստներից և ընդգրկի սփյուռքահայ և արտասահմանցի մասնագետների:
Ֆիսկալ քաղաքականության ոլորտ
- ճգնաժամի նշանների դրսևորումների ուժգնացմանը զուգահեռ, վերանայել ընթացիկ բյուջեն և կրճատել երկրորդական նշանակություն ունեցող հոդվածների ծախսերը (բացառությամբ սոցիալական ծախսերի) և պետական գնումների առկա ձևերի հետ առնչվող կորուստը: Այս ճանապարհով ստեղծված օժանդակ միջոցները, ինչպես նաև արտաքին աղբյուրներից ստացված ֆինանսական հատկացումները պետք է կազմեն արտահանման և սոցիալական օժանդակության ֆիսկալ խթանման փաթեթի մասը:
- Ավանդական հարկային բազայի հնարավոր կրճատումները կանխելու նպատակով ընդլայնել հարկման բազան՝ երաշխավորելով, որ արտոնություններ ունեցող որևէ խոշոր ընկերություն հարկային իշխանությունների հսկողությունից դուրս չի գտնվում:
- Ստեղծել երաշխիքային հիմնադրամ (Guarantee Facility), որի միջոցով հնարավոր կլինի երաշխավորել հատկապես խիստ կարևոր նշանակություն ունեցող ապրանքատեսակների առևտրի անխափան ֆինանսավորումը:
Դրամավարկային և փոխարժեքի քաղաքականությունների ոլորտ
- Փոխարժեքի քաղաքականությունը դարձնել էլ ավելի ճկուն՝ նվազագույնի հասցնելով Կենտրոնական Բանկի միջամտությունները (այսինքն՝ արտարժույթի վաճառքը) արժույթի միջազգային շուկաներում:
- Ուշադիր հետևելով սղաճի տեմպին, աստիճանաբար նվազեցնել տոկոսադրույքները և նվազագույն պահուստային ֆոնդերի պահանջները՝ միևնույն ժամանակ ավելի մատչելի դարձնելով Կենտրոնական Բանկի վարկային և լիկվիդային միջոցների հասանելիությունը:
Կառուցվածքային քաղաքականության ոլորտ
- Ստեղծել ՓՄՁ-երի վարկավորման մեխանիզմ՝ նպատակ ունենալով առանց խոչընդոտների նպատակային վարկեր տրամադրել հրատապ ֆինանսավորման կարիք ունեցող կենսունակ ՓՄՁ-երին:
- մենաշնորհային գներ սահմանելու խոշոր ներկրող ընկերությունների հնարավորությունները սահմանափակելու ուղղությամբ ձեռնարկել համապատասխան քայլեր:
- Վերանայել տնտեսվարող սուբյեկտների գործունեության վրա ազդող խոչընդոտները և ձեռնարկել համապատասխան հետեվողական քայլեր մոտակա ժամանակում այդ խոչընդոտների որոշ մասի վերացման ուղղությամբ:
- Ամրապնդել/ ընդլայնել սոցիալական ապահովության համակարգը՝ (1) վերանայելով աղքատության ցուցանիշները, (2) ուշադրություն դարձնելով հասարակության սոցիալապես նվազ անապահով խավի վրա (օրինակ՝ այն խավի վրա, որն այսօր արդեն մոտ է աղքատության եզրագծին) և (3) ձեռնարկելով համակարգի ներսում առկա կոռուպցիայի վերացմանն ուղղված քայլեր:
- Վերանայել և բարելավել գործազրկության ապահովագրությունը և օժանդակություն տրամադրել այն անձանց, որոնք իրենց աշխատանքը կորցրել են ճգնաժամի արդյունքում աշխատատեղերի կրճատման կամ փակման պատճառով:
Զեկույցին ամբողջությամբ կարող եք ծանոթանալ այստեղ՝ www.pf-armenia.org.
Policy Forum Armenia (PFA) կազմակերպությունը շահույթ չհետապնդող անկախ միություն է, որը նպատակ ունի երկխոսություն ծավալել Հայաստանի տնտեսական զարգացման ու ազգային անվտանգության հացերի շուրջ ու դրանով իսկ օգնել Հայաստանի պետական քաղաքականության ձևավորմանը: Կազմակերպությունը նպատակ ունի ներկայացնել այլընտրանքային դիրքորոշումներ ու մասնագիտական վերլուծություններ, որ պարունակում են նորարարական ու կիրառական առաջարկներ հանրային քաղաքականության մշակման ու իրականացման հարցերի շուրջ։ Իր գործունեության միջոցով PFA-ը ձգտում է նպաստել իրազեկ հասարակության ու առավել արդյունավետ ու հաշվետու կառավարության ձևավորմանը։ PFA-ի հիմնական ակտիվը Հայաստանին նվիրված տարբեր ոլորտների մասնագետների ու առաջնորդների աշխարհով մեկ տարածված ցանցն է։

Implications of the World’s Financial Crisis for Armenia’s Economy
It has become clear by now that the ongoing financial crisis will have a deep and prolonged impact on a wide range of economies. This is also likely to be true for a peripheral economy likeArmenia’s, regardless of how isolated its relevant sectors are from the rest of the world. While in-depth research on the causes and consequences of the crisis is still in the pipeline and will become available as more facts are uncovered, economists around the world agree that there is ample evidence of a serious crisis in the making. A number of large economies have already come under strain and applied for emergency funding from the International Monetary Fund.
In this context,Armenia’s economy is likely to be significantly affected. Recent developments in emerging markets suggest that the crisis-related deterioration of the economic outlook is likely to occur abruptly with little signs of early warning, making it important to have pre-emptive policy response in place before things get worse. Against this background, the report discusses the main channels through whichArmenia’s economy is likely to be affected as a result of the adverse global conditions and offers a set of specific policy recommendations summarized below that may help mitigate the impact of the ongoing global crisis onArmenia’s economy.
Recommendations
Addressing Capacity Issue
- Establish a Crisis Prevention Team as a high-level policy advisory body reporting directly to the Prime Minister. It should consist of economists and financial sector professionals with strong reputation and experience in dealing with crisis countries and include Diaspora and possibly non-Armenian professionals.
Fiscal Policy Response
- As signs of the crisis become more pronounced, undertake a review of the current budget envelope and reduce expenditures on items of secondary importance (excluding social spending) and waste during public procurement. Recourses that will have been freed in such a way—as well as any new external financing that could be secured for this purpose—should be used to provide exporter support and social assistance as part of the fiscal stimulus package.
- As a counter measure to possible shrinkage of the traditional tax base, broaden the tax base by ensuring that no privileged large company remains outside of the tax authorities’ radar screens.
- Launch a guarantee facility to ensure uninterrupted trade financing, particularly for critical commodities.
Monetary and Exchange Rate Policy Response
- Allow for much greater flexibility of the exchange rate by reducing to a minimum the Central Bank’s interventions (i.e., sales of foreign exchange) on the foreign currency market.
- Gradually reduce policy interest rate and reserve requirements, and ease access to the Central Bank’s credit and liquidity facilities, while carefully monitoring inflation developments. Prepare to adopt higher rates of credit expansion specifically targeting producers, especially exporters.
Structural Policy Response
- Create a lending facility for Small and Medium Enterprises (SMEs) to provide targeted and easy-to-access loans to viable SMEs in need of emergency financing.
- Take measures to reduce the monopoly price-setting powers of key import companies.
- Undertake a review of barriers for business operations and make credible steps to eliminate some of those barriers in the near term.
- Enhance/expand the social safety net by: (1) undertaking a review of the poverty guidelines, and (2) targeting the next layer (i.e., currently on the margin) of socially vulnerable strata of population, and (3) making credible steps toward eliminating corruption from the existing system.
- Review and enhance existing unemployment insurance and provide assistance to employees that have lost jobs due to crisis-related closures and downsizings.
To access the Report in full please visit www.pf-armenia.org.
Policy Forum Armenia (PFA) is an independent professional non-profit association aimed at strengthening discourse onArmenia's economic development and national security and through that helping to shape public policy inArmenia. Its main objective is to offer alternative views and professional analysis containing innovative and practical recommendations for public policy design and implementation. Through its activities, PFA aims to contribute to the creation of an informed public and more effective and accountable government. PFA's main asset is its worldwide network of professionals and leaders in their respective fields, with dedication to Armenia.