Ոչնչացնե՞լ, թե՞ պահպանել
Վայոց Ձորի մարզպետարանն անօրինական է համարել «Արգամիկ» ընկերության գործունեությունը, որը Ելփին գյուղ ծանր տեխնիկա էր մտցրել Կեչուտ տեղամասում պղնձի պաշարների հետախուզման համար:
««Կեչուտ» կոչվող տարածքում երկրաբանահետախուզական աշխատանքները իրականացվում են «Արգամիկ» ընկերության կողմից` ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարության կողմից 24.3.2009թ. տրամադրված ընդերքի օգտակար հանածոների շահագործման նպատակով ուսումնասիրության թիվ 65/1 հատուկ լիցենզիայի հիման վրա, սակայն աշխատանքներն իրականացվում են Ելփին համայնքի ավագանու կողմից նշված տարածքը օգտագործման տրամադրելու համաձայնության եւ համայնքի ղեկավարի եւ «Արգամիկ» ՍՊ ընկերության միջեւ կնքված հողհատկացման պայմանագրի բացակայության պայմաններում»,- նշված է Վայոց Ձորի մարզպետարանի գրավոր եզրակացության մեջ (թիվ 01/10/4011-10):
Դրանով խախտվել է «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի դրույթը (հոդված 16, 1-ին մաս, 2-րդ կետ): Ի դեպ, Ելփինի բնակիչներին ուղղված` ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայության 2-րդ բաժնի վարիչ Հ. Փանոսյանի ստորագրությամբ պատասխանում (նամակ թիվ 20-7199, 16.09.2010թ.) նշված է, որ «Արգամիկ» ընկերությունը գործում է ՀՀ գործող օրենսդրության պահանջների համաձայն: Նշենք, որ «Արգամիկ» ՍՊԸ-ն գրանցված է Արարատի մարզի Մխչյան գյուղում եւ, ըստ որոշ աղբյուրների, պատկանում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին: Թեպետ ներկա դրությամբ ընկերությունը գյուղից դուրս է բերել ծանր տեխնիկան, բնակիչները շարունակում են անհանգստանալ, որ ընկերությունը եւ նրա հովանավորները կհասնեն իրենց ուզածին եւ կվերսկսեն իրենց գործունեությունը: Հիմնական հարցը, որը նրանց մտահոգում է, գյուղի ջրամատակարարաման հարցն է. ջրի աղբյուրները գտնվում են հանքավայրի տարածքում: Բացի դրանից, այդ վայրերը հայտնի են յուրահատուկ բնությամբ եւ կենսաբազմազանությամբ:
«Մեր տարածքները նախկինում էլ էին հայտնի որսորդության համար, հիմա էլ: Հաճախ ենք մենք կրակոցներ լսում: Չենք մոտենում, քանի որ կարող ենք կրակահերթի տակ ընկնել»,- ասում են տարեցները: Իր կողմից «ԷկոԼուր»-ը դիմում է ՀՀ բնապահպանության նախարարությանը եւ Վայրի բնության համաշխարհային հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակին առաջարկով` քննարկել տվյալ տարածքի հարցը եւ հազվադեպ հանդիպող եւ ոչնչացող տեսակների պահպանման համար ներառել այն Հայաստանի հատուկ պահպանվող տարածքների ցանկում:

The Vayots Dzor Regional Administration has decreed that the operation of “Argamik”, a company  which brought in heavy machinery for copper prospecting in the territory of Ketchout, is illegal. “The works were conducted without theYelpin Municipal Council's consent and in the absence of land allotment agreement,” says the verdict of theVayots Dzor government.
The company is thus in violation of provisions of RA Law “On Territorial Administration” (Article 16, Part 1, para. 2). By the way, the reply of Supervisory Chamber of Armenian President addressed to Yelpin residents (letter numbered 20-7199 dated on 16.09.2010) signed by Second Department Head Papoyan says that “Argamik” Company operates in accordance with the requirements of the national legislation. Though the company has presently removed the heavy machinery from the village, local  residents continue to worry that the company and its patrons will win out in the end and resume operations. The main problem they are worried about is water supply to the village, as water springs are located in the territory of would–be mine development territory. Besides, these places are famous for their unique nature and biodiversity. Animals registered in Red Book of Armenia are found here. “Our places were and are famous for hunting and we can frequently hear shooting. We don’t go near, as we can be hurt with machine gun bullets,” say old residents. Ecolur has applied to the Nature Protection Ministry of Armenia and WWF Armenia with a proposal to discuss the issue of that particular territory for the preservation of rare and disappearing species and to include this territory in the network of specially protected territories of Armenia.