Մարմնի ճշմարտությունը
Արվեստը հաճախ իր ձևերը վերցնում է իրականությունից, սակայն երբեմն հանդիպում ենք արվեստի ուղղությունների, որոնք, հակադրվելով իրականությանը, ձգտում են փոխել այն: Արվեստի նոր ձևերը մերժում են հասարակական այն բարքերը, որոնք ենթակա են փոփոխության, սակայն կարծրատիպային մտածողության պատճառով պահպանվում են:
«Մարմին. նոր պատկերային արվեստը Հայաստանում» ցուցահանդեսի այս բաժինը ներառում է արվեստի ստեղծագործություններ, որոնք անդրադառնում են վերջին տասը տարում հայաստանյան մշակութային դաշտում մեծ հետաքրքրություն վայելած մարմին-արվեստ-սոցիում փոխհարաբերությանը: Այն բաղկացած է վավերագրական նյութերից, որոնք հետահայաց կերպով ներկայացնում են մարմնի ընկալման նոր ձևերը հետխորհրդային Հայաստանում: 20-րդ դարում հասարակական բարքերի փոփոխման հետ մեկտեղ փոխվում էին նաև մարմնականի և հոգևորի պատկերացումները: Մեզանում մարդու մարմինը իբրև մշակութային դիսկուրս ընկալելը բացառապես կապված է հետգաղափարախոսական մշակութային գործընթացների հետ: Տեղի սղության պատճառով գուցե անհնար լինի լիովին ներկայացնել այն մշակութային շարժման առանձնահատկությունները, որը պայմանականորեն անվանվել է «դիմադրության արվեստ», սակայն մի քանի տասնյակ տպավորիչ արվեստի ստեղծագործությունների և արվեստաբանական ուսունասիրությունների առկայությունը հնարավորություն է ընձեռում ընկալել այն և ներկայացնել որպես յուրահատուկ մշակույթային գործընթաց: 1999-ի հոկտեմբերին Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոնում (ՆՓԱԿ) բացվեց «Ճգնաժամ» խորագրով ցուցահանդեսը, որն ուղղակիորեն համընկավ ՀՀ խորհրդարանում ահաբեկչության հետ: Ուժեղ զգացմունքային ցնցումը մի խումբ արվեստագետների մղեց դիմել առավել ծայրահեղ պատկերավորման միջոցների` արտահայտելու համար պատերազմի, սովի ու քաոսի սարսափը, որը ավելի ապագան կախագուշակող սարսափ էր, քան անցյալի հիշողություն: Ցուցահանդեսի ակտուալությունը ցնցող տպավորություն էր գործում հանդիսատեսների, առավելապես լրագրողների վրա: Այդ ցուցահանդեսի շատ նմուշներ, օրինակ՝ Տիգրան Խաչատրյանի` իրական մեծության ստվարաթղթե տանկը, հետագա տասը տարվա ընթացքում եղավ տիպական պատկեր նոր սկիզբ առնող դիմադրության մի շարժման համար, որը ցուցադրում էր մարմնի ազատագրումը` իբրև հիերարխիկ ռեպրեսիվության դեմ ուղղված պայքար: 2000 թ. մեկ այլ ցուցահանդես՝ «Քաղքենիական խուճապ» խորագրով, ներգրավելով արվեստի տարբեր տեսակներ՝ կերպարվեստ, կինո, թատրոն, երաժշտություն և այլն, վերածվեց իրական շարժման, ուր արդեն լսելի էր նորանկախ Հայաստանի երիտասարդության ձայնը: Հենց այդ ցուցահանդեսում էլ առաջին անգամ ելույթ ունեցավ «Ինցեստ» ռոք խումբը: Մի խումբ աղջիկների (Ծոմակ, Նատա, Նառա, Սոնա) նախաձեռնած այդ գործունեությունն ավելի շատ նմանվում էր բողոքի, քան երաժշտական համարի: Ընտրելով քաղաքակրթության արշալույսին օրինականացված և մտքի զարգացման խթան հանդիսացած արնապղծությունը` որպես անվանում, նրանք նպատակ են հետապնդում հանդիսատեսին ստիպել սրտխառնոցի աստիճան լիարժեքորեն վերապրելու ֆիզիոլոգիական երազանքների դառը պտուղները: Պարզվում է, որ քաղաքակրթության ծագման մասին իսկ մտածելը կարող է առաջացնել զզվանք: Իսկ ամենօրյա ռիթմիկ մարսողությունն ապահովելու համար միջին սպառողից պահանջվում է չմտածել ճշմարտության, առավել ևս քաղաքակրթության ծագման մասին: Մարդկանց դեռ վաղ մանկությունից վարժեցնում են առանց մտածելու ապրել կարողանալուն. նման բթացնող դեր ունի, ասենք, «Ծափ-ծափիկ» ոտանավորը: Երբ «Ինցեստ» խմբի երգիչը` Նատան, «Ծափ-ծափիկի» հովվերգական տողերի մեջ ավելացնում է կյանքի ճշմարտությունը, բանն ավարտվում է սրտխառնոցով` ի հաստատումն նրա, որ ճշմարտությունը չի նպաստում մարսողությանը: Հեքիաթներից և ոտանավորներից մեզ կաշկանդած դերակատարումներն ու սցենարները պարբերաբար տանում են փակուղիների, առաջացնում լճացումներ, ի վերջո հասցնում մի կատարյալ «քաղքենիական խուճապի»:
20-րդ դարում մարմնականն իբրև հոգևոր դիտարկելը կարևոր դեր ու նշանակություն ունեցավ ազատականացման գործընթացում: Մշակույթն իբրև հաղորդակցման համակարգ, այլ ոչ թե «ավար» ընկալելը գերազանցապես կին արվեստագետների ներդրումն է: 2001 թ. Սոնիա Պալասանյանի կազմակերպած «Պատրանքների փլուզում» ցուցահանդեսը իր ձևով չափազանց յուրահատուկ էր և աչքի էր ընկնում լավ մտածված և որակյալ աշխատանքների գերակայությամբ: Ցուցահանդեսը նման էր մի մեծ թատերական բեմադրության, ուր հանդիսատեսը, կարծես բեմի վրա տեղաշարժվելով, անցնում էր մի փերֆորմանսից մյուսը` հենց ինքն էլ մասը կազմելով մեծ ներկայացման: Ինստալացիայի, վիդեոյի, փերֆորմանսի այս միախառնումը աչքի էր ընկնում ոչ այնքան իր ձևային նորարարական ձեռքբերումներով, որքան արվեստագետներին միացնելու, իրար հետ նրանց աշխատելու և համագործակցելու բացառիկ փորձառությամբ: 2003 թ. Գյումրիի միջազգային բիենալեի շրջանակներում ցուցադրած «Չկա վերադարձ» վիդեո-փերֆորմանսը վերը նշված փորձառության արդյունքն էր: Վիդեոները պատրաստել էի ես, երաժշտական մասը՝ Եվա Խաչատրյանը, իսկ բեմականացումը մտածել էինք մի խումբ արվեստագետների հետ միասին: «Չկա վերադարձ» վիդեո-փերֆորմանսում մենք ցանկանում էինք ցուցադրել ավանդական հասարակարգ վերադառնալու ժամանակակից մարդու ձգտումը և դրա անհնարինությունը: Վիդեո-փերֆորմանսը ներկայացնում էր հետխորհրդային հասարակության մեջ տիրող հակասություններն ու խառնաշփոթը: Այն կառուցված էր հակադիր պատկերներից` ներկա և ապագա, մշակույթ և բնություն, անհատ և հասարակություն և այլն: Շրջադարձային երևույթների կենտրոնում մարդն է, որը, ձգտելով ապագա, հայտնվում է անցյալում` կորցնելով ներկան:
1999-2005 թթ. իմ և ընկերների գրեթե բոլոր ստեղծագործություններում փորձ էր արվում արտահայտել արգելված ցանկությունները: Ցանկություններ, որոնք փոխակերպված են, անճանաչելի, հաճախ նույնիսկ անվանված չեն և կարող են ընկալվել իբրև գոյություն չունեցող: Մարդկային ցանկությունն իր բնույթով հասարակական է, թեպետ մենք հաճախ այն ընկալում ենք իբրև բան, որը դուրս է ընդունված սահմաններից: Մենք փորձում էինք հասկանալ մարդուն: Արդյոք հնարավո՞ր է ապրել առանց բռնության, ո՞րն է մարդու բնական միջավայրը: Ինչո՞ւ մշակույթը, լինելով փոխհատուցող մեխանիզմ, չի կարողանում հստակեցնել այն սահմանները, որտեղ մարդը իրեն կհամարի իր բնական միջավայրի մեջ: Ինչո՞ւ է մարդուն թվում, թե անտառը կամ ծովը իր բնական միջավայրն է: Հնարավո՞ր է արդյոք, որ իրականությունը նմանվի արվեստին: Մենք փորձում էինք այսպիսի հարցադրումներ առաջացնել հանդիսատեսի մեջ՝ օգտագործելով գեղագիտական և հոգեբանական հակադրություններ: 2005 թ. Վենետիկի 50-րդ միջազգային բիենալեի Հայկական տաղավարում ես համադրեցի «Դիմադրություն արվեստի միջոցով» նախագիծը, որում ներգրավված էր չորս հայ արվեստագետ` Դիանա Հակոբյանը, Վահրամ Աղասյանը, Սոնա Աբգարյանը և Տիգրան Խաչատրյանը: Այս արվեստագետներն առավել ակտիվ մասնակցել էին գրեթե բոլոր գեղարվեստական ակտիվ դրսևորումներին, որոնք Հայաստանում ընթացել են 90-ակաների կեսերից խորհրդային տարիներից մնացած հաստատություններից դուրս: Նրանց ստեղծագործություններում առավել սուր ձևով ներկայացվում էին հողագործական-անասնապահական մշակույթի «հեղափոխական վերականգնումը», արդյունաբերական մոդեռնիզացիայից առաջացած զանգվածային հիստերիկ-խելագար բռնկումները: Սրանք բախումներ են, որոնց ականատես ենք լինում, երբ միաբևեռ աշխարհի ձգտող գաղափարախոսությունը բախվում է իրականությանը: Երբ Դիանա Հակոբյանն իր «Ուժի տրամաբանություն» վիդեոաշխատանքում ցուցադրում է կնոջը հատկացված դերերը և հասարակական կազմակերպությունների սոցիալական հարցումների արդյունքները, ուղղակիորեն հարց ես տալիս ինքդ քեզ. արդյո՞ք հնարավոր է հաշտվել աշխարհում տիրող դաժանության և անարդարության հետ, հնարավո՞ր է ստեղծել մի հասարակություն, ուր ինքնահիացումն ու իշխանությունը չեն ներկայանում իբրև «հրապուրիչ խաղ»: Երեք մոնիթորների մեջ «rock & roll»-ային ռիթմով իրար հաջորդող պատկերները ստեղծում են մի դինամիկ շղթա, որն իր վիզուալությամբ հիշեցնում է 60-70-ականների էմանսիպացիոն գործընթացների դրական ներդրումը հասարակական բարքերի ազատականացման մեջ: Որքան էլ Խորհրդային Հայաստանում թույլ կամ աննկատ են եղել վաղ խորհրդային ազատականացման գործընթացների հետևանքները, այնուամենայնիվ, սեռերի հավասարության գաղափարը այլևս հնարավոր չէ ստորադասել մեկ այլ կարևոր նպատակի: Արևմուտքում, 60-ական թվականներից սկսած, սեռական կյանքի ազատականացումը հնարավորություն տվեց բազմաթիվ մարդկանց զգալ իրենց իշխանությունը` սեփական ճակատագրի նկատմամբ: Կարելի է փոխել ապրելու վայրը, մասնագիտությունը, սեռը, մաշկի գույնը և այլն: Դիանա Հակոբյանը փորձում է արթնացնել դիտողի հիշողությունը՝ ներգրավելով նրան 60-ականների ազատականացման այդ պրոցեսի մեջ, որն, այնուամենայնիվ, երկար մի ընթացք է՝ անընդհատ բախվող նեոպատրիարխալիզմի բազմազան դրսևորումներին, որոնք արդարացնում են «ուժի տրամաբանությունը», անիմաստ շահագործումն ու սպառումը:
Դիմադրության շարժման հաջորդ ալիքը 2009 թ. ձևավորված «Արտ լաբորատորիա» խմբի գործունեությունն էր: Ի տարբերություն մարմնական արվեստի նախորդ դրսևորումների` այս արվեստագետները ոչ թե քաղաքականությունն են բերում արվեստի դաշտ, այլ, ընդհակառակը՝ արվեստը միացնում են քաղաքանությանը: Իրենց արտիստիկ փերֆորմանսներով նրանք միջամտում են հասարակական փակ համակարգերին՝ փորձելով դրանք ազատականացնել: 2009 թ. Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրում բացվեց «Արտ լաբորատորիա» խմբավորման «Դիմադրություն» խորագիրը կրող նախագիծը: Մասնակիցները համոզված էին, որ արվեստում ազատականացման պատմությունն իսկ ներկայացնելը դիմադրության ձև է: Մարմնի ճշմարտությունն իբրև գաղափարախոսությունների դեմ ուղղված պայքար դիտարկող արվեստագետները, օգտագործելով հոգեբանական և գեղագիտական հակադրություններ, «մարմնականի և հոգևորի հակամարտությունը» ցուցադրում են որպես արդեն անցյալ դարձած մի աշխարհի արձագանք, որի ձայնային տատանումներից կարող է վտանգվել մեր բոլորի գոյությունը:
Տեքստում զետեղված պատկերները` 1. Արեւիկ Արեւշատյան եւ Ռուբեն Գրիգորյան, «Ճգնաժամ» ցուցահանդեսի կատալոգի էջերից 2. Կարինե Մացակյան 3. Դավիթ Կարեյան 4. Գարիկ Ենգիբարյան

What we hate is in reality the object of our love Nietzsche
Art often borrows forms from life, though sometimes we encounter directions in art, which oppose life and venture to replace it. New forms of art debunk snippets of public morality that should have evolved but persevere instead through stereotypical mentality.
This section of the exhibition entitled The Body: New Figurative Art in Armenia displays works that reflect on the axis body-art-socium, that has elicited great interest in the Armenian cultural scene within the last decade. It contains documentary material, casting a glance in retrospect over the new forms of perceiving the body in post Soviet Armenia. Notions of the spiritual and the bodily changed along with the transformation of public morality through the 20th century. Perceiving the human body in a cultural discourse is the exclusive function of post-ideological cultural processes among us. For lack of space it may be impossible to fully present here the specifics of the cultural movement, which can conventionally be called “the art of resistance,” although the existence of several dozens of impressive works of art and critical studies allowed to perceive and present it as a particular cultural process. In the month of October, 1999, an exhibition opened at the ACCEA (NPAK), entitled The Crisis, which coincided with the terrorist attack in the Parliament of the Republic. The emotional shock led a group of artists revert to extreme means of expression to capture the terror of war, famine and chaos, more a premonition of the future than a reminiscence of the past. The topical air of the exhibition shocked the viewers, particularly the journalists. Many exhibits, like the life-size cardboard tank by Tigran Khachatryan, became model images through the subsequent decade for an emerging movement of resistance, which displayed the liberation of the body as a fight against hierarchic repression. Another exhibition in the year 2000, entitled Civic Commotion, which brought together fine arts, cinema, theatre, music, etc., transformed into a veritable movement, wherein the voice of the youth already became heard in the newly independent Republic of Armenia. The Incest rock band took on stage for the fist time during this exhibition. This endeavor by several girls (Tsomak, Nata, Nara, Asia) reminded more of an act of protest than a concert performance. Opting for incest (which was institutionalized at the dawn of civilization and urged the human mind forward) as the name of their band, they intended to nauseate the audience to fully experience the bitter fruits of physiological delusion. It turned out that even thinking about the origins of civilization could evoke disgust. Whereas to assure regular daily digestion an average consumer only needs to refrain from thinking about the truth, not to mention the origins of civilization. From early childhood on people are made to get accustomed to live without thinking, such a stupefying effect, for example, is attained through most nursery rhymes. When Nata, the front woman of Incest, intersperses the truth of life onto the idyllic lines of a nursery rhyme, the whole thing culminates in throwing up, thus affirming that truth is detrimental to digestion. The roles and scenarios constraining us through fairy tales and nursery rhymes over and over guide us into deadlocks, stagnation and, ultimately, into Petty-Minded Panic.
Viewing the carnal as the spiritual had an important role and significance in the process of liberalization. Perceiving culture as a system of communication, rather than ‘loot,’ was predominantly the contribution of female artists. In 2001 Sonia Balassanian organized an exhibition Collapse of Illusions, it was unique in format and stood out by a predominance of well-considered selection of quality works. It resembled a great theatrical feat, where the spectator seemed to be moving across the stage from one performance to another, becoming a player in the act. This medley of installations, videos and performances struck a chord not because of its innovative formal achievement, but rather thanks to bringing artists together, affording them the exceptional experience of working together. The video performance No Return, shown at the 2003 Gyumri International Biennale was the result of this experience. The footage was mine and Yeva Khachatryan provided the soundtrack, the act was conceived by us together with a group of artists. We wanted to capture in it the striving of modern man to return to traditional society and the impossibility of it. This video performance presented the contradictions and confusion that reigned in the post Soviet society. It was constructed of juxtaposed images: the present and the future, culture and violence, the individual and the society, etc. The pivot of all phenomena is the man: bound towards the future, ending up in the past and foregoing the present.
In almost all of my works and those of my friends between 1999 and 2005 there was an attempt to externalize forbidden desires. Desires that were transfigured, unrecognizable, often even unnamed, that could be perceived as non-existent. Human desire is contradictory by nature, although we often perceive it as transgressing the boundaries of the acceptable. We were attempting to understand man. Was it at all possible to live without violence, what was the native habitat of man? Why culture, while clearly a compensatory mechanism, still fails to clarify the perimeter within which man may acknowledge to be in its natural milieu? Why do men believe that the woods or the ocean are their natural allies? We were trying to stir these questions in the viewers, reverting to aesthetic and psychological counterpoints. In 2005 I put together a project Resistance Through Art at the 51th International Venice Biennial, involving Diana Hakobyan, Vahram Aghasyan, Sona Abgaryan and Tigran Khachatryan. Since mid 90s these artists had been most active participants in Armenia in almost all vibrant artistic exploits outside of Soviet legacy institutions. Their works most antagonizingly present the “revolutionary rehabilitation” of farming culture, the mass hysterical-insane outbursts emanating from industrial modernization. These are clashes one may witness when the ideology pushing towards a unipolar world meets the reality. When Diana Hakobyan displays in her video the roles ascribed to a woman alongside the findings of sociological surveys, one wonders whether it is possible to resign to the cruelty and injustice that govern this world, whether it is possible to create a society where self-admiration and power do not engage in a “luring game.” Images flickering in a rock’n’roll rhythm over three monitors create a dynamic sequence, reminiscent in its visual impact of the contribution of the 1960s and 70s emancipation processes to the liberation of public morality. However weak or unnoticeable were in Soviet Armenia the effects of early Soviet libertarian processes, the idea of the equality of sexes no longer may be subjected to another, however important, objective. The sexual liberation of the West since 1960s allowed most people to feel their power over their own destinies. One may transform residences, occupations, gender, skin color, or just about everything else. Diana Hakobyan tries to awaken the memory of onlookers, sucking them into the process of liberalization of the 60s, a long and winding narrative, continually clashing with neo-patriarchal eruptions justifying the “logic of power,” mindless exploitation and consumption.
The next wave of resistance came about with the emergence, in 2009, of the group Art Laboratory. Unlike the proponents of bodily art that preceded them, these artists, rather than bringing politics into the territory of art, blended art into politics. With their artistic performances they ruptured closed social systems, attempting to liberalize them. In 1999 the group Art Laboratory inaugurated a project called Resistance at the Mkhitar Sebastatsi educational institution. The contributors maintained that merely presenting the history of liberalization in art constituted an act of resistance in and of itself. Artists that view the truth of the body as struggle against ideologies, using aesthetic and psychological counter points display the “confrontation of the carnal and the spiritual,” as an echo of a world long gone, which nonetheless may jeopardize our very existence with its reverberations.