2010 թվականին Ոսկեպար գյուղում բնակչության բնական աճ է գրանցվել
2010 թ. Տավուշի մարզի Ոսկեպար գյուղում գրանցվել է ծնունդների` վերջին տասը տարվա համար աննախադեպ թիվ. արդեն ծնվել է 15 երեխա, եւս 3 փոքրիկ լույս աշխարհ կգա մինչեւ տարվա վերջ:
Գրեթե բոլոր նորածինները վերջին տարիներին կազմավորված երիտասարդ ընտանիքների երեխաներ են: «Ծնելիության այսպիսի մակարդակ վերջին անգամ գրանցվել է 90-ականներին: 21-րդ դար մուտք գործեցինք տխուր ցուցանիշներով. 2002-ին գրանցվեց ընդամենը 4 ծնունդ», - նշում է համայքնի ղեկավար Հ. Աղբալյանը: Ծնելիության մակարդակը մինչեւ 2010-ը չի գերազանցել տարին 8 մանուկի ցուցանիշը: Ոսկեպարի համայնքապետարանից տեղեկացնում են, որ 2008 թ. գրանցվել է 21 մահ եւ ընդամենը 5 ծնունդ: Այս տարվա ընթացքում եղել է մահացության 12 դեպք: «Այսպիսի բարի լուրերը պետք է շահագրգռեն մեր պետական շրջանականերին ավելի լրջորեն զբաղվելու գյուղաբնակ երիտասարդ ընտանիքների սոցիալական վիճակի բարելավմամբ: Երեխան լացեց` կաթ տվող կլինի, բայց վաղը այդ երեխաների ավելի մեծ կարիքները հոգալու համար նրանց ծնողները չպետք է կանգնեն արտագաղթի առջեւ»,- ասում է ոսկեպարցի Սպանդար պապը: «Ծնելիության աճը անհրաժեշտ է նաեւ Ոսկեպարի միջնակարգ դպրոցին»,- նշում է դպրոցի տնօրեն Ն. Բեգլարյանը: 2000-2001 ուումնական տարում դպրոցը 152 աշակերտ ուներ, այս տարի` 98:

Births Way Up This Year in Voskepar Village
This year saw an unprecedented rise in births in the Voskepar village located in Armenia’s northern Tavoush Marz. Fifteen children have been born so far this year and three more births are expected by the end of 2010.
This marks a reversal of the downward trend of the past ten years. Newlywed couples were responsible for most of the births. Mayor H. Aghbalyan says the last time there were so many births in the village was back in the 1990s."We entered the 21 century with some pretty tragic numbers. In 2002, there were only four births in the village," he noted, adding that before this year the number of children born hadn’t topped eight. The Voskepar Municipality said that in 2008 there were 21 deaths and only 5 births in the community. Village resident Grandpa Spandar said that such good news should spur the government to do even more to improve the social conditions of young families. "These newly born kids will cry for their milk and their parents will provide it. But later on, these children will put greater demands on their parents who shouldn’t have to seek work abroad to be able to take care of them," Spandar said. Local school principal N. Beglaryan pointed out that an increasing birthrate will also help fill the classrooms. Back in 2000, there were 152 pupils. Today, the number has dropped to 98.