Արմավիրում անորոշ ժամանակով դադարեցվել են «Հազարամյակների մարտահրավերներ-Հայաստան» հիմնադրամի աշխատանքները
Արմավիրի մարզի Հովտամեջ, Գեղակերտ, Հայթաղ, Ծաղկալանջ, Արագած, Դողս, Ծիածան համայնքների ներտնտեսային երրորդ կարգի ջրանցքների վերակառուցման աշխատանքները մեկնարկել են այս տարվա մարտին: Ծրագիրն արժե 490 մլն դրամ: Աշխատանքներն իրականացվում են «Հազարամյակի մարտահրավերներ-Հայաստան» հիմնադրամի միջոցներով, 15 տոկոսի չափով ներդրումներ են անում նաեւ համայնքները: Ծրագրով նախատեսված է աշխատանքներն ավարտել մինչեւ տարեվերջ, սակայն մարզում ներկայումս աշխատանքներ չեն իրականացվում: Գեղակերտի համայնքապետ Սերյոժա Առաքելյանին դեռ 2 ամիս առաջ էին հավաստիացրել, որ մինչեւ դեկտեմբերի 31-ը կվերակառուցվի գյուղի 2.5 կմ երկարության երրորդ կարգի ջրանցքը: Ինչպես «Հետքին» տեղեկացրեց Ս. Առաքելյանը, մոտ 20 օր առաջ մի հատվածի համար նախատեսված կիսախողովակները բերել են գյուղ, ու դրանից հետո շինարարների ոտքը Գեղակերտ չի մտել: «Մեր գյուղում աշխատանքները զրո է, բացարձակ ոչինչ չի արվում: Սկզբից պատճառաբանեցին, թե ոռոգման ջուրը խանգարում է իրենց, չնայած կային տարածքներ, որտեղ ջուրը չէր խանգարում եւ կարող էին իրենց գործն անել, ես էլ առաջարկեցի մի քանի տարբերակներ, ընդհուպ մայր առվակի հունի փոխումը, որպեսզի աշխատանքներ անեն: Սկզբից իբրեւ համաձայնության եկան, բայց գնացին ու գնացին»,- ասում է գյուղապետը: Ս. Առաքելյանը նշեց, որ իր պարտավորությունը` աշխատանքների ընդհանուր գնի 15 տոկոսի չափով գումարի փոխանցումը, մասամբ կատարել է, սակայն ոչ մի աշխատանք չի իրականացվել: 2 տարի առաջ «Հազարամյակի մարտահրավերներ-Հայաստան» հիմնադրամից գյուղապետին ասել էին, որ նա պարտավոր է համապատասխան հաշվեհամարին փոխանցել 6 մլն 400 հազար դրամ: Հենց այդ ժամանակ էլ գյուղապետն անհրաժեշտ գումարը փոխանցել է, սակայն այս տարի անակնկալ ձեւով հայտնել են, որ գինն ավելացել է, եւ պետք է փոխանցվի եւս 10 մլն դրամ: «16 մլն-ից 10 մլն-ն արդեն փոխանցել եմ, հիմա կարող եմ 3-4 մլն-ն էլ փոխանցել, բայց որ աշխատանքներ չեն ընթանում, ես էլ չեմ փոխանցում, որովհետեւ անիմաստ է»,- ավելացնում է Ս. Առաքելյանը: Նա հույս չունի, որ նախատեսված աշխատանքները խոստացված ժամկետում կավարտվեն. «Եթե մինչեւ հիմա ոչ մի բան չեն արել 2.5 կմ տարածքի վրա, էդ ի՞նչ արագությամբ պիտի գործ անեն: Խելքս չի կտրում, իրենց աշխատանքը տեսնելով` հավատս չի գալիս, որ այդ ժամկետում աշխատանքները կավարտեն»: Հայթաղ գյուղում էլ աշխատանքները մասնակի են կատարվել: Այստեղ նախատեսված են երրորդ կարգի ջրանցքների վերականգնման աշխատանքներ, որոնք իրականացվելու են գյուղի 5 հատվածներում: 2 հատվածներում աշխատանքներն արդեն ավարտվել են, երրորդ հատվածում աշխատանքներն իրականացվել են 80 տոկոսով, իսկ մյուս երկուսում աշխատանքները չեն էլ սկսվել, սակայն հիմնադրամից Հայթաղի գյուղապետ Սամվել Վարդանյանին նույնպես խոստացել են, որ աշխատանքներն ավարտին կհասցնեն տարեվերջին: Հայթաղում արդեն 2 ամիս է, ինչ շինաշխատանքներ չեն կատարվում: «Պատճառաբանում են, թե խողովակների միջանկյալ մասում դրվող ռեզինների հետ կապված խնդիրներ են առաջացել, դրա համար էլ աշխատանքներ չեն կարողանում կատարել: Խոստացել են եկեղ շաբաթվանից աշխատանքները շարունակել»,- ասում է գյուղապետը: «Հազարամյակի մարտահրավերներ-Հայաստան» հիմնադրամի աշխատանքի տեմպերից դժգոհ է նաեւ «Խոյ» ջրօգտագործողների ընկերության տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը: Նրա ասելով` թեեւ ոռոգման ջուրը ժամանակին հասցնում են գյուղացուն, սակայն մեծ դժվարությամբ: Դրանից ընկերությունը վնասներ չի կրում, բայց գյուղացու համար մի շարք անհարմարություններ են ստեղծվել: Որպեսզի հիմնադրամն իրականացնի իր ծրագրերը, ՋՕԸ գյուղերում ստիպված դաշտամիջյան ճանապարհներ է փակել, նոր առուներ է բացել, որ կարողանան գյուղացիներին ջուր տալ: «Ապրիլ ամսից այս վիճակն է: Ոչ մի համայնքում աշխատանքներ չեն իրականացվում: Հիմա էլ ասում են` ռեզին չկա, դրա համար աշխատանքներ չեն իրականացվում»,- նշում է Ս. Սարգսյանը: Ստեղծված իրավիճակն անհանգստացրել է նաեւ Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանին: Նա օրերս հեռախոսազրույց է ունեցել «Հազարամյակի մարտահրավերներ-Հայաստան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Հովսեփյանի հետ: «Արա Հովսեփյանի հետ անձամբ եմ խոսել, խնդիրն այն է, որ բետոնե կիսախողովակների արանքներում դրվող ռետինե կտորներն անորակ են եղել, եւ պատվիրատուն, որն ամերիկյան կողմն է, շինարարից պահանջել է անորակ ռետինները փոխարինել որակյալով: Շինարարներն էլ խոստացել են արտերկրից ձեռք բերել այդ ռետինե կտորները եւ շարունակել շինաշխատանքները: Իրոք, ՋՕԸ-երը խնդիրներ ունենում են, եւ այդ մասին ես տեղյակ եմ պահել Արա Հովսեփյանին, խոստացել են կարճ ժամանակահատվածում աշխատանքները շարունակել»,- ասում է Ա. Ղահրամանյանը: Ամիսներ շարունակ նշված թեմայով հարցազրույցի խնդրանքով դիմում ենք Արա Հովսեփյանին: «Բանակցությունների» փուլում Ա. Հովսեփյանը սկսեց թելադրել խաղի իր կանոնները` հերթով նշելով  հարցերի այն շրջանակը, որոնց չի պատասխանելու: Դրանց թվում էր նաեւ վարչապետի` իրեն հայտարարած խիստ նկատողությունը: Փորձեցինք երկրորդ անգամ պարզաբանում խնդրել գյուղապետերի բարձրացրած հարցերի կապակցությամբ, սակայն ապարդյուն: «Ձեզ ասել եմ, չէ՞, որ հարցազրույց չեմ տալու»,- պատասխանեց Արա Հովսեփյանը: Թե կոնկրետ երբ որակյալ ռետին կներկրվի Հայաստան, եւ աշխատանքները  կվերսկսվեն,  հայտնի չէ:

In March of this year, work began on tertiary irrigation canal rehabilitation project in several villages in the region of Armavir. The project has a price tag of 490 million AMD. Funding comes from Millennium Challenge Account-Armenia MCA-Armenia). Local communities kick-in 15% of the costs. The project had been scheduled for completion by the end of the year. It now appears that this deadline will never be met since all work has been indefinitely halted.
Mayor Seryozha Arakelyan of Geghakert, one of the rural communities in the project, says that just two months ago officials assured him that 2.5 kilometers of canal would be rehabilitated by year’s end. The village mayor told Hetq that three weeks ago workers brought in a section of the pipe. They haven’t stepped foot back in Geghakert since.
Geghakert has paid its share but received nothing in return
“Not a stitch of work is being done in our village; nothing. At first they said that the flow of irrigation water was hampering them, even though there were parts of the village where this wasn’t the case. They could have worked there. I even suggested several alternatives so that work could progress; even changing the flow of the main stream. Initially, they agreed, but it looks like they’ve gone for good,” Mayor Arakelyan said.
The mayor noted that even though he has handed over a portion of the 15% the community owes, as stipulated by the project agreement, he’s seen no practical results in return. Two years ago representatives from MCA-Armenia told the mayor that the community had to turn over 6.4 million AMD. Mayor Arakelyan did as he was instructed soon after. This year, he was shocked when they told him that he would have to pay an additional 10 million AMD.
“I’ve already transferred 10 of the 16 million and can probably manage another 3-4 million. But I won’t do it if they don’t start working. It just doesn’t make sense,” added Mayor Arakelyan
The village mayor isn’t optimistic that work will be completed by the promised deadline.
“What else should I think? If they haven’t done anything so far to renovate 2.5 kilometers of canal, just how fast do you think they’ll work if they actually show up? I can’t get my head around their promises. I’ve seen how they supposedly work,” says Mayor Arakelyan with more than a hint of mockery.
No work in Haytagh for past 2 months
Partial work has also been done in the village of Haytagh. Five areas of the community are scheduled to have their irrigation canals rehabilitated. Work has been fully completed in two of the districts and 80% in a third. Work has yet to start in the remaining two, but officials has also promised Mayor Samvel Vardanyan that the job will be wrapped up by year’s end. Nothing has been done in Haytagh for the past two months.
“They explain that there are problems with the rubber fittings used to join individual pieces of cement canal and that’s why work isn’t progressing according to schedule. They’ve promised to continue working in a few weeks,” Mayor Vardanyan said.
Seyran Sargsyan is also more than a little displeased with the pace of work, or lack thereof, displayed by Millennium Challenge-Armenia. Mr. Sargsyan heads the “Khoy” Water Users Association. He says that while his organization has been able to supply the community with irrigation water, it’s been a difficult task and inconvenient conditions have been created for the villagers. In order for MCA-Armenia to carry out its project, “Khoy” was forced to close off roads through the pastures and fields, open new streams to supply residents with water.
“It’s been like this since April. No work is being done in any of the communities. Now they say they have no rubber fittings, or some such thing, and they can’t work,” notes Mr. Sargsyan.
Millennium Challenge CEO says “no” to Hetq interview
Armavir Regional Governor Ashot Ghahramanyan is also concerned about the present state of the project. He’s been on the phone to Ara Hovsepyan, CEO of MCA-Armenia, to express those concerns.
“I have spoken to Ara Hovsepyan personally. It appears that a quality issue has cropped up with the rubber fittings used to join the cement canals. The project procurer, the Americans, have told the contractors to exchange the defective fittings. The contractors have promised to do so and to continue working. I also relayed the problems faced by the water associations to Mr. Hovsepyan.”
We’ve been trying to arrange an interview with Ara Hovsepyan on these very matters for the past few months.
During initial negotiations, Mr. Hovsepyan did his best to lay down some personal ground rules and issues he just wouldn’t talk about. One of issues definitely “off-limits” was the severe dressing-down he received at the hands of the Prime Minister.
We again tried to get some clarification from Mr. Hovsepyan regarding the concerns raised by the local mayors. Our efforts were in vain.
“Hey, didn’t I tell you? No interviews,” he answered.
As to when the new rubber fittings will make it to Armenia so that work can begin is anybody’s guess.