Սենատը չպետք է հաստատի Բրայզայի թեկնածությունը որպես ԱՄՆ դեսպան Ադրբեջանում
Օգոստոսի սկզբին ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը սենատոր Բարբարա Բոքսերի խնդրանքով մինչև հետաձգել էր Մեթյու Բրայզայի` Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանի թեկնածության քվեարկությունը սեպտեմբերի կեսերը: Սենատորներ Բոքսերին, Հարի Ռեյդին և Ռոբերտ Մենենդեսին չէին բավարարել Բրայզայի ոչ միայն բանավոր, այլև գրավոր պատասխանները լսումների ժամանակ և դրանցից հետո:
Վերջին 40 օրվա ընթացքում` մինչ Կոնգրեսն արձակուրդի մեջ էր, մի շարք թերթեր ու կայքեր կասկածի տակ առան նման կարևոր պաշտոնին Բրայզայի թեկնածության նպատակահարմարությունը: Նրանք շահերի բախման որոշ հարցեր առաջ քաշեցին Բրայզայի և թուրքական ծագում ունեցող նրա կնոջ` Զեյնո Բարանի առնչությամբ, որը մինչև վերջերս Վաշինգտոնի վերլուծական կենտրոններից մեկի` Հադսոնի ինստիտուտի Եվրասիայի քաղաքականության հարցերով կենտրոնի տնօրենն էր:
Սույն հոդվածում կանգ կառնենք միայն 2007 թ. օգոստոսի 23-ին Ստամբուլում Բրայզայի և Բարանի հարսանյաց հանդեսի ժամանակ նրանց նվեր ստանալու մեղադրանքի վրա: Եթե դա համապատասխանում է իրականությանը, ապա այն կտապալի Բրայզայի ոչ միայն դեսպան դառնալու հնարավորությունները, այլև, որն ավելի կարևոր է, լուրջ իրավական խնդիրներ կառաջացնի նրա համար:
Ըստ ԱՄՆ օրենքների` պետական պաշտոնյաներին և նրանց ամուսիններին արգելվում է նվերներ ստանալ, անգամ հարսանեկան, բացառությամբ մտերիմներից ստացած նվերների: Այդպիսի նվերների մասին պետք է զեկուցել ԱՄՆ կառավարությանը և հարկային ծառայություններին: Բրայզայի դեպքում հարցն էլ ավելի է բարդանում, քանի որ եթե նա նվերներ է ստացել և չի զեկուցել այդ մասին, միևնույն ժամանակ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում երդում տալով ասել, որ այդպիսի նվերներ չի ստացել, ապա նա կարող է մեղադրվել նվերի մասին չհայտնելու, հարկերից խուսափելու և սուտ վկայություն տալու համար:
Բրայզայի հանրահայտ հարսանիքը զգայացունց հետևանքներ ունեցավ, երբ ադրբեջանցի լրագրող Ադիլ Խալիլը «Ազադլիգ» ադրբեջանական ընդդիմադիր թերթին հայտնեց, որ Բրայզա-Բարան զույգի հարսանիքի ծախսերի մեծ մասը վճարել է Ադրբեջանի տնտեսական զարգացման նախարար Հեյդար Բաբաևը: Նախարարը հերքեց մեղադրանքը և զրպարտության համար դատական հայց ներկայացրեց, որի հիման վրա Խալիլին ձերբակալեցին, դաժան ծեծի ենթարկեցին ու դանակահարեցին, և նա ստիպված փախավ Ֆրանսիա:
Անհիմն մեղադրանքներով ձերբակալվեց նաև թերթի խմբագիր Գանիմաթ Զահիդը: Անցյալ ամիս «Ազադլիգը» դադարեց լույս տեսնել այն բանից հետո, երբ իշխանությունները խմբագրությունը դուրս վռնդեցին իր գրասենյակից: Ադրբեջանական դատական բոլոր ատյաններն անցնելուց հետո, թերթի խմբագիրը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան հայց ներկայացրեց` ընդդեմ Ադրբեջանի:
Ըստ ադրբեջանական և թուրքական լրատվամիջոցների հաղորդումների` տարբեր երկրների շուրջ 400 հայտնի հյուր է 2007 թ. ներկա եղել Բրայզայի ճոխ հարսանիքին, որն անց է կացվել անվտանգության խիստ միջոցառումների ներքո: Թուրքիայից հյուրերի թվում եղել են Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարը, Ստամբուլում ԱՄՆ գլխավոր հյուպատոսը, Պոլսո Հայոց պատրիարքը, խորհրդարանի պատգամավորներ և գլխավոր լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:
Բրայզան իր հարսանյաց հանդեսին հրավիրել էր նաև Հայաստանի ղեկավարներին, այդ թվում` նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին և արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանին, որոնք չեն մասնակցել այդ արարողությանը: Այդ ժամանակ Բրայզան ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի տեղակալն էր և Արցախի հակամարտության գծով ԵԱՀԿ Մինսկի միջնորդական խմբի ամերիկացի համանախագահը:
Բրայզայի` Ստամբուլում կայացած հարսանիքին ներկա են եղել նաև ադրբեջանցի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, այդ թվում` արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը, որը հարսանիքի վկաներից էր, Տնտեսական զարգացման և բնական պաշարների նախարար Հեյդար Բաբաևը, խորհրդարանի փոխխոսնակ Վալեհ Ալեսքերովը և Լոս Անջելեսում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոս Էլին Սուլեյմանովը: Հարսանիքի սկզբում ընթերցվել է Իլհամ Ալիևի շնորհավորական ուղերձը: Ըստ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանից իմ ձեռք բերած փաստաթղթերի` ադրբեջանցի խմբագիրը պնդել է, որ Ալիևը «հատուկ նվեր էր ուղարկել հարսնացուին»:
Չնայած Բրայզան և Բարանը հյուրերին խնդրել էին նվերների փոխարեն նվիրատվություններ կատարել թուրքական բարեգործական մի ծրագրի` սակայն Միջին Արևելքում ընդունված ավանդույթ է նորապսակ զույգերին ընծաներ, հատկապես թանկարժեք զարդեր մատուցելը: Օրինակ, հուլիսին Քաբուլում Հիլարի Քլինթոնի հետ հանդիպման ժամանակ Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն ասաց, որ պետքարտուղարին նվեր է ուղարկելու` նրա դստեր հարսանիքի առթիվ:
Ըստ Լրատվամիջոցների իրավունքների ինստիտուտի` նախարար Բաբաևի փաստաբանները Բաքվում դատական նիստի ժամանակ հաստատել են, որ նա ներկա է եղել հարսանիքին և «անգամ նվեր է պատրաստել» Բրայզայի համար: Սակայն Սենատում լսումների ժամանակ Բրայզան հերքել է այն պնդումը, թե ադրբեջանցի պաշտոնյան ֆինանսավորել է իր հարսանիքը` ավելացնելով, որ բոլոր ծախսերը հոգացել են իր և կնոջ ընտանիքները:
Մինչև Սենատում Բրայզայի թեկնածության քվեարկությունը պետք է հանգամանորեն ուսումնասիրել այն մեղադրանքը, թե արդյոք Բրայզան հարսանեկան նվերներ ստացե՞լ է: Չնայած սենատորները և հայկական, հունական ու կիպրական համայնքները բազմաթիվ պատճառներով դեմ են Բրայզայի թեկնածությանը` սակայն միայն հարսանեկան ծախսերն ու նվերները կարող են լուրջ իրավական հետևանքներ ունենալ: Ուստի, Սենատը պետք է սպասի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմած ադրբեջանցի խմբագրի դատական գործի արդյունքներին:
Մինչև Բաքու շտապելը Բրայզան պետք է լիովին համագործակցի նման հետաքննության հետ, որպեսզի ցրի իր գլխին կուտակված կասկածների ամպը: Նա պետք է տրամադրի իր հարսանիքի հյուրերի ամբողջական ցուցակը և հայտնի այն բոլոր նվերների մասին, որոնք նորապսակներն ու նրանց ընտանիքները ստացել են հարսանիքի առթիվ:
ԱՄՆ հետաքննիչները պետք է հանդիպեն բոլոր նրանց հետ, որոնք ներկա են եղել Բրայզայի հարսանիքին և ճշտեն, թե նրանք արարողության առթիվ ինչ նվերներ են մատուցել նորապսակ զույգին: Պետք է Բրայզայից նաև պահանջել, որ նա հաշվետվություն ներկայացնի հարսանեկան ծախսերի մասին ու պարզաբանի, թե ինչպես են դրանք վճարվել:
Մի քանի օր առաջ սենատոր Բոքսերը նամակ էր գրել ինձ` խորը մտահոգություն հայտնելով լսումների ժամանակ և դրանցից հետո իր հարցումներին Բրայզայի ոչ լիարժեք պատասխանների վերաբերյալ: Նա խոստացավ շարունակել ջանքեր գործադրել` «պարզելու, թե արդյոք Միացյալ Նահանգների համար նա պատշաճ ներկայացուցի՞չ է այս չափազանց անկայուն տարածաշրջանում»:
Սենատոր Բոքսերը և նրա գործընկերները կամ պետք է մերժեն Բրայզայի թեկնածությունը, կամ առկախեն այն, մինչև նրա դեմ ներկայացված բոլոր մեղադրանքներն ուսումնասիրվեն, և ապացույցներ ներկայացվեն դրանց իսկությունը բացահայտելու համար:

Senate Should not Confirm Bryza As U.S. Ambassador to Azerbaijan
At the request of Sen. Barbara Boxer, the Senate Foreign Relations Committee had postponed from early August to mid-September its vote on Matt Bryza, nominee for U.S. Ambassador to Azerbaijan. Senators Boxer, Harry Reid, and Robert Menendez were satisfied neither with Bryza’s answers during the confirmation hearing nor subsequently with his written responses.
While Congress was in recess for the past 40 days, a number of newspapers and websites questioned the appropriateness of Bryza’s nomination to such an important post. They raised several conflict of interest issues regarding Bryza and his Turkish-born wife, Zeyno Baran, who until recently was director of the Center for Eurasian Policy at the Hudson Institute, a Washington think tank.
This article shall focus on a single issue - the allegation that Bryza and Baran had received gifts during their August 23, 2007 wedding in Istanbul. If true, this would not only abort Bryza’s chances of becoming ambassador, but more importantly, it would get him into serious legal trouble.
Under U.S. laws, government officials and their spouses are prohibited from receiving gifts, even wedding presents, unless these are given by close acquaintances. Such gifts have to be reported to the U.S. government, and the Internal Revenue Service. Bryza’s case is more complicated. If he got gifts that he did not report, while telling the Senate Foreign Relations Committee under oath that he did not receive such gifts, he could be charged with non-reporting of a gift, tax evasion, and perjury.
Bryza’s celebrity wedding triggered a major controversy when Azeri jouranlist Adil Khalil reported in the opposition newspaper Azadlig that Haydar Babayev, Azerbaijan’s Minister of Economic Development, had paid most of the couple’s wedding expenses. Babayev refuted the accusation and filed a lawsuit for libel, causing Khalil to be arrested, severely beaten, stabbed, and forced to flee to France.
The newspaper’s editor, Ganimat Zahid, was also arrested on unsubstantiated charges. Last month, Azadlig suspended publication, after it was evicted from its offices by the authorities. Having exhausted all domestic court appeals, the newspaper’s editor filed a claim against Azerbaijan with the European Court of Human Rights.
According to Azeri and Turkish media reports, around 400 prominent guests from several countries attended Bryza’s 2007 lavish wedding, held under tight security. Among the attendees from Turkey were the Minister of Energy and Natural Resources, the U.S. Consul General in Istanbul, the Armenian Patriarch of Turkey, members of parliament, and major media figures.
Bryza also invited Armenian officials to his wedding, including Pres. Robert Kocharian and Foreign Minister Vartan Oskanian, neither of whom attended. At the time, Bryza was Deputy Assistant Secretary of State and U.S. co-chair of the OSCE Minsk Group, the mediators of the Artsakh (Karabagh) conflict.
Several high-ranking Azeri officials also attended Bryza’s wedding in Istanbul: Foreign Minister Elmar Mammadyarov who served as a wedding witness, Minister of Economic Development Haydar Babayev, Azeri National Petroleum Company President Rovnaq Abdullaev, Deputy Speaker of Parliament Valeh Aleskerov, and Azerbaijan’s Consul General in Los Angeles Elin Suleymanov. Pres. Ilham Aliyev’s letter of congratulation was read at the start of the wedding. According to documents obtained by this writer from the European Court of Human Rights, the Azeri editor claimed that Pres. Aliyev sent "a special gift to the bride."
Even though Bryza and Baran requested that in lieu of gifts guests make a contribution to a Turkish charity, it is common practice in the Middle East to hand gifts - particularly jewelry - to a newlywed couple. For example, Turkey’s Foreign Minister Ahmet Davutoglu, during a meeting with Hillary Clinton in Kabul in July, told her that he would be sending a gift to the Secretary of State, on the occasion of her daughter’s wedding.
According to the Media Rights Institute, Minister Babayev’s lawyers confirmed during a court hearing in Baku that he attended the wedding and "even had a gift" for Bryza. Yet, at his Senate confirmation hearing, Bryza refuted the allegation that an Azeri official had financed his wedding, adding that its entire cost was paid by the couple’s families.
The allegation that Bryza received wedding gifts should be thoroughly investigated before the Senate votes on his nomination. Even though Senators and members of the Armenian, Greek, and Cypriot communities oppose Bryza for multiple reasons, the wedding expenses and gifts are the only issues that could have serious legal ramifications. Therefore, the Senate should wait for the outcome of the lawsuit filed by the Azeri editor in the European Court of Human Rights.
Bryza should fully cooperate with such an investigation in order to clear the clouds of suspicion hanging over his head, before he is rushed to Baku. He should provide the complete list of his wedding guests and disclose all gifts received by the newlyweds and their families.
U.S. investigators should contact everyone who attended Bryza’s wedding to verify what gifts they gave to the couple on that occasion. He should also be asked to produce a record of his wedding expenses and how they were paid.
A few days ago Sen. Boxer wrote a letter to this writer expressing her serious concern about Bryza’s inadequate responses to her questions both during and after the confirmation hearing. She pledged to continue her efforts "to determine if he is the appropriate representative for the United States in this highly volatile region of the world."
Sen. Boxer and her colleagues should either reject Bryza’s nomination outright or place a hold on it until all allegations against him are investigated and proven to be true or false!