Մինչեւ ու՞ր են տանելու թելերը
Մարտի 1-ի դեպքերն ուսումնասիրող ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանի կողմից արտասահմանցի լրագրողի հետ հարցազրույցում մարտի 1-ին ոստիկանության զորքերի թվում առնվազն մեկ դիպուկահարի մասնակցության փաստի բացահայտումը եւ դրա մասին հրապարակումը ՀԱԿ համակարգող Լեւոն Զուրաբյանի կողմից` բացարձակ նոր իրավիճակ ստեղծեց մարտի 1-ի գործում։
Դատախազությունն անմիջապես հաստատեց Ֆրանսիայի դեսպանատան մոտ ծավալված իրադարձություններին ոստիկանության գործողություններում դիպուկահարի մասնակցությունը՝ բերելով չափազանց խոցելի հիմնավորում. դիպուկահարը ընդամենը ապահովել է զինծառայողների անվտանգությունը, չնայած այդ ընթացքում հասցրել է վիրավորել մի քաղաքացու, որին, սակայն, պարզվում է՝ իրավապահներն այդպես էլ չեն կարողացել հայտնաբերել։ Այն հարցը, թե եթե դիպուկահարի մասնակցությունն այդքան անմեղ նպատակներ է հետապնդել, ինչու՞ դրա մասին հենց սկզբից չէին հայտարարում ո'չ ոստիկանությունը, եւ ո'չ էլ դատախազությունը, բնականաբար, մնաց անպատասխան։ Սակայն ուշագրավն այն էր, որ դատախազության այդ պաշտոնական պարզաբանման մեջ կարմիր թելով անցնում էր դիպուկահարի ինքնության չբացահայտման հանգամանքը։ Եվ դա այն դեպքում, երբ որեւէ մեկին, ըստ էության, չէր էլ հետաքրքրում, թե ինչ անուն-ազգանուն է նա ունեցել։ Որովհետեւ բոլորի համար էլ պարզ էր, որ նա ոչ թե ինքնագործունեությամբ էր զբաղվում՝ կրակելով ու վիրավորելով քաղաքացիներին, այլ կատարում էր հրաման։ Եվ պարզ էր, որ նրա ինքնության բացահայտումը հանգեցնելու էր նրան հրաման տվողի ինքնության բացահայտմանը, դրան էլ՝ վերջինիս հրաման տվողի, ու այդպես, շատ հնարավոր է, կծիկը կարող էր բացվել ու անկանխատեսելի հետեւանքներ ունենալ։ Ահա թե ինչու իրավապահներին այդքան անհրաժեշտ էր դիպուկահարի ինքնության չբացահայտումը։
Թերեւս, դա էր նաեւ պատճառը, որ դիպուկահարի մասնակցության դետալը որքան հնարավոր է՝ հարուցված քրեական գործում արժեզրկվել էր, եւ նա, փաստորեն, պատասխանատվությունից ազատվել էր ընդամենը ցուցմունքներ տալով։ Դրա համար էլ նախաքննությունն իրականացնող մարմինը ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովից խնդրել էր իրենց վերադարձնել դիպուկահարի մասին անձնական տեղեկություններ պարունակող ողջ տեղեկատվությունը եւ դրանք ընդհանրապես չհրապարակել։
Սակայն, եթե դիպուկահարի ով լինելն այնքան էլ կարեւոր չէր, ապա նրան հրաման տվողի պարագան բոլորովին այլ է. դա հենց այն հանգուցային կետն էր, որ կարող էր պատասխան տալ գործին առնչվող գրեթե բոլոր հարցերին։ Եվ դա շատ լավ հասկանում էին իրավապահները։ Դիպուկահարի մասնակցության հանգամանքի բացահայտումը նրանց հուշեց, որ նույնը կարող է տեղի ունենալ ցանկացած «շատ նուրբ» իրողության հաշվով։ Ուստի, դատախազությունն ու ոստիկանությունը որոշեցին, որ եթե ինֆորմացիան միեւնույնն է՝ արտահոսելու է, ապա շատ ավելի ճիշտ կլինի դա անել իրենց վերահսկողությամբ եւ ուղղորդված եղանակով, այսինքն` կառավարել տեղեկատվության ատտահոսքը՝ իրավիճակը շատ ավելի կառավարելի պահելու համար։ Եվ գործընթացը սկսվեց։
Դրանից օրեր անց հանկարծ պարզվեց, որ ոստիկանությունը հրազեն, այնուամենայնիվ, կիրառել է, չնայած թե՛ դատախազությունը, եւ թե՛ ոստիկանությունը ութ ամիս շարունակ հերքում էին այդ փաստը։ Քիչ ավելի ուշ, որպես դրա շարունակություն, հանկարծ պարզվեց, որ դիպուկահարին ընդամենը մեկ անգամ կրակելու հրամանը տվել է անձամբ ոստիկանության այլեւս նախկին զորքերի հրամանատար, ոստիկանապետի նախկին տեղակալ Գրիգոր Գրիգորյանը, ով մարտի 1-ին հաջորդած օրերին ուղղակի զգայացունց հեռուստաելույթ ունեցավ այն մասին, թե ինչպես էր զինված խաժամուժը կրակում ընդամենը ռետինե մահակներով եւ վահաններով զինված 18 տարեկան զինվորների վրա։
Մի փոքր ավելի ուշ հանկարծ ասուլիս է հրավիրում ոստիկանության պետի տեղակալ Հովհաննես Թամամյանը եւ հայտարարում, որ մարտի 1-ի առավոտյան Ազատության հրապարակում ոստիկանության գործողությունները ղեկավարել է ինքը՝ այդ ժամանակ ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանի անմիջական հսկողության ներքո։ Ուշագրավն այն է, որ նաեւ Գրիգոր Գրիգորյանն էր ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովին տեղեկացրել, որ մարտի 1-ին Պարոնյան փողոցից ինքը ՀՀ ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանի հետ կապը պաշտպանում էր ընդհուպ բջջային հեռախոսի միջոցով։ Ավելին, դատելով Գրիգորյանի «վկայություններից»՝ Հայկ Հարությունյանն է ապահովել ոստիկանության ուժերի տեղակայումը իրադարձությունների կիզակետում պաշտպանության նախարարության տեխնիկայի միջոցով։ Դա առնվազն նշանակում է, որ ոստիկանապետը ոչ միայն օպերատիվ կերպով տեղեկանում էր իրադարձությունների ծավալմանը, այլեւ ղեկավարում եւ օժանդակում ոստիկանության ուժերի գործողությունները։
Այլ կերպ ասած՝ բացահայտումների կծիկը բացվել է` առայժմ հասնելով մինչեւ Հայկ Հարությունյանին թե՛ Ազատության հրապարակում, եւ թե՛ Ֆրանսիայի դեսպանատան մոտ ոստիկանության գործողությունների մասով: Բոլորն անուղղակի կերպով հասկացնում են. եթե ինչ-որ բան ունեք պարզելու, պարզեք նախկին ոստիկանապետից։ Արդյո՞ք Հայկ Հարությունյանը կարող էր պատասխանատվության այդ ողջ բեռը վերցնել իր ուսերին՝ Աժ ժամանկավոր հանձնաժողովի բացահայտելիքն է եւ, գուցե, ամենակարեւոր, ամենաառանցքային հարցը, որի պատասխանը այն պետք է տա։ Վերջինիս նախագահ Սամվել Նիկոյանը հայտարարել է, որ իրենք անպայման կկանչեն Հարությունյանին՝ նրանից համապատասխան պարզաբանումներ ստանալու համար։ Եվ այժմ, փաստորեն, գնդակը Հայկ Հարությունյանի դաշտում է. ինչպե՞ս նա այն կխաղարկի, առայժմ ոչ ոք չգիտի։ Սակայն մեկ բան ակնհայտ է. Հայկ Հարությունյանի դրությունը, մեղմ ասած, չափազանց ծանր է. վերցնե՞լ պատասխանատվությունն ամբողջությամբ իր վրա, թե՞ նոր բացահայտումներ կատարել՝ սլաքն ավելի վերեւ ուղղելով՝ այդպիսով ձերբազատվելով պատասխանատվությունից։
Ներկայումս մարտի 1-ին ոստիկանության գործողությունների համար պատասխանատվություն կրողներից ոչ ոք, բացի Թամամյանից, իր պաշտոնին չէ, եւ դա պատասխանատվությունից խուսափելու թեեւ ոչ ամբողջական, սակայն որոշակի միջոց է. այս մարդկանցից միայն Գրիգոր Գրիգորյանն է, որ Աժ ժամանակավոր հանձնաժողովի միջոցով ինչ-որ բան ասել է հանրությանը։ Մյուսները լռում են։ Որքան տարօրինակ, նույնքան էլ հատկանշական է, որ հենց մարտի մեկի հետ անմիջականորեն առնչված մարդիկ ազատվեցին զբաղեցրած պաշտոններից։
Նաեւ այդ իրողությունը, գումարվելով վերջին այս զարգացումներին, թույլ են տալիս մի պարզ հետեւություն անել. ընթանում է քավության նոխազների հետեւողական փնտրտուք։ Սակայն սա այն դեպքն է, երբ փնտրտուքն առանց զոհողությունների ավարտ չի ունենում։

March 1st – Where Will the Untangling Threads Lead?
The statement given by Samvel Nikoyan, President of the National Assembly’s Temporary Committee examining the March 1st events, to a foreign reporter in which it was disclosed that there was at least one sniped within the ranks of the police and the subsequent publication of the news by Levon Zurabyan who coordinates the Armenian National Congress (HAK), has absolutely created a new reality in the ongoing March 1st case.
The Pubic Prosecutor’s Office immediately confirmed the participation of a sharpshooter in the operations carried out by the police in the vicinity of the French Embassy and gave a rather feeble explanation for why; that the sharpshooter was present merely to safeguard the security of the police even though he had already managed to injure one citizen.
It turns out that law enforcement wasn’t able to locate that citizen. The question as to why neither the police nor the public prosecutor didn’t make such a revelation from the start if, as they state, the sharpshooter’s participation was innocuous and of a defensive nature, remains unanswered. What is interesting, however, is that in this official clarification by the prosecutor office is a red thread that leads to the fact that the identity of the sharpshooter wasn’t revealed. And this is the case when, in essence, no one was interested in finding out the name of the sharpshooter. This is because it was clear to all that he wasn’t following a course of independent action by shooting at and injuring citizens, but rather following orders from the top. It was also clear that by identifying the sharpshooter would ultimately lead to the identity of those who gave the order to shoot and so on all the way up the chain of command. Such an untangling of the ball of thread could result in unforeseen consequences and this is why it was necessary for law enforcement not to immediately identify the sharpshooter.
Perhaps this is also the reason why the detail of the sharpshooter’s participation was, to the extent possible, given short shrift in the criminal case that has been opened, and why he essentially evaded responsibility by merely testifying. That is why the pre-investigation examining body requested from the National Assembly’s temporary committee to return all the personal information concerning the sharpshooter and not publicizing most of it.
However, if the identity of the sharpshooter wasn’t all that important, it’s a totally different matter regarding the identity of who gave orders to the sharpshooter. This is exactly the point of contact that could shed light on the entire matter and answer a host of questions, and law enforcement was quite aware of this. The revelation of the sharpshooter’s participation reminded them that the same could happen in other “sensitive” cases. Thus, the police and public prosecutor decided that if information, in any case, is to get out that it preferable that it happen with their supervision and directed as they see fit: in other words, to manage the flow of information and thus better control the unfolding situation. And the process soon began.
Just a couple of days later it was revealed that the police used firearms despite the fact that the police and public prosecutor have denied that this was the case for eight months straight. A bit later, and as a continuation of this, it suddenly was revealed that Grigor Grigoryan, former Deputy Police Chief and former Commander of the Police Military, had personally given the sharpshooter the order to only fire once. It was the same Grigor Grigoryan who, a few days after March 1st, made an emotional TV appearance describing how the armed mob had fired shots at 18 year-old policemen only equipped with rubber truncheons and shields.
Suddenly, a short time later, Police Deputy Chief Hovhannes Tamamyan gave a press conference and declared that he directed police operations at Freedom Square in the early morning hours of March 1st under the direct supervision of Hayk Harutyunyan, who was Police Chief at the time. It is of note that it was also Grigor Grigoryan who informed the National Assembly’s temporary committee that on March 1st, from Paronyan Street, he was in direct contact with ROA Police Chief Hayk Harutyunyan via cell-phone. Furthermore, considering the on-site “accounts” given by Grigoryan, it was Hayk Harutyunyan that sought the security of the police at the conflict zone by calling in equipment from the Defense Ministry. At a minimum, this means that not only was the Police Chief informed of the growing events on the ground but that he was directing and assisting the police actions.
Put another way, the revelations ball of thread has been untangled, reaching up till Hayk Harutyunyan, encompassing police actions both at Freedom Square and near the French Embassy. All are indirectly making it understood that if there is someone is looking for clarification they should seek out the former police chief. Indeed, could Hayk Harutyunyan have assumed the entire weight of responsibility on his shoulders alone? This is what the National Assembly temporary committee needs to find out and it is the most important and most pivotal question that it must answer. Committee President Samvel Nikoyan has stated that the group will certainly call in Harutyunyan in order to get his corresponding take on the matter. Essentially the ball is now in Hayk Harutyunyan’s court and no one can guess how he’ll play the game. One thing is clear: Hayk Harutyunyan, to put it mildly, is between a rock and a hard place. Should he assume total responsibility himself or should he offer new evidence and thus point fingers in the direction of higher-ups and by doing so getting himself off the hook.
Today, none who carry responsibility for the actions of the police on March 1st remain in their positions, except for Tamamyan. Naturally, this is just a method to avoid responsibility, if not totally then at least partially. Out of this group it has only been Grigor Grigoryan that has stated anything to the public via the National Assembly’s temporary committee. The others remain tight-lipped. However strange, it is also characteristic that those directly connected with the events of March 1st have been dismissed from their posts.
This reality, coupled with recent developments leads to one simple conclusion – the search for scapegoats continues. This is one case however when the search will not end without sacrifices.