Ազգային ժողովում «կարիքավոր» պատգամավորներ էլ կան
ՀՀԿ խմբակցությունից Ռաֆիկ Գրիգորյանը, Լեռնիկ Ալեքսանյանը, ՕԵԿ խմբակցությունից Հովհաննես Մարգարյանը, Արծրունի Աղաջանյանը եւ Իշխան Խաչատրյանը, բացի իրենց աշխատավարձից, ամեն ամիս ԱԺ-ից ստանում են 45,000 դրամ:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ օրենքի» համաձայն` Երեւան քաղաքում բնակարան չունեցող պատգամավորին տրվում է Երեւան քաղաքում բնակարանի վարձին համարժեք փոխհատուցում, որի չափը սահմանում է ԱԺ նախագահը: Արդեն 8 տարի է` գումարի չափը չի փոխվել:
Երբ զրուցում էինք նշված պատգամավորների հետ, նրանցից ոչ մեկը սկզբում չէր ասում, որ վարձով է ապրում Երեւանում. նշում էին, թե քառօրյաներին ամեն օր գնում-գալիս են: Սակայն երբ հիշատակում էինք 45,000 դրամի մասին, միանգամից ասում էին, թե Երեւանում տուն են վարձել: Միանշանակ կարելի է պնդել, որ Երեւանում 45 հազար դրամով բնակարան հիմա հնարավոր չէ վարձակալել:
«Այսօր բոլորն էլ այդ գումարի կարիքն ունեն, ոչ միայն ես»
«Չկա մի նիստ, որին չմասնակցեմ: Հաճույքով էլ գնում-գալիս եմ»,- ասաց պատգամավոր Ռաֆիկ Գրիգորյանը: Երբ հետաքրքրվեցի, թե ինչի վրա է ծախսում ԱԺ-ից ստացած 45,000 դրամը, եթե ամեն անգամ գնում-գալիս է, պատգամավորն անմիջապես խոսքը փոխեց. «Նիստի օրերին հիմնականում Երեւանում եմ լինում, ամեն օր 120 կմ չեմ կարող գնալ-գալ: Բնակարան եմ վարձել»,- նշեց Ռ. Գրիգորյանը: Պատգամավորը Գեղարքունիքի մարզի Ձորագյուղ համայնքից է:
Ռաֆիկ Գրիգորյանը դժգոհ է հատկացվող 45,000 դրամից: Ասում է, որ այդ գումարով հնարավոր չէ բնակարան վարձել: «Բայց ո՞վ կգնա խնդիր կբարձրացնի: Մի քանի տարի առաջ այդ գնով հնարավոր էր բնակարան վարձել, հիմա` չէ»,- ավելացրեց Ռ. Գրիգորյանը:
Արդեն 6 տարի է` նա ամեն ամիս ստանում է այդ գումարը, բայց համարձակություն չի ունենում ասելու, որ ավելի շատ գումարի կարիք ունի:
«Դուք այդ գումարի կարիքն ունե՞ք»,- հարցրի պատգամավորին:
«Այսօր բոլորն էլ այդ գումարի կարիքն ունեն, ոչ միայն ես»,- հնչեց պատասխանը:
Ռաֆիկ Գրիգորյանը բավականին լուրջ պաշտոններ է զբաղեցրել: 1982-1985 թթ. եւ 1989-1992 թթ. եղել է Չերկասսիի (Ուկրաինա) սերմնաբուծական գիտահետազոտական տնտեսության գլխավոր տնօրենի տեղակալը, 1992-1996 թթ.` «Շինարար» ՍՊԸ-ի տնօրենը, 1996-1999 թթ. ղեկավարել է Գեղարքունիքի մարզի Ձորագյուղ համայնքը, 1999-2003 թթ. զբաղեցրել Գեղարքունիքի փոխմարզպետի պաշտոնը, 2003 թ. մինչ օրս էլ պատգամավոր է:
Դժվար է հավատալ, որ այս պաշտոնները զբաղեցրած պատգամավորը կարիքի մեջ է:
Ոչ բիզնեսմեն է, ոչ էլ «մեծ» փողեր ունի
Արարատ գյուղում բնակվող Լեռնիկ Ալեքսանյանն ասում է, որ ինքը նույնպես քառօրյայի ժամանակ գնում-գալիս է, մեկ-մեկ էլ պատահում է, որ մնում է Երեւանում: Պատգամավորի ասելով` Երեւանում բնակարան է վարձակալում:
45,000 դրամը նրան էլ չի բավականացնում, բնակարանի վարձը տալու համար նա մի բան էլ իր աշխատավարձից է ավելացնում: Պատգամավորը հավաստիացնում է, որ այդ գումարի կարիքն ունի:
Լեռնիկ Ալեքսանյանը նույնպես տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել: 1990-1993 թթ. եղել է Արարատի շրջանի կապի հանգույցի պետը, 1993-1996 թթ.՝ Արարատի շրջխորհրդի գործկոմի նախագահի առաջին տեղակալը, 1996-1998 թթ.` Արարատի մարզպետարանի տրանսպորտի եւ ճանշինբաժնի վարիչը, 1998-1999 թթ. զբաղեցրել է Արարատի փոխմարզպետի պաշտոնը: Պատգամավոր է 1998 թվականից:
«Ինձ պիտի ճանաչես, նոր ֆինանսական հարցեր տաս: Եթե այդ գումարը ստանում եմ, ուրեմն որոշակի կարիք կա, իհարկե կարիքն ունեմ»,- ասաց Լ. Ալեքսանյանը, երբ նրան հարցրի` արդյո՞ք 45,000 դրամն իրեն խիստ անհրաժեշտ է: Ըստ նրա` պարտադիր չէ, որ իշխող կուսակցության պատգամավորն ապահովված լինի:
Հարցին, թե ինչու ՀՀԿ-ն չի օգնում ֆինանսական դժվարություններ ունեցող իր պատգամավորներին, Լ. Ալեքսանյանը պատասխանեց. «ՀՀԿ անդամն անպայման պետք է բիզնես ունենա, փող ունենա, հա՞: Կուսակցությունը մեզ ո՞նց կօգնի, երբ մենք ենք կուսակցությանն անդամավճար տալիս: Ինչի՞ պիտի կուսակցությունը մեզ օգնի»:
Լեռնիկ Ալեքսանյանը մոտ 8 տարի է` ստանում է այդ գումարը: Նրա ասելով` հատկացված 45,000 դրամը ոչ միայն բնակարանի, այլեւ կոմունալ վարձերի համար է տրվում:
«Կարող է նույնիսկ բնակարան չվարձես ու այդ գումարով կոմունալ վճարումները կատարես: Այդ գումարը նույնիսկ կոմունալ վարձերին չի հերիքում: Նույնիսկ ճանապարհածախս կարող է լինել, գնալ-գալու փող է: Այն պատգամավորներին, ովքեր Երեւանում չեն ապրում, խոշոր բիզնեսմեններ չեն, մեծ փողեր չունեն, Ազգային ժողովն օգնում է: Մենք էլ դեմ չենք, որ օգնում է»,- ավելացրեց Լեռնիկ Ալեքսանյանը` մոռանալով, որ պատգամավորն օրենքով բիզնեսով զբաղվելու իրավունք ընդհանրապես չունի:
Թեեւ պատգամավորն իր վիճակը ծանր ներկայացրեց եւ ասաց, որ «կարիքավոր» է, այնուամենայնիվ, նշենք, որ Լ. Ալեքսանյանը Արարատ գյուղում ունի 5-6 հա ծիրանի այգիներ եւ որոշակի եկամուտ է ստանում (բացառությամբ այս տարվա, քանի որ տարին բարենպաստ չէր):
7 հոգանոց ընտանիքն ապրում է 240 հազար դրամո՞վ
ՕԵԿ խմբակցության քարտուղար Արծրունի Աղաջանյանն ապրում է Արթիկում: Պատգամավորին հարցրինք, թե ինչպես է ԱԺ քառօրյաներին մասնակցում: «Ինձ մեքենա է հատկացված»,- ասաց Ա. Աղաջանյանը:
«Ամեն քառօրյայի ավտոմեքենան Ձեզ տանում-բերու՞մ է»,- հարցրի նրան:
«Այո»,- պատասխանեց Ա. Աղաջանյանը: Հետո ասաց, որ շաբաթվա առնվազն 3-4 օրը Երեւանում է լինում, իսկ 3 օրը` Արթիկում: «Ամսվա կեսը Երեւանում եմ լինում, մի տեղ պետք է վարձեմ, որ մնամ, չէ՞»,- ավելացրեց նա:
Երբ պատգամավորին ներկայացրի մեր զրույցի հիմնական թեման, սկսեց կոպիտ խոսել ու վիրավորել:
«Ես գիտեմ, որ պատվեր են տվել, որ ուզում ես ինչ-որ բան գրես, ի՞նչ ես ուզում գրես: Բոլորի մեջ, որոնք չգիտեմ ինչեր են անում, դու ընտրել ես Արծրունի Աղաջանյանին եւ ուզում ես գրել, որ պետությանը վնա՞ս է տալիս»,- ասաց Ա. Աղաջանյանը: Հետո հանդարտվեց ու պատասխանեց հարցերին:
Արծրունի Աղաջանյանին նույնպես հարցրի, թե ինչ նպատակով է ծախսում ԱԺ-ից ստացած 45,000 դրամը:
«Ես էլ ձեզ հարցնեմ` դուք որեւէ տեղ տեսե՞լ եք, որ ես բիզնես ունեմ, կողքից եկամուտ ունեմ...: Բազմազավակ ընտանիք ունեմ, 7 հոգանոց ընտանիքս ապրում է միայն իմ աշխատավարձով: Եթե բիզնես չունեմ, 240,000 դրամ աշխատավարձով որպես պատգամավոր ի՞նչ անեմ»,- հակադարձեց պատգամավորը:
Արծրունի Աղաջանյանը մինչ պատգամավոր դառնալը նույնպես լուրջ պաշտոններ է զբաղեցրել: 1999-2003 թթ. եղել է ԱԺ պատգամավոր, 2003-2005 թթ.` Շիրակի մարզպետի տեղակալ, 2005-2006 թթ.` ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ, սակայն դժգոհ է իր եկամուտներից:
Ասում է, որ հասարակ մարդկանց համեմատ պատգամավորի ծախսերն ավելի շատ են, եւ աշխատավարձը չի բավականացնում:
«Եթե դու ոչ մի տեղ չես գնում, կարող ես ամենահասարակ շորը հագնել, կարող ես 1-2 կոստյումով բավարարվել կամ 1 փողկապ ունենալ, կամ ընդհանրապես փողկապ չկապել, բայց պատգամավորն այդպես չի կարող»,- ասաց Արծրունի Աղաջանյանը:
Պատգամավորը դժգոհեց, որ իր աշխատավարձով առնվազն 50-60 հազար դրամի լրացուցիչ բենզին է գնում, քանի որ ինքն «ակտիվ գործող» պատգամավոր է:
Ըստ նրա` Երեւան գալու եւ Արթիկ վերադառնալու համար առնվազն 40 լիտր բենզին է անհրաժեշտ: Ազգային ժողովի հատկացրած վառելանյութով 4 անգամ կարող է գնալ-գալ, մինչդեռ նա մի 10 անգամ Արթիկ է գնում:
«Ավտոմեքենայի ծախսերի համար ԱԺ-ն ընդհանրապես գումար չի նախատեսել: Այս տարի իմ գրպանից ակումուլյատոր եմ փոխել, պոմպ եմ փոխել, մոտ 250,000 դրամ ավտոմեքենայի վրա եմ ծախսել»,- պատմեց Ա. Աղաջանյանը:
ՕԵԿ-ական պատգամավորներ Հովհաննես Մարգարյանից եւ Իշխան Խաչատրյանից պարզաբանում ստանալ չհաջողվեց:
Հ. Մարգարյանն ասաց, որ իր հարազատներից մեկին դժբախտություն է պատահել, եւ չի կարող հարցազրույց տալ, իսկ Ի. Խաչատրյանի փոխարեն հեռախոսազանգերին միշտ պատասխանում էր կամ օգնականը, կամ վարորդը:

Housing Stipends for “Needy” Armenian MP’s
It turns out that out of the 131 deputies in Armenia’s National Assembly just five own no apartment in Yerevan.
In addition to their average monthly salary of 330,000 AMD per month, the following five MP’s also receive a monthly housing allowance of 45,000: HHK (Republican Party) – Rafik Grigoryan, Lernik Aleksanyan; OYK (Rule of Law) – Hovhannes Margaryan, Artsruni Aghajanyan and Ishkhan Khachatryan.
According to the parliament’s by-laws, MP’s not possessing an apartment in Yerevan are allocated a rental stipend set by the parliament’s president. The amount of the stipend hasn’t changed in eight years.
At first, when we talked to the five MP’s, none of them confessed to renting an apartment in Yerevan, saying that travelled to and from parliament sessions every day from their various districts.
However, when we reminded them about the 45,000 stipend, they immediately changed their tune and said that they rented apartments in the capital. Anyone with any knowledge of the Yerevan real estate market knows it’s next to impossible to find any apartment at that price.
MP Grigoryan – “Today, we all need the money”
“I attend all the sessions. Travelling doesn’t bother me at all,” said MP Rafik Grigoryan. When I asked what he does with the 45,000 AMD stipend, he quickly changed the subject. “When the parliament’s in session, I usually stay in Yerevan. I can’t travel 120 kilometers back and forth every day. I rent a place in town.” He lives in Dzoragyugh, a small community in Geghargunik Marz.
MP Grigoryan complains that the 45,000 just isn’t enough to rent an apartment in Yerevan. “But who’s going to complain. Yeah, a few years ago you could rent a place for that much; not now.”
He’s been collecting 45,000 per month for the past six years. But the MP surprisingly has never mustered the courage to ask for more.
I asked him if he really needed that money.
“Today, we all need the cash. Not only me,” he answered.
Rafik Grigoryan has held some pretty important posts in the past.From 1982-1985 and then again from 1989-1992 he worked as a deputy director of Cherkasi Seed Research Farm in Ukraine.
He served as the Dzoragyugh community head from 1996-1999 and he served as the Deputy Regional Governor of Geghargunik for the next four years. He’s been an MP since 2003.
It’s hard to believe that someone with his background is in dire financial straits.
MP Aleksanyan –“Certainly, it comes in handy”
MP Lernik Aleksanyan resides in the village of Ararat, about an hour outside Yerevan. He also says that he travels to Yerevan when the parliament is in session but sometimes stays in town in an apartment he rents. The 45,000 is enough, however, so he’s forced to pay the extra out of pocket. MP Aleksanyan claims he really needs the stipend.
Lernik Aleksanyan also has a respectable resume to his credit. From1990-1993 he headed the Communications Infrastructure Center in Ararat Marz. 1993-1996 he served as the Deputy Chairman of the Executive Committee of the Ararat Regional Council from 1993-1996 and headed theTransport and Civil Engineering Division of the RA Ararat Regional Administration for the next two years. He was Ararat Regional Deputy Governor from 1998-1999. Aleksanyan was first elected to parliament in 1998 and has been a deputy ever since.
“Before asking about my finances, you should do your homework about me. If I take the stipend, it means that I need the money. Certainly, it comes in handy,” Aleksanyan retorted when asked if the 45,000 was such a big deal.
He believes that it is not obligatory that a ruling party MP be financially well off. When I asked why the Republican Party doesn’t do more to ease the financial burden of those party members facing a cash crunch, Aleksanyan said, “Oh, I get your drift. So you’re saying that all Republican Party members must have a business and lots of money? How can the party help when we are the ones paying party dues? Why should the party chip in and help us?”
Lernik Aleksanyan has been getting the 45,000 stipend for the past eight years and says he puts it towards rent and utilities.
“You don’t even have to use it for rent money, but for paying utilities. But it’s not enough even for that. You can use it for travel expenses. Those MP’s who don’t reside in Yerevan aren’t big businessmen with loads of money. Sure, we welcome the assistance given by the parliament,” he said, forgetting that by law MP’s aren’t supposed to be running businesses on the side.
Despite the fact that MP Aleksanyan claimed to be financially strapped for cash, we should remind readers that he owns 5-6 hectares of apricot groves in Ararat from which he derives an income except for this year owing to the poor weather conditions.
MP Aghajanyan – “I support a family of seven on just 240,000”
Artsruni Aghajanyan, Secretary of the Rule of Law faction in the parliament, resides in Artik, a small town south of Gyumri in the Shirak Marz.
When I asked how he travels to parliament, Aghajanyan said he’s ferried back and forth in a car allocated by the government. The MP added that he’s in Yerevan half the week and in Artik the other half.
“Since I’m in Yerevan for half the month, I have to rent a place, right?”
When he understood what the article was about, Aghajanyan got irritated and pushed any pleasantries aside.
“I know you’ve been paid to find some dirt. What do you want to write? Out of all the MP’s who don’t know what they are doing, you went and picked Artsruni Aghajanyan and want to state that he’s costing the government money?”
He soon calmed down and answered my questions. I asked what he used the 45,000 AMD for.
“Let me ask you. Have you come across any evidence that I run a business on the side, that I have supplemental income? I have a big family to take care of. Seven people rely solely on me. I have no other business. How can I get by on just my MP’s salary of 240,000 per month?”
Aghajanyan served as an MP from 1993-2003 and then was appointed Deputy Regional Governor of Shirak till 2005. He then served as Deputy Minister of Labor and Social Affairs for one year.
An MP needs more than one suit and a tie
Still, after such a lucrative professional career, he still complained about his financial situation. The way he sees things, MP’s have much more expenses to take care of than the average citizen and that their salaries just don’t cut it.
“The average guy can get away with one or two suits and a tie. Some don’t even need to wear a tie. But we MP’s can’t be seen like that,” Aghajanyan exclaimed.
The MP told me he spends at least 50,000 – 60,000 AMD from his salary just on gas because he’s always on the go, an active official. He says it takes about 40 liters of gasoline for his monthly jaunts to and from Artik. The parliament’s gasoline ration, he says, is just enough for four round trips and that he makes the trip at least ten times.
“The parliament never really planned for car travel expenses. This year alone I’ve spent 250,000 AMD on car repairs.”
I wasn’t able to get any answers from Rule of Law MP Hovhannes Margaryan or Ishkhan Khachatryan.
MP Margaryan said one of his relatives had met with an unfortunate accident and that he couldn’t get away for an interview.