ԱՄՆ փաստաթղթերը բացահայտում են Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նախագահ Բուշի երկերեսանիությունը
Մայքլ Բոբելյանն իր «Հայաստանի երեխաները. մոռացված Ցեղասպանություն և դարավոր պայքար հանուն արդարության» տեղեկություններով հարուստ գրքում երևան է հանել կարևոր, սակայն ոչ այնքան հայտնի փաստեր Միացյալ Նահանգների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման փորձերի երկարատև պատմության մասին:
Բոբելյանի ամենաուշագրավ բացահայտումներից մեկն այն ակնհայտ հակասությունն է, որը գոյություն է ունեցել փոխնախագահ Ջորջ Բուշ ավագի` ամերիկահայ համայնքին տված` Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու նախընտրական խոստման և նման ճանաչումը խափանելու նրա վարչակազմի` Թուրքիայի հետ ունեցած համաձայնության միջև:
Մինչև 1988 թվականին Նախագահ առաջադրվելը փոխնախագահ Ջորջ Բուշը հանդես է եկել հետևյալ հայտարարությամբ. «Միացյալ Նահանգները պարտավոր է ճանաչել հայ ժողովրդի դեմ Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին իրագործված Ցեղասպանությունը` վերապրողների, գիտնականների, ինչպես նաև այն ժամանակվա մեր ներկայացուցիչների վկայությունների հիման վրա, եթե մենք ցանկանում ենք երաշխավորել, որ նման սարսափներ այլևս չեն կրկնվի»: Բուշը միակ փոխնախագահն էր, որը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նման խոստում էր տվել:
Սակայն 1989 թվականի հունվարին Նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց հետո, նախագահ Բուշն անտեսեց Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իր հանձնառությունը և ակտիվորեն փորձեց համոզել Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսին չճանաչել այն: Ընտրվելուց մի քանի ամիս անց Բուշը գրում է սենատորներ Բոբ Դոուլին և Ջորջ Միտչելին, նաև կոնգրեսականներ Թոմ Ֆոլիին, Ռիչարդ Միշելին, Ռիչարդ Գեբհարդին, Ժանետ Մալինսին և Ռիչարդ Լեհմանին` նրանց տեղեկացնելով Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ սպասվող բանաձևի նկատմամբ իր ընդդիմության մասին:
Նախագահ Բուշը 1990 թվականի ապրիլի 20-ին` «Հայոց հիշատակի օրը» հանդես է գալիս իր միակ «Նախագահական ուղերձով», սակայն չօգտագործելով «Հայոց ցեղասպանություն» եզրը: Նա խոսում է այն մասին, որ հայերը. «... 1915-1923 թվականների սարսափելի կոտորածներից տառապել են Օսմանյան կայսրության իշխանավորների ձեռքից: Միացյալ Նահանգները մարդկության դեմ կատարված հանցագործության զոհերին արձագանքել է միջազգային դիվանագիտական և մասնավոր օգնություն ցուցաբերելու ջանքերով... Ջարդերի 75-ամյակի առթիվ կցանկանայի միանալ հայ ժողովրդին և բոլոր ժողովուրդներին` 1990 թվականի Ապրիլի 24-ը նշելով որպես հայ ժողովրդի ավելի քան մեկ միլիոն զոհերի հիշատակի օր: Աշխարհի բոլոր ժողովուրդներին կոչ եմ անում աշխատել հետագայում կանխել բոլոր դաժան գործողություններն ընդդեմ մարդկության: 1988 թվականի հունիսի իմ տեսակետներն իմ խորը զգացմունքների արտահայտությունն են հայ ժողովրդի և նրա կրած տառապանքների հանդեպ»:
Տարիների ընթացքում վերլուծաբանները տարբեր բացատրություններ էին ներկայացնում, թե ինչու են Միացյալ Նահանգների վերջին նախագահները (բացառությամբ Ռոնալդ Ռեյգանի) դրժել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ իրենց խոստումները: Բոբելյանը բացահայտել է, որ 1987 թվականին` Ամերիկայի հայկական համայնքին փոխնախագահ Բուշի տված խոստումից մեկ տարի առաջ, Միացյալ Նահանգներն ու Թուրքիան համակողմանի ռազմական և տնտեսական համաձայնագիր էին կնքել, ըստ որի ամերիկյան կառավարությունը պարտավորվել էր ընդդիմանալ ցանկացած «անտեղի գործողություններին», օրինակ` Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ սպասվող բանաձևին:
1987 թվականի մարտի 16-ին Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտում ստորագրման պաշտոնական արարողության ժամանակ պետքարտուղար Ջորջ Շուլցը և Թուրքիայի արտգործնախարար Վահիթ Հալեֆօղլուն նամակներ են փոխանակել` 1980 թվականի մարտի 29-ից գործող Պաշտպանության և տնտեսական համագործակցության երկկողմ պայմանագիրը մինչև 1990 թվականի դեկտեմբերը երկարաձգելու մասին:
Ըստ այդ պայմանագրի, Միացյալ Նահանգները պարտավորվում էր բարձր մակարդակի ռազմական և տնտեսական աջակցություն ցուցաբերել Թուրքիային: Առավել նշանակալից էր, որ Վաշինգտոնը համաձայնել էր «վճռականորեն ընդդիմանալ անտեղի գործողություններին, որոնք կվնասեն ԱՄՆ-Թուրքիա առողջ հարաբերություններին, ամերիկաթուրքական ռազմական համագործակցությանը կամ Թուրքիայի անվտանգության ապահովմանն աջակցելու մեր ջանքերին` հիմնված թուրքական զինված ուժերի կարիքների վրա»:
Երբ 1985 թվականին ավարտվեց 1980 թվականին կնքված պայմանագրի ժամկետը, Թուրքիայի կառավարությունը դրա նորոգման բանակցությունները խորամանկորեն երկարաձգեց` անընդհատ ավելացնելով իր պահանջները Միացյալ Նահանգներից: Երկու տարի տևած դիվանագիտական մի շարք փոխանակումներից հետո թուրքական կողմին հաջողվեց հավելյալ զիջումներ կորզել Միացյալ Նահանգներից, այդ թվում պարտավորություն` խափանելու Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ Կոնգրեսի բանաձևերը:
1988 թվականին, երբ փոխնախագահ Բուշը կեղծ խոստում էր տալիս Հայոց ցեղասպանության մասին, պետք է քաջատեղյակ լիներ, որ 1987 թվականին Միացյալ Նահանգներն արդեն պայմանագիր էր կնքել Թուրքիայի հետ, պարտավորվելով «վճռականորեն հակազդել անտեղի գործողություններին», որոնք կվնասեն ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերություններին:
1981 թվականի ապրիլի 22-ին նախագահ Ռեյգանի Հռչակագրից և 1975 ու 1984 թվականներին Ներկայացուցիչների պալատի կողմից ընդունված Ցեղասպանության ճանաչման երկու բանաձևերից հետո, Թուրքիայի կառավարությունը լուրջ հիմքեր ուներ պնդելու, որ 1987 թվականի պայմանագրում նշվի Հայոց ցեղասպանության հետագա ճանաչումը խափանելու մասին:
Թուրքական խաղը հաջողվեց: Դրժելով հայկական համայնքին տված իր խոստումը, 1990 թվականին նախագահ Բուշը կարողացավ Սենատում կանխել Հայոց ցեղասպանության բանաձևի անցկացումը:

U.S. Documents Reveal Pres. Bush’s Duplicity on the Armenian Genocide
In a highly informative book, "Children of Armenia: A Forgotten Genocide and Century-long Struggle for Justice," Michael Bobelian has exposed important, but little known facts about the long history of attempts to get the Armenian Genocide recognized by the United States.
One of Bobelian’s more notable revelations is the apparent contradiction between Vice President George H. W. Bush senior’s promise to the Armenian-American community to acknowledge the Genocide after he is elected President and his administration’s agreement with Turkey to block such an acknowledgment.
While running for President in 1988, Vice President George Bush issued the following statement: "The United States must acknowledge the attempted genocide of the Armenian people in the last years of the Ottoman Empire, based on the testimony of survivors, scholars, and indeed our own representatives at the time, if we are to ensure that such horrors are not repeated." Bush is the only Vice President who has made such a pledge on the Armenian Genocide.
After assuming the presidency in January 1989, however, Pres. Bush ignored his commitment on the Armenian Genocide, and actively tried to persuade the U.S. Congress not to recognize it. Within months of his election, Bush wrote to Senators Bob Dole and George Mitchell, and Congressmen Tom Foley, Richard Michel, Richard Gephardt, Janet Mullins, and Richard Lehman, informing them of his opposition to the pending congressional resolution on the Armenian Genocide.
On April 20, 1990, Pres. Bush issued his only "Presidential Message" on the occasion of "Armenian Remembrance Day," without, however, using the term "Armenian Genocide." He spoke about "…the terrible massacres suffered in 1915-1923 at the hands of the rulers of the Ottoman Empire. The United States responded to the victims of the crime against humanity by leading international diplomatic and private relief efforts…. On this 75th anniversary of the massacres, I wish to join with Armenians and all peoples in observing April 24, 1990 as a day of remembrance for the more than a million Armenian people who were victims. I call upon all peoples to work to prevent future acts of inhumanity against mankind, and my comments of June 1988 represent the depth of my feeling for the Armenian people and the sufferings they have endured."
Over the years, analysts have offered different explanations as to why recent U.S. Presidents (except for Ronald Reagan) have not kept their promises to recognize the Armenian Genocide. Bobelian revealed that in 1987, a year before Vice President Bush made his promise to the Armenian-American community, the United States and Turkey had signed an extensive military and economic agreement, according to which the American government pledged to oppose any "inappropriate actions," such as the pending congressional resolution on the Armenian Genocide.
During the official signing ceremony held at the State Department on March 16, 1987, Secretary of State George Shultz and Turkish Foreign Minister Vahit Halefoglu exchanged letters extending through December 1990 the bilateral Defense and Economic Cooperation Agreement that had been in effect since March 29, 1980. According to this agreement, the United States made a commitment to provide high levels of military and economic support for Turkey. More significantly, Washington agreed to "vigorously oppose inappropriate actions which would be harmful to healthy U.S.-Turkish relations, to U.S.-Turkish military cooperation or to our efforts to provide security assistance to Turkey based on the needs of the Turkish Armed Forces."
When the 1980 agreement expired in 1985, the Turkish government cleverly dragged out the negotiations for its extension, while escalating its demands from the United States. After a series of diplomatic exchanges that lasted two full years, the Turkish side succeeded in extracting more and more concessions from the U.S., including the commitment to block congressional resolutions on the Armenian Genocide.
Vice President Bush must have known in 1988, when he made his deceptive promise on the Armenian Genocide, that the United States government had already signed an agreement with Turkey in 1987, pledging to "vigorously oppose inappropriate actions" that would damage U.S.-Turkish relations.
After Pres. Reagan’s Proclamation of April 22, 1981 and the two House resolutions adopted in 1975 and 1984 acknowledging the Armenian Genocide, the Turkish government had good reason to insist on language in the 1987 agreement to block any further acknowledgments of the Armenian Genocide.
The Turkish scheme worked! Breaking his pledge to the Armenian community, Pres. Bush successfully lobbied the Senate in 1990 to prevent the passage of a resolution on the Armenian Genocide.