Անիում նամազ անցկացնելու նպատակը հայերին վիրավորելն է
«Մենք բոլորս ուրախանալու առիթ ունենք, որովհետեւ դարեր շարունակ մեր եկեղեցիները անարգվել են, ուղղակի պղծվել են այնպես, ինչպես կարողացել են, օրինակ` զուգարանի են վերածել, իսկ հիմա ուզում են այդ նույն շենքում նամազ անել»,- անդրադառնալով Անիի ավերակներում Թուրքիայի «Ազգայնական Շարժում» կուսակցության նախագահ Դեւլեթ Բահչելիի ու նրա համակիրների կողմից (ի պատասխան Սուրբ Խաչում անցկացված պատարագի) նամազ կատարելուն, ասաց հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը:
Նա նշում է, որ երբ Շուշիի եկեղեցին ազատագրեցին, այն զուգարան էր եւ այդպիսի բազմաթիվ օրինակներ կան: Սամվել Կարապետյանը նշում է, որ մենք բազմաթիվ այլ խնդիրներ ունենք, եւ հիանալի է, որ թուրքերը գիտակցել են, որ եկեղեցում պետք է աղոթել: Նա միշտ երեւույթներին համեմատության մեջ է նայում եւ կարծում է, որ խնդրի վրա սեւեռվելու եւ նեղվելու հիմքեր չկան: Նամազ կատարելու նպատակը, ըստ հուշարձանագետի, հայերին վիրավորելն է: Իսկ ինչ վերաբերում է Պոլսո պատրիարքարանի արձագանքին, ապա այդպիսին սպասելու կարիք էլ չկա, քանի որ նա մեծ հարցերին անգամ չի արձագանքում: «Շենքը քանդում են, չի արձագանքում, նամազ անելու համա՞ր պետք է արձագանքի»,- ասում է հուշարձանագետը: Սամվել Կարապետյանը չգիտի, թե հիմա քանի եկեղեցի կա Թուրքիայում, բայց ասում է, որ, օրինակ, 1912 թվականին 2000-ից ավելի էր: Ընդհանուր առմամբ, այդ եկեղեցիների 10 տոկոսի հետքերն են միայն մնացել: «Ամեն անցնող տարվա մեջ եղածների թիվն է պակասում»,- նշում է հուշարձանագետը` ընդգծելով, որ 10-15 տարի հետո մենք այլեւս անելիք չենք ունենա, եթե թուրքական իշխանություններն այս տեմպերով շարունակեն ոչնչացնել հայկական նյութական մշակույթի հետքերը: «Մենք ամեն օր ուշանում ենք այս իմաստով»,- փաստում է մասնագետն ու հավելում, որ խնդրի լուծմանը կարելի է հասնել միայն պետական մակարդակով միջազգային ատյաններում հարցը բարձրացնելու ճանապարհով, օրինակ` ՄԻԵԴ-ում հայցեր ներկայացնելով: Նա ասում է, որ պետք է գոնե թղթի վրա արձանագրենք եղածները, գնանք նկարենք եւ պատմության մեջ նշվի: «Մեր տան մեջ հայ բնօրրանի հետքն են ոչնչացնում: Ամեն ազգի պայքարը պայքար է իր հայրենիքը պահելու համար»,- ասում է նա:

Samvel Karapetyan:Muslims Praying at Ani a Cause for Celebration
Samvel Karapetyan, an Armenian architectural expert based in Yerevan, argued today that Armenians should be thankful that Turkish nationalists are planning to recite prayers at the ruined cathedral at Ani. He was referring to plans by Devlet Bahceli, leader of Turkey’s Nationalist Movement Party (MHP) to assembly supporters for prayers in the Ani ruins.
"We have reason to be glad, because for many centuries our holy sites were desecrated and turned into public toilets. Now they want to offer prayers in those same churches, he said, arguing that it meant that even the Turks regarded those sites as holy places. Mr. Karapetyan noted that when the Shushi church was liberated it had been turned into a toilet. He said the MHP was doing this to hurt the feelings of Armenians. As to the non-response by the Istanbul Armenian Patriarchate, Mr. Karapetyan said it was to be expected. "They don’t utter a word in protest when Armenian structures are being destroyed. Why would they react to Turks praying in our church?" he rhetorically asked. While the expert could not say for sure how many Armenian churches exist in Turkey today, he noted that there were over 2,000 in 1912. "Only about 10% of their remains can be found today," he said, adding that in 10-15 years there would be nothing at all left if the current Turkish policy continues at the same rate. "Every day is vital," Mr. Karapetyan stated, arguing that a solution could only come at a state level, by raising the issue at various international tribunals. He said it was vital to at least record it all down on paper, to photograph it for history. "They are destroying all traces of our Armenian national existence in our very home. The struggle of each people is to retain the fatherland."