Ադրբեջանում գերեվարված և ապանված հայ հովվի մասին հռչակագիրը` ԵԽԽՎ-ում
Այսօր ԵԽԽՎ-ում «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի նախաձեռնությամբ շրջանառության մեջ է դրվել գրավոր հռչակագիր Ադրբեջանի կողմից գերեվարված հայ հովիվի` Մանվել Սարիբեկյանի սպանության վերաբերյալ: Հռչակագիրը ստորագրել է ԵԽԽՎ 26 պատգամավոր, այդ թվում և` հայկական պատվիրակության անդամները:
Գրավոր հռչակագիր Հայ գերու մահը Ադրբեջանում
2010 թ. հոկտեմբերի 5-ին մահացել է Ադրբեջանում գերության մեջ հայտնված Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի Մանվել Սարիբեկյանը: Հայաստանի սահմանամերձ գյուղի հովիվ Մանվել Սարիբեկյանը հոտն արածացնելիս գերեվարվել էր Ադրբեջանական ուժերի կողմից սահմանի վրա: Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունը և Ռազմական դատախազությունը հայտարարել են, թե Մանվելը ինքնասպանություն է գործել:
Ավելի վաղ ադրբեջանական կողմի տարածած տեսանյութի մեջ Մանվելի վրա նկատելի էին բռնության հետքեր:
ԵԽԽՎ-ն ցնցված է Մանվել Սարիբեկյանի մահվան կապակցությամբ և այս ողբերգության համար խստագույնս դատապարտում է Ադրբեջանի իշխանություններին: Նրանց գործողությունները միջազգային մարդասիրական իրավունքի, մասնավորապես` Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցայի 2-րդ և 3-րդ հոդվածների, Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման մասին ՄԱԿ-ի և Ժնևյան կոնվենցիաների (որոնց անդամ է Ադրբեջանը) վայրագ խախտում է:
ԵԽԽՎ-ն հորդորում է Ադրբեջանին` միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ ամբողջական և թափանցիկ հետաքննություն իրականացնել և արդարադատության առջև կանգնեցնել Մանվել Սարիբեկյանի մահվան համար պատասխանատու պաշտոնատար անձանց:
Ադրբեջանի պաշտոնական տեսակետը, թե Մանվել Սարիբեկյանը ինքնասպանություն է գործել, նրա մահվան համար պատասխանատվությունից խուսափելու ցինիկ փորձ է, քանզի Ադրբեջանը և նրա պաշտոնյաներն ուղղակի պատասխանատվություն են կրում գերու կյանքի և անվտանգության համար:

Heritage Party MP Postanjyan Circulates Statement at PACE Regarding Death of Armenian Shepherd in Azerbaijani Custody
Today, Heritage Party MP Zaruhie Postanjyan circulated the following written declaration at the PACE headquarters in Strasbourg, regarding the death of Manvel Saribekyan, an Armenian shepherd who had accidentally crossed over into Azerbaijani territory. The statement was signed by 26 PACE delegates, including the delegation from the RA.
On 5 October 2010 Mr. Manvel Saribekyan, citizen of Armenia died in captivity in Azerbaijan. A shepherd from a borderline village in Armenia, Mr. Manvel Saribekyan, has been captured by Azerbaijani forces at the border, while herding his livestock. Azerbaijani Ministry of Defense and the Military Prosecutor have reported that Manvel committed “suicide”.
Earlier, Azerbaijan disseminated a video footage, in which signs of violence could be seen on Manvel.
PACE expresses its shock over the death of Manvel Saribekyan and strongly condemns the authorities of Azerbaijan for this tragedy. Their actions represent a blatant violation of international humanitarian law, in particular, Articles 2 and 3 of the European Convention of Human Rights, the Geneva Conventions and UN Convention for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, to which Azerbaijan is a party.
PACE urges Azerbaijan to conduct full and transparent investigation with the involvement of international experts and to bring to justice officials responsible for the death of Manvel Saribekyan.
The official version of Azerbaijan that Manvel Saribekyan committed suicide is a cynical attempt to avoid responsibility for his death, whereas Azerbaijan and its officials bear direct responsibility for the life and safety of the captive.