Սահմանի բացում. երկրորդ ռաունդ
Տարօրինակ զուգադիպությամբ արդեն երրորդ սեպտեմբերն է, ինչ քննարկվում է «Կանի՞ Թուրքիան այդ քայլը, թե՞ ոչ» հարցը: Այս անգամ «Կբացի՞, արդյոք, Թուրքիան սահմանը ՆԱՏՕ-ի զորավարժությունների ընթացքում» հարցին հայկական շրջանակներում, ի տարբերություն ադրբեջանականի ու թուրքականի, ավելի պակաս նշանակություն է տրվում:
Հավանաբար այն պատճառով, որ եթե Թուրքիան նույնիսկ գնա սահմանի ժամանակավոր բացմանը, ապա դա հայ հասարակության վրա կթողնի այն նույն տպավորությունը, ինչ Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցու հետ կապված պատմությունն է գործում. սա հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացի իմիտացիա է, պատրանք, կիսաքայլ:
Որը, ի հակառակ ՆԱՏՕ-ի այս զորավարժությունները Հայաստանում անցկացնելու սցենարի հեղինակների սպասումների, հայ-թուրքական մերձեցման համար անհրաժեշտ քայլի ընկալում չի կարող առաջացնել:
Սահմանի ապաշրջափակման ներկայիս տարբերակի հակառակ պարագան ոչ թե սահմանը չբացելն է, այլ սահմանը մեկընդմիշտ բացելը: Քանի որ դա կնշանակի հայերի նկատմամբ բռնած նախկին դիրքերի արմատական զիջում, ինչպես Սուրբ Խաչին գործող եկեղեցու կարգավիճակ տալը նշանակելու էր այն հանձնել հայ եկեղեցու տնօրինությանը եւ կորցնել իրավիճակը վերահսկելու կարեւոր հնարավորությունը:
Մեկ առանձին վերցված կիսաքայլը կես քայլ է, ինչ տեսանկյունից էլ այն դիտարկես: Սակայն, մեծ ցանկության դեպքում արդեն մի քանի տարբեր կիսաքայլերի (ինչպես թող որ ընդամենը 3, սակայն թուրքական բանակի ներկայացուցիչների առաջին անգամ Հայաստանում անցկացվող զորավարժություններին մասնակցելն է, ինչպես հայ-թուրքական սահմանի, թող որ ժամանակավոր, սակայն բացման մասին քննարկումներն են, ինչպես Սուրբ Խաչում, թող որ տարին մեկ անգամ, սակայն պատարագի մատուցման արարողությունն է) ընդհանուր տպավորությունը ծառայելու է անհրաժեշտ համոզմունքների ձեւավորմանը: Մանավանդ, երբ խոսքը պահին հարիր քաղաքական դիսկուրսի, քարոզչական ու դիվանագիտական գործիքավորումների մասին է:
Ճիշտ նույն ժամանակ, երբ թուրքական եւ հատկապես ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում ակտիվորեն քննարկվում էին սահմանի թեկուզեւ ժամանակավոր բացման քաղաքական հետեւանքները, Թուրքիայի փոխարտգործնախարար Սինիրլիօղլուն ԱՄՆ-ում ֆորմալ առումով նախապատրաստում էր Թուրքիայի նախագահ Ա. Գյուլի` ՄԱԿ-ի հերթական նստաշրջանին (սեպտեմբերի 9) մասնակցության հարցերը, իսկ իրականում «շտկում էր» թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում վերջին ժամանակաշրջանում առաջացած հակասությունները:
Սա հուլիս-օգոստոսյան բավական ակտիվ «լուռ դիվանագիտության» առանցքներից մեկն է, որը բավական հաջող շղարշվեց ավելի ցուցադրական իրադարձություններով: Իհարկե, հայ-թուրքական սահմանի թեկուզեւ ժամանակավոր ապաշրջափակման վերբալ համատեքստը Թուրքիայի համար էական է բացառապես թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների առումով: Պատահական չէ, որ այս մասին առաջին տեղեկատվությունը մեջտեղ բերեցին թուրքական աղբյուրները` այդպիսով առիթ դառնալով բազմաբովանդակ մեկնաբանությունների, հերքում-հաստատումների համար:
Գլխավորը, կարելի է ասել, հարթ տեղում, առանց դրա համար հայ-թուրքական գործընթացում շրջադարձային փոփոխության, սահմանի բացման նյարդային թեման վերակենդանացնելն է: Այն, որ կբացվի-չի բացվի հարցին բեւեռային պատասխաններ էին տալիս ոչ թե տարբեր, այլ նույնիսկ միեւնույն թուրք գործիչները մեկ ամսից էլ ավելի պակաս ժամանակաընթացքում, պայմանավորված էր ոչ այնքան Ադրբեջանի հանգամանքով (ինչպես ընդունված է բացատրել), այլ տեղեկատվական հետաքրքրությունը սրա վրա հնարավորինս երկար սեւեռելու, ինտրիգը երկարաձգելու խնդրով: Սակայն, հայ-թուրքական սահմանը, մեծ հաշվով, ունի միեւնույն խորհուրդը հայկական եւ ադրբեջանա-թուրքական կողմերի համար:
Փակ սահմանը նախեւառաջ ղարաբաղյան հարցում թուրք-ադրբեջանական համերաշխության, բազմակողմանի, այդ թվում նաեւ` ռազմաքաղաքական համագործակցության 17-ամյա մարմնացումն է, հաստատումն այն իրողության, որ ադրբեջանական զինուժը, առհասարակ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ողջ ներուժը գործնականում հանդես է գալիս որպես թուրքական բանակի արեւելյան բաղադրիչ: Սահմանի բացման-չբացման հարցը սինխրոնացվեց թուրք-ադրբեջանական (օգոստոսի 16) եւ հայ-ռուսական (օգոստոսի 19) ռազմավարական համագործակցության եւ փոխօգնության մասին արդեն գոյություն ունեցող համաձայնագրերի վերահաստատման եւ երկարաձգման փաստերի հետ:
Այն դեպքում, երբ այդ փաստաթղթերի վերաստորագրման կամ երկարաձգման համար չկային իրավական անհրաժեշտություններ, դրանց գործելու ժամկետներն ավարտված չէին: Մինչեւ Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի ներկայության ժամկետի ավարտը դեռ 10 տարի կար, նմանապես` չէին սպառվել նաեւ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի միջեւ 1994 թ. ռազմավարական համագործակցության մասին կնքված համաձայնագրի ու դրանից հետո ռազմական համագործակցության մասին կնքված մի քանի այլ փաստաթղթերի` ուժի մեջ լինելու ժամկետները:
Երկու ռազմավարական համագործակցությունների մասին նոր ստորագրությունները, մեծ հաշվով, արմատական փոփոխություն չմտցրին մինչ այդ եղած իրողությունների մեջ, քանի որ ռուսական ռազմական ներկայությունն ինչպես ուներ Հայաստանի անվտանգության համար շոշափելի երաշխիքի նշանակություն, այնպես էլ մնաց այդպիսին:
Եվ թուրք-ադրբեջանական ռազմա-քաղաքական համագործակցությունն ինչպես ընթանում էր համաձայն նախորդ տարիների ընթացքում կնքված մի շարք փաստաթղթերի, շարունակելու է այդպես զարգանալ: Վստահ ենք, որ եթե թուրք-ադրբեջանական ռազմավարական համագործակցության մեջ այս վերջին փաստաթղթով կատարվեր արմատական փոփոխություն, ապա բավական հեշտ կլիներ գտնել փաստաթղթի ամբողջական բովանդակությունը հանրության համար հասանելի աղբյուրներում: Իսկ այսպես հանդիպում ես միայն հիմնականում ադրբեջանցի մեկնաբանների գնահատականներին, որոնք ուշադրություն են հրավիրում թուրք-ադրբեջանական ռազմաքաղաքական փոխօգնության մասին դրույթի առկայության վրա:
Մոտավորապես այնպես, ինչպես բուռն քննարկվում էին «Կընդունի՞, արդյոք, Գյուլը ՀՀ նախագահի Երեւան ժամանելու հրավերը» (2008 թ. սեպտեմբեր), «Կգնա՞, արդյոք, Թուրքիան հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրմանը Ցյուրիխում» (2009 թ. սեպտեմբեր) հարցերը, Ադրբեջանում այժմ բավական ցավոտ են ընկալում հայ-թուրքական սահմանի թեկուզ ժամանակավոր բացման մասին տեղեկությունները:
Սակայն, փորձը ցույց է տալիս, որ նյարդային փուլերին հաջորդում են նաեւ թուրք-ադրբեջանական բարեկամությունը հաստատող քայլերն ու հայտարարությունները, որոնք արագ մոռացնել են տալիս նույնիսկ ամենատհաճ միջադեպերի մասին հիշողությունները: Ինչպես եղավ Բաքվի Շեհիդների պուրակում թուրքական պետական դրոշներն այրելու փաստերի հետ:
Օգոստոսի 31-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից հանրությունը տեղեկացավ, որ այս սեպտեմբերին ՆԱՏՕ-ի Անհատական գոծընկերության ծրագրի շրջանակներում ադրբեջանական զինուժը մասնակցելու է միանգամից երեք զորավարժությունների. սեպտեմբերի 3-16-ը` Գերմանիայում (Combined Endeavor-2010), 5-17-ը` Ուկրաինայում (Rapid Trident-2010), 8-22-ը` Չեռնոգորիայում (Medceur-2010): Որպես կանոն նրանք դա անում են թուրքական զինուժի կազմում:

Border Opening: Round Two
In a strange set of circumstances this is the third September in a row that the question, “Will Turkey open the border, or not?” is being widely discussed. Surprisingly, this time around, the Armenian side is placing less significance on the question of whether Turkey will open the border during the NATO, is being given less significance, as opposed to Turkey or Azerbaijan.
Perhaps for the reason that even if Turkey temporarily opens the border will have the same effect on the Armenian public, as say, the events scheduled for September 19 at the Holy Cross Cathedral at Akhtamar. It is a half-step, an illusion, an imitation of real progress in the establishment of Turkish-Armenian relations. It cannot, contrary to the expectations of the authors of the decision to hold the exercises in Armenia, be regarded as a necessary step leading to Armenian-Turkish rapprochement.
The opposite case of the current alternative to unblocking the border is to open it for good, not to keep it closed. This is because it would mean a radical compromise of the former positions regarding Armenians, just as granting status of a working church to Holy Cross of Akhtamar would have meant handing it over to Armenian jurisdiction and to lose the important possibility of maintain control over it.
A lone half-step taken is just that – an incomplete step, no matter how you look at it. However, if there is a desire, the general impression of just a few already made various half-steps (as the participation of Turkish army representatives in exercises taking place in Armenia; as the discussion of the opening of the Armenian-Turkish border, even if temporary; as the conducting of the Divine Liturgy in Holy Cross Church, even if just one day of the year), will assist the formulation of the necessary convictions; especially when the matter is in regards to political discourse and diplomatic and publicity instrumentation appropriate to the moment.
At the same time when the Turkish and especially the Azerbaijani media were actively discussing the political ramifications of the possible temporary opening of border, Turkish Deputy Foreign Minister Feridun Sinirlioğlu was in the United States, un a formal capacity, ostensibly preparing a list of questions for Turkish President Gul in the upcoming September 9 United Nations session, but in reality, he was “fixing” the contradictions that had recently surfaced in Turkish-American relations.
This is one of the underpinnings of the quite active July-August “silent diplomacy”, quite successfully covered up by more demonstrative incidents. Of course, even the oral context surrounding the temporary opening of the Armenian-Turkish border is essential for Turkey especially in terms of Turkish-American relations.
It is not accidental that it was Turkish sources that leaked such news in the first place, giving rise to a variety of interpretations, denials and confirmations. It is possible to say the main one, without sweeping changes in the Armenian-Turkish process, is the reanimation of the uneasy issue of the border opening.
The fact that even the same, and not different, Turkish figures, were giving completely opposite answers to the question of whether the border would or would not open, within the space of less than one month, was conditioned less on the Azerbaijan factor (the accepted explanation) but rather due to the matter of focusing information interest on it for as long as possible, to extend the intrigue. However, the Armenian-Turkish border, to a large extent, has the same meaning for the Armenian and Turkish-Azerbaijani sides.
The closed border, in the first place, is the embodiment of the 17 year Turkish-Azerbaijani cooperation and the varied, as well as politico-military collaboration, in the Karabakh issue; the confirmation of the fact that the Azerbaijani armed forces, and the entire politico-military potential of Azerbaijan, essentially serves as the eastern component of the Turkish army.
The question of whether the border would open or not dovetailed with the reconfirmation and extension of already existing agreements of strategic cooperation and mutual assistance - Turkish-Azerbaijan (August 16) and Armenian-Russian (August 19). This occurred even though there were no legal requirements for either the resigning or extension of the documents; they were still legally binding and their deadlines hadn’t been reached.
There were still 10 years left on the Russian base agreement in Armenia. Similarly, the 1994 strategic cooperation agreement signed by Azerbaijan and Turkey was still binding and the same was true of a number of other military cooperation treaties signed afterwards.
To a large extent, the signing of these two strategic cooperation documents did not bring radical changes to the existing situation, given that the significance of the presence of the Russian military in Armenia, as a guarantor of security, remained untouched. And the Turkish-Azerbaijani strategic cooperation, as it had been continuing according to a number of prior agreements, will continue to develop in a similar vein.
We are convinced that had there been a radical change in Turkish-Azerbaijani strategic cooperation as a result of this latest document, it would have been especially easy to locate the complete text in sources accessible to the public at large.
But all we are able to locate are the evaluations of mostly Azerbaijani commentators who are quick to focus attention on the existence of a provision regarding Turkish-Azerbaijani politico-military mutual assistance. Approximately in the same way that the questions “Will Gul Accept the invitation of the RoA President to Visit Armenia (September 2008); “Will Turkey In Fact Attend the Signing of the Armenian-Turkish Protocols in Zurich?” September 2009), were discussed at the time, even reports regarding the possible temporary opening of the Armenian-Turkish border are being received with a great deal of pain in Azerbaijan.
However, experience shows that these stages of anxiety are also followed by steps and declaration confirming Turkish-Azerbaijani friendship; steps that quickly dissolve the memories of even the most distasteful of incidents; just as happened with the fact of the burning of Turkish flags in Baku’s Alley of the Martyrs.
The public learnt from a communiqué issued by the Azerbaijani Defense Ministry on August 31 that in September, within the framework of NATO’s Individual Partnership Plans, Azerbaijani military forces will be participating in three military exercises at the same time – “Combined Endeavor-2010” (Germany, September 3-16), “Rapid Trident-2010” (Ukraine, September 5-17) and “Medceur-2010 (Chernogoria, September 8-22). As a rule, Azerbaijan participates within the ranks of Turkish military units.