«Ֆրոնտալ մերկություն» նախագծին ուղեկցող տեքստն ուզում եմ սկսել՝ ներկայացնելով բժիշկ, ակադեմիկոս Իվան Նեումիվակինի հիշողություններից մի դրվագ, որը տեղ է գտել 2007 թ. տպագրված իր «Առողջության էնդոէկոլոգիա» գրքում:
Մի անգամ` արդեն խորհրդային երկրի փլուզումից հետո, երբ Իվան Նեումիվակինն իր կնոջ հետ հանգստանալիս է լինում Բադեն-Բադեն քաղաքում, նրանք այցելում են արևելյան բաղնիք, որտեղ պարզվում է, որ կանայք և տղամարդիկ շոգեհարվում կամ լողավազանում լողում են միասին և ամբողջովին մերկ: Ահա թե ինչ է գրում Նեումիվակինը. «Նույնիսկ ես` բժիշկս, զարմանալի զգացողություն ունեցա՝ տեսնելով, որ կողքիս գտնվում են մարդիկ, որոնք ազատ են ոչ միայն հոգով, այլև մարմնով: Բոլորը՝ և տղամարդիկ, և կանայք, պահում էին իրենց շատ բնական: Իմ և կնոջս ուշադրությունը գրավեց այն, որ գործնականորեն բոլորի փորերը ձիգ էին, իսկ մարմինները՝ մարզված: Մերկ մարդկանց համար սա բնական ցանկություն է՝ երևալ բարետես: Արդյոք այդպես չե՞ն պահում իրենց հատկապես տղամարդիկ՝ ձգելով իրենց կախված փորերը ծովափին գեղեցիկ կին տեսնելիս: Երբ հաջորդ օրը մեր զարմանքի մասին պատմեցինք մեր գերմանացի ընկերներին, միայն քաղաքավարությունը նրանց թույլ չտվեց ասելու մեզ, որ զարմանքի պատճառն այն է, որ մենք վայրենիների երկրից ենք, ուր կոմունիստական բարդույթավորվածությունը խցկում էին մեր գլխի մեջ պուրիտանական դաստիարակության միջոցով»: Այն հասարակությունները, որոնք հանրայնորեն ցուցադրում և գնահատում են մարդու մերկ մարմինը, իբրև կանոն լինում են առաջադեմ, հանդուրժող և հարուստ: Ունենում են զարգացած արվեստ, գիտություն, բժշկություն, գեղեցիկ ու հարմարավետ քաղաքներ և գյուղեր: Դա այդպես էր և անտիկ աշխարհում, և այսօր: Կերպարվեստում կրթությունը հիմնվում է մարդկային մերկ մարմնին երկար նայելու (մերկ կերպարանքը նույն դիրքի մեջ ուսումնասիրել մինչև 50 և ավելի ժամ) փորձառության վրա. դրանով արվեստագետը սովորում է տեսնել շրջապատող աշխարհը և ինքն իրեն: Դեռ Վերածնության դարաշրջանից մեզ հասած այս մոտեցումը պարունակում է մեծ լավատեսություն, կենսասիրություն, խթանում երևակայությունը և մարդկանց դարձնում նախաձեռնող: Հատկանիշներ, որոնց կարիքը զգացվում է նաև այսօր: Հայաստանում կերպարվեստը բուռն զարգացում ունեցավ խորհրդային տարիներին: Տարբեր երկրներում մասնագիտական տարբեր աստիճանի կրթություն ստացած հայազգի արվեստագետները շտապում էին գալ հայրենիք, որը մարտահրավեր էր նետել ամբողջ աշխարհին` նպատակադրվելով կառուցել պատմության մեջ երբևէ գոյություն ունեցած ամենաառաջադեմ և ամենաերջանիկ հասարակությունը: Դեռ 19-րդ դարի կեսերից կերպարվեստը, այլ արվեստների համեմատությամբ, վերածվեց առաջատար մտքեր և նորարար ձևեր ստեղծող լոկոմոտիվի: Մոդեռնիզմը սկսվում է գրականությունը վիպապաշտությունից ազատագրելու ջանքով և շարունակվում կերպարվեստն ու երաժշտությունը գրական-գեղարվեստական տեքստերի ձևավորողի դերից ձերբազատելով: Հնարավոր է, որ դա կապված էր լուսանկարչության գյուտի ու տարածման հետ, բայց կերպարվեստի առաջատար դիրքերում հայտնվելը անկասկած նաև տեսողության փոփոխությունից առաջացած աշխարհայացքային փոփոխության խորհրդանիշ էր: Մերկ մարմինը կերպարվեստում և մերկ մարմինը բանաստեղծության կամ գրականության մեջ անհամեմատելի բաներ են: Իսկ մերկությունը անհատականացման կարևոր փուլն է, դա այդպես էր ժողովրդավարության արշալույսին` հունահռոմեական էպոխայում, այդպես էր Վերածնության դարաշրջանում և, բնականաբար, այդ իդեալների շարունակությունը հանդիսացող Նոր դարաշրջանում: Նկարչությունն ու քանդակագործությունն իրենց կրթական համակարգերը հիմնում են այս ժառանգության վրա: Բայց կերպարվեստի պատմությունը դեռ մինչև Մոդեռնիզմի սկիզբը շարունակում էր մնալ եվրոպական ազգերի մենաշնորհը, և միայն ազգային-ազատագրական շարժումների տարածումը աշխարհով մեկ անհատականացման հնարավորություն ստեղծեց նաև կայսրությունների գավառներում հայտնված ազգերի համար: Ազատագրական ցանկացած պայքար անհատականացման պայքար է, անտեսվածները և մերժվածները հնարավորություն են ստանում պահպանել և զարգացնել իրենց ինքնությունը, լինել իրենք իրենց նման, չճնշվել այն պատճառով, որ իրենց մարմնի կազմությունը չի համապատասխանում գերիշխող մշակույթի, ասենք՝ «հունահռոմեական» կամ «հոլիվուդյան» չափանիշներին և այլն: Սա հեղափոխական մի մեծ պրոցես էր արվեստի մեջ, որն ընթանում էր զուգահեռ կամ նույնիսկ առաջ ընկնում քաղաքական հեղափոխություններից: 19-րդ դարի վերջի և 20-րդ դարի մշակութային և քաղաքական հեղափոխությունները ոչ եվրոպական ազգերին հնարավորություն էին տալիս չթաքնվել, այլ բաց և հպարտ կեցվածքով տեր դառնալ իրենց նյութական հարստությանը, որն աշխատանքային գործիքներից, բնական հարստությունից, անշարժ գույքից ու ֆինանսական հոսքերից առավել ազատագրված քաղաքացու սեփական մարմինն է: Անցյալ դարի սկզբին նրանք, ովքեր կառուցում էին Խորհրդային Հայաստանը, համենայն դեպս՝ մինչև ստալինյան հետապնդումները, շատ դրական և գիտական վերաբերմունք ունեին մարմնի ու մերկության հանդեպ, չկար այսօրվա բարդույթավորվածությունը, որը` իբրև վախի, աքսորի և աղքատության հիշողություն, սկսեց մեզ ուղեկցել հետստալինյան և «լճացման» տարիներից: Վերլուծաբանները մինչև հիմա ընդհանուր տեսակետ չունեն` արդյոք մերկության արգելքը կամ, այսպես ասենք, մերկ մարմնի պատկերումը նվազագույնի հասցնելը Ստալինի զուտ անձնական հոգեխեղումների արդյո՞ւնք էր, թե՞ անդեմ բյուրոկրատական ապարատի միջոցով համատարած հսկողության ձգտող բոլոր համակարգերի հատկանիշը: Կերպարվեստի կրթությունը Սովետական Միությունում դասական, ակադեմիական ավանդույթով շարունակում էր մերկ մարմնի ուսումնասիրությունները, բայց այդպես էլ հասկանալի չէր, թե կրթությունը ստանալուց հետո նկարիչը իրավունք կստանա՞ իր նկարներում պատկերել մերկ կերպարանքներ և ցուցադրել դրանք: Հանրային տարածքներում ավելի հաճախ հանդիպում էին վերարկուներով, շինելներով կամ պարզապես դեկորատիվ կոտրատվող ռիթմերով թաքցված ու պարուրված կերպարներ, որոնք միայն դեմքի լուսանկարչական հեռավոր նմանությամբ էին անհատականացվում, եթե նվիրված էին լինում որոշակի մարդու: Իհարկե, «Պերեստրոյկան» առաջին հերթին խոսքի ազատություն էր, որի կարիքը կերպարվեստը շատ էր զգում: Հնարավորություն ստեղծվեց բացահայտել ու վերանայել արվեստի պատմության բազմաթիվ անտեսված, արգելված, միտումնավոր խեղաթյուրված ու կամային ձևով մեկնաբանված բազմաթիվ փաստեր, արվեստի գործեր, նոր տեսանկյունից դիտել շատ ու շատ արվեստագետների... և այս գործընթացը շարունակվում է մինչև այսօր: Այժմ մի քանի խոսք այն ընդհանուր գաղափարի մասին, որը դրված է «Մարմին. նոր պատկերային արվեստը Հայաստանում» խորագիրը կրող ցուցադրության մեջ, որի շրջանակներում է իրականացվում «Ֆրոնտալ մերկություն» նախագիծը: Մեր համար կարևոր է, որ «Մարմին. նոր պատկերային արվեստը Հայաստանում» ցուցահանդեսի բոլոր համադրողները, որոնք չորսն են` Արարատ Սարգսյան, Արևիկ Արևշատյան, Դավիթ Կարեյան և Ես, արվեստագետներ են: Երբ Հայաստանի Հանրապետությունն անկախացավ, առաջին փոփոխությունը կերպարվեստի ոլորտում, ի տարբերություն նախորդ սովետական հաստատությունների ցուցահանդեսային փորձառության, համադրողների կողմից ցուցահանդեսներ կազմակերպելու գործունեությունն էր, որն ակնհայտորեն փոխեց արվեստի հասարակական ընկալումը: Համադրողների մեծ մասը իհարկե հենց իրենք արվեստագետներն էին, բայց դա չխանգարեց, որ համադրողի կերպարն ընկալվեր իբրև Ժամանակակից Արվեստի հիմնական գործող անձ: Համադրողի գործի նման գերագնահատման պատճառը, իմ խորին համոզմամբ, այն պարզ ու ակնհայտ փաստն էր, որ այդ ցուցահանդեսները, ի տարբերություն խորհրդային տարիների «ցուցահանդես-հաշվետվությունների», ավելի հետաքրքիր գաղափարներ ու ամբողջական հավաքածուներ էին ներկայացնում: Եվ ուրեմն «Մարմին. նոր պատկերային արվեստը Հայաստանում» ցուցահանդեսը արվեստագետ-համադրողների ավանդույթի շարունակությունն է. բոլոր չորս համադրող-արվեստագետները վերջին քսան տարում կազմակերպել են բազմաթիվ ցուցահանդեսներ՝ հաճախ իրենք էլ մասնակցելով դրանց: Քանի որ «Մարմին. նոր պատկերային արվեստը Հայաստանում» նախագծի մեջ «Ֆրոնտալ մերկություն» բաժնի համադրողը Ես եմ, և Ես նաև մասնակցում եմ այդ հատվածում, աշխատանքների նկարագրությունը սկսեմ իմ երկու գործից: Դրանք վերնագրված են «Կոնստրուկտիվիստական էքստերիեր» և «Անկախ հասարակություն», երկուսն էլ կատարված են 2010 թ.: Կոնստրուկտիվիզմը ճարտարապետության և դիզայնի ոճ է, որը երկրագնդի որևէ կետում միանշանակորեն զուգահեռվում է Նորի Աշխարհի հետ: Արդեն մոտավորապես հարյուր տարի է անցել այդ ոճի սկզբնավորումից, բայց այն չի ընկալվում որպես հին ու երևի դեռ այնքան ժամանակ կընկալվի իբրև Նորի խորհրդանիշ, որքան կպահանջվի իրականություն դարձնելու համար այն իդեալները, որոնք ընկած են այդ՝ արդեն վաղուց համաշխարհային դարձած ոճի հիմքում: Այդ իդեալներն են Հավասարությունը, Ազատությունը և Համերաշխությունը: Հասկանալի է, որ այս գաղափարների վրա հիմնվող արվեստի ուղղությունը պետք է իր կողմնակիցներն ու իրականացնողներն ունենար 1917 թ. կոմունիզմի կառուցումը իբրև նպատակ հայտարարած նախկին Ռուսական կայսրության անկախություն հռչակած գավառներում, որոնցից մեկն էլ Հայաստանն էր: Բազմաթիվ հայ ճարտարապետներ նախագծում և կառուցում էին կոնստրուկտիվիստական ոճով. մինչև այսօր էլ կարելի է Երևանում տեսնել այդ շենքերը: Ես իմ «Կոնստրուկտիվիստական էքստերիեր» աշխատանքում անդրադառնում եմ այդ ավանդույթին ու շեշտում, որ ապագայի հասարակության կառուցումը նպատակ ուներ մարդուն ազատել շահագործող աշխատանքից, բյուրոկրատական վերահսկումից, աշխարհը դարձնել բաց ու թափանցիկ: Մերկ մարդիկ ազատ են, հավասար և ցուցադրում են իրենց համերաշխությունը՝ դեն նետելով դասակարգերի, խտրականության և վերահսկման խորհրդանիշ հանդիսացող զգեստները: Ապագայի հասարակություն կառուցող մարդիկ հեծանիվ են քշում ավտոմեքենաների պաշտամունք ունեցող այսօրվա Երևանում: Նրանք անցյալից են, բայց ապրում են ապագայում: Իսկ «Անկախ հասարակություն» աշխատանքում պատկերված է սուպերմարկետների ճնշման տակ արդեն քիչ-քիչ անհետացող սիգարետի կրպակ, որը շրջապատված է մերկ մարդկանցով: Այդ կրպակները ազատ շուկայական տնտեսության խորհրդանիշներ էին 90-ական թվականներին, բայց նաև անհատականացման խորհրդանիշներ` հաճախ ծածկված տրանսնացիոնալ «բրենդների» գովազդներով` հիմնականում ծխախոտի, կոնֆետների և զովացուցիչ ըմպելիքների ազդագրերով: Կրպակների տերերը, եթե չէին կարողանում ճարել բնօրինակ ազդագրեր, իրենք էին իրենց ձեռքով նկարում դրանք: Այն կրպակը, որը Ես պատկերել եմ իմ նկարում, հիմա արդեն փակվել է՝ չդիմանալով մի քանի մետր իրենից հեռու հայտնված սուպերմարկետի հետ մրցակցությանը: Մերկ մարդիկ մեր անկախությունը խորհրդանշող քաղաքացիներն են, որոնք իրենց շատ հարմարավետ են զգում՝ առևտուր անելով այդ փոքրիկ կրպակից: Այս մարդիկ նրանք են, ովքեր չեն անիծում անկախությունը՝ անվանելով այն «մութ ու ցուրտ տարիներ»: Նրանք հերոսներ են, որոնք գիտակցում են, որ իրենց մարմինն իրենց սեփականությունն է, որոնց համար անցյալը ոչ թե ևս մեկ առիթ է` սգալու ու նվնվալու, այլ վառ պահվող հիշողություն՝ այսօր ավելի վստահ ապրելու համար: Հաջորդ աշխատանքը, որը ուզում եմ ներկայացնել, կոչվում է «Entartete», 2010 թ., հեղինակը Տիգրան Խաչատրյանն է: Լուսանկարչության և կինոյի ազդեցությունը կերպարվեստի վրա այնքան մեծ է եղել (ու շարունակում է այդպիսին մնալ), որ միայն զարմանալ կարելի է, թե ինչու մեր արվեստի հաստատությունները գերադասում են խրախուսել միայն այն գեղանկարչական ֆանտազիաները, որոնք տեղափոխում են մեզ դեպի մինչլուսանկարչական աշխարհը: Շարժման պատկերումը կերպարվեստի կարևոր տարրերից մեկն է, իսկ արվեստի մի ամբողջ ուղղություն, որը մեծ տարածում է ունեցել նաև մեզանում, իր սկզբունքներն ամբողջովին հիմնում էր արվեստի մեջ արագության ընդգծման և կարևորության վրա: Տիգրան Խաչատրյանը իր «Entartete» աշխատանքում վերաիմաստավորում է մեր ֆուտուրիստական ուտոպիաներով հագեցած անցյալը. նա օգտագործել է Étienne-Jules Marey-ի ֆոտոների վերախաղարկումը` իբրև հիշելու գործողություն: Étienne-Jules Marey-ն մինչև կինոյի գյուտը լուսանկարների միջոցով ստանում էր շարժվող պատկերներ: Ինչպես հայտնի է, սովետական քարոզչությունը հաճախ ասոցացվում է Վ. Ի. Լենինի հայտնի «Մեզ համար արվեստներից ամենակարևորը կինոն է» արտահայտության հետ, որը Տիգրան Խաչատրյանի գործում նացիստական Գերմանիայում բացված «Entartete»/«Դեգեներատիվ Արվեստ»/1937 ցուցահանդեսի վերնագրի հետ նույնական հնչողությամբ վերածվում է հզոր դիմադրության` դեռ արդյունաբերական դարաշրջանից մեզ կաշկանդող ամբողջատիրական մտածողության դեմ: Հիշողության հետ է կապված նաև Կարեն Ալեքյանի կոնցեպտուալ աշխատանքը՝ կազմված տեքստից, որը նաև գործի վերնագիրն է, և մի հին լուսանկարից՝ պահվող Մոսֆիլմի արխիվում: 20-ականների անհայտ արվեստագետի այս լուսանկարը երջանիկ հասարակության կառուցման կորած վկայությունն է: Կարեն Ալեքյանի աշխատանքը կոչվում է «Պատկերը, որը դուք այժմ դիտում եք, արդյունքն է առաջադեմ արժեքային համակարգի, իսկ բացահայտ մերկությունը` անթերի լիարժեքության»: Սոցիալիզմը նույնացնելով ստալինիզմի հետ՝ մենք կատարում ենք ոչնչով չարդարացված ոտնձգություն մեր հիշողության հանդեպ, իսկ հեղինակը մեզ վերադարձնում է նախաստալինյան Սովետական Միություն, ուր դեռ կային սեփականատերեր, անձնական և կոլեկտիվ սեփականություն: Ռազմաբյուրոկրատական համակարգի կողմից սեփականատերերի ֆիզիկական բնաջնջումը դեռ չէր հռչակվել սոցիալիզմի հաղթանակ` վարկաբեկելով սոցիալիզմն ու կոմունիզմը և անդառնալիորեն հեռանալով մարքսիզմից: Լուսանկարում Նոր տնտեսական քաղաքականություն (Նէպ) իրականացնող երկիրն է, ուր կոլեկտիվ տնտեսությունները ազատ մրցակցության մեջ են անհատ տնտեսվարողների հետ` ցուցադրելով իրենց առավելությունները` կոլեկտիվ աշխատանքի բերկրանքն ու ազատությունը:
Այս նույն զգացողությունը կա նաև Ազատ Սարգսյանի «Azatapolitanas» փերֆորմանսի մեջ, ուր արվեստագետը կանգնած է դահլիճի կենտրոնում, իսկ նրա մերկ մարմնի մազածածկույթին ամրացված սպիտակ գլանափաթեթները խճուղիների նման տարածվում են շուրջբոլորը՝ արևի ճառագայթների պես լուսավորելով խավարը: Այն լրատվական խավարը, որը շաղախված է քաղաքական ու տնտեսական շահավետությունից և դեռ շրջապատում է ստեղծագործող անհատներին: Այս փերֆորմանսը Ազատ Սարգսյանը իրականացրել է Բրազիլիայի Սան Պաուլո քաղաքի 25-րդ միջազգային բիենալեի շրջանակներում 2002 թ.: Շատ համահունչ է այս մտքերին նաև Շուշան Պետրոսյանի «Մարմնի ապստամբությունը» վիդեոաշխատանքը` կատարված 2010 թ.: Մարմինը դիմադրում է ինքն իրեն, թույլ չի տալիս, որ մազերը դուրս գան մաշկի մակերես, նրանք շրջվում են ներս՝ բորբոքելով ու ցավ պատճառելով արվեստագետին: Ստեղծագործող անհատին անհրաժեշտ են կամք և համարձակություն` պայքարելու համար իր մարմնի դեմ, որը փախչում է հասարակությունից: Դեպի դուրս բացվելու փոխարեն արտիստի մարմինը կծկվում է ինքն իր մեջ, ինչպես Սվետլանա Անտոնյան Օկեանի սքանչելի «Հոգմապար» լուսանկարչական փերֆորմանսի մեջ: «Հոգմապար»-ը պարի տեսակ է, որը պարում են միայնակ` փնտրելով ու շատ ամուր գրկախառնվելով պարային զուգընկերոջ հետ, որը նույնպես դու ես, քո այն մասը, որը մերժում է հասարակությունը: Եթե Շուշան Պետրոսյանի աշխատանքում մարմինն է մերժում աշխարհը, ապա Սվետլանա Անտոնյան Օկիանի աշխատանքում աշխարհն է մերժել արվեստագետի մարմնի մի մասը կամ, կարելի է ասել, մերժվել է նրա մարմնի ուղիղ կեսը, և «կյանքի պարը» ողբերգական պտույտների է վերածվել հյուրասենյակի մանրահատակին` գրկախառնված բացակայող զուգընկերոջ հետ, որը արվեստագետի «ալտեր էգոն» է:
Հաջորդ աշխատանքը, որն ուզում եմ ներկայացնել, Կարեն Բարսեղյանի «Կրակայրիչներ» պենոպլաստե քանդակներն են: Մեկ և երկու մետրանոց հինգ կտորից բաղկացած այս քանդակները առավելագույնս նմանեցրած են զանգվածային մշակույթից բոլորիս լավ ծանոթ մերկ կանանց ու «կուլտուրիստ» տղամարդկանց լուսանկարներով զարդարված էժանագին կրակայրիչներին: Ինչպես կասեր Կլեմենտ Գրինբերգը, Ռեպինի և «պերեդվիժնիկների» բախտը բերել էր, որ Սովետական Միությունը փակ երկիր էր. ժողովրդական զանգվածները դիտում, նույնիսկ իրենց տանը կախում էին նրանց գեղանկարչական աշխատանքների վերատպությունները, բայց հենց հայտնվեցին «գլամուրային» «կիչ»-մշակույթի նմուշները՝ տպագրված լայն սպառման առարկաների վրա, գեղանկարչությունը դարձավ արվեստ հասկացող մարդկանց «գիտական լեզու», որով նրանք շփվում են միմյանց հետ և հասարակությունից էլ ոչինչ չեն պահանջում` բացառությամբ մեկ բանի, որ կերպարվեստի տարրական օրենքները չիմացողներն իրենց հանգիստ թողնեն: Կարեն Բարսեղյանի «Կրակայրիչները» խոսակցություն է բարձր արվեստի մասին, մեր անցյալի, թանգարանների և արվեստի շուկայի մասին: Կարեն Բարսեղյանի բոլոր աշխատանքներին հատուկ է լավատեսությունը, իսկ հատկապես «Կրակայրիչները» աչքի է ընկնում դեպի ապագան նայող մարդու ոգևորությամբ, արժեքները փոխող ու նոր արժեքներ հաստատող արվեստագետի ուրախությամբ: Նման մի ուրախություն կա նաև Վահագն Ղուկասյանի կտավներում, որոնցից մեկը հատուկ արված է «Ֆրոնտալ մերկություն» նախագծի համար և պատկերում է ինձ` «Ֆրոնտալ մերկություն» նախագծի համադրողիս, ճակատային մերկությամբ: Արվեստը ոչ թե տեսություն է, այլ ուղիղ գործողություն: Վահագն Ղուկասյանը, լինելով գեղանկարիչ, իրեն բոլորովին հարմարավետ չի զգում տեսությունների և տեսականացումների ակադեմիական աշխարհում: «Ֆրոնտալ մերկություն» նախագծի համադրող Արման Գրիգորյանի դիմանկարը» աշխատանքն արվեստագետի կողմից մեկ ուրիշ արվեստագետի պատկերման և գնահատման մի յուրօրինակ փորձ է, ինչպես և Սվետլաննա Անտոնյան Օկիանի կատարած Հայաստանի այսօրվա լավագույն արձակագիրներից մեկի՝ Լուսինե Վայաչյանի մերկ դիմանկարը: Այս դիմանկարներն իսկապես նորություն են հայ արվեստում: Մեզանում արվեստագետները մերկ ինքնադիմանկարներ արել էին, բայց Ռոդենին, որը Բալզակին մերկ էր պատկերել, հետևել են միայն Վահագն Ղուկասյանը և Սվետլանա Անտոնյան Օկիանը: Նրանք երիտասարդ են, և սա նրանց առաջին, բայց կարևոր ներդրումն է մեր արվեստում, որն արժանի է նկատվելու և գնահատվելու:
«Ֆրոնտալ մերկություն» նախագիծը Հայաստանի կերպարվեստում մի յուրահատուկ քայլ է, այն նպատակ է հետապնդում հստակորեն տարբերվել արվեստի մնացած տեսակներից` ցուցադրելով առանձնահատուկ մի ասպեկտ՝ մարմնի մերկությունը, որի շնորհիվ կերպարվեստը գտնում է իր սոցիալական առաջադեմ դերը և ի տարբերություն մարդկային գործունեության բազմաթիվ այլ դրսևորումների` շարունակում է մնալ կյանքի ավանգարդում:
Տեքստում զետեղված պատկերները` 1. Արման Գրիգորյան 2. Կարեն Բարսեղյան 3. Օկեան (Սվետլանա Անտոնյան) 4. Կարեն Բարսեղյան

I would like to begin my essay towards the Frontal Nudity project with a quote from the memoirs of a Ivan Neumivakin, a medical doctor and member of the academy, published in 2007 in his book The Ecology of Health. After the collapse of the Soviet Union Ivan Neumivakin traveled to a spa in Baden-Baden with his wife, where they visited an oriental bath, only to discover that women and men used the same steam room and pool, completely naked.
Here is what Neumivakin has to say about it: “Even I, a medical doctor, experienced this strange sensation when I saw people all around me who were free not only in their spirit, but also the body. Everyone, whether male or female, behaved naturally. Our attention was drawn to the fact that practically everybody’s abs were taut, and most bodies were fit. It is only natural for a naked person to crave a pleasing look. Isn’t this what especially men do on the beach when they spot an attractive lady: pulling up the slack of their tummy? When we shared our feelings with our German friends next morning, politeness made them refrain from telling us that it was only because we came from an uncultivated country, where puritan upbringing had stuffed our minds with Communist complexes.” As a rule societies that openly display and appreciate the naked body are progressive, tolerant and rich. They enjoy advances in art, science and medicine; they have beautiful and comfortable cities and hamlets. This was the case in the ancient world, and it still holds true. Instruction in fine arts is based on the experience of observing a naked human body for a lengthy period of time (the naked model is watched in the same posture for fifty hours or more). This teaches the artist to perceive the world around and himself in it. This is an approach we have inherited since the Renaissance, it embodies great optimism and cheerfulness, stimulates imagination and initiative. These are qualities very much in demand today. Fine arts in Armenia developed explosively through the Soviet years. Armenian artists of varying aptitude and educational level hastened to converge from all over on their motherland, which had flung down the gauntlet to the entire world, purporting to construct the most progressive and the happiest society that had ever existed. Since the middle of the 19th century fine arts overtook other forms of art as the proponent of progressive ideas and the locomotive of generating innovative forms. Modernism commenced with the effort to liberate literature from the narrative slant and went on to free fine arts and music from the role of illustrations to literary narrative. It is not impossible that this may have been the result of the invention and proliferation of photography, but the coming of fine arts to the forefront no doubt signified a change in the Weltanschauung, brought about by the change in vision. The naked body in art and the bare body in poetry or prose are not comparable. Nudity is an important component of individuality; this was the case at the dawn of democracy in the Greco-Roman period, it held true through the Renaissance and, naturally, in the New Age which succeeded those ideals. Painting and sculpture drew from this legacy in their systems of instruction. But history of art, even before the onset of Modernism, remained the monopoly of European nations, and it is only the spread of national-liberation movements throughout the world that afforded the possibility of individualization also for nations in the provinces of the great empires. Any struggle for liberation is a fight for individualization: the ignored and the rejected receive a chance to preserve and boost their identity, regain themselves, shed the embarrassment of their physique not matching the template of dominant culture, say the Greco-Roman or Hollywood criteria. This became a great revolutionary process in art, which unfolded concurrently with or even fell ahead of political revolutions. Cultural and political revolutions of the late 19th, early 20th centuries allowed European nations to openly and proudly come forward and take possession of their material heritage, which included, over and above their production tools, the wealth of nature, and the land and cash flows - the liberated citizen’s own body. At the onset of the last century the builders of Soviet Armenia, at least prior to Stalin’s purges, adopted a very positive and scholarly attitude to body and nudity, free from the encumbrance of today’s complexes, which started to haunt us with memories of fear and exile since the post-Stalin’s period and the subsequent years of stagnation. To our days analysts fail to agree whether the ban on nudity or, let us put it this way, reducing to the bare minimum the representation of the naked body, was the result of Stalin’s personal mental twists or it is a universal feature of all systems aspiring at total control through a faceless bureaucratic machinery. Instruction in fine arts in the Soviet Union continued to follow the classical academic tradition of examining the naked body, although it remained moot whether an artist thus trained would ever be allowed to paint naked images and exhibit them. Public spaces were strewn with figures clad in overcoats or concealed and shrouded in shattered rhythms, personalized, if so required, solely through remote photographic likeness with the original. Of course the Perestroika signified, first and foremost, freedom of expression, something desperately needed by fine arts. It became possible to identify and reveal many ignored, banned, intentionally distorted or arbitrarily interpreted facts and works in the history of art, cast a fresh glance at scores of artists... a process that is continuing to our days. A few words are owing here on the general idea underlying the title of this exhibition: Body: New Figurative Art in Armenia, which incorporates the Frontal Nudity project. What matters for us is that all four curators of the exhibition, Ararat Sargsian, Arevik Arevshatian, Davit Kareyan and Myself, are artists ourselves. When Armenia acquired its independence, the first permutation that came about in arts, as opposed to preceding experience with Soviet institutional exhibitions, was the emergence of curators, something that drastically changed the social perception of art. Most of this new corps of curators were of course artists themselves, but this did not impede with the figure of the curator coming center stage in Contemporary Art. I maintain that the reason for such an inflation of the curator's function was in the simple and obvious fact that these exhibitions, as opposed to the Soviet tradition of «exhibitions/reports of accomplishments,» were presenting far more exciting ideas and more finished collections. The exhibition Body: New Figurative Art in Armenia continues with this tradition of compilation by curator-artists: all four curators have organized numerous exhibitions within the last couple of decades, often participating in them themselves. Since, within the Body: New Figurative Art in Armenia project, I am the curator of the Frontal Nudity segment, at the same time participating in it, I shall begin the exposé with two of my own works, the Constructivist Exterior and the Independent Society, both done in 2010. Constructivism is a style in architecture and design, which unequivocally associates with the New World anywhere on the globe. It has been almost a century since this global style emerged, but it is never perceived as outdated and shall remain a symbol of the New for as long as it takes to turn its ideals into reality. The ideals are Equality, Freedom and Solidarity. It was only natural that a movement in art aspiring at these ideals found adherents and practitioners in the former provinces of the Russian empire that proclaimed independence, one of them being Armenia, who adopted the building of Communism as their goal in 1917. Many Armenian architects designed and built in the spirit of Constructivism, and those buildings may still be seen around Yerevan. In my Constructivist Exterior I reflect on this tradition and emphasize that the construction of a future society had the purpose of freeing man from exploitation, bureaucratic controls, making the world open and transparent. Naked people are free and equal, they display their solidarity, shedding the clothes that symbolize class, discrimination and control: the people building the society of the future are riding bicycles in today's Yerevan, the victim of the cult of the vehicle. They come from the past, but they live in the future. In my Independent Society I picture a cigarette stand of the kind that were phased out under the pressure of supermarkets, and it is surrounded by naked people. These stands became symbols of the free market in the 1990s, and they also symbolized individualization, covered in adverts of transnational brands of cigarettes, candy and sodas. The owners of those stands, sometimes failing to get hold of the originals, painted the stuff themselves on those stands. The one I have in my painting has closed down, succumbing to the competing supermarket a few meters down. The naked people symbolize our independence, they feel comfortable making purchases from the puny stand. These are the ones who do not curse the independence, calling it the «dark and cold years,» these are heroes who realize that their body is their property, the past for them is not another cause for mourning and wailing, but a vividly kept memory assuring a self-reliant life today. The next work I want to present is called Entertete, 2010, by Tigran Khachatryan. The influence of photography and the cinema on fine arts has been so overwhelming (it still is), that one may only wonder as to why our art institutions prefer to encourage only that imaginative painting which transports us onto the pre-photography world. The representation of motion is an important component of fine arts, and an entire direction in art, widespread also among us, used to fully base its principles on emphasizing speed and its importance in art. In his Entertete Tigran Khachatryan is rethinking our past, saturated with futuristic utopias; he plays with photographs by Étienne-Jules Marey as an act of memory. Before the invention of cinema Étienne-Jules Marey constructed moving pictures through his photographs. It is common knowledge that the Soviet propaganda is often associated with Vladimir Lenin’s famous quote: “For us the most important art form is cinema,” which, with an identical sound with the title of an exhibition that opened in 1937 in Nazi Germany: «Entartete»/Degeneratative art, transforms into powerful resistance against the totalitarian mentality that constrains us beginning with the industrial age. Karen Alekyan’s conceptual work likewise relates to memory: it comprises text that doubles as its title, and an old photograph kept in the archives of Mosfilm studios. This photograph by an anonymous artist of the 1920s represents a forlorn memory of building a happy society. Karen Alekyan’s work is called The image you are seeing is the result of a progressive system of values, whereas blatant nudity - of immaculate adequacy. By putting Socialism on the same footing as Stalinism, we are guilty of unwarranted encroachment on our memory, whereas the author brings us back to the pre-Stalinist Soviet Union, where private property still existed alongside personal chattel and collective assets. The physical extermination of private owners by the military-bureaucratic system had not yet been declared to constitute the triumph of socialism, compromising socialism and communism and departing irreversibly from Marxism. The country in the photograph is the one implementing the New Economic Policy (NEP), where collective enterprises engaged in free competition with individual entrepreneurs, demonstrating their advantages – the joy of collective labor and freedom.
The same feeling exists in the Azatapolitanas performance by Azat Sargsyan, where the artist stands in the centre of the space, with white rolls attached to his naked hirsute body radiating around him, illuminating darkness like the rays of the sun. The information void, bound by the mortar of political and economic expediency, is still engulfing creative individuals. Azat Sargsyan made this performance at the 25th international biennial in Sao Paulo, Brazil, in 2002. The Revolt of the Body, a 2010 video piece by Shoushan Petrossyan, is also quite persuasive. The body is resisting itself, disallowing the hairs to surface onto the skin, they turn inwards, inflaming and hurting the artist. A creative individual needs willpower and the audacity to fight her body that flees the society. Instead of opening up, the artist’s body implodes, like in Svetlana Antonyan Ocean’s magnificent photographic performance Hogmapar. This word denotes a solo dance, where one searches for and embraces the partner in oneself, the part of the person that is rejected by the society. While in the work of Shoushan Petrossyan it is the body that dismisses the world, with Svetlana Antonyan Ocean the world has turned down a part of the artist’s body, one may say half of it exactly. And the “dance of life” has turned into tragic pirouettes on the hardwood floor of the living room in the arms of an absent partner, alter ego of the artist.
The next work I submit to your judgment is Karen Barseghyan’s Lighters: five foam plastic sculptures, each one or two meters tall, bearing close resemblance to disposable lighters we all are familiar with from mass culture, covered with images of naked women and heavy-muscled men. As Clement Greenberg would say: it was the good luck of Repin and the “Peredvizniks” that the Soviet Union was an airtight country; the popular masses were viewing and even hanging reproductions of their paintings on their walls, but as soon as samples of glamour and kitsch culture appeared, printed on consumption goods, fine arts were relegated to the “scholarly lexicon” of people who understood art, they used it between themselves to communicate and wanted nothing from the society, but for those ignorant of the basic laws of fine arts to leave them alone.
Karen Barseghyan’s Lighters engages in a conversation about high art, our past, museums and the art market. All of Karen Barseghyan’s works are marked with a sense of optimism, and the Lighters in particular stand out with an enthusiasm of a person looking onto the future, the joy of an artist who transforms values and affirms new ones. Such great joy also permeates the canvasses of Vahagn Ghukasyan, of which one is painted specifically for the Frontal Nudity project, showing me, the curator of the Frontal Nudity project, in full frontal nudity. Art is not theory, it is direct action. The artist in Vahagn Ghukasyan is uncomfortable with the academic world of theory and theoreticizing. The Portrait of the Curator of Frontal Nudity Project Arman Grigoryan is an attempt by an artist to portray another artist, like Svetlana Antonyan Okean’s nude of Lucine Vayachyan, one of Armenia’s best current authors. Our artists have been known to paint naked self-portraits, but only Vahagn Ghukasyan and Svetlana Antonyan Okean followed in the footsteps of Rodin, who made a nude of Balzac. Since they are young, this is their first but nonetheless important contribution to our art, worth being noticed and appreciated. The Frontal Nudity project is a remarkable endeavor in Armenian art, aspiring to clearly set itself apart from other forms of art by externalizing a particular aspect – nudity, through which fine art embraces its progressive social role and, as opposed to many other expressions of human undertaking, remains in the vanguard of life.