Վերք Հայաստանի, կամ ինչո՞ւ է պետք լուծել Հայկական հարցը
Միջազգային իրավունքը, խոսելով պետությունների մասին, հաճախ է նրանց անձնավորում: Իրավունքի տեսանկյունից պետության հիմնական հատկանիշը նրա միջազգային իրավական ինքնությունն է (international legal personality) (ավելի հանգամանալից տես` B.A. Boczek, The A to Z of International Law, Toronto, 2010, pp. 37-144,
[Chapter II, International Legal Personality, States: Recognition, Jurisdiction, Responsibility, Succession.]), այսինքն` միջազգային քաղաքական դաշտում անհատականացված հարաբերությունների մեջ մտնելու ունակությունը: Ըստ այդմ, միջպետական հարաբերությունները շատ բանով նման են միջանձնական հարաբերություններին, քանզի ընդհանուր առմամբ պետության` կարգին պետության շահն ածանցվում է նրա անհատ քաղաքացիների հավաքական շահից: Անձնավորելով պետությանը` միջազգային իրավունքը քաղաքական և իրավական բազում երևույթներ նկարագրելիս գործածում է անձին վերաբերող բառապաշար: Օրինակ, միջազգային իրավունքի մեջ կա խոցված, վերք ստացած, վիրավորված պետություն (injured state) հասկացությունը: Եղեռնազարկ բանաստեղծ Դանիել Վարուժանն այդ երկրներին կկոչեր կարեվէր երկրներ: Հիշո՞ւմ եք նրա «Յիսուսի պես կարեվէր, Արշալոյսի մը երկունքէն բռնուած» տեղը: Քանի որ կարեվեր [կարեվէր] բառը բաղկացած է կարի=ուժեղ, խորը և վէր(ք) [ստացած] բառերից և միանգամայն արտահայտում է injured state-ի ընդգրկուն քաղաքական իմաստը, ուստի հայոց քաղաքական բառապաշարը հարստացնենք ևս մի դարձվածքով և այդ խոցած երկրները բնութագրենք որպես կարեվեր պետություններ: Միջազգային իրավունքը հստակ տալիս է կարեվեր պետության սահմանումը. «Կարեվեր պետությունն այն պետությունն է, որի իրավունքը խախտվել է մեկ այլ պետության կողմից` սեփական պարտավորությունների ոտնահարումից առաջացած միջազգայնորեն սխալ գործողության հետևանքով» (An injured state is a state whose right has been infringed through a breach of obligation by another state’s internationally wrongful act) (նույն տեղում, էջ 70): Երբ նայում ենք մեր ոչ վաղ անցյալին, ապա ակնհայտ է դառնում, որ 1920-1921թթ. բոլշևիկաքեմալական խարդավանքների հետևանքով Հայաստանի պետականության մարմնին հասցվել է խորը վերք. Թուրքիան, ոտնահարելով իր ստանձնած միջազգային պարատավորությունները, բոլշևիկների աջակցությամբ և Արևմուտքի թողտվությամբ խախտել է մեր իրավունքները և մեր պետությանը զրկել է պետականության կենսապահվման նվազագույն պաշարից: Այսինքն, մեր պետականությանը հասցված վերքը հանգեցրել է պետության կենսունակության որակական անկման: Պետք է հստակ տարբերակել պարզապես տարածքային կորուստը կենսունակության կորստից: Օրինակ` Թուրքիայի կողմից Կիպրոսի հյուսիսային մասի բռնազավթումը տարածքի և հարստության կորուստ է, սակայն որակի կորուստ չէ: Կիպրոսը, կորցնելով իր տարածքի 37% տոկոսը, չի կորցրել աշխարհի հետ ազատորեն հաղորդակցվելու ունակությունը, ուստի պահպանել է զարգացման հնարավորությունը: Հայաստանի Հանրապետությունը, կորցնելով Կարսի մարզը (դեռ չեմ խոսում Վիլսոնի իրավարար վճռով Հայաստանի Հանրապետությանը հատկացված տարածքների մասին), առնվազն կորցրել է աշխարհի հետ ազատորեն հարաբերվելու ունակությունը, սեփական մայրաքաղաքի պաշտպանունակությունը և Վրաստանի վրա համարժեք ազդեցության լծակը: Այս վիճակից ելքեր գտնելու համար պետք է սթափ նայել իրականությանը. ներկա սահմաններով, նման աշխարհաքաղաքական դիրքում և նման հարևանների առկայությամբ Հայատանի Հանրապետությունն ապագա չունի: Մեր պետականության մարմնին հասցված վերքերն անհամատեղելի են մեր պետության կյանքի հետ: Քանի դեռ այդ վերքերը չեն ապաքինվել, առավելագույնը ուշմիջնադարյան ռոմանտիզմ է հույս փայփայել, թե կարելի կլինի կառուցել ապահով և բարգավաճ երկիր: Եթե բանաստեղծ լինեի, կգրեի. «Մեր ափերի մեջ դեռ մղկտում են մեխի տեղերը, և մեր վերքերը դեռ շարունակում են արնահոսել»: Այստեղ ուզում եմ անել մի հույժ կարևոր շեշտադրում. Հայաստանում ժողովրդավարության հաստատմանը և օրենքի գերակայությանն այլընտրանք չկա: Ավելին, ժամանակային առումով ես դրանք ամենաառաջնահերթն եմ համարում: Առանց դրանց` ոչինչ հնարավոր չէ անել, ընդհանրապես ոչինչ: Մեր պետականության ինքնին  գոյության համար ժողովրդավարությունն ու օրենքի գերակայությունը կենսականորեն անհրաժեշտ պայմաններ են: Սակայն բուն խնդիրն այն է, որ դրանք անհարաժեշտ, բայց ոչ բավարար պայմաններ են: Հայաստանին պետք է կենսունակության նվազագույն պաշար, այսինքն` այն, ինչ դարերով միջազգային հանրությունն անվանել է Հայկական հարցի լուծում: Ի վերջո ի՞նչ էր Հայկական հարցը. դա հայ ժողովրդի արժանապատիվ գոյության համար նվազագույն կենասապայմանների ապահովում էր: Ներկա փուլում Հայկական հարցի լուծման դրսևորումը փոխվել է: Ներկայումս այն միջազգային իրավունքով Հայաստանի Հանրապետությանը հատկացված կամ վերապահված տարածքային, նյութական  և բարոյական իրավունքերի վերականգնումն է: Փոխվել է դրսևորումը, սակայն չի փոխվել էությունը. Հայաստանի Հանրապետության գոյության համար անհրաժեշտ է կենսապահովման նվազագույն պաշար, որին հնարավոր է հասնել միմիայն Հայկական հարցի լուծման ճանապարհով: Մենք դա պետք է գիտակցենք, որ հստակորեն պատկերացնենք մեր անելիքը և խուսափենք հերթական սխալներն անելուց: Ի վերջո հայ-թուրքական հայրենակործան արձանագրությունները դեռ կախված են մեր գլխին:

"Wounds of Armenia", or Why the Armenian Question Must be Resolved
International law often anthropomorphises states. In terms of law, the chief characteristic of a state is its international legal personality.* That is, the capacity to enter into individual relations in the international political arena. Accordingly, inter-state relations are very similar in many ways to relations between individuals, as, generally speaking, the interests of a state – a well-ordered state – is derived from the collective interests of its individual citizens.
And so, depicting a state as an individual, vocabulary pertaining to individuals is used by international law to describe political and legal phenomena. For example, there is a concept of the “injured state” in the international law. International law clearly defines injured states: An injured state is a state whose right has been infringed through a breach of obligation by another state’s internationally wrongful act (ibid., p. 70). When we glance at our not-too-distant past, it becomes evident that, in the years 1920-1921, deep wounds were indeed inflicted upon the body of the Armenian state as a consequence of Bolshevik and Kemalist intrigues. Disregarding the international obligations it bore, with the encouragement of the Bolsheviks and the carte blanche of the West, Turkey violated our rights and denied the minimal resources necessary to maintain our statehood. That is, the injury caused to our statehood rendered a qualitative decline in the viability of our state. It is important to clearly distinguish between a simple territorial loss and the loss of viability. For example, the occupation of the northern part of Cyprus by Turkey is a loss of territory and wealth, but it does not cause any qualitative shifts. Even though it has lost 37% of its territory, Cyprus has not lost the ability to freely communicate with the world, and has thus maintained its ability to develop. The Republic of Armenia, however, in losing the region of Kars (even putting aside for the moment the territory granted to the Republic of Armenia by the arbitral award of Woodrow Wilson), at the very least lost its ability to interact with the rest of the world, to defend its own capital, along with some leverage over Georgia. In order to come up with solutions to such circumstances, one must bear a sober outlook on the current reality; with such frontiers, in such a geo-political position, and with such neighbours, today’s Republic of Armenia has no future. The injuries caused to our statehood are incompatible with the functioning of our state. As long as those injuries have not been addressed, it is at the most a form of late mediaeval romanticism to hope that it would be possible to have a safe and prosperous country. If I were a poet, I would say that the marks of the nails are still crying in our palms and our wounds are as yet flowing with blood. I would like to emphasise something very important here. There is no alternative to the establishment of democracy and rule of law in Armenia. What is more, in terms of time, I would prioritise them foremost. Without them, nothing would be possible, nothing at all. For the existence of our statehood itself, democracy and rule of law are vitally important conditions. But the real problem is that they are necessary, but still insufficient conditions. Armenia needs the minimal resources for its viability, that is, the resolution to the Armenian Question, as it has been referred to by the international community for a century and more. What was the Armenian Question finally about? It was the guarantee of the minimal necessities for the dignified existence of the Armenian people. At the current stage, the approach to a resolution to the Armenian Question has changed. It is now the restoration of territorial, material and moral rights accorded to or reserved by the Republic of Armenia as per international law. The approach may have changed, but it remains essentially the same – the minimal resources of viability are necessary for the existence of the Republic of Armenia, which can be achieved only through a resolution to the Armenian Question. We must make ourselves aware of this, so that we may clearly imagine that which we ought to do and avoid any wrong steps. Ultimately, the destructive Damoclean Sword of the Armenia-Turkey protocols is hanging over our heads. (*for further details, see B.A. Boczek,
The A to Z of International Law, Toronto, 2010, pp. 37-144; Chapter II, International Legal Personality, States: Recognition, Jurisdiction, Responsibility, Succession)