«Orange»-ի հաջողություններն ու բաժանորդների դժբախտությունը
Ֆրանս Տելեկոմ խմբի անդամ «Օրանժ Արմենիա» ընկերութան (ապրանքանիշը` Orange) մուտքին Հայաստանում շատերն էին սպասում` հույս ունենալով, որ ընկերությունը կմատուցի «ֆրանսիական որակի» շարժական հեռախոսակապ եւ ինտերնետ ծառայություններ: Սակայն մի քանի ամիս անց հիասթափությունն անխուսափելի էր, բաժանորդներն այդպես էլ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան ծառայություններ չստացան:
«Orange»-ը Հայաստանում ծառայություններ է մատուցում 2009 թ. նոյեմբերի 5-ից: Ընկերության ներկայացմամբ` «Orange»-ի 3G+ ծածկույթն այսօր ամենաընդարձակն է Հայաստանում եւ ծածկում է բնակչության ավելի քան 85%-ը: «Օրանժ Արմենիա»-ի նպատակն է` դառնալ Հայաստանի հեռահաղորդակցության շուկայում հզոր դերակատար` մատուցվող ծառայությունների բարձր որակի, նորարար առաջարկների, ճկուն գնային քաղաքականության եւ վաճառքի ու սպասարկման լայն ցանցի շնորհիվ: Ընկերությունն իր բաժանորդներին է առաջարկում նորագույն տեխնոլոգիաների վրա հիմնված լավագույն ծառայություններ, ինչպես նաեւ աշխարհի հինգ մայրցամաքներում իր ծավալած գործունեության մասնագիտական փորձն ու գիտելիքները»,-գրված է ընկերության ինտերնետային կայքում: Թե «բարձր որակ» եւ «նորարար առաջարկներ» ասելով ընկերությունն ինչ նկատի ունի, այդպես էլ հստակ չէ, քանի որ ինչպես Երեւանում, այնպես էլ մարզերում մասնավորապես ինտերնետ ծառայության որակից շատերն են դժգոհում:
«Orange»-ի վաճառքի խանութներում մեկ տարվա բաժանորդագրությամբ ինտերնետ ծառայությունների ստացման համար բաժանորդները «Ինտերնետ Հիմա 7.2 3G+» մոդեմը ձեռք են բերում 1 դրամով: Անշուշտ, սա շատ գրավիչ առաջարկ է, մանավանդ, երբ օրը մի քանի անգամ տարբեր հեռուստաընկերությունների եթերում պտտվում է ընկերության գովազդային հոլովակը գերարագ ինտերնետի մասին: Հատկապես մարզերի բնակիչները, որոնք այլընտրանք գրեթե չունեն, գայթակղվում են գովազդով եւ ընկնում «Orange»-ի սարդոստայնը, քանի որ այն բաժանորդները, ովքեր «Ինտերնետ Հիմա 7.2 3G+» մոդեմը ձեռք կբերեն առանց մեկ տարվա պայմանագրի, մոդեմը ստիպված կլինեն գնել 24 000 դրամով (սկզբում 35 000 դրամ էր):
Մեկ տարվա պայմանագիր կնքած բաժանորդներին «Orange»-ը տալիս է 15-օրյա ժամկետ մոդեմը վերադարձնելու եւ պայմանագիրը լուծելու համար: Այդ ժամկետը լրանալուց հետո, եթե բաժանորդը դժգոհ է կապի որակից, ապա պայմանագիրը լուծելու համար ստիպված է ընկերությանը վճարել մոդեմի ամբողջ արժեքը` 24 000 դրամ եւ տուգանք` 1000 դրամ:
Այս պահին շատերն են հիասթափվել «Orange»-ից, սակայն մոդեմը վերադարձնելու համար ստիպված են լինելու բավականին կլորիկ գումար վճարել ընկերությանը, այդ պատճառով ստիպված համակերպվում են «Orange»-ի խաղի կանոններին: Նման մի ծուղակում հայտնվեցի նաեւ ես` դառնալով «Orange»-ի ինտերնետ օգտագործող: Սկզբնական ժամանակահատվածում, համեմատած մյուս 2 օպերատորների առաջարկած ինտերնետի որակի հետ, կապն, իրոք, գերարագ էր, սակայն դա տեւեց ընդամենը 20 օր, որից հետո որակը կտրուկ ընկավ: Նույն դժգոհությամբ բազմաթիվ քաղաքացիներ են դիմել խմբագրություն, նրանց գերակշիռ մասը մարզերից է: Սեպտեմբերի 4-ից մինչ օրս «գերարագ» ինտերնետից չեն կարողանում օգտվել Արմավիրի մարզի Աղավնատուն եւ հարակից գյուղերի բնակիչները: Սովորական mail.ru կայքէջը նրանք կարողանում են բացել 10-15 րոպեի ընթացքում, չի բացառվում, որ էլեկտրոնային նամակը դեռ չուղարկված` համակարգչի մոնիտորին բացվի մի պատուհան` «Ծառայություն չկա» աչքալուսանքով:
Այդ դեպքում օգտագործողը ստիպված մի քանի րոպե որսում է պատուհանի գրությունները, որպեսզի 0-ից բարձր որակական արդյունք նկատելու դեպքում անմիջապես բացի ցանկացած կայք, քանի դեռ էկրանին չի հայտնվել հերթական գրությունը ծառայություն չլինելու մասին: Անձամբ ես վերջին 4-5 օրերի ընթացքում 50 անգամ զանգահարել եմ «Orange»-ի սպասարկման կենտրոն, որպեսզի օպերատորներից տեղեկանամ, թե ինչու ընկերությունը չի կատարում պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունները:
Ոչ մի աշխատակից այդպես էլ ազնիվ չգտնվեց ասելու, որ խնդիրն իրենց թույլ կապն է: Ասելով, թե ցանցում խնդիրներ չունեն, նրանք մեղքը գցում էին նախ համակարգչի, հետո` վիրուսների ու նման բաների վրա: Սեպտեմբերի 4-ին իմ անունից գրանցեցին դիմում-հայտ, որը պետք է ուղարկվեր տեխնիկական բաժին` խնդիրը պարզելու համար: Սակայն մի մղձավանջ էլ սկսվում է տեխնիկական բաժնի պատասխանին սպասելիս, որովհետեւ պատասխանը ստացվում է 3-4 աշխատանքային օրվա ընթացքում, իսկ եթե մի բաժանորդի կապը «համարձակվի» խափանվել հանգստյան օրերին, ապա բաժանորդը ընկերությունից պարզաբանում կստանա 5-6 օր հետո: 24.06.2010 թ. ասուլիսի ժամանակ «Օրանժ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան հայտարարեց. «Մենք մի կարեւոր բան ենք արել. առաջնակարգ ծառայությունները հասանելի ենք դարձրել բոլորին: Մենք շարունակում ենք ամեն օր աշխատել ծառայությունների որակը բարելավելու վրա` ապահովելու համար մեր ծառայությունների որակի համապատասխանությունը եվրոպական օպերատորի չափանիշներին, ամենամրցունակ սակագներով»:
Մի՞թե Եվրոպայում բաժանորդներից գումար են գանձում չմատուցված ծառայության համար, մի՞թե Եվրոպայում ընկերությունը կարող է ծառայություններ մատուցել` մոլորության մեջ գցելով իր բաժանորդներին: Դժվար թե եվրոպական որեւէ երկրում Dial-up ցածր որակի ինտերնետը գերարագի անվան տակ ընկերությունները վաճառեն ամսական 6-20 հազար դրամով, ինչպես «Orange»-ն է անում: Խմբագրություն դիմած «Orange»-ի բաժանորդները պնդում են, որ ինտերնետ կապի որակը կտրուկ ընկել է, երբ օգոստոսի 28-ից շուկայում հայտնվեց ամենաարագ «Ինտերնետ Հիմա 14.4 3G+» մոդեմը, որի արժեքը մեկ տարով բաժանորդագրվելու դեպքում 15 000 դրամ է, իսկ առանց պայմանագրի` 37 000: Բաժանորդները համոզված են, որ ընկերությունը դիտավորյալ է կապի որակը գցում, որպեսզի վաճառվեն նոր մոդեմները:
«Օրանժ Արմենիա»-ի հանրային կապերի պատասխանատու Լիլիթ Մարտիրոսյանը «Հետքին» պարզաբանեց, որ մասնավորապես Աղավնատուն գյուղում ցածր որակի ինտերնետ կապը որեւէ առնչություն չունի շուկայում հայտնված նոր մոդեմների հետ: «Այդ տարածքում վիճակն այնքանով է լավ, որ մի 2 ամսվա ընթացքում բավականին շատ բաժանորդներ ենք ունեցել, ու խնդիրներն առաջանում են գերծանրաբեռնվածության պատճառով: 10 օրվա ընթացքում կայանը հզորացվելու է, եւ կվերականգնվի նախկին արագությունը»,- ասաց Լ. Մարտիրոսյանը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչու են տեխնիկական բաժնից կապի որակից դժգոհ բաժանորդներին այդքան ուշ պարզաբանումներ տալիս` նա նշեց, որ այդ ժամանակը պետք է, որպեսզի օպերատորը գտնի տեխնիկական աշխատակցին, վերջինս էլ որոշակի աշխատանքներ է տանում, որպեսզի գտնի խնդրի պատճառը, որից հետո էլ լուծումներ է առաջարկում: «Դա 5 րոպեում հնարավոր չի անել: Իսկապես տեղյակ ենք, որ այդ գյուղի տարածքում ցանցը որոշակի ծանրաբեռնվածություն ունի, ինչը մեր հաջողությունների մասին է խոսում»,- ավելացրեց լրատվության պատասխանատուն: Որպես բաժանորդ Լ. Մարտիրոսյանից հետաքրքրվեցի, թե ընկերությունն ինչպես է ինձ փոխհատուցելու պայմանագրով ստանձնած պարտականությունները չկատարելու համար: Հանրային կապերի պատասխանատուն ասաց, որ ցանցային տատանումները դեռեւս պայմանագրի խախտում չեն:
«Եթե որոշակի ժամանակահատվածում մեր մասնագետները տեսնեն, որ մեր պատճառով չեք կարողացել օգտվել ինտերնետից, ձեզ համար ինչ-որ բան կմտածեն, որ ձեզ այդքան դժբախտ չզգաք: Ես չեմ կարող ասել, թե կոնկրետ ինչ կմտածեն ձեզ համար, բայց փոխհատուցման հստակ մեխանիզմներ ունենք, եւ դուք առաջինը չեք»: Ներողություն խնդրելու եւ հստակ մեխանիզմներ նշելու փոխարեն ընկերության ներկայացուցիչը «դժբախտիս» հույս է տալիս, որ «ինչ-որ բան կմտածեն» դժբախտությունս փարատելու համար: Լիլիթ Մարտիրոսյանն ասաց, որ ընկերության թերացումը ապացուցվելու դեպքում փոխհատուցում կտրվի նաեւ այլ բաժանորդների: Մնում է շնորհակալություն հայտնել «Orange»-ին, որ այդքան բարի է գտնվում եւ իր բաժանորդների հետ կիսում է նրանց «դժբախտությունը»:

Orange Armenia: Their Success and My “Bad Luck”
There were many in Armenia eagerly awaiting the entry of Orange Armenia, a subsidiary of Orange Telecom (trade name “Orange”) into the communications market here. The hope was that Orange would raise the level of cell phone and internet services to a European level.
However, several months after Orange appeared in Armenia, these hopes were dashed and subscribers never received services on par with Europe. Orange started to offer its services in Armenia on November 5, 2009. According to the company, its 3G network is the most extensive in Armenia, covering 85% of the population. In its website Orange states that, “The objective of Orange Armenia is to become a powerful actor in the Armenian telecommunication market, with high quality services, innovative offers, flexible price policy and a wide sales network. The company offers to its customers the best services based on modern technologies, as well as its know-how and knowledge accumulated in the five continents of the world.” As to what Orange means by “high quality” and “innovative offers” isn’t all that clear, given that in Yerevan and especially the outlying regions, many are displeased with the company’s services, particularly the internet. Potential customers can go to any Orange retail outlet and receive an “Internet Hima 7.2 3G+” modem for just 1AMD by taking out a one year subscription. This is an attractive offer, to be sure, especially since commercials touting Orange high speed internet are flashed on various TV stations several times a day. These ads are especially enticing to residents outside Yerevan who have no real internet alternative. Many sign up and fall into the Orange spider web.
Those who don’t sign up for the one year subscription must pay 24,000 AMD ($65) for the “Internet Hima 7.2 3G+” modem. When Orange first started out it cost a hefty 35,000 AMD. Orange gives customers who sign up for the one year package a15 day grace period to try out the modem and return it if unsatisfied. Customers who decide to return the modem and cancel the contract after this deadline, for whatever reason, must pay the 24,000 AMD modem price and a 1,000 AMD penalty. Thus, even though many are dissatisfied with Orange’s internet service, they stick it out, rather than paying the pricey cancellation charges. I also wound up in this marketing trap and have become an involuntary Orange internet user. At the beginning, the quality of Orange’s internet service was indeed superior when compared to the other two internet providers in Armenia.
This “honeymoon” only lasted 20 days, after which service really took a nose dive. Many other irate Orange customers have made a path to Hetq to express their displeasure as well. Most are from the provinces outside Yerevan. As of September 4, residents of Aghavnatun and surrounding villages in Armavir Marz haven’t been able to connect to their high speed internet. It takes them 10-15 minutes just to connect to a widely used site like mail.ru. Orange customers can’t even send a regular e-mail before the notice “No Service” appears in a window on the computer screen. Internet users have to surf the web to see which of their favorite sites can be accessed before the “No Service” notice reappears. It’s a game of chance and it’s irritating. During the past few days, I must have called Orange customer service fifty times to complain and to ask why the company isn’t living up to its obligations as contractually stated. None of the Orange reps I spoke to were honest enough to say that the problem was a result of their network’s weak connection. Oh no…These Orange customer service personnel preferred to blame everything and everybody else, starting with my computer, mystery viruses, etc. They registered my complaint on September 4 and were supposed to forward the matter to Orange’s technical division for fixing.
This launched another nightmare for me since customers are told to expect a reply within 3-4 business days. If an Orange subscriber’s internet service suddenly decides to break-down on a holiday, the unfortunate soul must wait a full 5-6 days for any hope of relief. On June 24, 2010, Orange CEO Bruno Duthoit declared, “We have achieved something really crucial; we have made first-class services available for everyone. Every day we continue to work on the quality of our services to make sure that Orange Armenia meets the quality standards of a European operator, at the most competitive price.” Oh, I get it now.
So in Europe, Orange subscribers are billed and must pay for services never received; right? I don’t think so. And I find it hard to believe that companies marketing themselves as high-speed internet providers in any European country also sell low-quality dial-up internet for 6,000-20,000 AMD as Orange does here in Armenia. Irate Orange subscribers who make their way to the offices of Hetq, claim that the quality of their internet connections really dropped after August 28, when the much faster “Internet Hima 14.4 3G+” modem hit the marketplace.
The price for this modem is 15,000 AMD ($40) with a one year subscription and 37,000 AMD ($100) without. Lilit Martirosyan, who heads public affairs over at Orange, explained to Hetq that low level of service in the village of Aghavnatun has nothing to new with the entry of the new faster modem. “In fact, the quality of service is so good thereabouts that in two months we had a lot of people signing up. This put a strain on the network. The relay station will be upgraded in about ten days and the internet’s former speed will be restored,” she replied.
When I asked why it took so long for Orange’s technical services division to get back to customers, Lilit Martirosyan noted that it took a few days for the phone rep to locate a technician and that the technician needed time to perform certain tests, etc., to reveal the cause of the problem and offer solutions. “All this can’t be done in just five minutes. Yes, we know that service is down in that village due to overloading, but this further testifies to our successes,” she maintained. I asked Lilit Martirosyan how Orange planned to compensate me, a customer, for not fulfilling its company obligations. The public affairs director retorted that connectivity fluctuations could not be construed as contractual violations.
“If our specialists note that you aren’t able to connect to the internet for a certain period of time and that the problem is on our end, they will think of something to alleviate your bad luck. I cannot say specifically what they might come up with but we there are clear-cut compensatory mechanisms and you wouldn’t be the first.” Rather than noting what these mechanisms might be and offering the company’s apologies, the head of Orange Armenia public affairs gave this “unfortunate” customer hope that they would think of something to dispel my bad luck. Lilit Martirosyan said that Orange would also be willing to compensate other subscribers if it was proven that the company was at fault. All that remains is for me to personally thank Orange for its kind consideration and the fact that it commiserates with me and others who’ve experienced such “bad luck”.