Սարքվող ու տապալվող կուռքերի ժամանակները
ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության կողմից Սամվել Բալասանյանի թեկնածության առաջադրումը նույնքան օրինաչափ էր, որքան այդ պաշտոնից Արեւիկ Պետրոսյանի հետկանչը. երկու գործընթացն էլ որեւէ տրամաբանության չեն ենթարկվում:
Որքան Արեւիկ Պետրոսյանն էր «երդվյալ» ԲՀԿ-ական, նույնքան` Սամվել Բալասանյանը, ով 2007 թ. ՕԵԿ-ից դուրս գալուց հետո ընդամենը այս տարվա մայիսին է անդամագրվել ԲՀԿ-ին: ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի մամլո խոսնակ Խաչիկ Գալստյանն օրեր առաջ ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում Բալասանյանի առաջադրումը բացատրեց խորհրդարանում ԲՀԿ-ն ակտիվացնելուն ուղղված նոր մարտավարության որդեգրմամբ: Թե ինչպես է նախկին ՕԵԿ-ական Բալասանյանն ակտիվացնելու կուսակցությունը, դժվար է անգամ երեւակայել: ԲՀԿ-ն հույսը, թերեւս, դրել է կուրծք ծեծելու նրա նախանձելի թատերական վարպետության վրա, որը ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնի բարձրությունից շատ ավելի ողորմելի ու զվարճալի է երեւալու:
Բալասանյանի առաջադրումն իրականում ավելորդ անգամ մատնում է ԲՀԿ-ի կադրային սնանկությունը, ինչը Գագիկ Ծառուկյանին դրդում է դիմելու անտրամաբանական քայլերի: Իսկ դա իր հերթին, չնայած կուսակցության բազմանդամությանը եւ ունեցած ազդեցությանը, բացահայտում է ԲՀԿ-ի չկայացվածությունը: Նման խնդիր ունեն նաեւ կոալիցիոն մյուս կուսակցությունները` ՀՀԿ-ն ու ՕԵԿ-ը: Մեծ հաշվով, այս իրավիճակը հատուկ է հայաստանյան գրեթե բոլոր կուսակցություններին: Ըստ էության, Հայաստանում կա քաղաքականություն` առանց կուսակցությունների, կամ հակառակը` կուսակցություններ` առանց քաղաքականության:
Օրեր առաջ քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը ամենայն լրջությամբ հայտարարեց. «Նոր ուժ կարող է ստեղծվել ընդամենը 6 ամսվա ընթացքում: Դրա համար պետք է փորձառու մասնագետներ գան, համապատասխան գործընթաց ձեւավորեն, համապատասխան քարոզչություն անեն եւ ձեւավորեն այդ ուժը: Դա խնդիր չէ, կուսակցություն ստեղծելը գրագետ մասնագետների աշխատանքի արդյունք է»: Քաղտեխնոլոգը համեստորեն թերագնահատում է մեր հնարավորությունները: Ըստ պաշտոնական տվյալների` ՀՀ արդարադատության նախարարությունում այսօր գրանցված է 74 կուսակցություն:
«Կուսակցությունների մասին» օրենքը ուժի մեջ է մտել 2002 թ. օգոստոսից եւ գործում է արդեն 8 տարի: Այսինքն` Հայաստանում նոր ուժերը ձեւավորվում են միջինը գրեթե յուրաքանչյուր ամիս: Եվ դրա համար բացարձակապես մասնագետների կարիք չկա: Այլ կերպ ասած` Հայաստանում ամեն ամիս մի նոր գաղափարախոսություն, երկիրը փրկելու մի նոր ծրագիր կամ ռազմավարություն է ի հայտ գալիս: Այլ հարց է` դրանք ունե±ն հասարակական պահանջ:
Որպես կանոն` Հայաստանում կուսակցությունները ձեւավորվում են առանձին անհատների շահերը սպասարկելու համար կամ ուղղվում են դրան: Օրինակ` Միքայել Բաղդասարովի կամ Բարսեղ Բեգլարյանի նման օլիգարխները կարող են կուսակցություն ստեղծել իրենց տնտեսական շահերը պաշտպանելու համար: Նույն տրամաբանությամբ ԲՀԿ-ն կոչված է սպասարկելու Ծառուկյանի շահերը, ՕԵԿ-ը` Արթուր Բաղդասարյանի, ՀՀԿ-ն` Սերժ Սարգսյանի, «Նոր ժամանակները»` Արամ Կարապետյանի, «Ազգային միաբանությունը»` Արտաշես Գեղամյանի եւ այլն: Այս մարդիկ ոչ թե կուսակցությունների լիդերներն են, այլ` տերերը:
Նրանց լինել-չլինելուց է կախված` կլինի՞ տվյալ կուսակցությունը, թե՞ ոչ: Նրանք ըստ համակրանքի, անձնական վերաբերմունքի են որոշում` իշխանություն լինելու պարագայում, օրինակ, ով է ակտիվացնում կուսակցությունը, ով` ոչ, կամ ով ինչ չափով է համապատասխանում որեւէ պաշտոնի: ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանը, օրինակ, ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում նոր թեկնածուի առաջադրման մասին խոսելիս ասում է. «...պարոն Ծառուկյանը կներկայացնի թեկնածուին, քաղխորհուրդը կհաստատի, եւ դրա մասին կիմանա մեր հասարակությունը»: Այսինքն` քաղխորհրդի ֆունկցիան միայն ղեկավարի ներկայացրած թեկնածությունները հաստատելն ու կայացրած որոշումները վավերացնելն է:
Այսպիսի կուսակցություններում ղեկավարներն առանց չափազանցության կուռքեր են: Բավական է կործանել այդ կուռքը, եւ ողջ կուսակցությունն ինքնաբերաբար կփլուզվի: Դրա համար էլ որքան հեշտ է դարձել կուսակցություն ստեղծելը, նույնքան էլ դյուրին` դրանք տապալելը:
Օրինակ` ՀՀԿ խորհրդի անդամ Ռազմիկ Զոհրաբյանը համոզվածությամբ ասում է, որ եթե իրենք ցանկանային թուլացնել ԲՀԿ-ն, այն անպայման կթուլանար: Եվ դա, իսկապես, այդպես է. բավական է մի քանի կոմպրոմատներ օգտագործելով կաշկանդել Գագիկ Ծառուկյանին, եւ գործնականում ԲՀԿ-ն կդառնա քաղաքական դիակ, կսկսվի առնետավազքի հերթական մրցաշարը: 2007 թ. ՕԵԿ-ն անցավ այդ մղձավանջով, երբ Արթուր Բաղդասարյանին հեղինակազրկելուց եւ ԱԺ նախագահի պաշտոնից հեռացնելուց հետո կուսակցությունը կանգնեց անդունդի եզրին: Նույն կերպ արդեն շարքից դուրս են եկել ԱԺՄ-ն, «Ազգային միաբանությունը», ՍԻՄ-ը եւ այլն:
Հանրային գիտակցության մեջ քաղաքական պայքարը տրանսֆորմացվել է անհատների միջեւ ընթացող պայքարի: Ոչ թե ասում են` ՀՀԿ-ն ու ԲՀԿ-ն կամ ՀԱԿ-ն ու ՀՀԿ-ն են մրցակցության մեջ, այլ` Սերժ Սարգսյանն ու Գագիկ Ծառուկյանը կամ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ու Սերժ Սարգսյանը: Արդյունքում գաղափարական հենքի վրա ձեւավորված կուսակցությունները կորցնում են հասարակական պահանջարկն ու արագ մարգինալացվում: Ըստ էության, քաղաքական դաշտում ընթանում է տոտալ ապագաղափարականացման գործընթաց:
Գաղափարական հենքի վրա ստեղծված անխտիր բոլոր կուսակցությունները հայտնվել են լրջագույն ճգնաժամի մեջ, որից ելք առայժմ տեսանելի չէ: Այդ վիճակում են ազգային պահպանողական թեւում` ՀՅԴ-ն, ազգային ազատական թեւում` «Ժառանգությունը», լիբերալ-դեմոկրատական թեւում` ՀՀՇ-ն, սոցիալիստական թեւում` Կոմկուսը եւ այլն:
Հասարակական այս մակարդակի ընկալման պայմաններում գաղափարահենք կուսակցություններից եւ ոչ մեկն առանձին-առանձին 2012 թ. խորհրդարանական ընտրություններում 5 տոկոսանոց արգելքը հաղթահարելու շանս չունի: Փոխարենը Աժ-ն գրեթե ամբողջությամբ կազմված կլինի բալասանյաններից, որոնք երբեք իրենց հարց չեն տա, թե ինչու պետք է Հովիկ Աբրահամյանը ԱԺ նախագահի պաշտոնում փոխարիներ Տիգրան Թորոսյանին, իսկ Սամվել Բալասանյանը` Արեւիկ Պետրոսյանին: Էական կլինի միայն չմոռանալ, թե ով է տերը, եւ որն է տերերին փոխելու ամենաճիշտ պահը:

The Fleeting Nature of Armenia’s Political Parties
Putting forth the nomination of Samvel Balasanyan for the empty post of RA National Assembly Deputy President, was just as normal for the Prosperous Armenia Party (PAP) as its recent move to remove Arevik Petrosyan from the same spot. Both moves were equally beyond the pale of logic.
Samvel Balasanyan, who only this year registered with the PAP after leaving the Rule of Law Party in 2007, is just as “devoted” to the PAP as his predecessor Petrosyan. Just days ago Khachik Galstyan, spokesman for PAP leader Gagik Tsarukyan, argued that the Balasanyan nomination was in line with the party’s intention to revitalize its participation in the parliament. As to how Balasanyan, a former Rule of Law member, will revitalize the party is hard to imagine. Perhaps the PAP is counting on Balasanyan’s rhetorical talents and his preference for chest thumping when giving speeches. Such theatrics will come across as even more absurd and pitiful from the podium of the deputy speaker.
Balasanyan’s nomination betrays once again the paucity of qualified cadres within the PAP, and this has instigated Gagik Tsarukyan to take illogical steps. This in turn, despite the party’s large number of members and influence, reveals the fact that the party still hasn’t consolidated internally. The other parties in the ruling coalition, the Republican Party and the Rule of Law, face a similar problem. To a great extent, this situation is particular to all political parties in Armenia. In essence what we have in Armenia is politics without parties or parties without politics.
Recently, political analyst Armen Badalyan declared in earnest that, “A new force just needs six months to come into being. For this reason experienced specialists are needed to mould and shape that force. It’s not a problem. The creation of a political party is the result of the work carried out by qualified experts.” Mr. Badalyan humbly underestimates our potential. According to official data, there are presently 74 political parties registered with the RA Ministry of Justice.
The “Law on Political Parties” was adopted back in 2002. In other words, on average, one new political force in Armenia is created every month. This is why there is no need for experts. Put another way, a new ideology, a new program to save the nation, comes to the fore in Armenia on a monthly basis. Whether or not the public demand for such a plethora of parties exists or not is another question.
As a rule, political parties in Armenia are formed to serve the interests of individuals, or they are redirected to do so. For example, oligarchs like Mikayel Baghdasarov or Barsegh Beglaryan can create parties to defend their economic interests. Similarly, the PAP was formed to serve the interests of Gagik Beglaryan, the Rule of Law Party – Artur Baghdasaryan, Republican Party – Serzh Sargsyan, New Times Party – Aram Karapetyan, National Unity Party – Artashes Geghamyan, and so forth. These individuals are not the leaders of the political parties, but rather their owners.
The very continued existence of these parties is dependent on the individual owners. They are the ones who decide, based on a host of personal variables, who is appropriate for what government post, etc. PAP parliamentary faction Secretary Aram Safaryan, for example, when speaking about the new nominee for the deputy speaker’s post, said that, “…Mr. Tsarukyan will select a nominee, the political council will ratify the nominee and our public will be informed.” That’s to say the function of the political council is merely to rubber stamp the nominees of the party boss and ratify any decisions from the top.
It wouldn’t be an exaggeration to say that the leaders of such parties are idols to be worshipped. The entire party would collapse just by bringing down the idol. Just as it has become so easy to create a party, it is equally easy to bring about its ruin.
For example, Republican Party council member Razmik Zohrabyan states with all due conviction that if they had wanted to weaken the PAP it would have happened. And this, in fact, is the reality of the matter. All it would take is to constrain Gagik Tsarukyan with a few choice compromising factors and the PAP, in practice, would turn into a political corpse and the next rat race competition would begin. The Rule of Law Party lived that nightmare in 2007 when, after having discredited Artur Baghdasaryan and stripping him of the post of National Assembly President, the party stood at the precipice. In the same fashion, the National Democratic Union, National Unity and the Constitutional Rights Union have been relegated to the sidelines.
In the public consciousness, the political struggle has been transformed into a continuing struggle among individuals. Average citizens do not say that the Republican Party and the PAP are battling it out, or that the HAK and the Republican Party are in competition. Rather they identify the leaders; Serzh Sargsyan vs. Gagik Tsarukyan, or Levon Ter-Petrosyan vs. Serzh Sargsyan.
As a result, political parties formed on an ideological basis lose their public relevance and are quickly marginalized. In essence, then, what we are faced with in the political arena is a complete process of non-ideology.
All parties created on an ideological basis, without exception, are facing a serious crisis. As yet, there is no foreseeable exit strategy. On the national conservative front, the ARF finds itself in this morass. On the national liberal front there is the Heritage Party; The HHZh (Armenian National Movement). And then there’s the Communist Party on the socialist front.
Given the level of public perception, none of these ideologically based parties can, by themselves, garner the 5% vote ceiling needed in the 2012 parliamentary elections.
Instead, the National Assembly will almost totally be full of Balasanyan’s and his ilk.
No one will ever ask them why there was a need to replace National Assembly President Tigran Torosyan with someone like Hovik Abrahamyan, or Arevik Petrosyan with Samvel Balasanyan.
What will be required is not to forget who the owners are and when is the most opportune time to replace them.