Թրաֆիքի՞նգ, թե՞ մարմնավաճառություն
«Հասմիկն ինձ մինչեւ ապրիլ ամիսը, Աննային էլ` ընդմիշտ, վաճառել էր Գոհարին»,- ասում է Ելենան եւ մանրամասնում, որ Հասմիկն իրեն Թուրքիա է ուղարկել «աման լվալու», մինչդեռ այնտեղ` «Անի» հյուրանոցում, ինքը հարկադրաբար շուրջ 7 ամիս զբաղվել է մարմնավաճառությամբ:
Ելենան Արցախից է` Քարվաճառից: 2008 թ. օգոստոսին նա եկել է Երեւան` աշխատանք գտնելու, բայց չգտնելով` մեկնել է Արտաշատ ու գիշերել իր նախկին հարեւանուհու բարեկամի տանը: Այստեղ ծանոթացել է տանտիրուհու ընկերուհու` Հասմիկ Քարամյանի հետ: Վերջինս պատմել է, որ ժամանակին Թուրքիայում մատուցողի աշխատանքով բավական գումար է վաստակել ու Ելենային ասել է, թե ցանկության դեպքում կարող է նրան ուղարկել Թուրքիա` Գոհար Կիրակոսյանի սրճարանում նույն մասնագիտությամբ աշխատելու:
«Ասաց` ամսական 1000-1200 դոլար աշխատավարձ կստանաս, գումարը Գոհարը կներդնի բանկում` քո անունով բացված հաշվեհամարին, որը Հայաստան վերադառնալով կարող ես ստանալ,- քննիչին պատմել է Ելենան,- ասում էր` Գոհարը կլուծի ճանապարհածախսի հարցը, քեզ կբնակեցնի իր հյուրանոցում, կապահովի սննդով, իսկ դու քո աշխատավարձով հետագայում կվերադարձնես ճանապարհածախսը»:
Նույն օրը Ելենան ծանոթացել է իրեն հյուրընկալած տանտիրուհու ծանոթներից մեկի` Աննայի հետ ու նրան պատմել Հասմիկի առաջարկության մանրամասները: Աննան նույնպես գայթակղվել է, ու երկուսն էլ Հասմիկի կազմակերպմամբ հեռախոսով զրուցել են Գոհարի հետ, հավաստիացել առաջարկության իսկության մեջ ու պատրաստակամություն հայտնել աշխատել վերջինիս սրճարանում: 2008-ի սեպտեմբերի կեսին Աննային, իսկ ամսվա վերջում` Ելենային Երեւանից Թուրքիա մեկնող ավտոբուսով Հասմիկը ճանապարհել է Գոհարի մոտ: Ընդ որում` երկուսն էլ, հետեւելով Հասմիկի հրահանգին, տնեցիներին խաբել են, թե մեկնում ենք Լենինգրադ:
Այս ամենն արձանագրել է քննիչը, ըստ որի` աղջիկներին տեղավորելով «Անի» հյուրանոցում` Գոհար Կիրակոսյանը, վերցնելով նրանց անձնագրերը, Ելենային ապտակելով, Աննայի էլ դեմքին հարվածելով, հետագայում ավելի ուժեղ ծեծի ենթարկելու սպառնալիքով ստիպել է զբաղվել մարմնավաճառությամբ: Վերջիններս լեզվի չիմացության, ազատ տեղաշարժման հնարավորության բացակայության պատճառով ստիպված ենթարկվել են հարկադրանքին, իսկ մարմնավաճառության վաստակը Գոհարն ամբողջությամբ վերցրել է: Ուշագրավն այն է, որ թե Ելենան, թե Աննան Թուրքիայի իշխանությունների կողմից 2009-ի մայիսին արտաքսվել են Հայաստան, սակայն երկուսն էլ այստեղ իրավապահներին ոչինչ չեն ասել:
Եվ միայն ամիսներ անց, երբ ոստիկանները նրանց «հայտնաբերել» են` իբրեւ թրաֆիքինգի զոհ, պատմել են կատարվածի մասին ու մեղադրող ցուցմունքներ տվել նաեւ Հասմիկ Քարամյանի դեմ: Այժմ այս գործը քննվում է Կենտրոնի դատարանում, որի առանցքը հիմնականում պտտվում է կավատ Գոհար Կիրակոսյանի շուրջ: Նրա անունը հոլովվել է թրաֆիքինգի տարբեր գործերում: Տարիներ շարունակ բազմաթիվ հայ աղջիկներ Թուրքիայում Գոհարի «հովանու» տակ ենթարկվել են սեռական շահագործման:
Բայց այսօր վերջինս ամբաստանյալների մեջ չկա. դեռ 2003 թ. նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, ու մինչ օրս կավատ Գոհարը չի հայտնաբերվել: Իսկ Հասմիկ Քարամյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա Գոհար Կիրակոսյանի հետ նախնական համաձայնությամբ Ելենային ու Աննային շահագործման նպատակով հավաքագրել եւ ուղարկել է Թուրքիա: Հասմիկի պաշտպան Անժելա Հոբոսյանը, սակայն, համաձայն չէ նախաքննական մարմնի այն գնահատականին, որ Աննան ու Ելենան Թուրքիայում ենթարկվել են թրաֆիքինգի: Փաստաբանը, օրինակ, տարակուսում է, թե ինչպես է ստացվել, որ երկուսն էլ Թուրքիայից փող եւ ծանրոց են ուղարկել տուն, վիզայի ժամկետը լրանալու կապակցությամբ բազմիցս եղել են Բագրատաշենի սահմանային գոտում, բայց, չգիտես ինչու, չեն փորձել վերադառնալ հայրենիք ու կրկին մեկնել են Թուրքիա:
Ավելին` «նույնիսկ եղել է պահ, որ Աննան մի քանի օր մնացել է Վրաստանում, բայց Հայաստան չի վերադարձել»: Նախորդ նիստի ընթացքում դատարանը հարցաքննում էր Հասմիկին: Վերջինս նշեց, որ եթե որեւէ մեկը չուզենա, Թուրքիայում նրան ոչ ոք չի կարող ստիպել զբաղվել մարմնավաճառությամբ, առավել եւս, որ «փողոցում լիքը ոստիկաններ կան, եւ ցանկացած աղջիկ կարող է դիմել նրանց»:
Ըստ նրա` աղջիկները շատ լավ իմացել են, թե ուր են գնում եւ ինչի համար: «Ես կապ չունեմ: Ես ընդամենը զանգել եմ Գոհարին, իրենք հեռախոսով խոսել են, Գոհարն էլ հստակ ասել է, որ պետք է զբաղվեք մարմնավաճառությամբ: Իրենք իմացել են, որ ես Թուրքիայում եղել եմ, ուղղակի խնդրել են, ուղարկել եմ: Հո զոռո՞վ չեն գնացել: Ասում էին` աշխատանք չունենք, ես էլ օգնել եմ: Իրենց խնդրանքով նստեցրել եմ ավտոբուս ու ճանապարհել: Դրանից հետո այլեւս տեղեկություն չեմ ունեցել»,- ասում է Հասմիկը, բայց միաժամանակ հավելում, որ Թուրքիայից Ելենան «մի երկու անգամ» իրեն զանգել է ու ասել, թե «ստեղ ուժեղ գործ կա, աղջիկ ուղարկիր»: «Ասել եմ` աղջիկ չկա, ինձ մի անհանգստացրեք: Հետո, որ շատ էր զանգում ու զզվեցնում, ստիպված համարս փոխեցի»,- պատմում է Հասմիկ Քարամյանը: Դատարանում նրա հարցաքննությանը ներկա էր նաեւ Ելենան:
«Սուտ ես ասում» հայտարարելով` վերջինս մանրամասնեց, որ Հասմիկն իրականում հեռախոսահամարը փոխել է բոլորովին այլ պատճառով: Նրա խոսքերով` 2008 թ. դեկտեմբերին Գոհար Կիրակոսյանը 500 դոլար է ուղարկել Հասմիկին, որպեսզի դրա կեսը փոխանցի իր, մյուս մասը` Աննայի հարազատներին:
«Դրանից հետո քույրս զանգել է Հասմիկին, որ 250 դոլարը վերցնի, բայց ինքը հեռախոսն անջատել ա»,- ասաց Ելենան: «Ոչ, նրա քույրը զանգեց, բա` Ելենան քեզ 500 դոլար է ուղարկել, ասացի` ըտենց բան չկա, ինչի՞ պիտի ինձ ուղարկի: Քույրն էլ ասաց` ես վարչությունում սիրած ունեմ, քեզ բռնել կտամ: Հետո իրենք եկել են, անցել ա 7 ամիս, սկզբում քույրն է իմ դեմ ցուցմունք տվել, հետո իրենք են գրել»,- հակադարձեց Հասմիկը: Նրա պաշտպան Անժելա Հոբոսյանն էլ դատարանին խնդրեց պարզել, թե արդյոք 2008 թ. Թուրքիայից բանկային համակարգով 500 ԱՄՆ դոլար իր պաշտպանյալի անունով փոխանցվե՞լ է, թե՞ ոչ: Դատարանում Հասմիկը հայտարարեց, թե Ելենային ու Աննային Թուրքիա ուղարկելու հարցում որեւէ շահ չի ունեցել: Մինչդեռ նախաքննության ժամանակ մասնակիորեն ընդունելով իրեն վերագրվող հանցանքը` նա ցուցմունք է տվել, որ 2003-2006 թթ. Տրապիզոնում Գոհար Կիրակոսյանը վերցրել է իր անձնագիրն ու պարտադրել շատ հաճախորդների հետ ունենալ սեռական հարաբերություններ: Վերջինս յուրացրել է այդ ճանապարհով իր վաստակած 15 հազար դոլարը, մոտ 5000 դոլար արժողությամբ ոսկյա զարդերը եւ 2000 դոլարի հագուստները: 2006 թ. մարտին վերադառնալով Հայաստան` բազմիցս հեռախոսով Գոհարից պահանջել է ետ տալ իր ունեցվածքը: Սկզբում նա մերժել է, իսկ 2008 թ. խոստացել է դա անել, եթե ինքը կրկին մեկնի Թուրքիա:
«Ասացի` ես ամուսնացել եմ եւ մարմնավաճառությամբ այլեւս չեմ զբաղվում»,- ցուցմունքում գրել է Հասմիկը` նշելով, որ դրանից հետո Գոհարն առաջարկել է իր մոտ ուղարկել երկու աղջկա` հավատացնելով, որ վերջիններիս չի խաբի, իսկ իր ունեցվածքը կվերադարձնի: Հասմիկը հավատացել է, Ելենային ու Աննային ուղարկել է Տրապիզոն, սակայն այդպես էլ ետ չի ստացել իր գումարը, ոսկեղենն ու հագուստները: Այնուամենայնիվ, Հասմիկը պնդել է, որ աղջիկներին չի խաբել, ու նրանք շատ լավ իմացել են, որ Թուրքիայում զբաղվելու են մարմնավաճառությամբ: Հասմիկ Քարամյանի նախաքննական եւ դատաքննական ցուցմուքներում առկա հակասությունների վերաբերյալ վերջինիս հարցաքննելու համար մեղադրող Հունան Բաբայանը դատարանից ժամանակ խնդրեց: Դատավարությունը շարունակվելու է սեպտեմբերի 17-ին:

Trafficking or Prostitution? Armenian Women in Turkey
“Hasmik paid me up till April and Gohar always paid Anna,” said Yelena, adding that Hasmik had sent her to Turkey to wash dishes. It turns out that Hasmik was forced to “turn tricks” in the sex trade at the Ani Hotel for 7 long months.
Yelena is from Karvatchar, in liberated Artsakh. In August, 2008, she came to Yerevan to look for work. Not finding any, Yelena made her way to Artashat, to the home of the friend of her former neighbor. There, she made the acquaintance of Hasmik Qaramyan, a friend of the home owner. Hasmik related that she had made good money a while back working as a waitress and told Hasmik that she could set her up doing the same work in Turkey at the café owned by Gohar Kirakosyan. “She said I could make between $1,000-1,200 a month and that Gohar would deposit the money in a bank deposit in my name. She said I could withdraw the money once I returned to Armenia,” Yelena told the police investigator. “She said that Gohar would take care of the travel expenses and would give me lodgings and meals at her hotel. I would have to compensate her for the travel costs from my wages later on.”
Women claim they were forced into sex trade
On the same day, Yelena also met with Anna, another friend of the Artashat home owner. Yelena told Anna about the proposal Hasmik had offered her. Anna also was attracted by the business proposal and the two of them spoke to Gohar by phone. They checked the validity of the offer and, once convinced, expressed a willingness to work at Gohar’s cafe. In September, 2008, Hasmik first sent Anna and later Yelena for Turkey by bus. The two women were directed by Hasmik to fool their relatives as to their actual destination. They told their relatives they were leaving for Leningrad (St. Petersburg). The investigator took notes on all of this – on how Gohar Kirakosyan, once housing the two girls at the Ani Hotel, took possession of their passports; of how they were beat and forced to engage in sex with clients; how Gohar took all their earnings.
Women never told their story to Armenian police
What’s interesting is that Yelena and Anna were deported back to Armenia by the Turkish authorities in May, 2009. They never told their story to law enforcement once back in Armenia. It was only months later, when the police came upon their names as victims of “trafficking”, that the women broke down and recounted their story, testifying against Hasmik Qaramyan. The case, revolving around the figure of pimp mistress Gohar Kirakosyan, is now being examined at the Kentron Court. For years now, many girls from Armenia have been “taken under the wing” by Gohar, sent to Turkey and exploited sexually. Surprisingly, Gohar hasn’t been charged with anything in the case. An all points bulletin, seeking her arrest, was issued back in 2003, but to date, she hasn’t been found. Hasmik Qaramyan has been charged with entering into a prior arrangement with Gohar Kirakosyan to recruit and send Yelena and Anna to Turkey for purposes of exploitation.
Defense attorney claims no trafficking involved
Anzhela Hobosyan, Hasmik’s attorney, doesn’t agree with the pre-trial examiner’s evaluation that the women were subjected to “trafficking”. She questions how it is that the women were sending home money and parcels from Turkey and how, on several occasions, they made their way to the Bagratashen border crossing to extend their visas. Why, she asks, didn’t the women ever attempt to return to Armenia and instead returned to Turkey. “In one case, Anna visited Georgia for several days, but didn’t return to Armenia,” states the lawyer. At the previous trial session, Hasmik was questioned by the court. She argued that no one could be forced into the sex trade in Turkey, given that “there are cops all over the place and any girl could seek their assistance.” Hasmik added that her accusers knew full well where they were going and why. “I have nothing to do with it. I merely telephoned Gohar. They spoke with Gohar and she explicitly said they had to work as prostitutes. They had found out that I had gone to Turkey and directly requested that I hook them up. It’s not like anyone forced them. The girls were complaining that they had no work; so I helped out. It was at their request that I put them on the bus and sent them off. I had no contact with them afterwards,” says Hasmik, adding that Yelena telephoned her twice, telling her to send more girls since there was loads of work in Turkey. “I told her that there aren’t any girls and to stop pestering me. Later, when she continued calling I was forced to change my telephone number,” recounts Hasmik Qaramyan. Yelena was present in court for Hasmik’s questioning. Declaring that it was all a pack of lies, Yelena explained that Hasmik switched the number for other reasons. She claims that in December, 2008, Gohar Kirakosyan sent $500 to Hasmik. Half was to go to Yelena’s relatives and the other half to Anna’s. “My sister later called Hasmik to arrange for payment, but she had turned off the phone,” explains Yelena.
The money trail – who to believe?
Hasmik countered this allegation by saying, “No, her sister called saying that Yelena had sent me $500. I told her she was wrong, that nothing had been sent and why would she send me anything. The sister told me she had a boyfriend in the police, threatening me that she would have me arrested. Later, they returned. Seven months had passed. The sister first testified against me and then the others.” Hasmik’s attorney, Anzhela Hobosyan, requested that the court verify whether $500 was transferred to her client’s bank account during 2008. Hasmik declared in open court that she had no personal gain in sending Yelena and Anna to Turkey. However, during the pre-trial examination, Hasmik accepted the charges against her and testified that during the period 2003-2006, while in Trabzon, Gohar Kirakosyan had taken her passport and had forced her to have sex with numerous clients. Gohar then proceeded to seize the $15,000 Hasmik earned in the sex trade and purchased some $5,000 of jewellery and $2,000 of clothes. Returning to Armenia in 2006, Hasmik telephoned Gohar several times, demanding that she return what was hers. At first, Gohar refused, but in 2008 she agreed to return the cash and goods on condition that Hasmik return to Turkey. “I told her I was now married and couldn’t engage in prostitution anymore,” Hasmik wrote in her testimony, noting that later on Gohar suggested that Hasmik send her two girls, convincing them that they wouldn’t be swindled if they went to Turkey. If Hasmik made good, then Gohar promised to return the goods. Hasmik took Gohar at her word and sent Yelena and Anna to Trabzon, but she never got back her cash and property. Nevertheless, Hasmik claims that she never deceived the girls and that they knew full well that they were going to Turkey to work as prostitutes. Prosecuting Attorney Hounan Babayan has asked the court for time to cross-examine Hasmik Qaramyan regarding the contradictions in her pre-trial and court testimony. The court has scheduled the trial to continue on September 17.