Ի վերջո, որքան գումար է սահմանված ուսանողական հանրակացարանում
Համաձայն Զեյթունի ուսանողական հանրակացարանում բնակվող ուսանողների` հանրակացարանում իրենց բնակության համար նրանք օրինական սահմանված վարձավճարից ավել են վճարում: Ուսանողները հավաստիացնում են, որ դա անում են ստիպված, քանի որ գիտեն, որ Երևանում բնակարան վարձելու դեպքում պիտի վճարեն մի քանի անգամ ավել:
«Ես 50 հազար չեմ վճարում, այլ շատ ավելին: Երբ սենյակ էի ուզում այստեղ ստանալ, ինձ ասացին, որ 95 հազար պետք է վճարեմ, ես կարգը չգիտեի, համաձայնեցի, դա ինձ ձեռնտու էր»,- պատմում է հանրակացարանում ապրող ուսանողներից մեկը, ով չցանկացավ նշել իր անունը: Մեր զրուցակիցը նշեց, որ եթե հենց սկզբից իմանար, որ իր վճարած գումարը սահմանվածից շատ է, միևնույն է, կմուծեր. «Մենք ոչինչ չենք կարող անել, քանի որ Երևանում բնակարան վարձելը, այն էլ նորմալ պայմաններով, շատ ավելի թանկ հաճույք է»:
«Ես էլ եմ վճարում 100 հազար դրամ, առաջին օրվանից այդպես գիտեի, չգիտեի էլ, որ գանձվող գումարը պիտի լինի 50 հազար դրամ»,-պատմում է Աննան: Իսկ 2007 թ.-ին Աննան 44 հազար դրամի փոխարեն վճարում էր 80 հազար դրամ: (Բոլոր անունները պայմանական են, քանի որ վտանգվում է ուսանողների հետագա կացությունը ուսանողական հանրակացարանում: Ուսանողներին սպառնում են, որ եթե այս հարցը բարձրաձայնեն, ստիպված կլինեն հեռանալ հանրակացարանից):
Համաձայն Կրթության և գիտության նախարարության (ԿԳՆ) 2008-2009 թթ. ուսումնական տարում «Զեյթունի ուսանողական հանրակացարան»-ում ուսանողների և ասպիրանտների բնակեցման մասին գրավոր կարգի` հանրակացարանում մեկ անձի բնակվելու վարձաչափը սահմանված է տարեկան 50 հազար դրամ: Նախորդ ուսումնական տարում այն 44 հազար դրամ էր: Կարգը սահմանում է նաև, որ հանրակացարանում բնակվողներին պարտադիր պետք է ծանոթացնել սույն կարգին ու հանրակացարանի ներքին կարգապահական կանոններին:
Ուսանողներից ոմանք բողոքում են, որ իրենք այդ կարգին ծանոթ չեն, նույնիսկ չգիտեն սահմանված գումարի չափը: «Ինչքան ասել են, այնքան էլ վճարել եմ պարետին»,-հաստատում է Աննան: Իսկ նրանք, ովքեր ծանոթ են կարգին, այդ մասին տեղյակ են պահել պարետին, որը ստիպված նրանց թույլ է տվել վճարել 50 հազար դրամ:
Բնակեցման և բնակվարձի գանձման ժամանակ հաշվի է առնվում այն հանգամանքը, որ յուրաքանչյուր սենյակ նախատեսված է երեք հոգու համար: Իսկ սենյակի ազատ տեղի դեպքում վճարում են համապատասխան հաշվարկով: Քույր-եղբոր նույն սենյակում ապրել նույնպես չի թույլատրվում. «Մեզ մոտ, դեռևս խորհրդային ժամանակներից եկած օրենքներով, մեկ սենյակում արգելվում է քույր-եղբայր բնակվելը, սակայն ապրում են, որովհետև համապատասխան թույլատրություն են ստացել ԿԳ նախարարությունից», - հաստատում է հանրակացարանի պարետ Արթուր Մատինյանը: Սակայն կարգը այս հարցում որևէ սահմանափակում չի դնում:
Նախորդ ուսանողների խոսքերը հաստատում է ԵՊՀ շրջանավարտ Արմինեն, ով եկել էր շրջանից: Մինչև 2007 թվականը Արմինեն իր ուսման ընթացքում բնակվել է Զեյթունի հանրակացարանում: Սկզբում նա ապրել է` հանրակացարանի սենյակը կիսելով իր երկու ընկերուհիների հետ, այնուհետև` եղբոր հետ: «Երբ եղբայրս եկավ ու որոշվեց, որ իրար հետ պետք է մնանք, մեր պարետն ասաց, որ ես իրավունք չունեմ եղբորս հետ նույն սենյակում մնալ, բայց նա ասաց, որ կօգնի մեզ, միայն թե մենք պարտավոր ենք հիսուն հազար դրամ ավելի վճարել: Ասաց, որ այստեղ իրավունք ունեն ապրելու միայն պետական բուհերում սովորող ուսանողները, իսկ եղբայրս սովորում էր մասնավոր բուհում: Եվ մենք պետք է վճարեինք մեր երկուսի, ինչպես նաև այդ սենյակի երրորդ տեղի համար: Մենք հաշվարկեցինք, որ, միևնույն է, այդպես ավելի էժան էր, դրա համար էլ համաձայնվեցինք»,- պատմում է Արմինեն:
Կրթության նախարարի ստորագրած Կարգը, փաստորեն, սահմանում է, որ եթե մեկ ուսանող ցանկանում է բնակվել մեկ սենյակում, ապա նա պարտավոր է վճարել սենյակի մյուս երկու տեղերի համար ևս, որը տարեկան կազմում է 150 հազար դրամ: Սակայն որոշ ուսանողներ պնդում են, որ նույն սենյակի համար իրենցից տարեկան գանձում են մինչև 250 հազար դրամ:
Պարետը նույնպես հաստատեց, որ եթե զբաղեցնում են սենյակը ամբողջությամբ կամ երկուսով, սենյակի մյուս տեղերի համար նույնպես վճարում են, բայց այս դեպքում ևս վճարները կարող են տարբեր լինել, ինչպես և ոչ պետական բուհերի ուսանողներինը, բայց թե այդ «ավելին ինչքան» է, պարետը չկարողացավ հստակեցնել. «Այդ բոլոր հարցերը տնօրենն է որոշում, նա էլ որոշում է, թե ինչքան է վճարելու տվյալ ուսանողը: Ֆինանսական հարցերի համար ես պատասխանատու չեմ»: «Ոչ պետական բուհերում սովորողներին մենք պարտավոր չենք տեղ տալ, նմանատիպ հարցերը` տնօրենի հետ, որովհետև տնօրենն է թույլ տալիս, տնօրենն է որոշում` կարելի է, թե չի կարելի»,-ավելացրեց պարետը:
Մեր այն հարցին, թե ոչ պետական բուհերից քանի ուսանող է ապրում հանրակացարանում, և ինչքան գումար են վճարում մեկ տեղի համար, պարետ Ա. Մատինյանը պատասխանեց. «Ես իրավասու չեմ համապատասխան թվեր ձեզ ներկայացնել, որովհետև դուք համապատասխան ծառայություն չեք, ոչ էլ հարկային եք»:
Սակայն անգամ նման վարձավճարի դեպքում ուսանողների համար սա նախընտրելի տարբերակ է, քանի որ, օրինակ, Երևանի արվարձանային թաղամասում մեկ սենյականոց բնակարանը կոմունալ բոլոր հարմարություններով հնարավոր է վարձել ամսական նվազագույնը 50 000 դրամով, որը տարեկան կտրվածքով կկազմի 500 000 դրամ: Իսկ սա բավական մեծ գումար է մարզից ժամանած ուսանողի ծնողների համար, եթե հաշվի առնենք, որ նրանք նաև պետք է վճարեն իրենց երեխայի ուսման, սննդի, հագուստի և կոմունալ ծախսերի համար:
Զեյթունի հանրակացարանում վերջերս կատարված վերանորոգումից հետո այստեղ ևս կան բավարար պայմաններ ուսանողի բնակության համար. թեպետ խոհանոցը և սանհանգույցը ընդհանուր են յուրաքանչյուր հարկի բնակիչների համար, իսկ լոգարանը մեկն է և վճարովի` 30 րոպե զբաղեցնելու համար ուսանողը վճարում է 500 դրամ: Ձմռան ամիսներին գործում է նաև կենտրոնացված ջեռուցման համակարգ:
Հանրակացարանում սենյակ ստանալն այնքան էլ բարդ գործընթաց չէ: Պետք է համապատասխան բուհից ստանալ տեղեկանք, ու թափուր սենյակի առկայության դեպքում, կատարելով վճարումները, այն կտրամադրվի դիմորդին:
Սենյակի համար կարող են դիմել և' տեղացի, և' օտարերկրյա պետական և ոչ պետական բուհերի ուսանողները: Սակայն ոչ պետական հաստատությունների ուսանողները և օտարերկրացիները, ըստ Զեյթունի հանրակացարանի պարետ Արթուր Մատինյանի, պետք է ավելին վճարեն, քան պետական բուհերում սովորողները: Թե ինչքան ավել են վճարելու` պարետը չգիտի: Ոչ պետական բուհերի ուսանողներին հերթը կհասնի միայն պետական բուհերի ուսանողներին սենյակներով ապահովելուց հետո: «Նրանց հետ պայմանագրային հիմունքներով ու գներով է այդ ամենը կարգավորվում, իսկ դրա պատասխանատուն տնօրենն է, նա է որոշում, թե որքան վճարեն»,- ասում է պարետը:
Վճարման դեպքում ուսանողներին պարտադիր կերպով պետք է տրվի վճարման կտրոն գանձապահի կողմից, որից մեկը պետք է մնա ուսանողի մոտ, իսկ մյուսը` հանձնվի պարետին: Սակայն այն ուսանողները, ովքեր վճարել են սահմանվածից ավելին, պնդում են, թե իրենք այդ գումարը հանձնել են ոչ թե գանձապահին, այլ անձամբ պարետին, և վճարման կտրոն չեն ստացել: Պարետն էլ հավաստում է, որ ինքը այդ գումարների հետ «գործ չունի», իր մոտ գումարներ թողնում են այն ժամանակ, երբ գանձապահը տեղում չի լինում, և ինքը հետո դրանք փոխանցում է գանձապահին:
«Զեյթուն ուսանողական հիմնադրամի» գործադիր տնօրեն Վահրամ Մխիթարյանն էլ տեղեկացրեց, որ իրենք բոլորին կտրոն տվել են. «Մարդիկ կան, որոնք հրաժարվել են կտրոնը վերցնելուց, եթե ցանկացող կա, թող հիմա գա` կտանք, ինչի են բողոքում»: Վահրամ Մխիթարյանը ևս վստահեցնում է, որ գումարը վճարում են ոչ թե պարետին, այլ գանձապահին. «Չեմ կարծում, որ նախատեսվածից ավելի է գանձվում, եթե բողոքներ կան, թող գան ինձ մոտ, ասեն` ում են մուծել, ով է իրենցից այդքան գումար վերցրել»:
Պարետ Արթուր Մատինյանը առաջարկեց «բողոքողներին» հրավիրել հենց իր սենյակ, և մեր ներկայությամբ հարցը պարզաբանել, սակայն հետագայում, երբ Ա. Մատինյանը ներկայացրեց գանձապահի ստորագրած և իր կողմից ընդունված կտրոնները ուսանողների անձնական տվյալների հետ միասին, որոնցում կային սահմանված 50 հազար դրամից ավելի գումարի վճարումներ, մենք նույն առաջարկությունն արեցինք պարետին` հրավիրել ավել վճարողներին պարզաբանումների համար, պարետը խուսափեց մեր առաջարկից և պատասխանեց, որ դրանք տարբեր հիմնավորումներով զեղչված կամ ավել սահմանված վճարումներն են: «Ես միայն այդ կտրոնները ընդունողն եմ, ինձ ստորագրած բերում են, ես էլ ընդունում եմ»,-ավելացրեց նա:
ԿԳ նախարարության տնտեսական բաժնի պետ Արա Խաչատրյանը տեղեկացրեց, որ ԿԳՆ-ն իրավասու չէ վերահսկել «Զեյթուն ուսանողական հանրակացարան» հիմնադրամի գործունեությունը. «Միակ առնչությունն այն է, որ հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը ԿԳՆ նախարարն է»,- հաստատեց Արա Խաչատրյանը:
Ի վերջո, պարետը մեզ խորհուրդ տվեց չհետևել «ուսանողների նման կարգի» խոսակցություններին: «Միգուցե ուսանողներից ոմանք մեզնից ինչ-որ բանով նեղացել են կամ դժգոհ են մնացել, դրա համար են նման բաներ ասում»,- ամփոփեց պարետը` ավելացնելով, որ եթե այդ ուսանողները խնդիրներ ունեն, թող գնան իրենց մոտ, իրենք կփորձեն դրանք լուծել:
Հոդվածը պատրաստվել է «Լրագրության դերի բարձրացումը արդարադատության եւ օրենքի կիրառման համակարգերի լուսաբանման ոլորտում» դասընթացի շրջանակներում: Դասընթացը կազմակերպել էր «Լրագրողների թիմ հանուն կայուն ապագայի» ՀԿ -ն (cjteam.org):

Just How Much Do You Have to Pay For a Room at the Zeytoun Dormitory?
According to students residing in the Zeytoun dormitory, they are paying more than the normal daily price as defined. They say they have no choice given that they’d have to pay several times more if they rented rooms in Yerevan.
“I pay 50, 000 drams, others more. When I wanted to get a room here they told me 95,000 drams. I accepted even though I didn’t know the rules because it was convenient,” states a student who wished to remain anonymous. The student stated that even if he knew he was paying more than normal he would have done so. “We can’t do a thing about it because rental in Yerevan or so expensive, even given normal conditions.”
“I also am paying 100,000 from the first day. I didn’t know that the price was actually 50,000” says Anna. In 2007, Anna paid 80,000 instead of the 44,000 she should have. (All student names are fictitious to prevent possible repercussions, including eviction from the dorm)
According to the Ministry of Education and Science (MES), the rental for one person at the Zeytoun dorm for the 2008-2009 scholastic year, for both students and aspirants, is set at 50,000 drams. The year before the rental fee was 44,000. The law requires that the dorm management must inform all students regarding the rules and regulations as prescribed.
Some of the students we talked to complained that they weren’t familiar with the rules and didn’t even know about the set rental rate. “The amount they quoted was what I paid to the “paret” (dormitory manager),” Anna states. Those informed as to the official rental rate stated as much to the “paret” who was forced to allow them to only pay the 50,000.
When it comes time to register for occupancy it is taken into account that the rooms are intended for three people. When there are vacancies a corresponding payment on that basis is demanded. Also, brothers and sisters aren’t allowed to reside in the same room. Dormitory manager Artur Matinyan states that, “The rules dating back to the Soviet period doesn’t allow for brothers and sisters in the same room, but many do because they have received permission from the MES. However, the regulations mention no such restriction.
Armen, a graduate of Yerevan State University from outside the capital, vouches for what the students claim. Armen lived in the Zeytoun dorm up till 2007. At first, he shared a room with two girlfriends and later with his brother. “When my brother arrived and we decided to live together the “paret” stated that we couldn’t. But he said he could arrange it for an additional 50,000. He claimed that only students at state colleges could reside in the dorm and my brother was enrolled at a private institution. He stated that we had to pay for the two of us as well as for the third person. We did the math and saw that it still worked out cheaper, so we paid,” recounts Armen.
The MES regulations state that if one student wishes to reside in a room alone they are obliged to pay for the other two spots – a yearly total of 150,000. Several students, however, claim that for the same room they’ve had to pay upwards of 250,000.
The “paret” also declared that whether one person occupies the room or two, they still pay for the other spots but that the additional payments can differ according to whether or not the student(s) are registered at state colleges or not. He couldn’t state for certain what those additional amounts were. “It’s the director that decides who should pay what. I’m not responsible for the financial side of the matter. We aren’t obliged to allot rooms to those studying at non-state schools. It’s the director who decides whether it is possible or not. You have to ask him about such issues,” the “paret’ opined.
When asked who many non-state school students were living in the dorm and what were they paying manager Matinyan answered, “I’m not authorized to give out such figures. Besides, you people don’t represent a legitimate government department and neither are you from the Tax Service.”
However, even such rental conditions are favourable for the students since a one room apartment with all the facilities in the suburbs goes for around 50,000 per month and that works out to 500,000 for the school year. This is a big chunk of cash especially for the parents of a student coming to Yerevan from the countryside who also have to pay for his/her tuition, meals, clothes, etc.
After the recent renovations to the Zeytoun dorm the living conditions are suitable for students, even though the kitchens and bathrooms are communal. There is one shower and it costs 500 drams for 30 minutes. There is even a central heating system that operates during the winter months.
It’s not that difficult a process to get a room in the dorm. One needs to get a certificate from the corresponding school. If there’s a room vacancy one just needs to pay.
Both ROA citizens and students from overseas, whether registered at public or private colleges, can apply for a room. However, according to manager Matinyan, overseas students and those enrolled at private colleges must pay more than those enrolled at state schools. As to how much more, he couldn’t say. Non-state school students are allocated rooms only after public school students have been housed. “All that is done by contract and it’s the director who sees to it,” the “paret” noted.
All students must be given a receipt by the cashier’s office after paying. The student keeps one copy and the other is handed over to the “paret”. However, those students who claim that they have paid more than permissible by the regulations state that the amount was paid not to the cahier but to the “paret” himself and that no receipt was given. The “paret” claims that “he has nothing to do” with those amounts and that such monies are only left with him when the cashier is absent and that he always hands the monies over to the cashier later on.
Vahram Mkhitaryan, Executive Director of the “Zeytoun Students Fund” states that they issue receipts to everyone. “Some people don’t take their receipt. If there are those that want one, let them come. We’ll give them their receipt. Why are they complaining?” Mr. Mkhitaryan also claims that the students always pay the cashier, never the “paret”. “I can’t imagine that extra payments have been collected. Those with complaints should come and see me and state who they paid the extra to and who took the cash.”
“Paret” Artur Matinyan suggested that we invite those with complaints to his office and that all questions be “taken care of” in our presence. Later on, however, when Mr. Matinyan presented the receipts signed by the cashier and those collected by him, along with the personal details of the students, in which there were payments made in excess of the allowable 50,000 drams, he avoided our same request to call in those students who made the extra payments. He answered that these were discounted or additional payments based on other factors. “I only collect those receipts. They bring them to me already signed and I take them,” he added.
Ara Khachatryan, who heads the financial division over at the Ministry of Education, stated that ministry isn’t authorized to review the operations of the “Zeytoun Students Fund”. The only connection is that the Education Minister is the president of the Fund’s Board of Trustees,” Mr. Khachatryan verified.
In the end, the “paret” advised us not to follow up “such student talk”. “Perhaps some students are just angry at us for this or that reason and that’s why they say such things,” he concluded, adding that those students with problems should stop by his office and they’d try to resolve them.
The above article was written as part of a workshop entitled “Raising the Role of the Media in Covering Justice and Law Enforcement System “ organized by the “Journalists’ Team for Sustainable Future” NGO, (cjteam.org).