«Հայաստան 2010. անորոշության տարի»
Տարեվերջը «Սիվիլիթաս» հիմնադրամն ամփոփեց նախորդ տարվա ընթացքում իր աշխատանքի արդյունքներից մեկի՝ «Հայաստան 2010. անորոշության տարի» զեկույցի հրապարակմամբ: «Անորոշության տարին» վերաբերում է անցած տարվա ընթացքում շոշափելի ձեռքբերումների բացակայությամբ թե տարածաշրջանում, թե երկրի ներսում:
«Սիվիլիթասի» գնահատմամբ` Հայաստանը ոչ միայն առաջընթաց չարձանագրեց որևէ բնագավառում, այլև հազիվ դոփեց տեղում: «2010-ին Հայաստանում ակնհայտ աղետներ կամ տեսանելի ձեռքբերումներ չեղան, թեև տնտեսական և քաղաքական խնդիրները շարունակում էին մնալ չլուծված: Այն, որ նման լճացումը ինքնին խոչընդոտ էր տնտեսական և քաղաքական առաջընթացի համար, ակնհայտ դարձավ հենց այն քայլերով, որոնք չիրականացվեցին»,- ասվում է զեկույցի նախաբանում:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային զարգացումներին` զեկույցն ասում է. «Հայաստանը չբարելավեց հարաբերությունները արևելյան և արևմտյան հարևանների հետ: Հայ-թուրքական արձանագրությունների սառեցումից հետո սառեցին նաև Անկարա-Երևան պաշտոնական հարաբերությունները: Սրա արդյունքում լավատեսները հիասթափվեցին, միջնորդները շփոթվեցին, իսկ քննադատների հոռետեսությունն արդարացվեց»:
Զեկույցում վերլուծվում է նաև Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակը. «Ներքին գործընթացներում հայ հասարակության մեջ գնալով աճեց լարվածությունը անձնական ազատության և ավելի մեծ քաղաքացիական ազատությունների ակնկալիքի միջև։ Արդյունքում քաղաքական տեսանկյունից աննկատ տարում ծնվեցին մի շարք քաղաքացիական շարժումներ: Միջին խավը փորձում էր հասնել բարգավաճման և բարեկեցության տնտեսապես և քաղաքականապես անկանխատեսելի և ոչ թափանցիկ միջավայրում: Արդյունքում, միջին խավի գոհունակության փոխարեն, որ կարող էր լավատեսների երկիր ստեղծել, միջին խավի դժգոհությունը լրացրեց հոռետեսների աճող շարքերը»: Տնտեսության ոլորտի վերաբերյալ զեկույցում նշվում է, որ կառավարությունը սպառեց տնտեսական ճգնաժամից ելք գտնելու բոլոր մատչելի հարկաբյուջետային և դրամավարկային միջոցները. «Կառավարությունը որոշակի հաջողության հասավ` թույլ չտալով, որ ֆինանսական խնդիրները էլ ավելի խորանան: Բայց 2010-ին կառավարությունը չկարողացավ քաղաքականապես զգայուն բարեփոխումներ իրականացնել: Դրա հետևանքով տնտեսական բազմազանեցման և մրցակցության պակասը, ինչպես նաև բիզնեսի և կառավարության ներկայացուցիչների փոխկապակցվածությունը մնացին տնտեսական աճի հիմնական խոչընդոտները»:
Զեկույցը կազմվել է մեկ տասնյակից ավելի փորձագետների աշխատանքի արդյունքում: Հայերեն և անգլերեն հրատարակված զեկույցը նաև ներառում է Հայաստանի 2011 թվականի բյուջեի պատկերավոր մի ներդիր: Սա «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի երրորդ տարեկան զեկույցն է 2008-ից ի վեր: 2008 թվականի զեկույցը վերնագրված էր «Ճգնաժամ և հնարավորություն», իսկ 2009 թվականինը` «Խոստում և իրականություն»: Այս օրերին հիմնադրամն ամփոփում է Հարավային Սուդանի անկախության հանրաքվեի արդյունքները և վերլուծաբանը զուգահեռներ է անցկացնում Ղարաբաղի հետ:

“Armenia in 2010 – a Year of Uncertainty” Report Published
The Civilitas Foundation has published “Armenia in 2010 – a Year Of Uncertainty.” The 2010 title – A Year of Uncertainty – refers to a year in which no major gains were registered either in the region, or domestically. On the contrary, Civilitas judges the year to have been one where the country barely managed to stand in place. “In Armenia in 2010, glaring catastrophes or evident achievements were absent even as the economic and political troubles continued to take a real toll.
That this sort of standstill was itself an obstacle to economic and political progress became obvious given the steps that were not taken,” says the Introduction to the report. Regarding regional relations, Civilitas says, “In 2010, the region’s internal uncertainties were compounded by global uncertainties vis-a-vis the region. There was no improvement in Armenia’s relations with its eastern and western neighbors. When Armenia-Turkey protocols were frozen, so were official Ankara-Yerevan relations. This ended up disappointing the optimists, baffling the mediators and vindicating the critics. As for the Karabakh negotiation process, in 2010, it entered a phase of uncertainty, unpredictability and danger.” The report also examines the domestic situation, politically and economically. “Internally, Armenian society saw a growing tension between personal freedoms taken for granted, and an expectation of greater civic freedoms. The result was a growing number of home-grown citizen initiatives in an otherwise politically unremarkable year. The middle class searched for prosperity and well-being in an economically and politically unpredictable and non-transparent environment. As a result, instead of middle class contentment nurturing a country of optimists, middle class discontent fed a growing legion of pessimists,” according to the Civilitas annual report. Finally, “Economically, the government utilized all available fiscal and monetary options to dig its way out of the economic crisis. It succeeded to the extent that it prevented financial circumstances from deteriorating further. But in 2010, the government could not or would not tackle politically sensitive reforms. As a consequence, the lack of diversity and competitiveness, as well as interdependence of businessmen and government officials remained the fundamental impediments to economic growth.” “Armenia in 2010 – a Year of Uncertainty” is a work of several experts. The report, published in Armenian and English, includes a poster visually depicting the Armenian government's budget for 2011. This is the third in a series of annual reports published by Civilitas to assess the year just ended. The 2008 report was entitled “Crisis and Opportunity”. In 2009, the theme was “Promise and Reality”.