Օլիգարխներն ընտրություններից առաջ «կրճատում» են ֆինանսական եկամուտները
Որքան մոտենում են խորհրդարանական ընտրությունները, պատգամավորներն այնքան ավելի զգուշավոր են դառնում եւ ամեն կերպ փորձում են իրենց «ապահովագրել» լրագրողների կամ ընդդիմախոսների հնարավոր «հարձակումներից»:
Այս գումարման Ազգային ժողովի պատգամավորների աքիլեսյան գարշապարը բիզնեսն ու ֆինանսական եկամուտներն են, որը եւ ընտրություններից առաջ բարեհաջող թաքցրել են օլիգարխ երեսփոխանները:
Լրագրողներին հասանելի իրավական փաստաթուղթը, որից պարզ են դառնում պատգամավորների դրամական եկամուտները, գույքի եւ եկամուտների հայտարարագիրն է: Իհարկե, քչերն են հավատում, որ պատգամավորները կամ բարձրաստիճան պաշտոնյաները կուրորեն հարգում են օրենքի տառը եւ հայտարարագրում իրենց ամբողջ ունեցվածքը: Այնուամենայնիվ, եղածն էլ բավարար է` հայտարարագիր ներկայացնող պաշտոնյայի ոչ միայն գրպանի պարունակության, այլեւ բարոյական հատկանիշների մասին մոտավոր պատկերացում կազմելու համար:
Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին դեռեւս հուլիսի 21-ին 5 կետից բաղկացած հարցում էինք ուղարկել, որպեսզի վերջինս անձամբ տեղեկացնի իր ունեցվածքի մասին: ԱԺ նախագահին «օգնելու» համար նշել էինք նաեւ մոտ երկու տասնյակ գործարանների ու ձեռնարկությունների անուններ, որոնք, ըստ շրջանառվող լուրերի, իրեն են պատկանում: Օրինակ` Մխչյան համայնքում 53,24 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողեր, Երեւան քաղաքում մոտ մեկ տասնյակ անշարժ գույք եւ այդքան էլ ավտոմեքենաներ:
1500 հա խաղողի այգի Արտաշատում, ավելի քան 10 գազալցակայան Երեւանի սահմաններից դուրս, «Արարատցեմենտի» բաժնետոմսերի 1/3-ը, Երեւանից դուրս եկող մայրուղիներում` խաղատներ, բենզալցակայաններ Հայաստանի ամբողջ տարածքում, հանգստյան տուն Ղրիմում, որը ձեռք է բերել 2007-ին 7 մլն դոլար արժեքով:
Ինչպես նաեւ` Արտաշատի տրիկոտաժի եւ մեխանիկական գործարանները, թիվ 5 ավտոպարկ տրեստը, Արտաշատի «Սիրիուս» գործարանը, Արտաշատի գաստրոնոմը, Արտաշատի հյուրանոցը եւ դրանում գտնվող ռեստորանը, Մխչյան գյուղի մեխանիկական գործարանը եւ ավտոձեռնարկություն նույն գյուղում, բետոնի գործարան, 200 հա հող Նարեկ եւ Քաղցրաշեն գյուղերում, հանգստյան տուն Ծաղկաձորում եւ 5 հա հող, երկու բազմահարկ շենք Երեւանի Հանրապետության փողոցում, տուն Սեւանա լճի հարեւանությամբ, 2500քմ տարածք Երեւանի Հաղթանակ այգու հարեւանությամբ եւ այլն:
Թեեւ Աժ նախագահին հարցերն ուղարկել էինք գրավոր, սակայն օրերս` 2 ամիս անց, ԱԺ-ից տեղեկացրին, որ ցանկում նշված ձեռնարկությունների մի մասը Հովիկ Աբրահամյանի հետ որեւէ կապ չունի, իսկ թե ո՞ր մասն է առնչվում` խորհուրդ տվեցին ուսումնասիրել նրա հայտարարագիրը:
Նշենք, որ լրագրողներին տրվում է հայտարարագրի հիման վրա կազմված տեղեկանք, որը չի արտացոլում ոչ տարվա կտրվածքով նրա ֆինանսական շարժը, ոչ էլ ունեցվածքի մասին կոնկրետ տեղեկություններ է պարունակում: Այս մասին տեղեկացրել ենք նաեւ Հովիկ Աբրահամյանին` նրան ուղարկելով 2009 թ. լրացրած իր հայտարարագրի տեղեկանքը:
Խորհրդարանի խոսնակն անդրդվելի է: Նա այդպես էլ պաշտոնապես չպատասխանեց մեր գրավոր հարցմանը:
Մինչդեռ հայտնի է, որ նրան պատկանում են նաեւ հանքերի շահագործման լիցենզիաներ: Մասնավորապես` 2010 թ. հանքարդյունահանման լիցենզիա է ստացել Հ. Աբրահամյանին պատկանող «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՍՊԸ-ն: «Արգամիկ» ՍՊԸ-ի անունով նա ստացել է Վայոց Ձորի Ելփին գյուղի պղնձի եւ մոլիբդենի հանքավայրի ուսումնասիրման լիցենզիան, ինչպես նաեւ մի շարք այլ լիցենզիաներ: Այս ամենով հանդերձ` ԱԺ նախագահը 2010 թ. ավելի քիչ է հայտարարագրել, քան 2009-ին:
2009 թ. Հ. Աբրահամյանը հայտարարագրել էր 29 մլն 499 հազ.760 դրամ, իսկ 2010-ին` 25 մլն 515 հազ. 220 դրամ: Հավանաբար, պակաս հայտարարագրված 4 մլն դրամը նախորդ տարվա եղանակային անբարենպաստ պայմանների արդյունքն է, ինչն էլ վնաս է հասցրել Հովիկ Աբրահամյանի գյուղատնտեսական տնտեսություններին: ԱԺ նախագահի տիկնոջ` Ջուլիետա Աբրահամյանի անունով միայն Արարատի մարզի Նարեկ գյուղում ձեւակերպված է գյուղատնտեսական նշանակության մոտ 90 հա հող: Վիճակագրական ծառայությունը եւս փաստում է, որ նախորդ տարի անկում է արձանագրվել գյուղատնտեսության ոլորտում:
«Շքերթը» շարունակվում է
Ֆինանսական եկամուտների զգալի «կորուստ» է ունեցել նաեւ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանը: 2010 թ. նրա եկամուտը նվազել է ոչ թե միանիշ միլիոնով, այլ 42 անգամ: Եթե 2009-ին օլիգարխ պատգամավորը հայտարարագրել էր 439 մլն 513 հազ. 440 դրամ, ապա 2010-ին` ընդամենը 10 մլն 448 հազ 580 դրամ: Իսկ 2008-ին պատգամավորը հայտարարագրել էր 316 մլն 145 հազ. 910 դրամ:
Սամվել Ալեքսանյանը թեեւ իրեն «սնանկ» է ճանաչել, սակայն վերջերս գնել է Երեւանի Մաշտոցի պողոտայում գործող «Փակ շուկան»:
Սամվել Ալեքսանյանը չի թաքցնում, որ վերընտրվելու ցանկություն ունի: Հավանաբար, քիչ դրամ հայտարարագրելով` փորձում է ընտրողի աչքին որպես հալալ քրտինքով վաստակած ու «չոր» աշխատավարձով ապրող պատգամավոր երեւալ:
Զգուշավորություն է ցուցաբերել նաեւ ՀՅԴ համամասնական ցուցակով ընտրված պատգամավոր, «Աշտարակ կաթ» ընկերության սեփականատեր Աշոտ Ափոյանը: 2010 թ. նա հայտարարագրել է 18 մլն 659 հազ. 580 դրամ` 2009-ի 311 մլն 262 հազ. 090 դրամի փոխարեն: Այդ տարի պատգամավոր Ափոյանը նաեւ երեք հողամաս էր ձեռք բերել: Միգուցե գործարար պատգամավորն այս անգամ էլ է ցանկանում պատգամավորական տեղերից մեկը զբաղեցնել:
Ինչպես միշտ, Գագիկ Ծառուկյանի խնամին` ԲՀԿ խմբակցության անդամ Մուրադ Գուլոյանը, 2010 թ. էլ է իրեն համարել «աղքատ»: Նա հայտարարագրել է միայն իր աշխատավարձը` 3 մլն 108 հազ. 580 դրամ` 2009-ի 3 մլն 143 հազ. 440 դրամի փոխարեն:

Перед выборами олигархи “сокращают“ свои финансовые доходы
Чем ближе парламентские выборы, тем большую осторожность проявляют депутаты, всячески пытаясь “застраховать“ себя от возможных “нападок“ журналистов или оппонентов.
Ахиллесовой пятой депутатов Национального Собрания нынешнего созыва являются бизнес и финансовых доходы, которые успешно скрыли до выборов парламентарии-олигархи.
Доступным для журналистов правовым документом, по которому можно судить о денежных доходах депутатов, является декларация об имуществе и доходах. Разумеется, мало кто верит, что депутаты или высокопоставленные чиновники безоговорочно следуют букве закона и декларируют все свое имущество. Но даже того, что указано, достаточно, чтобы составить примерное представление не только о содержимом кармана заполняющего декларацию чиновника, но и о его моральных качествах.
Еще 21 июля мы направили председателю Национального Собрания Овику Абрамяну запрос из пяти пунктов с тем, чтобы он лично представил данные о своем имуществе. Желая “помочь“ спикеру парламента, мы указали названия примерно двух десятков предприятий, которые, согласно муссируемым слухам, принадлежат ему. Например, 53,24 га сельскохозяйственных земель в селе Мхчян, около одного десятка недвижимого имущества в Ереване, столько же автомобилей, 1500 га виноградников в Арташате, более 10 газозаправочных станций за пределами Еревана, 1/3 акций завода “Араратцемент“, казино и бензозаправочные станции за пределами Еревана, дом отдыха в Крыму, который был приобретен в 2007 году за 7 млн долларов. А также трикотажный и механический заводы в Арташате, трест “Автопарке номер 5“, арташатский завод “Сириус“, гастроном, гостиница и расположенный в ней ресторан в Арташате, механический завод и автопредприятие в селе Мхчян, завод по производству бетона, 200 га земли в селах Нарек и Кахцрашен, дом отдыха и 5 га земли в Цахкадзоре, два многоэтажных здания на улице Анрапетутян в Ереване, дом рядом с озером Севан, территория площадью 2500 кв.метров по соседству с парком Победы в Ереване и т.д.
Несмотря на то, что вопросы председателю НС мы направили в письменном виде, однако на днях, спустя 2 месяца, из парламента нам сообщили, что часть указанных в списке предприятий не имеет отношения к Овику Абрамяну. Что касается тех объектов, которые имеют отношение к спикеру, то нам посоветовали почерпнуть о них сведения в его декларации.
Отметим, что журналистам предоставляется справка, составленная на основе декларации конкретного лица, которая не отражает ни перемещения его финансовых средств в годовом разрезе, ни конкретные сведения об имуществе. Мы проинформировали об этом Овика Абрамяна, направив ему справку о декларации, заполненной им в 2007 г. Спикер остался непреклонен и так и не прислал официальный ответ на наш письменный запрос.
Между тем известно, что Абрамяну принадлежат также лицензии на эксплуатацию месторождений. В частности, в 2010 г. лицензия была выдана принадлежащему О.Абрамяну ООО “Парамаунт голд майнинг”. На имя ООО “Аргамик” он получил лицензию на изучение месторождения меди и молибдена в селе Елпин области Вайоц дзор, а также ряд других лицензий. Несмотря на это, в 2010 г. председатель Национального Собрания задекларировал меньше доходов, чем в 2009 г. Так, в декларации от 2009 г. Овик Абрамян указал 29 млн 499 тыс. 760 драмов, а в 2010-ом – 25 млн 515 тыс. 220 драмов. Разница в 4 млн драмов, наверное, явилась следствием неблагоприятных погодных условий прошлого года, которые нанесли ущерб сельскохозяйственным угодьям г-на Абрамяна. На имя супруги спикера, Джульетты Абрамян, оформлено лишь около 90 га земель сельскохозяйственного значения в селе Нарек Араратской области. Статистическая служба тоже свидетельствует о том, что в прошлом году в сфере сельского хозяйства наблюдался спад.
“Парад” продолжается
Значительные финансовые “потери” понес и депутат Самвел Алексанян. В 2010 г. его доходы сократились не на однозначное миллионное число, а в 42 (!) раза. Если в 2009 г. депутат-олигарх задекларировал 439 млн 513 тыс. 440 драмов, то в 2010-ом – всего 10 млн 448 тыс. 580 драмов. А в декларации 2008 года Алексанян указал 316 млн 145 тыс.910 драмов.
Хотя Самвел Алексанян сам себя признал “банкротом”, однако недавно он купил крытый рынок на проспекте Маштоца в Ереване.
Алексанян не скрывает, что хочет вновь пройти в парламент. Указав в декларации меньшую сумму, он, видимо, пытался предстать в глазах избирателей депутатом, зарабатывающим честным трудом и живущим на одну “зарплату”.
Осторожность проявил и избранный депутатом по пропорциональному списку АРФ Дашнакцутюн владелец компании “Аштарак кат” Ашот Апоян. В 2010 г. он задекларировал 18 млн 659 тыс. 580 драмов вместо 311 млн 262 тыс. 090 драмов в 2009 году. Тогда депутат Апоян приобрел также три земельных участка. Возможно, предприниматель и сейчас хочет получить один из депутатских мандатов.
Кум Гагика Царукяна, член парламентской фракции “Процветающая Армения” Мурад Гулоян и в 2010 году, как всегда, посчитал себя “бедным”. Он задекларировал лишь свою зарплату – 3 млн 108 тыс. 580 драмов вместо 3 млн 143 тыс. 440 драмов в 2009 г.