Ադրբեջան. չինացիների ներգաղթը` լարվածության պատճառ
Ադրբեջանցիները բողոքում են, որ չինացի ապօրինի միգրանտները տիրանում են իրենց աշխատատեղերին, իսկ պաշտոնական շրջանակները ոչինչ չեն անում նրանց ներհոսքը դադարեցնելու համար:
«Աշխատելու նպատակով Ադրբեջան եկող չինացիների թիվն օրեցօր աճում է», - ասում է «Ադրբեջանի Միգրացիայի կենտրոն» միգրացիայի հարցերով զբաղվող ՀԿ-ի նախագահ Ալովսաթ Ալիեւը:
«5-6 տարի առաջ չինացիների կարելի էր հանդիպել միայն Բաքվում եւ Սումգայիթում, այն էլ` փողոցում էժան ապրանքներ վաճառելիս: Այժմ նրանք ամենուր են եւ աշխատում են տարբեր ոլորտներում` Ադրբեջանի ամենահեռավոր շրջաններում: Տեղացիների եւ չինացիների միջեւ մի քանի տասնյակ ամուսնություններ են արդեն գրանցվել»:
Բաքվում չինացի աշխատանքային միգրանտներին երկար պետք չէ փնտրել: Լի Յանգը փողոցում ժամացույցներ, խաղալիքներ, խաղատիկնիկներ եւ զանազան էժան ապրանքներ է վաճառում: Նիհար, ջինսե տաբատով, կարմիր գլխարկի տակից երեւում են երկար մազերը: Նա ո´չ ադրբեջաներեն է խոսում, ո´չ ռուսերեն, միայն մի քանի բառ գիտի`«ինչ արժե», «գին» եւ «մանաթ»` տեղական տարադրամի անվանումը: Նա մատներով թվերն է ցույց տալիս եւ երկար ժամանակ չի կարողանում հասկանալ, որ ընդամենը փորձում էին իր անունը պարզել:
IWPR-ին այդպես էլ չհաջողվեց պարզել, թե նա ինչպես էր հայտնվել Ադրբեջանում, սակայն Ալիեւի խոսքերով, շատ չինացի միգրանտներ եկել են Ռուսաստանից:
«Չինացիների ներհոսքն Ադրբեջան հիմնականում կապված է Ռուսաստանի կտրուկ միգրացիոն քաղաքականության հետ: Այնտեղ ապրելու հույսը կորցնելով` չինացիները տեղափոխվում են Ադրբեջան, որտեղ միգրացիայի մասին օրենքներն այդքան խիստ չեն: Ես նաեւ համոզված եմ, որ իշխանություններն աչք են փակում չինացիների նման էժան, ապօրինի աշխատուժի առկայության վրա, հակառակ դեպքում նրանք չէին կարողանա այդպես ազատ ապրել եւ աշխատել այստեղ», - ասում է նա:
«Մեր ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզեցինք, որ այստեղ եկած չինացիների մեծ մասը խախտում է օրենքը: Նրանք աշխատանքի թույլտվություն չունեն, եւ նրանց աշխատանքի ընդունող ընկերությունները նույնպես խախտում են օրենքը»:
Ահգուո Չենը ժամանակին Ռուսաստանում է աշխատել, եւ սահուն ռուսերեն է խոսում:
«Ես երկար ժամանակ աշխատել եմ Ռուսաստանի Վոլգոգրադ քաղաքում` շինհրապարակում: Մեզ աշխատանք առաջարկեցին Բաքվում, եւ ես այստեղ եկա [մեծ խմբով]: Շուտով 2 տարի կլինի, որ այստեղ եմ», - պատմում է նա:
Նրա հետ եկած բոլոր 14 տղամարդիկ ապրում եւ աշխատում են շինհրապարակում: Նրանք ամսական 200-400 մանաթ են վաստակում (250-500 դոլար), ինչը ցածր վարձատրություն է համարվում Ադրբեջանում, սակայն չինացիները գոհ են:
«Մեր աշխատածի մոտավորապես 80 տոկոսը մեր ընտանիքներին ենք ուղարկում եւ բավարարվում մնացածով: Մենք բնակարանի համար չենք վճարում, մեզանից շատերը ո´չ ծխում են, ո´չ խմում, ամսական 50-70 մանաթը բավական է մեկ անձի համար սնունդ գնելու համար», - պատմում է Չենը` ավելացնելով, որ իրենք հիմնականում սառեցված ձուկ, բրինձ եւ բանջարեղեն են ուտում:
Նա հրաժարվեց խոսել իր աշխատանքի թույլտվության կամ գրանցման մասին, իսկ շինարարական ընկերության տնօրենն իր քարտուղարի միջոցով տեղեկացրեց, որ չի ցանկանում խոսել IWPR-ի հետ:
Իշխանությունները հերքում են այն, թե թույլ են տալիս ապօրինի միգրանտներին ազատ ապրել երկրում, սակայն ընդունում են, որ ստիպված են պայքարել նրանց ներհոսքի դեմ: Սեպտեմբերի 29-ին Պետական միգրացիոն ծառայության ղեկավար Արզու Ռահիմովը մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, որ այս տարի արդեն ապօրինի միգրացիայի 8000 դեպք է հայտնաբերվել, որոնցից 400-ը կապված են Չինաստանի հետ:
«Այս 400 վտարման դեպքերը միայն սառցալեռան երեւացող մասն են: Ադրբեջանում հազարավոր ապօրինի չինացի միգրանտներ կան, եւ մենք պետք է արագ լուծում տանք այս խնդրին: Մի երկրում, որտեղ սեփական քաղաքացիները գործազուրկ են, արտասահմանյան աշխատուժի ներհոսքը կարող է լուրջ սոցիալական խնդիրներ առաջացնել», - հայտարարել է նա:
Կառավարության դանդաղկոտությունը, որով վերջինս արձագանքել է չինացիների ներհոսքին, խիստ քննադատության է արժանացել ընդդիմության կողմից, որը ուշադրություն է հրավիրում շարքային ադրբեջանցիների զայրույթի վրա:
«Իշխանությունները պետք է դադարեցնեն աշխատանքային միգրանտների ներհոսքը երկիր: Երկրում արդեն իսկ շատ են գործազուրկները: Այս արտասահմանցիները զրկում են մեր քաղաքացիներին փող վաստակելու վերջին հույսից, եւ մենք պետք է կանխենք սա», - ասում է «Մուսավաթ» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության անդամ Փանահ Հուսեյնը:
Համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամն ազդել է աշխատավարձի չափերի վրա, եւ նման պայմաններում աշխատող օտարերկրացիները տեղացիներից շատերի զայրույթն են հարուցում:
52-ամյա Սաբիր Ֆեյզիեւը շինարար է Բաքվի մոտ գտնվող Բայլով գյուղում եւ ասում է, որ 5 տարի առաջ, երբ նախագիծը նոր էր մեկնարկել, բոլոր աշխատողներն ադրբեջանցիներ էին:
«Մենք ամիսը 800-1000 մանաթ էինք ստանում: Երկու տարի առաջ համարյա բոլոր բարձրակարգ մասնագետներին ազատեցին աշխատանքից եւ այս չինացիներին բերեցին: Միայն ինձ նման մի քանի մասնագետների են պահել`աշխատավարձերը կիսով չափ կրճատելով: Այժմ առավելագույնը 500 մանաթ եմ ստանում: Պատճառն այն է, որ այս չինացիները ամենադժվար աշխատանքը գրոշներով են անում», - դժգոհում է նա:
Սաբուհի Մամեդլի
Հոդվածն արտատպվում է Պատերազմի և խաղաղության լուսաբանման ինստիտուտի «Կովկասյան լրատու» պարբերականից:

Azerbaijan: Tensions over Chinese Influx
Azeri workers complain that illegal Chinese immigrants are taking their jobs, and officials are failing to halt the influx.
"The number of Chinese coming to Azerbaijan to work increases with every day," said Alovsat Aliev, head of the Azerbaijan Centre of Migration, a non-governmental group that studies migration issues.
Five or six years ago you would only meet Chinese people in Baku and Sumgait, and they would only be selling cheap goods on the street. Now, they are working in different sectors and all over Azerbaijan, in the most remote places. A few dozen weddings between locals and Chinese people have already been registered."
IWPR looked for Chinese workers in Baku, and met Lee Yang almost immediately. She was selling watches, toys, puppets and other cheap goods as she walked along. She was slim with long hair under a red cap, and wore jeans, but spoke almost no Azeri or Russia, just the words for "how much", "price" and "manat", the name of the local currency. She showed numbers on her fingers, and it took her a long time to discover that we wanted to know her name.
IWPR was not, however, able to ascertain how she got to Azerbaijan, but Aliev said many Chinese workers here had been forced out of Russia.
"The flood of Chinese into Azerbaijan is mainly connected to the toughening migration policy in Russia. They lose their chance of living there, so the Chinese move to Azerbaijan where the laws on migration are not so tough. And also, I am convinced that high-ranking officials allow the existence of an illegal, cheap workforce like the Chinese, otherwise they would not be able to live and work so freely here," he said.
"From our research, we discovered that most Chinese here are breaking the law. They work without permission, and the companies employing them are also breaking the law."
Ahguo Chen has previously worked in Russia and spoke fluent Russian.
"I worked in Volgograd, in Russia, for a long time, on a building site. They offered us work in Baku and I came with [a big group]. Soon I will have been here for two years," he said.
All 14 men in his team live on the building site where they work. They earn 200-400 manats (250-500 US dollars) a month, which is poor for Azerbaijan, but he is happy.
"We send about 80 per cent of the salary to our families, and the rest is enough for us. We don’t have to pay for accommodation, and most of us don’t drink or smoke – 50-70 manats is enough for food for one person for a month," he said, adding that they mainly eat frozen fish, rice and vegetables.
He did not want to answer questions relating to his work permit or registration, and the director of the company on whose building site he was working, had his secretary say that he did not wish to speak to IWPR.
The authorities deny they are allowing illegal immigrants to live freely, but admit they are struggling to cope with the scale of the influx. Arzu Rahimov, head of the state migration service, told reporters on September 29 that some 8,000 cases of illegal immigration had been identified so far this year, with 400 being from China.
"These 400 deported people are just the tip of the iceberg. There are thousands of illegal Chinese in Azerbaijan, and we need to resolve this problem quickly. In a country where there is not work for local citizens, an influx of workers from abroad could cause serious social problems," he said.
Opposition politicians have pounced on the government’s slowness in reacting to the arrival of the Chinese, and have picked up on the anger of ordinary Azeris.
"The authorities must halt this flood of labour migrants into the country. There are many unemployed people in the country as it is. These foreigners deny our citizens their last hope to earn money, and we must not allow this," Panah Huseyn, a member of parliament from the Musavat Party, said.
Wages have been badly affected by the global financial crisis, and many workers are angry to see foreigners working at such a time.
Sabir Feyziyev, a 52-year-old working on a building site in the village of Bailov near Baku, said that when they started the project five years ago, all the workers were Azeris.
"We used to get 800-1,000 manats a month. Two years ago almost all the qualified local workers were sacked, and they brought in these Chinese. Only a few specialists like me were kept on, and our salaries were halved. I get a maximum of 500 manats now," he said.