Հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ գլխավոր դատախազության` ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող գործերով վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` փաստաթղթեր կեղծելու և օգտագործելու, ինչպես նաև դատավորին, դատախազին, քննիչին և հետաքննություն կատարող անձին առանձնապես ծանր հանցագործությունների կատարման մեջ Մեղադրանքներով զուգորդված զրպարտության դեպքի առթիվ:
«Հետք» շաբաթաթերթի` 2010թ. սեպտեմբերի 13-ի թիվ 31 համարում, հղում կատարելով նախկին դատապարտյալ, Ռումինիայի քաղաքացի Օլիվեր Մարիանի անունից ՀՀ Նախագահին, արդարադատության նախարարությանը, դատախազությանը և ԱԱԾ-ին հասցեագրված բաց նամակին, տպագրվել էր հոդված, թե Հայաստանում իր նկատմամբ մեղմ պատիժ նշանակելու համար նախկին դատապարտյալը դատաիրավապահ մարմինների տարբեր ներկայացուցիչների տվել է կաշառք:
ՀՀ գլխավոր դատախազի ցուցումով «Հետք» շաբաթաթերթում տպագրված նշված հոդվածն ուղարկվել էր ՀՀ կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայություն` օրենքով սահմանված կարգով ստուգելու:
Հոդվածում մատնաշված հանգամանքները ստուգելու առնչությամբ ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ-ում նյութերի նախապատրաստման ընթացքում նույն քրեական գործի շրջանակներում 12 տարվա ազատազրկման դատապարտված Կոնստանտին Ստենգաչուն, որպես հիշյալ «բաց նամակի օրինակ», քննությանն է տրամադրել դեռևս 2010թ. օգոստոսի 23-ին «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում ստացված, Օլիվեր Ռադուկուի անվամբ ուղարկված անստորագիր տպագիր նամակ, մինչդեռ ՀՀ դատախազությունում և ԱԱԾ-ում վերջինիս կողմից գրված նմանատիպ բովանդակությամբ նամակ չի ստացվել:
Փոխարենը «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի պետի ուղեկցական գրությամբ 29.09.2010թ. ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ուղարկվել Կոնստանտին Ստենգաչուի անունից հայերենով, ձեռագիր 23.09.2010թ. գրված վճռաբեկ բողոք, որում վերջինս որպես նոր երեւան եկած հանգամանք է հիշատակել 23.08.2010թ. Օլիվեր Մարիանի անունից ստացված հիշյալ անստորագիր «բաց նամակը» եւ խնդրել ամբողջությամբ բեկանել իր վերաբերյալ դատավճիռը և գործն ուղարկել համապատասխան դատարան` նոր քննության:
ՀՀ վճռաբեկ դատարանին հասցեագրված Կոնստանտին Ստենգաչուի նմանատիպ վճռաբեկ բողոքին կցվել է հիշյալ նույն անստորագիր տպագիր կեղծ նամակը, որի օգտագործմամբ Օլիվեր Մարիանի անունից հանդես եկող անձն իրավապահ և դատական մարմինների համապատասխան պաշտոնատար անձանց հասցեին առանձնապես ծանր հանցագործություններ կատարելու` առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու վերաբերյալ կեղծ մեղադրանքներ տարածելու և հրապարակելու` նրանց զրպարտելու եղանակով փորձել է արժեզրկել քրեական գործով իրականացված քննությունը, ապա` օժանդակել Կոնստանտին Ստենգաչուին ապօրինի ճանապարհով դատավճռի բեկանմանը հասնելու հարցում:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում Օլիվեր Մարիանի անունից ներկայացվող «բաց նամակը» վերջինիս ստորագրությամբ չի հայտնաբերվել: Անգամ Վճռաբեկ բողոք ներկայացված փաթեթում կցված է եղել նրա անունից ներկայացվող նամակը` անստորագիր: Իսկ 2010թ. հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ-ում Մեծ Բրիտանիայից փոստով ստացվել է Օլիվեր Մարիանի ստորագրությամբ դիմում, որտեղ վերջինս հերքել է իր կողմից ՀՀ Նախագահին ուղղված բաց նամակով հանդես գալու հանգամանքը: Օ.Մարիանը տեղեկացրել է, որ իր անունից ներկայացվող «բաց նամակի» բովանդակությանը ծանոթացել է «Հետք»-ի կայքում զետեղված համապատասխան հոդվածների միջոցով, ինչը հերյուրանք է:
Նկատի ունենալով, որ ԱԱԾ-ի կողմից նախապատրաստված նյութերում առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 344-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ` ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող գործերով վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունը ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից հանձնարարվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությանը:

Criminal case initiated on forgery and usage of documents as well as slandering
The Department for Investigation by National Security Agencies of the RA General Prosecutor's Office has initiated a criminal case on forgery and usage of documents as well as slandering the judge, the prosecutor, the investigator or the person in charge of inquiry accompanied with committing a grave crime.
On September 13, 2010 an article was published in the “Hetq” weekly newspaper referring to the open letter sent to the RA President, the Ministry of Justice, the General Prosecutor’s Office and the National Security Service in the name of the citizen of Romania Oliver Raduku Mariani on the fact that he had given bribery to different legal bodies of Armenia in order to give him milder punishment. The RA General Prosecutor tasked to send the above-mentioned article to the RA National Security Service with the purpose of carrying the investigation according to the law established order.
During the investigation carried out by the RA National Security Service, Konstantin Stengachu, sentenced to 12 years of imprisonment in the framework of the same criminal case, gave the investigation body a printed unsigned letter sent to the “Vardashen” penitentiary in the name of Oliver Raduku on August 23, 2010 as an example of the mentioned “open letter”, whereas this kind of letter wasn’t sent to the General Prosecutor’s Office and the National Security Service.
On September 29, 2010 the head of the “Vardashen” penitentiary sent to the General Prosecutor’s Office a cassation appeal handwritten in Armenian by Konstantin Stengachu on September 23, 2010, where he had mentioned the unsigned “open letter” sent by Oliver Raduku on August 23, 2010 and asked to fully reserve his judgment and send the criminal case to the Court to implement new examination.
The above-mentioned unsigned printed false letter was attached to Konstantin Stengachu’s cassation appeal addressed to the RA Court of Cassation by which the person acting in the name of Oliver Mariani spread and published false information accusing the legal and judicial bodies of committing grave crimes, that is taking bribery in large amounts, and tried to inflate the examination of the criminal case by slandering the officials and to assist Konstantin Stengachu in illegally reserving his judgment.
During the investigation the “open letter” in the name of Oliver Mariani wasn’t found. Even an unsigned letter was attached to the package sent to the Court of Cassation. On October 15, 2010 a letter signed by Oliver Mariani was sent to the RA National Security Service by the post office of the UK where the latter denied having sent on open letter to the RA President. Oliver Raduku informed that he came to know the content of the “open letter” sent in his name by reading the articles published in the web-site of the weekly “Hetq” which, of course, was slander.
A criminal case has been initiated by the Department for Investigation by National Security Agencies of the RA General Prosecutor's Office as part 1 of the Article 325 and part 3 of the Article 344 of the RA Criminal Code were infringed and the preliminary investigation of the criminal case has been tasked to the RA Special Investigation Service by the RA General Prosecutor.