Հարություն Հարությունյան. «Երեւի առաջատար լրատվամիջոցի կողմից հալածվողի կերպարն, իրոք, ձեռնտու է»
Հարցազրույց Հանրային հեռուստաընկերության «Հայլուր» լրատվական ծառայության ղեկավար Հարություն Հարությունյանի հետ
- Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում տարբեր կազմակերպություններ, հասարակության տարբեր շերտեր անընդհատ բողոքում են Հանրային հեռուստատեսությունից: Քո կարծիքով` ինչու՞ են մարդիկ դժգոհում Հանրայինից:
- Ես էլ լսում եմ այդ բողոքները, եթե Հանրայինում չաշխատեի, միգուցե ես էլ կբարձրաձայնեի շատ հարցեր: Բայց կարծում եմ, որ հասարակության տարբեր շերտերի միջեւ շփման ճգնաժամային իրավիճակը նաեւ այդ տեսակ մտայնություն է ձեւավորում: Մի քանի փաստեր կարող եմ ասել. շատ մտավորականներ (անունները չեմ տալիս), որոնք ակտիվ մասնակցություն են ունեցել այս, պայմանականորեն ասեմ, հեղափոխական շրջանին, երբ նրանց հրավիրել ենք զրույցի, որպեսզի նրանց կարծիքն իմանանք, սկսում են արդարանալ նրանով, որ քանի որ Հանրայինը հանրահավաքները ցույց չէր տալիս, գնում էինք այնտեղ` տեսնելու, թե ինչ են ասում: Դա ընդամենը արդարացում է: Մենք շատ լավ գիտենք մեր մտավորականության վիճակը, մի տեղ մի բան են ասում, հաջորդ օրն այլ բան են ասում, մեկ ուրիշ տեղ` ուրիշ բան: Իհարկե, կան բացթողումներ, ես դա չեմ ժխտում, դրանց պետք է սթափ ձեւով մոտենալ, բայց ամբողջ լրատվական դաշտի բացթողումները Հանրայինի վրա բարդելը տեղին չեմ համարում:
- Ինչու՞ են Հանրայինից դժգոհում, որովհետեւ դա իրենց` հարկատուների փողերով գոյատեւող հեռուստաընկերություն է: Պատճառը նաեւ դա է: Մյուս հեռուստաընկերություններում էլ նույն վիճակն է, քանի որ, ըստ տարածված կարծիքի, բոլորը ղեկավարվում են մի կենտրոնից: Պատճառը գուցե դա է, ի՞նչ ես կարծում: Չե՞ք ղեկավարվում մի կենտրոնից:
- Չէ, դա ավելի շատ տարածված խոսակցություն է, այդպես չէ: Քարոզչական նպատակով տարածվող խոսակցություն է, չեմ կարծում, որ մի կենտրոնից նստած` ասում են` ցույց տվեք այսինչ սերիալը, այսինչ համերգը, կամ այս մրցույթում հաղթի այս աղջիկը կամ այն տղամարդը:
- Խոսքն այդ հաղորդումներին չի վերաբերվում, ես նկատի ունեմ հասարակական-քաղաքական եւ լրատվական հաղորդումները:
- Եթե խոսքը հասարակական-քաղաքական հաղորդումների մասին է, Հանրայինում այդպիսի երեք հաղորդում կա. մեկը «Եվրապոլիսն» է, մյուսը «Հայլուրն» է եւ «360 աստիճան»ը, որն ավելի շատ մեծ ռեպորտաժների վրա ստեղծված, որոշ առումով նաեւ վերլուծական թողարկում է: Եթե խոսքը «Եվրապոլիսին» է վերաբերում, ապա այս ամբողջ ընթացքում այն բոլոր թեկնածուներին հրավիրել է: Ես միայն կարող եմ խոսել «Հայլուրի» մասով, «360 աստիճան»-ով չեմ զբաղվում: «Հայլուր»-ի` կոնկրետ մի կենտրոնից ղեկավարվելու մասին խոսելը, մեղմ ասած, ճիշտ չէ: Միգուցե որոշ հարցերում զսպվածություն ենք ցուցաբերել, ինչ-որ դեպքերում էլ դա չի ստացվել, սակայն դա չի կարելի վերագրել ինչ-որ կենտրոնից ղեկավարվելուն:
- Չէ, ես կոնկրետ փաստեր գիտեմ, դրանցից մեկի մասին ասեմ, երբ ուսումնասիրելով պարզել էինք, որ նյութի եթեր գնալը հրահանգված էր նախագահականից, որ նույնիսկ տեքստը գրվել էր այնտեղ: Մենք դրա մասին հետո հոդված հրապարակեցինք:
- Դա բացառվում է, որ տեքստը գրվի որեւէ տեղ կամ, ինչպես դուք եք ասում, նախագահականում, բայց եթե խոսքը որեւէ ռեպորտաժի մասին է, բնական է, որ կարող է ինչ-որ կոնկրետ թեմայի շուրջ լինի առաջարկ:
- Խոսքս վարկաբեկող նյութի մասին է: Հիշեցնեմ, խոսքը Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կնոջ` Արմինե Հովհաննիսյանի ղեկավարած կազմակերպության մասին էր:
- Հա, հիշեցի, այդ նյութը երբ եթեր է գնացել, այն ստորագրված չի եղել, լրագրողն իր անունը չի կարդացել, նյութերն էլ հայթայթվել են տարբեր աղբյուրներից:
- Բայց հաղորդավարն ասաց, որ «մեր լրագրողական հետաքննությամբ պարզել ենք», անհեթեթ չի՞ առանց լրագրողի հետաքննություն անել:
- Դա ավելի շատ հետաքննություն էր, քան լրագրողական հետաքննություն, որովհետեւ մեկ հոգու աշխատանքի արդյունք չէր:
- Խոսքը հենց դրա մասին է, որ Հանրայինն ինքը չի որոշում, իր քաղաքականության տերն ինքը չէ:
- Բացարձակ այդպես չի: Գիտես` մի քիչ վիճելի բան կա այստեղ` ի՞նչ է նշանակում Հանրայինն իր քաղաքականության տերը չէ: Վիճելի է հենց ձեւակերպումը: Այդպիսի լուրերն ավելի շատ Հանրայինին վարկաբեկելու նպատակ են հետապնդում:
- Խոսենք կոնկրետ փաստերով: Ասենք` ընդդիմության հանրահավաքները լուսաբանելու ժամանակ հստակ վերաբերմունք կար. հանրահավաքները մի այնպիսի կետից նկարել, որ մի քանի մարդ երեւա, կամ արեւածաղիկ չրթողներ լինեն կադրում: Դա ինչ-որ նպատակ ունե՞ր:
- Իսկ ինչ-որ նպատակ ունե՞ր, երբ ընդդիմության այդ նույն հանրահավաքներում լրագրողիդ վրա հարձակվում են: Իսկ լրագրողը դիմում է ընդդիմության ղեկավարներից մեկին, խնդրում, որ ասի` մարդիկ իրենց հանգիստ պահեն, այդ ղեկավարը, որը մեր գործընկերն է նաեւ համարվում, գլուխը շուռ է տալիս եւ ասում` ես դա չեմ տեսել: Հարձակվել են մեր օպերատորի վրա եւ ճանկռել դեմքը: Մենք դրանց մասին չենք ասում, բայց դա եղել է, եւ դրան ականատես են եղել այլ լրագրողներ:
- Այսինքն` ուզում ես ասել, այնտեղ լրագրողների նկատմամբ բռնություններ են եղել, պատճառը դա է:
- Այո, ես բազմիցս արգելել եմ իմ լրագրողներին ներկա գտնվել, որովհետեւ ամեն անգամ այնտեղ նկարահանող խումբ ուղարկելիս մի քանի մարդ էլ պիտի ուղարկեի որպես օգնականներ, որ կողքերից շրջապատված պահեին օպերատորին: Այսինքն` ստեղծվել է մի վերաբերմունք, որ եթե դու Հանրայինից ես, քեզ պետք է ծեծեն, եթե դու Հանրայինից ես, ուրեմն դու մարդ չես, եթե դու Հանրայինից ես, ուրմեն պետք է թքեն քո ճակատին:
- Բայց ինչու՞ է այդպիսի վերաբերմունք ստեղծվել:
- Չգիտեմ: 2003-ին առաջատար թեկնածուներից մեկն իր քարոզչական հոլովակներից մեկում լուսագրով գրել էր. «Հայլուրը ստորաքարշ ծրագիր է» (խոսքն Արտաշես Գեղամյանի մասին է- Է. Բ.): Նրա հետ ուղիղ եթերից առաջ հանդիպեցինք եւ հարցրեցինք, թե ինչու էր այդպես վարվել: Ասաց, թե` գիտե՞ք, ես Ձեր դեմ որեւէ կոնկրետ բան չունեմ, դա ուղղակի քարոզչական հնարք էր, քանի որ հալածյալի կերպարը որոշակի դիվիդենտներ է բերում: Ընդամենը 5 տարում քարոզչական հնարքները հասկանալիորեն շատ չեն փոխվել: Երեւի առաջատար լրատվամիջոցի կողմից հալածվողի կերպարն, իրոք, ձեռնտու է:
- Հիմա, երբ նայում ենք «Հայլուր» ծրագիրը, նկատում ենք, որ ինչ-որ փոփոխություններ կան: - Հանրահավաքներից սկսել եք ռեպորտաժներ տալ: Հիմա ինչպե՞ս եք դա անում, չե՞ն խանգարում:
- Շատ պայմանական, կարող ենք ասել: Հեռվից նկարում ենք, տալիս ենք համր, ռեպորտաժ չենք տալիս:
- Չէ, ձայն էլ կար:
- Վերջին հանրահավաքը, որ նկարել ենք, էլի մեր լրագրողին եւ օպերատորին վրա են տվել: Նրանք զանգեցին եւ ասացին, որ վիճակն այդպիսին է, ես էլ ասացի` հարթակի մոտից դուրս եկեք, հեռվից նկարեք:
- Եթե սկսեք նորմալ լուսաբանել, հնարավոր է վերաբերմունքը փոխվի:
- Ես չեմ կարծում, որ վերաբերմունքը կփոխվի, որովհետեւ վիճակն այնպիսին է, դաշտն այնպես է բեւեռացված: Այդ արդեն հանրահավաքների ժամանակ էր ասվում, եթե դու մեր հետ չես, ուրեմն դու տականք ես: Մի հարց էլ ես տամ. դուք չե՞ք զգում, որ Հայաստանում այսօր անկախ մամուլի ծարավ կա, պակաս կա, այսինքն` ամեն ինչ բեւեռացված է:
- Այո, ճգնաժամը նաեւ մամուլի մեջ է:
- Ես թարմ մի օրինակ ասեմ. երկու ընկերուհի, որոնք աշխատել են մի գործակալությունում, այսօր տարբեր թիմերում են, եթե փողոցում հանդիպում են, իրար չեն բարեւում, դեռ մեկը մյուսի հետեւից ինչ-որ ռեպլիկ է անում: Այստեղ վերանում է լրագրությունը, լրագրողն այս վիճակում չի կարող իր պարտականությունը կատարել: Համաձա՞յն ես:
- Համաձյան եմ, բայց այստեղ այլ խնդիր էլ կա: Հնարավոր է` նրանցից մեկն ինչ-որ փուլում իր մասնագիտական էթիկան խախտել է, լրագրությունը վերածել է այլ բանի:
- Չէ, այդպես չի: Կարելի է ձեւակերպել հետեւյալ կերպ` մեկը լրագրողից վերածվել է գաղափարական լյումպեն հեղափոխականի, բայց շարունակում է աշխատել որպես լրագրող, իսկ մյուսը, ուղղակի չմասնակցելով որեւէ շարժման, շարունակում է իր աշխատանքով զբաղվել:
- Հանրայինից դժգոհ են ոչ միայն ընդդիմադիրները, այլեւ իշխանության ներկայացուցիչները: Քո կարծիքով` նրա՞նք ինչու են դժգոհ:
- Ես կարող եմ մի քանի օրինակներ բերել, փորձենք միասին վերլուծել: Չստացվի այնպես, որ դու հարցը տալիս ես, ես պիտի պաշտպանվեմ:
- Ես ուզում եմ ավելի շատ խոսենք այն մասին, թե ինչպես անենք, որ վստահությունը վերականգնվի: Խոսքս ոչ միայն «Հայլուրի» մասին է, այլ ընդհանրապես լրատվամիջոցների: Մեր լրագրողներից մեկը հարցազրույցներ է անում սովորական մարդկանց հետ, եւ պարզվում է` մարդիկ չեն վստահում լրատվամիջոցներին: Առաջ այդպես չէր:
- Մեզ մեղադրում են սխալ տեղեկություններ տալու մեջ: Մեզ դրա համար չպետք է մեղադրեն, մեզ կարող են մեղադրել ինչ-որ բան ցույց չտալու համար, բայց սուտ լրատվություն տարածելու համար` երբեք: Որովհետեւ կամ չենք լուսաբանել կամ, եթե լուսաբանել ենք, ճիշտ ենք լուսաբանել: Մի օրինակ բերեմ: Ռադիոկայաններից մեկը, բազում թերթեր եւ քաղաքական գործիչներ լուր տարածեցին, որ ոստիկանության «Վիլիսը» երեք-չորս հոգու տրորելով անցել է մարդկանց միջով: Մենք դա եթեր չտվեցինք, որ «Վիլիսը» մարդկանց գցել է տակը, որովհետեւ փաստեր չունեինք, միգուցե փաստեր ունենայինք, էլի ցույց չտայինք: Հիմա չեմ ուզում ամբողջովին արդարանալ, բայց ցույց չտվեցինք: Բայց երբ սկսեցինք հավաքել նկարահանած նյութերը` մեր, մեր գործընկերների, համադրեցինք տարբեր տեղերից նկարած կադրերը, տեսանք, որ որեւէ մեկը մեքենայի տակ չի ընկել, եւ մենք ասացինք, որ այդպիսի բան չի եղել: Եւ ցույց տվեցինք, թե ինչպես է դա եղել: Երբ սա ցույց տվեցինք, մեզ սկսեցին մեղադրել, որ մենք մոնտաժված կադրերով հակառակ պատկերն ենք ցույց տալաիս: Երբ դատախազությունը քննություն էր անցկացնում, Ստեփան Սաֆարյանը գնաց դատախազություն, այնտեղ գրեց, որ ինքը չի տեսել, իրեն պատմել են: Բայց ինքը դա որպես փաստ հայտնել է լրատվամիջոցներին: Երբ որ պատգամավորներից մեկը դատախազությունում նայել է այդ կադրերը, ասել է` էս հասցրել եք մոնտաժել հա արդեն: Քննիչը խնդրել է, որ բերեն իրենց կադրերը, վարորդը գնացել է «Ժառանգության» գրասենյակից բերել է կադրերը, եւ տեսել են, որ նույն կադրերն են: Այսինքն` իրենք այնքան լարված են եղել, որ ուշադիր չեն նայել եւ հայտարարություն են արել: Հիմա Հանրայինն ի՞նչ պետք է աներ, ասեր` հա, «Վիլիսը» մարդկանց գցել է տա՞կը: Մի ուրիշ դեպքի մասին ասեմ. երբ Ինտերնետում հայտնվեցին կրակելու կադրերը, մենք սկսեցինք հետաքրքրվել եւ տվեցինք, որ դրանք եղել են այս տեսակի փամփուշտներ եւ այլն: Հակառակը որեւէ մեկը չփորձեց ապացուցել, բայց սկսեցին ասել, որ «Հայլուրը» ապատեղեկատվություն է տարածում, պաշտպանում է կրակողներին: Մենք չենք ասում` կրակոցներ չեն եղել, մենք ասում ենք` այդ կադրերի կրակոցները մարտական գնդակներից չեն: Մենք երբեք չենք ասել, որ կրակոցներ չեն եղել: Մենք ասում ենք` սա, որ դուք տարածում եք, չի համապատասխանում իրականությանը: Ո՞րն է ավելի ազնիվ:
- Մարտի 1-ն առանձին թեմա է, դրա մասին եկ չխոսենք: Շատ վտանգավոր թեմա է, եւ այսպես խոսելն իմաստ չունի: Մեզնից ոչ ոք մինչեւ հիմա չգիտի, թե ինչպես են մահացել մարդիկ: Պաշտոնական տեղեկատվության մեջ այդ մասին որեւէ բան չի եղել: Ինչպե՞ս են մարդիկ մահացել, ու՞մ կրակոցներից, ինչու՞ են կրակել, որտեղի՞ց: Ինչու՞ հարազատները չեն խոսում: Եկ նորից վերադառնանք հարցին, թե ինչու՞ մարդիկ չեն վստահում, չեն հավատում լրատվական թողարկմանը, ի՞նչն է հանգեցրել սրան:
- Իհարկե, պատճառներ կան: Բայց ես կարող եմ մի տեսանյութ էլ ցույց տալ հանրահավաքից, որտեղ մեր գործընկերը «Հայլուրին» փնովում է եւ ասում` մի՛ նայեք «Հայլուր»: Եւ շարունակելով` ասում` միակ ճիշտ լրատվությունը դուք պետք է ստանաք Ազատության հրապարակից: Եվ այդ խոսքից հետո հայտնում է, որ մենք հենց նոր մի լուր ստացանք, որ Հայաստանի բանկերի մոտ հերթեր են գոյացել, բոլոր պաշտոնյաները փողերը հանում են, արդեն խուճապ է տարածվել:
- Բայց դա հանրահավաքում օգտագործված ինչ-որ հնարք է, դա ուրիշ թեմա է, իմ ասածի հետ կապ չունի:
- Չէ, դրանք կաթիլ-կաթիլ հավաքված եւ տարածված հնարքներ են եւ բավականին լավ աշխատեցին: Այդ կաթիլները հավաքվել են եւ դարձել մի բաժակ ջուր, հետո այդ բաժակը լցվում է ավելի մեծ ամանի մեջ եւ այդպես շարունակ: Իհարկե, հնարք է, բայց այդ հնարքն իրենք շատ լավ աշխատացրին եւ օգտագործեցին:
- Դա մեր աշխատանքի հետ ոչ մի կապ չունի: Նորից սկսենք նրանից, թե ինչ պետք է անել, որպեսզի հասարակությունը վստահի լրատվամիջոցներին, մասնավորապես Հանրային հեռուստաընկերությանը:
- Շատերն ինչ-որ կարծիքներ են ասում, փիլիսոփայական ինչ-որ մտքեր են արտահայտում: Ես ինքս դրա պատասխանը չունեմ այսօր: Ինչ էլ որ անես, հակառակ կողմը պնդելու է, որ դա սուտ է եւ մոնտաժված է:
- Հիմա տարբեր միջավայրերում հասարակական քննարկումներ են գնում, ինչու՞ դրսի այդ խոսքը չեք բերում էկրան:
- Բերում ենք, հիմա բերում ենք, բայց միեւնույնն է, նույն վիճակն է: Հիմա, հասկանու՞մ ես, երբ հասարակությունը բեւեռացված է, ինչ ուզում ես արա, էս մի բեւռի համար այս է, եւ վերջ: Եթե գիտի` իրենց մածունը սեւ է, այն մնում է սեւ մինչեւ վերջ, ինչ ուզում ես արա:
- Իսկ ինչպե՞ս է ձեւավորվում Հանրային հեռուստաընկերության քաղաքականությունը: Ինչպե՞ս եք որոշում, թե ինչ հաղորդումներ պետք է լինեն եթերում:
- Ես միայն լրատվական ծրագրի համար եմ պատասխանատու: Այդ քննարկումներին ես չեմ մասնակցում, այսինքն` ցանցի քննարկումներին ես չեմ մասնակցում:
- Քո կարծիքով` այսօր մեր լրատվամիջոցներն ի՞նչ խնդիրներ ունեն:
- Մեր խնդիրը հետեւյալը պետք է լինի` լուրը անկողմնակալ ներկայացնելը: Երբեք որեւէ կողմի վրա չթեքվել, եղե՞լ է մի բան, պետք է հայտնել այդ մասին եւ ներկայացնել նաեւ բախվող կարծիքները: Դրանից հետո թե ի՞նչ կասեն, արդեն էական չէ: Նախ` համաձայն եմ, որ եթերն ինչ-որ չափով փակ է եղել, պետք է բացել այն: Համաձայն եմ, որ հասարակական-քաղաքական հաղորդումների պակաս է եղել: Պարտադիր պետք է էդ դաշտը բացել, շատերին պետք է տալ արտահայտվելու հնարավորություն: Թոք-շոուներ պետք է անել կոնկրետ թեմաներով: Էդ ամենը, քննարկումները, բանավեճերը պետք է տեղափոխել եթեր:
- Բայց Ձեր լրագրողներն այնպիսի կողմնորոշում ունեցող լրագրողներ են, որ դա զգացվում է անմիջապես:
- Մենք, ցավոք, թոք-շոու վարող լրագրող չունենք: Որոշվել է երկու նոր հաղորդաշար ստեղծել հասարակական-քաղաքական թեմաներով: Թե դա ինչպե՞ս կլինի, չեմ կարող ասել: Հիմա մենք փորձում ենք բացել հեռուստատեսությունը:

“Perhaps Being Cast as the Victim by the #1 Media Outlet is Actually Advantageous” - Harutyun Harutyunyan
An interview with Harutyun Harutyunyan, Director of Armenian Public TV’s “Haylur” News Service
Q - During the past few months a number of organizations and various segments of the society expressed complaints about Armenian Public TV (APTV). Why do you think these people are so disenchanted with APTV?
A - I also hear those complaints. If I didn’t work in APTV I might also raise a number of questions. I believe that type of mentality is conditioned on the crisis situation in which these various segments of society come into contact. I can present a few facts here. A number of intellectuals, I won’t mention names, who had actively participated in this revolutionary phase (and I use the word reservedly), were invited by us to the station in order to express their views. They began to justify themselves by stating that since APTV wasn’t covering the rallies they were paying the station a visit to see what it had to say. This was merely a justification on their part. We understand the situation of our intellectuals very well. They go say something one place and the next day they go elsewhere and say something completely different. Of course there are omissions, and we must proceed cautiously, but to heap all the shortcomings of the news sector on APTV doesn’t seem fair to me.
Q - Why do the people complain? It’s because APTV is their station; the taxpayers fund it. The other TV stations are in the same boat because rumor has it that they’re all directed from a single center. Perhaps this is the reason. What do you think? Are all of you centrally supervised?
A - That’s just the rumor being circulated. It’s not the reality. It’s a rumor spread for propaganda purposes. I really don’t think that someone sitting in an office somewhere issues directives saying show that soap opera show or that concert, or let this girl or by win that contest.
Q - I’m not talking about those types of shows. What I’m referring to are the news broadcasts and the social/political shows.
A - If you’re referring to the later then APTV has three such programs: “Yevrapolis”, “Haylur” and “360 Degrees”, which is based on large-scale reportage and is somewhat an analytical broadcast. If you’re talking about “Yevrapolis” you should know that it invited all the presidential candidates to appear at the time. I can only talk to you about “Haylur” since I have nothing to do with “360 Degrees”. To put it mildly, it’s incorrect to say that “Haylur” is specifically controlled from one center. Perhaps we show a bit of restraint when it comes to certain issues, and perhaps this didn’t occur in certain cases, but this cannot be attributed to being centrally controlled.
Q - No, I have specific facts. In one case we ascertained the fact that before a certain program was to air the President’s Office issued a directive saying that even the text had to be written by them. We published an article on the matter later on.
A - It’s not a possibility for the text to be written somewhere else, or as you claim, in the President’s Office. However, if we’re talking about a given news story, then it’s only natural that suggestions be made about a specific theme.
Q - I’m talking about a defamatory piece. Let me refresh your memory. I’m talking about the piece referring to the organization run by Raffi Hovhannisyan’s wife, Armineh.
A - I remember. That piece wasn’t signed by the reporter before airing. It was put together from various sources.
Q - But the news anchor stated, “through our news investigation we have uncovered”. Doesn’t it seem absurd not to state the name of the reporter?
A - That was more of an inquiry than a news investigation since it wasn’t the result of just one person’s work.
Q - That’s just my point. APTV itself doesn’t decide its political line.
A - That’s absolutely not the case. There’s something a bit debatable here. What is meant by “the APTV isn’t in charge of its political orientation”? Even the wording is questionable. Such claims are only meant to defame APTV.
Q - Let’s talk facts. When covering the opposition rallies you exhibited a specific approach. You’d film the rallies from such a vantage point that it appeared that only a few people were in the crowd or you’d only film guys spitting out sunflower seeds. Was there a reason for this?
A - And what was the reason for this reporter to be assaulted by that same opposition at those rallies? And when the reporter goes and asks one of the organizers to request that the crowd calm down that person, whom we consider a colleague, turns his head and says that I didn’t see anything happen. They attacked our cameraman and scratched his face. We didn’t say a thing about all this but it happened and other journalists were eyewitnesses.
Q - So you want to say that journalists were physically assaulted and that’s the reason.
A - Yes. On many occasions I prohibited my reporters from going there because I’d have to send a few other people as assistants, to encircle the cameramen so that nothing would happen to them. A state of mind was created there that if you were from APTV you would have to be beaten, that you weren’t considered a normal person and that you could be spat upon.
Q - But why do you think such an attitude came about?
A - I haven’t the foggiest. One of the leading candidates in 2003 had written, “Haylur” was an obsequious news program” in one of his campaign ads. (The candidate is question was Artashes Geghamyan-E.B.) I met with him before going on the air and asked him why he said such a thing. He answered that even though he had nothing of substance to back it up with his statement was just a propaganda ploy since appearing as the victim brought certain dividends. These propaganda gambits haven’t changed much in five years. Perhaps being cast as the victim by the #1 media outlet is actually advantageous.
Q - When we watch “Haylur” today we note certain changes. You’ve started to cover some of the rallies and demos. How do you get away with it? Don’t they try and prevent you?
A - It’s all up in the air. We film from some distance and show the footage without any audio or spoken text.
Q - No, I remember some audio.
A - A the last rally we covered our reporter and cameraman were assaulted. They called the office and I told them to move back and film it from some distance.
Q - Perhaps this attitude towards you would change if you started to cover events normally.
A - I don’t believe this attitude will change because the climate is so tense and polarized. This attitude was already being expressed at the rallies when people were saying - if you’re not with us you are scum. Let me ask a question. Don’t you think that there’s a real desire and need for an independent press in Armenia, because everything is so polarized?
Q - Yes, the crisis is also within the media]
A - Let me cite a recent example. Two young woman reporters who had been friends, working in the same office, are now in different political camps. If they meet on the street they don’t greet one another and in fact bad-mouth each other in passing. In this situation the press vanishes and reporters can’t do their jobs. Don’t you agree?
Q - I agree but there’s another issue at stake here. Perhaps one of them at one point violated their professional ethics by corrupting the press into something else.
A - No, that wasn’t the case. You can put it this way - one of them transformed from being a reporter into an ideological lumpen-revolutionary but continued working as a reporter while the other didn’t participate in any political movement and continued her work.
Q - Not only is the opposition dissatisfied with APTV but representatives of the regime as well. Why do you think they are dissatisfied?
A - I can bring a few examples and we can attempt to analyze the situation together. Let’s not get into a framework where you ask the questions and I’m merely forced to defend myself.
Q - I’d rather focus on what needs to be done to reestablish confidence not only in “Haylur” but generally, in all news services. One of our reporters interviewed some average citizens and it turns out that they don’t trust the news outlets. That wasn’t the case before.
A - They blame us for reporting false information, something for which they have no basis to do. They can perhaps blame us for not reporting this or that, but never for disseminating false news. The fact is either we don’t cover a certain issue or we report in factually. Let me bring an example. One of the radio stations in addition to many newspapers and political activists spread the news that a Vilis Police Car drove through the crowd and ran over 3-4 people. We didn’t report that story since we had no proof to back it up with. Even if we did have proof we might not have reported the event. I don’t want to completely justify what we did but we didn’t report this. Later on when we pieced together footage taken by our cameramen we saw that no one had been run over by the car and we stated this on the air and showed the footage we had to prove this conclusion. Immediately afterwards we were accused of editing the video footage in such a way to make it appear that no one had been injured. During the police investigation Stepan Safaryan testified that he hadn’t been an eyewitness to the alleged event but that the crowd had told him that had happened. Mr. Safaryan however went to the press and stated that the event actually happened. When one of the Parliamentary Deputies saw the footage in court he said something to the effect that - wow, you were able to edit it already. The court investigator requested that the footage be delivered to him. His driver went to the Heritage Party office and picked up the video footage and they saw that it was the same footage. In other words, they were so riled-up that they failed to watch the footage carefully and made that misleading statement. In this case what should the APTV have done? Should it have also stated that the Vilis ran over some people? Let me talk about another incident when video footage appeared on the Internet showing people shooting. We started to investigate and stated that the shells used were such and such. No one attempted to prove the contrary but rather they began to state that “Haylur” was disseminating disinformation in an attempt to defend the shooters. We don’t state that shots weren’t fired but we do state that the shots fired in that footage weren’t military rounds. We never stated that shots weren’t fired. We merely stated that what you claim to have happened doesn’t correspond to reality. Which approach is more honest-minded?
Q - The events of March 1st are an entire separate topic. Let’s not discuss them here. It’s a very sensitive issue that requires more depth than we can devote here. None of us still can say for certain how those people died. Official statements have nothing to say about the matter - who did the shooting, why did they shoot, from where? Why haven’t the relatives come forth to speak about the matter? Let's get back to the question why people don't believe the news broadcasts.
A - Of course there are reasons for this. But I can show you a piece of footage taken at the rally where one of our colleagues finds fault with «Haylur” and tells the people not to watch the program and continues by stating that the only place to get true news is Freedom Square. Right after that statement was made we received another piece of news that people had begun to line up outside of banks, that officials were withdrawing their money, and that panic had set in.
Q - But that was just a ploy used at the rallies. It's another subject that has nothing to do with what I'm talking about.
A - No, these are drips and drabs of a much larger scheme that was put into operation quite effectively. These drips and drabs were collected and turned into a cup of water which in turn was emptied into a bigger pot, and so on. Of course it was a ploy, a scheme that they put to good use.
Q - All this has nothing to do with our work. Again, let's start with what needs to be done so that the society trusts the news outlets, especially Armenian Public TV.
A - Many have expressed a variety of opinions and philosophical thoughts on the matter. I don't have that answer myself today. Whatever you do the other side will find fault with it claiming it's just a ruse.
Q - At present, social discussion of the issues is taking place in various forums. Why haven't you covered this debate?
A - We are covering it but the situation remains the same, polarized. Now do you get the picture? Do what you will but if one side is so convinced that the yogurt is black it will remain that color till the end.
Q - How is the political stance of APTV arrived at. How do you decide what programs should go on the air?
A - I'm only responsible for the news program. I don't participate in those discussions; I mean to say network-wide discussions.
Q - In your estimation what are the issues confronting our news outlets today?
A - The biggest challenge we now face is to be able to report the news in an unbiased manner, not to take sides. If something happens we must present it matter-of-factly and include differing points of view. What people might say afterwards isn't important. Firstly, I'd agree that the station has been somewhat limited in scope; it needs to expand. I'd also agree that there's been a certain scarcity in programs of a social/political nature. It is necessary that this area is developed and individuals be given the possibility to express themselves more openly. The talk shows must have certain specific themes. All those discussions and debates must be given air time as well.
Q - But your reporters have such strong proclivities that it's apparent from the outset.
A - Unfortunately, we don't have reporters that can host talk shows. It has been decided to broadcast two new programs with social/political themes. I can't say how this will be arranged. Right now we are trying to open-up the TV station.